'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - fedex

Strony: [1]
1
Tematy ogólne / Odp: Przekaźniki
« dnia: Listopada 12, 2015, 12:45:58 pm »
Co do przekaźników - mam tylko 788-304 i nie umiem dokonać porównania.  W ciągu 6 lat popsuł się jeden - od rolety.  Nie rozłączał się po zaniku zasilania.  Wymiana samej kości przekaźnika to 1 min, przekaźnik kosztuje 5-6 PLN (TME).  W momencie awarii przełożyłem kość z innego, mniej używanego, teraz mam kilka w zapasie.  W sumie nic, choć jednak trochę niedogodności...

Chętnie dowiedziałbym się, w czym te 788-354 są lepsze.  W opisie widzę, że są inne styki, większa tolerancja na nieprecyzyjne napięcie sterujące...  354 jest 'dedykowany do oświetlenia'... co to jednak w praktyce oznacza?  Czy jest mierzalnie bardziej trwały?  Czy warto za tę trwałość zapłacić... może jakiś ekspert podpowie?

Witam,

Kolego Admin - piszesz że stosujesz tylko przekaźniki 788-304.
Zapewne masz przez nie podłączone gniazdka sieciowe - czyli np. TV, komputer itd.. z zasilaczami impulsowymi. Czy te przekaźniki dają radę?

2
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Sterowanie ogrzewaniem
« dnia: Września 09, 2014, 06:45:43 pm »
Witam,

Od jakiegoś czasu interesuję się sterownikami Wago PLC, co w dużej mierze zawdzięczam stronie edom-plc.pl. Jestem w trakcie budowy domu i chciałbym zrobić go choć trochę inteligentnym. Mam jeszcze bardzo wiele niejasności. Jedną z nich jest kwestia sterowania elektrozaworów do kaloryfera poprzez PLC.

Regulacja tradycyjna za pomocą głowic termostatycznych odbywa się w ten sposób że głowica termostatyczna przymyka się lub otwiera (zmienia się prędkość przepływu ciepłej wody przez kaloryfer w zależności od nastawionej temperatury i temperatury panującej w pokoju). Odbywa się to niejako w sposób płynny (analogowy). Takie coś przemawia do mnie, że to jest rozwiązanie optymalne dla zużycia energii.
Chciałbym to skonfrontować ze sposobem sterowania przez PLC. Proszę mi to wytłumaczyć, ponieważ jak rozumiem zawór sterowany jest 0/1 (zamknęty/otwarty) co jest następstwem pełnego nagrzania kaloryfera (elektrozawór otwarty) a później całkowitego wychłodzenia tego kaloryfera (elektrozawór zamknięty). Czy czas nagrzania samego kaloryfera nie idzie "na straty" jeśli chodzi o energię cieplną, gdyż nie ma w miarę stałej temperatury kaloryfera tylko nagrzewanie/ochładzanie?. Wydaje mi się że czasy nagrzewania marnuja energię. Jest to wykorzystanie energii nie do nagrzania pomieszczenia ale do samego nagrzewania kaloryfera, nie wspominając już o rurkach.
Również wydaje mi się niezdrowe dla pieca gdy puścimy w tym przypadku zimną wodę z kaloryfera w obieg.
Proszę o wyjaśnienie - być może się mylę. Dziękuję.

Strony: [1]