'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Modbus, zapisy do pamięci  (Przeczytany 2580 razy)

blackbox

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 27
    • Zobacz profil
Modbus, zapisy do pamięci
« dnia: Listopada 15, 2017, 09:25:53 pm »

Zastanawiam się jak jak fizycznie wykonywana jest operacja zapisu w protokole Modbus, tzn. czy za każdym razem następuje nadpisanie danego obszaru pamięci Slava, czy tylko wtedy, gdy wartość zapisywana się zmieniła. Jeśli zapis jest za każdym razem to należałoby  samodzielnie robić obsługę momentu zapisu bo zapisujemy do pamięci typu FLASH gdzie liczba maks. zapisów jest ograniczona. Interesują mnie konkretnie operacje zapisu:
1) z Openahab do Wago PLC: za pomocą definicji Switch nazwa {modbus="slave2:xx"} - znalazłem, że do ograniczania każdorazowego zapisu służy opcja updateunchangeditems
2) z Wago PLC do np. rekuperatora poprzez Modbus Master Configuration.
« Ostatnia zmiana: Listopada 15, 2017, 09:31:00 pm wysłana przez blackbox »
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Modbus, zapisy do pamięci
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 15, 2017, 09:53:55 pm »

Może podejdę temat z innej strony.

Połączenie OpenHAB <-> Wago zrealizowałem za pomocą Http Binding + własne proxy w postaci skryptu PHP z wykorzystaniem wspominanego na forum nieudokumentowanego formatu |0|... itd. Działa to bardzo fajnie z czasami odświeżania ok. 400-700 ms na starym Raspberry Pi (B+ chyba się to nazywało). Do zmiennych Wago odwołuję się w OpenHABie po nazwie, wygodniej się nie da. Tematu MODBUSa nie ruszyłem, bo wydał mi się zbyt skomplikowany.

Przykład odczytu zmiennej z Wago: {http="<[WagoHttpBinding:1000:JSONPATH($['WODOMIERZE.WODOMIERZ_GLOWNY'])]"}

Natomiast sam OpenHAB to osobna historia i z chęcią bym pogadał z bardziej doświadczonymi kolegami (ja dopiero zaczynam). Pisanie skryptów, debugowanie to jakiś koszmar. Może otworzymy nowy dział (OpenHAB / Domoticz i inne) tutaj na forum?

Co do zapisów w Wago, to sterownik z pewnością musi sobie z tym sam radzić, inaczej byś go zajechał dość szybko a to ma działać w warunkach przemysłowych bez zająknięcia przez wiele lat. Inaczej mówiąc, nie martwiłbym się tym.
Zapisane