'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Oświetlenie punktowe i ściemniacze - co wybrać?  (Przeczytany 5682 razy)

matv

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 53
    • Zobacz profil
Oświetlenie punktowe i ściemniacze - co wybrać?
« dnia: Marca 01, 2016, 11:44:41 am »

Jak realizujecie u siebie oświetlenie punktowe? Ogólnie jest kilka opcji:
- Zwykłe żarówki/halogeny 230V + ściemniacze (np ESEA SCB-3A / SCR-3A)
- Żarówki LED 230V - da się to ściemniać?
- LED 12V z zasilaczem + ściemniacz (np ESEA SCL-3P)
- Halogeny 12V z zasilaczem - da się to ściemniać?

Najprostsze jest pierwsze rozwiązanie, jednak nie jest ono energooszczędne (tym bardziej jeżeli ma się sporo punktów). Ściemnianie LED 12V za pomocą ściemniacza jest w miarę ok, jednak wolałbym mieć ściemniacze w szafie (a w przypadku LED 12V te ściemniacze powinny być raczej blisko punktów świetlnych, prawda?) Więc z mojego punktu widzenia najfajniej byłoby sterować żarówkami LED na 230V. Orientujecie się czy da się w ogóle coś takiego zrobić?
Zapisane

lukaszdebiec

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 63
    • Zobacz profil
Odp: Oświetlenie punktowe i ściemniacze - co wybrać?
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 01, 2016, 06:00:25 pm »

Hej
W mieszkaniu mam większość oświetlenia punktowego LED na 12V. Do tej pory miałem Fibaro z zamontowanymi modułami ściemniającymi (PWM)  w rozdzielni elektrycznej. Generalnie wszystko działało bardzo dobrze(sprzedałem fibaro bo denerwowało mnie opóźnienia jak to w sieciach bezprzewodowych) . Teraz montuje Wago plus SPL-3C http://www.dagonlighting.pl/produkty.html#spl3c1 ale według informacji z forum wszystko powinno działać OK. Problemem było jedynie delikatnie pulsowanie źródeł światła gdy jasność była poniżej 100% ale było to spowodowane częstotliwościową PWM.
Przy instalacjach na 12 V należy pamiętać o doborze odpowiednich przewodów. Przy niskim napięciu i dużych prądach  spadki napięć na przewodach są znaczne. Ja mam  praktycznie wszędzie położone 3X1,5 (było tańsze i bardziej dostępne niż 2 X 1,5) lub do dalszych punktów 2,5mm2. Całość zasila jeden zasilacz 600W. Jeżeli przewody będą odpowiednio oddalone od instalacji 230V nie powinno być problemów.
Oczywiście w idealnym rozwiązaniu linie 12 V powinny być krótkie jednak nie wyobrażam sobie montażu sciemniaczy i zasilaczy w suficie podwieszanym. Kto to będzie montował i serwisował?
Zapisane

matv

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 53
    • Zobacz profil
Odp: Oświetlenie punktowe i ściemniacze - co wybrać?
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 01, 2016, 08:31:22 pm »

Przy instalacjach na 12 V należy pamiętać o doborze odpowiednich przewodów. Przy niskim napięciu i dużych prądach  spadki napięć na przewodach są znaczne. Ja mam  praktycznie wszędzie położone 3X1,5 (było tańsze i bardziej dostępne niż 2 X 1,5) lub do dalszych punktów 2,5mm2. Całość zasila jeden zasilacz 600W. Jeżeli przewody będą odpowiednio oddalone od instalacji 230V nie powinno być problemów.
Cytuj
Właśnie ja trochę zawaliłem bo do wszystkich świateł dałem 3x1.5. O ile w przypadku świateł niedaleko rozdzielni to wystarczy o tyle problem jest przy najdalszych punktach - tak na oko wydaje mi się, że będzie jakieś 15m (rozdzielnia > podłoga > ściana > sufitem do światła) a to na 12V jest spory kawałek. Będę robił chyba testy w weekend bo mam jakiś zasilacz i kilka żarówek więc zobaczę jak to się zachowuje.

