'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Inteligentny dom by maksiu - prolog  (Przeczytany 30056 razy)

grzeniu666

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 69
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentny dom by maksiu - prolog
« Odpowiedź #30 dnia: Maja 29, 2015, 10:38:52 am »

@voytek, PIĘĆ rzędów na aparaty (RCD, "eski" itp.)??! Matko boska, serio tyle potrzebujesz czy to raczej kaprys, bo trudno mi to sobie uzasadnić, trzy rzędy 35mod to jeszcze może bym dał radę (sam mam niepełne dwa, ale ja jestem "mały chrupek"). Jeśli faktycznie pięć, to szafa 9x35 raczej będzie mała IMHO.

Amperaż rozłącznika (różnicówek podobnie) ma też wpływ na oddawaną temperaturę, no i  mocniejsze ciężej "chodzi" (100A Hager serio jest "oporny"). Zwykle chyba daje się 63A lub 100A (oba wystarczające).

Podłączanie agregatu do instalacji to nie taka prosta sprawa, chyba trzeba m.in. to uzgodnić z dostawcą energii, zastosować odpowiedni przełącznik 1-0-2 (chodzi o bezpieczeństwo).

Dla PLC do rejestracji obecności faz chyba wystarczą przekaźniki (trzy) z cewką 230V? Automatyczny przełącznik faz chyba warto wstawić przed obwody ważne (nie tylko PLC, również np. kocioł/pompa, wentylacja, komp), ja przynajmniej mam tak zrobione, a ściśle mówiąc APF > UPS > obwody ważne.

PS. @maksiu chyba trochę niechlujnie ci murarze murowali (przewiązanie pustaków, brak nadproża na działówkach?). Co to za pręt na dole okna (na jednym z foto)?
Zapisane

Voytek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentny dom by maksiu - prolog
« Odpowiedź #31 dnia: Maja 29, 2015, 11:16:42 pm »

@grzeniu666: tak mi to jakoś wyszło ale z zapasem ;) Tzn. przemyślałem raz jeszcze i 9x35 powinno być OK.
Troszkę przekombinowałem i starałem się umieścić rzędy "funkcjonalnie". W rzeczywistości można jechać po kolei, bo jakoś nie podejrzewam, że będę aż tak instalację rozbudowywał kiedykolwiek.
Roboczo wygląda to obecnie mniej więcej tak:
1 rząd: rozłącznik (4p) + przeciwprzepięciowy (4p) + przełącznik źródeł (4p lub 8p), czujnik kontroli fazy + przekaźnik i stycznik do załączenia pompy ciepła (tzn. żeby w przypadku padnięcia fazy całkowicie odłączyć pompę)
2 rząd: parter 29 pól
3 rząd: piętro 32 pola
4 rząd: oświetlenie 27 pól
5 rząd: PLC
6 rząd: przekaźniki
7 rząd: rozszycie skrętek sygnałowych
8 rząd: skrętki ethernetowe
9 rząd: obwód oświetlenia 24V (zasilacz, jakaś eska, przekaźnik do załączania)

Pewnie wrzucę gdzieś jeszcze styki pomocnicze do niektórych eSek (lodówka, pompa ciepła, reku) może różnicówek.. żeby mieć info, że coś padło. Styk to pół pola (chociaż właściwie to liczy się chyba 1p, a np eSkę jako 2p)

Agregat podłącza się właśnie przełącznikiem 1-0-2 i taki brałem pod uwagę, więc z nikim nic nie trzeba uzgadniać. Odcinamy chałupę, podłączamy pod generator i już ;). Te co widziałem to "wajcha" 8p lub mniejszy podobny do rozłącznika tylko że 3 pozycyjny: 1 w górze, 0 środek i 2 na dole.

Jeśli chcesz kontrolować obecność faz 3 przekaźnikami, to chyba będziesz potrzebował 3 wejść? Czujnik daje jeden sygnał.
Co do APF... chyba się przekonałem i pewnie zamontuję. Choćby dla PLC, Satela, może reku.

