'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Jak zacząć?  (Przeczytany 11025 razy)

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Jak zacząć?
« dnia: Czerwca 10, 2011, 09:13:00 am »

poniżej wiadomość 'prywatna' z pytaniem o początki planowania:

"Witam,
Jestem zainteresowany wykonaniem tego typu instalacji w moim domu.
Przeczytalem cała Pana strone oraz wszystkie posty na tym forum.
Jednak dalej mam wiele roznych watpliwosci.
Podstawowa to jak wogole zaczac? Co nalezy kupic? Na czym mozna sobie pocwiczyc?
Wszystko chcialby wykonac sam (poza sama elektronika). Jestem informatykiem z wyksztalcenia wiec kwestie programowania w zaden sposob mnie nie przerazaja.
Z gory dziekuje za pomoc i pozdrawiam"

_______________________________________________________________

Witam,

Wg mnie aby zacząć nie trzeba nic kupować.  Podstawowe funkcje sterownika PLC uruchomiłem w 1/2h bez jakiegokolwiek przygotowania.  Nie jestem (nawet) informatykiem, a o prądzie wiedziałem tylko tyle, że jest. Co do narzędzi - wystarczy obcinaczka, kilka śrubokrętów i nożyk tapicerski.

Proponuję więc zacząć od ustalenia funkcji.  Na schematach pomieszczeń rozmieścić trzeba przyciski, urządzenia... Poza tym, bardziej ogólnie, trzba zastanowić się nad tym, czym będziemy sterować: oświetleniem, gniazdkami, roletami, alarmem, ogrzewaniem, rekuperatorem, podlewaniem ogrodu, bramami itd.  Powyższe pozwoli ustalić liczbę potrzebnych wejść i wyjść, to natomiast pomoże dobrać rozmiar/rodzaj sterownika.  W kolejnym kroku proponuję zaprojektować rozkład szafy sterowniczej.  

Ponoć WAGO prowadzi darmowe szkolenia z automatyki i rozdzielni elektrycznych.  Nie byłem, nie wiem, ale któryś z czytelników pochwalił się, ze dostał na takim szkoleniu darmowy program, za pomocą którego zaprojektował szafę.  Projekt przesłał do Wago i zamówił wykonanie całości.  Z 'brudnej roboty' zostało mu wyłącznie wtykanie kabli w złączki.

Pozdrawiam,
Zapisane

gregorusp

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Odp: Jak zacząć?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 19, 2011, 02:02:22 pm »

Witam!
Jako zielony w kwestii PLC, a pragnący w końcu wykorzystać swoją instalację w domu pozwalam sobie podpiąć się pod wątek 'Jak zacząć'  :D . W związku z tym mam parę pytań:
 - nie chciałbym kupować od razu całego zestawu sterowników + rozszerzeń itp. Co (jakie moduły) potrzebuję na start? (Chciałbym mieć Ethernet jako medium transmisji). CHciałbym najpierw pouczyć się trochę programowania WAGO i wizualizacji.
 - czy sterowniki WAGO mają od razu wbudowany MODBUS po RS485? Buduję właśnie moduły (własne zbudowane na PIC-ach) obsługujące MODBUS i chciałbym je podpiąć pod WAGO
 - Jak wygląda sytuacja, gdybym chciał mieć dwie główne szafy rozdzielcze? (np.: na poddasze i parter). Czy potrzebuję dwa sterowniki programowalne?

Pozdrawiam,
Grzegorz
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Jak zacząć?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 09, 2011, 03:31:49 pm »

Witam,

Na początek najkorzystniej jest chyba wybrać jakiś zestaw startowy z zasilaczem, sterownikiem i modułami 2xDI i 2xDO oraz, co ważne, oprogramowaniem...  Bez tego ani rusz.