Oczywiście w idealnym rozwiązaniu linie 12 V powinny być krótkie jednak nie wyobrażam sobie montażu sciemniaczy i zasilaczy w suficie podwieszanym. Kto to będzie montował i serwisował?
No właśnie problem w tym, że wszystkie instalacje 12V które widziałem u znajomych/rodziny są zrobione dokładnie w ten sposób. Zarówno zasilacze jak i ściemniacze (na pilota) są poupychane w suficie i dostęp do nich jest przez dziury na lampy. Jakiekolwiek grzebanie przy tym to straszna męczarnia. Duga sprawa, że są to raczej instalacje "tradycyjne", gdzie rozdzielnia ma 12 modułów i wszystko w niej się mieści :)
Zapisane

lukaszdebiec

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 63
    • Zobacz profil
Odp: Oświetlenie punktowe i ściemniacze - co wybrać?
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 02, 2016, 12:11:02 am »

3X1,5 nie jest złym rozwiązaniem. Pytanie jakie odbiorniki zamierzasz podłączyć (jaka moc). Przy 15m nie powinno być problemów. Widziałem przypadki montowania np 8 halogenów 50W na 12V na przewodzie 1,5 mm2. W takich przypadkach kabel stopił się bardzo szybko. Jeżeli nie przekroczysz 10A na takim przodzie nie powinno się nic złego wydarzyć. Mówię tutaj oczywiście o ciągłym obciążeniu nie chwilowym.
Zapisane

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: Oświetlenie punktowe i ściemniacze - co wybrać?
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 02, 2016, 08:14:12 am »

przy 15m i 10A to na koncu tego kabla zostanie jakies 8.5V :)
poza prądem długotrwałym drugim ważnym kryterium jest spadek napięcia.
dla i 1.5mm2 i 10A mozesz w miare sensownie wyciągnąc jakieś 2-3m.

dla kabla o dlugosci 15m prąd wychodzi 1.7A czyli moc 20W. przy zarowkach LED to juz nie jest tak malo, 4 zarowki LED 5W daja sporo swiatla.
Zapisane

lukaszdebiec

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 63
    • Zobacz profil
Odp: Oświetlenie punktowe i ściemniacze - co wybrać?
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 02, 2016, 03:09:12 pm »

Tak to jest jak późno w nocy odpisuje się na forum:) Pisząc 10 A miałem na myśli długotrwałą obciążalność prądową przewodów licząc oczywiście z dużym zapasem:)
Jeżeli zastosujesz Ledy nie będzie problemu. Przy 15 m i 3 A (36W) spadek napięcia będzie mniejszy niż 1V. Przeważnie zasilacz na wyjściu ma ponad 12V więc wszystko będzie działać.
Zapisane

matv

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 53
    • Zobacz profil
Odp: Oświetlenie punktowe i ściemniacze - co wybrać?
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 02, 2016, 03:29:21 pm »

Dzięki chłopaki, zaczyna mi się to powoli klarować :)
Z tego co widzę to 20W na jeden obwód nie powinienem przekroczyć - mam po 4 punkty w każdym obwodzie więc 5W na żarówkę to i tak jest max.

Jeszcze jedno pytanko/wątpliwość - czy na odległości 15m sygnał PWM nie będzie miał zakłóceń?
Zapisane

lukaszdebiec

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 63
    • Zobacz profil
Odp: Oświetlenie punktowe i ściemniacze - co wybrać?
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 02, 2016, 03:36:10 pm »

Zakłócenia mogą być zawsze. W zależności od miejsca jak prowadziłeś przewody, od jakości zasilacza, wzmacniacza PWM itd.
Pisałem już że u mnie żarówki LED przy ściemnieniu poniżej 99% delikatnie pulsowały. Ale jak się okazało był to problem częstotliwości PWM około 240 Hz.
Pisał o tym kolega "mordorr" w tym poście http://www.edom-plc.pl/forum/index.php?topic=201.0
Zapisane