@maksiu: Dziś kupiłem kable i peszle. Zastanawiam się nad tymi korytami baksa... w hurtowni mają, a pomysł mi się nawet spodobał. Zobaczymy jak to wyjdzie, jutro zaczynam kablowanie, na razie wszystkiego po podłodze.
Zapisane

grzeniu666

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 69
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentny dom by maksiu - prolog
« Odpowiedź #32 dnia: Maja 30, 2015, 09:45:35 am »

@voytek,

z tym agragatem jestem niemal pewien że nie masz racji, biegam po różnych forach (elektroda, sep, murator) i natknąłem się na ten temat kilkakrotnie: trzeba uzgodnić (formalnie) bo to jest sprawa bezpieczeństwa (ekip monterów z energetyki) i oni chcą wiedzieć kto coś takiego ma, to ponoć (nie szukałem bo to nie moja bajka) jest gdzieś w umowach czy regulaminach z nimi.

Co do aparatów, i ich logicznego ułożenia, całkiem się zgadzam, tylko (jak piszesz) można je ułożyć "obok" (a nie "nad/pod") no i przede wszystkim po co aż tyle. Moja sugestia na szybko: 1 rząd ca. jak piszesz (dołóż APF, może jakiś blok PE, czy blok rozdzielczy za rozłącznikiem) + np. aparaty dla zewnątrz, 2 rząd piętro wraz z jego oświetleniem, 3 rząd parter wraz z oświetleniem. Choć jak ppisałem nawet 3 rzędy to po mojemu overkill.

Tak, do kontroli faz potrzebne 3 DI.
Zapisane

maksiu

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 87
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentny dom by maksiu - prolog
« Odpowiedź #33 dnia: Maja 30, 2015, 12:29:47 pm »

O ten agregat zapytam mojego elektryka, myślę że coś powinien w tej sprawie wiedzieć.

@grzeniu666 - ja się na budowlance nie znam, więc ciężko mi ocenić czy niechlujnie. Póki co stoi ;)
Ściany na szczęście całkiem proste, a nadproży na działowych w sumie nie wiem czemu nie dawali. Związało się, teraz drzwi przyjdą to nie powinno się nic dziać. Chyba ;)
Szto eta APF?

@voytek - a ja jeszcze nie mam planu  8)
Może coś się urodzi, sterownik mam dostać dopiero w lipcu więc czasu troszeczkę jest.
Korytka chyba lepiej wyglądają i wydaje mi się łatwiej w nich układać, niż w peszlach.
Zapisane
Pozdrawiam
maksiu

grzeniu666

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 69
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentny dom by maksiu - prolog
« Odpowiedź #34 dnia: Maja 30, 2015, 01:18:37 pm »

Ludzie tak (z tym agregatem) robią, niektórzy (nawet elektrycy) mogą nie wiedzieć lub nie chcieć wiedzieć (jak to z fachowcami bywa w każdej dziedzinie) ;)

Zawalić się nie powinno, tylko czasem wychodzą takie zjawiska jak pęknięcia/rysy od naroży otworów stolarki.

APF - Automatyczny przełącznik faz (skaracm bo długie), np. F&F PF-431.
Zapisane

Voytek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentny dom by maksiu - prolog
« Odpowiedź #35 dnia: Maja 30, 2015, 08:54:11 pm »

grzeniu666: należy rozróżnić te "generatory". Jeśli na ten przykład masz wiatrak, elektrownie wodną, panele fotowoltaiczne itp. itd, czyli coś co generuje energię cały czas i chciałbyś podłączyć to do sieci, to po pierwsze musisz zadbać o zsynchronizowanie ustrojstwa z siecią (Twoje 50 Hz ma być w fazie z tym z sieci). Jeśli tak jest możesz zacząć generować energię i dostarczać ją do sieci (tzn. jej nadwyżki, bo w pierwszej kolejności musisz zaspokoić własne potrzeby). Tu potrzebne są zezwolenia, umowy, specjalne liczniki
W przypadku generatora o którym mówimy to całkiem inne zagadnienie. Pada zasilanie to odpinasz się od sieci i zasilasz z drugiego źródła. Nie jest to zasilanie bezprzerwowe, herce nie muszą się zgadzać, nie wpływasz na sieć, itd. Napisałeś o włączniku 1-0-2, działa on tak, że odpinasz się od 1 podłączasz do 2.
To co powyżej piszę z własnego doświadczenia. Mam w firmie generator (wielkości małego pokoju), który uruchamia się w razie awarii i zasila piece hartownicze. Liznąłem też troszkę fotowoltaiki, bo prezes miał plan żeby zabudować dach panelami, stąd też wiedza jak to się łączy z siecią.