Z tego, co wiem, są sterowniki WAGO z MODBUS LUB RS485 LUB Ethernet.  Jeśli więc Ethernet ma być głównym medium transmisji, zapewne potrzebny będzie dodatkowy moduł umożliwiający komunikację po MODBUS lub RS485.  Ekspertem w tej materii nie jestem.  Proponuję kontakt z Wago.  Na początek może też wystarczy wizyta na www.wago.pl, tam w Katalogu Online można szukać po "750-8"

Znów - nie jestem ekspertem i zapewne ktoś z Wago opisze to lepiej: jeśli są 2 szafy rozdzielcze to albo w każdej jest sterownik, z tym że jeden pełni funkcję główną, a drugi jest slavem, lub jest 1 sterownik, ale między szafami trzeba przepuścić dostateczną liczbę żył by np. w tej drugiej dodatkowej szafie umieścić same przekaźniki.

pozdrawiam,

Piotr
« Ostatnia zmiana: Października 21, 2011, 07:10:41 pm wysłana przez admin »
Zapisane

marathora

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
Odp: Jak zacząć?
« Odpowiedź #3 dnia: Października 21, 2011, 02:45:41 pm »

i WAGO z MODBUS LUB RS485 LUB Ethernet

Witam

Ethernet i RS485 to najprościej mówiąc typ połączenia dwóch elementów. Ethernet każdy zna, a RS485 to transmisja szeregowa - prądowa. Modbus to tylko sposób przesyłania informacji, rodzaj pakietów :) Poprawcie mnie jeśli się mylę.
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Jak zacząć?
« Odpowiedź #4 dnia: Października 21, 2011, 06:59:22 pm »

Witam,


musisz mieć rację.... Dzięki za uwagę. W katalogu jest "programowalny sterownik sieciowy MODBUS RS 232", "programowalny sterownik sieciowy MODBUS RS 485" i "programowalny sterownik sieciowy ETHERNET TCP/IP".  Powinno więc być:

"... są sterowniki WAGO z RS232 LUB RS485 LUB Ethernet.  Jeśli więc Ethernet ma być głównym medium transmisji, zapewne potrzebny będzie dodatkowy moduł umożliwiający komunikację po RS485...."

czy tak?
« Ostatnia zmiana: Października 21, 2011, 07:11:07 pm wysłana przez admin »
Zapisane

marathora

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
Odp: Jak zacząć?
« Odpowiedź #5 dnia: Października 25, 2011, 07:38:01 pm »

Z tego co wiem to tak. Sam dopiero zaczynam przygodę z PLC, więc pewien być nie mogę. W każdym razie po MODBUS będę musiał prędzej czy później sięgnąć :)

Pozdrawiam
Zapisane

geddys

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Odp: Jak zacząć?
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 04, 2012, 10:31:36 pm »

Takie w sumie pytanie laika.. zamierzam w nowym domu zrobic pelna automatyke ale wczesniej chcialem pocwiczyc na obecnym ogrodzie.

Zalozmy ze posiadam juz sterownik. Co dalej potrzebuje zeby np. podlaczyc pod to zarowke z przyciskiem ?

2 zyly kabelka od PLC do przycisku
2 zyly kabelka od PLC do czegos przed zarowka, i to cos dodatkowo musi byc podlaczone pod 230V ?

Jak sie nazywa to cos przed zarowka i jak 'fachowo' nazywa sie taki przycisk ?

Pozdrawiam
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Jak zacząć?
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpnia 10, 2012, 08:53:16 pm »

Witam,

przyciskiem może być wszystko, chodzi o to, by zewrzeć kable.  Te takie montowane w puszkach na ścianie to 'łączniki zwierne'.  Przykładem jest łacznik typu 'dzwonek'.  Są też dwu-klawiszowe i mój ulubiony 'wieloklawiszowy łacznik grupowy' Berkera, który ma 2 przyciski, ale każdy może być naciśnięty na górze i na dole = można sterować 4 obwodami.

To coś to przekaźnik.  Napięcie starujące to 24VDC, sterowane 230 AC.  W mojej szafie mieszkają (chyba) 788-304, oto link do katalogu WAGO.

Pozdrawiam,
Zapisane

marecki_0luk1

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 41
    • Zobacz profil
Odp: Jak zacząć?
« Odpowiedź #8 dnia: Lutego 22, 2013, 12:29:57 am »

Nie wiem czy komuś się przyda taki schemat, ale wydaje mi się, że przy sterowaniu przez PLC należałoby to zrobić tak :) Jutro sprawdzę czy czegoś nie zepsułem w projekcie.
Zapisane