W kwestii mojej rozdzielnicy, to oczywiście masz rację. Można mniej, skromniej... ja co jakiś czas weryfikuję te moje "heble" i coś tam wywalam, dodaję odchudzam... Można powiesić całe oświetlenie na piętrze na jednym B10, ale ja na razie "na bogato" ale jak przyjdzie do wyposażania to się zobaczy ;) Jak to mówią, "łatwiej kijka pocienkować, niż go potem pogdubasić" zawsze mogę coś wyciąć... w drugą stronę gorzej.

W kwestii kontroli fazy - chcesz wiedzieć, że jakiejś brakuje, czy której brakuje? CKF-B kosztuje ok 60 PLN, ile kosztuje 3 przekaźniki + 3 DI?

@maksiu: dziś wierciłem otwory i przymierzałem się do upakowania kabli w peszle... chyba tak zostanie, nie zanosi się żebym miał aż tyle tego co u Ciebie ;)
Zapisane

maksiu

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 87
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentny dom by maksiu - prolog
« Odpowiedź #36 dnia: Maja 31, 2015, 09:45:19 pm »

@grzeniu666 - zobaczymy, mam nadzieję, że będzie dobrze. Tynk też coś trzyma ;)
A co do tego pręta o który pytałeś, to po prostu sobie tam leżał.
Co do osprzętu F&F to jakoś średnio mu ufam ;)

@Voytek - tak się mówi, u nas też miały dwa korytka styknąć, a trzy są ciasne  ;D

Co do czujnika obecności faz, to po zastanowieniu chyba wystarczy sam fakt stwierdzenia braku (żeby ewentualnie powiadomić) i ewentualnie jakiś właśnie automatyczny przełącznik, żeby zasilanie w ogóle było.
BTW, orientujecie się może, jak taka płyta indukcyjna zareaguje na brak jednej fazy, względnie jak będzie jedna zdublowana i trzecia normalnie?
Zapisane
Pozdrawiam
maksiu

Voytek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentny dom by maksiu - prolog
« Odpowiedź #37 dnia: Maja 31, 2015, 10:24:41 pm »

@maksiu: płyta z tego co wiem chodzi chyba na 400V czyli 2 fazach, a nie trzech (pewien nie jestem czy wszystkie tak mają). Może być też tak, że poszczególne pola są zasilane z różnych faz, więc w tym wypadku pewnie jakieś by nie grzało.
Co do AFP to wchodzą do niego 3 fazy, a wychodzi jedna. Stosuje się go do zasilania urządzeń JEDNOFAZOWYCH, a nie trójfazowych. W związku z tym nigdy nie będzie tak, że na indukcji "będzie jedna zdublowana i trzecia normalnie".
APF służy do całkiem czegoś innego niż, jak mniemam, założyłeś.
Generalnie - jeśli masz odbiornik 3-fazowy (głównie silnik) to jak padnie faza to się go wyłącza i koniec - nie ma co przełączać, dublować itd. bo nie zadziała, a nawet się zepsuje. Wtedy stosujemy CKF (czujnik kolejności i obecności fazy), który w przypadku jej braku podaje sygnał ze styku np. do przekaźnika, który rozłącza stycznik. Odbiorniki 1-fazowe można podłączyć pod APF dla zwiększenia ich niezawodności zasilania (np. alarm, serwer, nie wiem co tam jeszcze jest najważniejsze dla Ciebie). APF ma działać w stanie awaryjnym, a nie normalnym.
Zapisane

maksiu

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 87
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentny dom by maksiu - prolog
« Odpowiedź #38 dnia: Czerwca 01, 2015, 09:19:03 am »

@Voytek - doskonale wiem o tym, co napisałeś. Jednak miałem do tej pory doczynienia najwięcej z silnikami i wiadomo że te nie będą działać na 2 fazach. Stąd moje pytanie o płyty, bo tam - na pierwszy rzut oka - nie wydaje się, aby były potrzebne trzy i to odpowiednio względem siebie przesunięte (jak w silniku). Raczej konstruktorom chodziło o równomierne rozłożenie obciążenia, ale mogę się mylić.
Pytałem tak z czystej ciekawości, bo zawsze jakiś artysta może dać APFa na takiej trzyfazowej linii ;)

Do APFa najchętniej podpiąłbym wszystko co jednofazowe, żeby nie było jak teraz u rodziców - ginie jedna faza to
a) mamy szczęście i to ta "trzecia" (piwnica)
b) mamy pecha i nie ma światła do góry
c) mamy większego pecha i nie ma światła na dole ;)
Jednak gwiazda daje mi tyle możliwości, że można różnie pokombinować.
Zapisane
Pozdrawiam
maksiu

grzeniu666

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 69
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentny dom by maksiu - prolog
« Odpowiedź #39 dnia: Czerwca 01, 2015, 11:14:23 am »

@Voytek,
Co do agragatu, mniejsza z tym, zrobisz jak uważasz, a ja pozostaję przy swoim :)
Pomiędzy jednym B10 na całe oświetlenie, a jednym B10 na każdą żarówkę, jest pewna przestrzeń, ale jak chcesz. Dodaj do swojej wyliczanki 1 rząd na ZUGi, sądzę też że jeden rząd na rozszycie skrętek będzie mało. Info o fazach nie jest mi niezbędne, raczej z ciekawości (nie dotyczy to wogóle urządzień 3F).

O ile wiem większość płyt potrzebuje 2 faz (tę trzecią z przewodu często daje się na piekarnik), ale są i modele 1 fazowe i korzystające z 3 faz. I zdaje mi  się (chyba gdzieś tak czytałem) że każda faza zasila określone "palniki", a więc brak fazy skutkuje brakiem grzania na części indukcji.

@maksiu, IMHO podpinanie wszystkiego 1F pod APF jest złe, bo obciążenie domu powinieneś rozłożyć pi*oko równo na trzy fazy (a większość odbiorników to jednak chyba 1F), a najlepiej tak to zaplanować aby pad jednej fazy nie paraliżował ci życia (tj. światła i gniazdka np. na kondygnacji pomixowane z różnych faz, poza tym zabezpieczone z 2+ różnicówek), wtedy akcje jak u Twoich rodziców nie wystąpią. Zwykle nawet w tradycyjnych instalacjach (nie w gwiazdę) można to zrobić, tylko trzeba się odrobinę wysilić (nie każdemu elektrykowi czy inwestorowi się chce).
« Ostatnia zmiana: Czerwca 01, 2015, 11:19:21 am wysłana przez grzeniu666 »
Zapisane

Voytek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentny dom by maksiu - prolog
« Odpowiedź #40 dnia: Czerwca 01, 2015, 11:18:54 pm »

@grzeniu666: fakt, zbyt dużo tych B10 to przerost formy nad treścią ;) pewnie zweryfikuję z biegiem czasu.
Zastanawiam się czy rozszywać na zugach... Z jednej strony pewnie przydatne jak ktoś chce później przełączać obwody, a ja pewnie zrobię na stałe. Co do skrętek to mam zamiar rozszyć tylko te od włączników, parę postów niżej pisałem w jakie złączki celuję, mam nadzieję, że w jednym rządku się zmieszczę. Co do skrętek internetowych to wrzucę na patch panel, albo wyrzucę na switch do szafki multimedialnej... się zobaczy.
Zapisane

MarcinSz

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentny dom by maksiu - prolog
« Odpowiedź #41 dnia: Czerwca 05, 2015, 12:06:46 am »

W temacie przełącznika źródła zasilania, u siebie zastosowałem taki:
http://www.spamel.com.pl/static.php?page=produkt13&lang=PL&prod=przk

Podłączyłem w garażu, w miejscu gdzie przyłącze wchodzi do budynku. Strona "2" czeka na zakup generatorka.
Uwaga: to jest duże bydlę, zajęło praktycznie całą skrzynkę 2x12p. Zwłaszcza jeżeli nie chce się za mocno zginać przewodów 10mm2, robi się "obszernie".
Do takiego zastosowania potrzebny jest model 4-biegunowy, z biegunem N rozłączalnym a nie zwartym na stałe (musimy się całkiem odciąć od sieci, inaczej moglibyśmy nawet linią "N" pokopać elektryka na słupie.
Zapisane
pozdrawiam, MarcinSz

Voytek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentny dom by maksiu - prolog
« Odpowiedź #42 dnia: Czerwca 09, 2015, 12:03:01 am »

Co do tego Spamela, to zainstalowałem taki w naszej firmowej serwerowni... przeraził mnie rozmiarem, więc postanowiłem poszukać czegoś mniejszego (pozornie jeśli chodzi o szerokość, bo też na 8 modułów). Taki hebel mnie ciut przeraża w domowej rozdzielni ;)
Ja myślałem nad czymś takim:
http://www.hager.pl/katalog-produktow/rozdzial-energii/aparatura-sterujaca/modulowe-przelaczniki-instalacyjne-i-o-ii/sf463/34659.htm
Niekoniecznie ten typ, ale wyglądem podobne.
Zapisane

maksiu

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 87
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentny dom by maksiu - prolog
« Odpowiedź #43 dnia: Czerwca 12, 2015, 10:06:12 pm »

@grzeniu666 - no o ile podpinanie każdej fazy pod przełącznik, aby w razie braku jednej "nadrobić" jej brak drugą jest może przegięciem, o tyle podłączenie w ten sposób obwodów "kluczowych" jak np. lodówka, podstawowe światło (bez ledów czy podświetleń) czy choćby TV myślę nie jest złym pomysłem :)

Co do płyty indukcyjnej to właśnie chodziło mi o to, czy będzie pracować bez jednej fazy lub gdyby brakującą zastąpić inną. Wychodzi na to że tak, ale jeśli będzie działać chociaż jeden/dwa "palniki" to nie ma sensu się bawić w przepinanie.

@Voytek - dużo nie dużo, nie wiem czy są pisane zasady czy to "dobra praktyka inżynierska", ale generalnie w szafach automatyki zabezpiecza się wszystko, nawet pojedyncze lampki  ;)
Więcej zabezpieczeń to więcej obwodów i większa elastyczność w razie awarii. Tylko o ile w przemyśle to ma sens (bo przestój to wymierne straty), to w domu już niekoniecznie. Chociaż zależy jak bardzo ktoś ceni sobie bezpieczeństwo (rozumiane przez "wszystko działa") ;)
Zapisane
Pozdrawiam
maksiu

grzeniu666

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 69
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentny dom by maksiu - prolog
« Odpowiedź #44 dnia: Czerwca 19, 2015, 03:14:05 pm »

@grzeniu666 - no o ile podpinanie każdej fazy pod przełącznik, aby w razie braku jednej "nadrobić" jej brak drugą jest może przegięciem, o tyle podłączenie w ten sposób obwodów "kluczowych" jak np. lodówka, podstawowe światło (bez ledów czy podświetleń) czy choćby TV myślę nie jest złym pomysłem :) ...

Zgadzam się, sam tak (z grubsza) mam...
Zapisane

MarcinSz

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentny dom by maksiu - prolog
« Odpowiedź #45 dnia: Czerwca 19, 2015, 07:55:36 pm »

Jak dorobię się generatorka, obok przełacznika SPAMEL będzie mały przełącznik podpięty do wejścia sterownika, który będzie aktywował scenę "dwudziesty stopień zasilania" - pozwalającą zasilać tylko konieczne urządzenia - lodówka, kocioł CO, szczątkowe oświetlenie.

Najlepiej gdyby udało się zrobić tak, że przestawienie pokrętła w pozycję "II" załączy to automatycznie, ale tu muszę pokombinować. Na przykład przekaźnik z cewką na 230V, podłączony bezpośrednio do wyjścia generatora, może aktywować "tryb awaryjny" w momencie odpalenia silnika.

Można by jeszcze kombinować z wykryciem braku napięcia międzyfazowego (jak zasilimy 3 fazy z generatora 1-f, między nimi będzie napięcie = 0).
Zapisane
pozdrawiam, MarcinSz

maksiu

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 87
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentny dom by maksiu - prolog
« Odpowiedź #46 dnia: Czerwca 21, 2015, 03:14:09 pm »

W piątek dotarł do mnie zestaw startowy wago. Poniżej fotki, jakby ktoś z myślących o zakupie chciał zobaczyć co zawiera :)


@MarcinSz - a jakieś styki pomocnicze do tego przełącznika występują? A jak nie to ewentualnie na wyjściu przekaźnik 230V który poda sygnał, gdy załączona została "II"-ka.
Zapisane
Pozdrawiam
maksiu

MarcinSz

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentny dom by maksiu - prolog
« Odpowiedź #47 dnia: Czerwca 21, 2015, 11:00:08 pm »

Jak kupowałem ten przełącznik, to nie było w ofercie nic takiego. Dlatego mam koncepcję żeby wykrywać i aktywować tryb awaryjny po prostu na podstawie obecności napięcia na wejściu II. Czyli: skoro już odpalam generator, to znaczy że mam ku temu powód i należy przejść na niski pobór mocy. Wtedy przełączenia może dokonać ktokolwiek, nie musi pamiętać, że trzeba jeszcze jakieś magiczne ruchy wykonać.
Zapisane
pozdrawiam, MarcinSz