'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Schemat w szafie  (Przeczytany 5478 razy)

Aspifox

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
Schemat w szafie
« dnia: Marca 05, 2014, 09:30:16 pm »

Witam, coraz bardziej przekonuję się do budowy inteligentnego domu opartego na sterowniki WAGO.
Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda schemat połączeń w szafie.
odbiornik - es - przekaźnik - moduł wyjścia - PLC - moduł wyjścia - kontakt
Czy schemat wygląda tak?
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Schemat w szafie
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 06, 2014, 01:36:05 pm »

Cześć,

jakiś czas mailowałem na podobne pytanie:

- do łączników ściennych byle jaki kabel., ja stosowałem skrętkę.  Łącznik zwierny.  Z zasilacza bierzemy +, prowadzimy do łącznika, z łącznika do wejścia DI sterownika PLC.  Gdy łącznik zewrze obwod, + trafi do wejścia sterownika i zostanie odczytany impuls.

- z wyjść DO sterownika PLC kabel do przekaźnika (+), do przekaźnika trzeba też poprowadzić (-) z zasilacza 24V.  Po drugiej stronie przekaźnika trzeba podłączyć (L) i z przekaźnika poprowadzić kabel do żarówki (L).  Z żarówki N normalnie.  Gdy na wyjściu sterownika pojawi się impuls, będzie do +24VDC, przekaźnik zostanie przełączony, do żarówki "popłynie" przez przekaźnik prąd (L).  Między przekaźnikiem a sterownikiem byle jaki kabel (najlepiej cieniutka żyłka, by się nie ułamał przy pracy).  Doprowadzenie do przekaźnika prądu i z przekaźnika do żarówki/odbiornika - wg standardów elektrycznych: 1.5 lub 2.5mm.

Czyli Twój schemat można nieco zmienić (po poprawce, dzięki Horhe):

odbiornik-przekaźnik (L) - moduł wyjścia - PLC - moduł wejścia - łącznik zwierny
            └-(N)         └- es (L)

Pozdrawiam,
« Ostatnia zmiana: Października 31, 2014, 03:06:38 pm wysłana przez admin »
Zapisane

Aspifox

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
Odp: Schemat w szafie
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 06, 2014, 08:50:46 pm »

Bardzo dziękuję za informacje.
Mam jeszcze jedno pytanie, ile zastosować esów i jak je pogrupować?
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Schemat w szafie
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 07, 2014, 08:01:44 pm »

Cześć,

esy jak w zwykłej instalacji - wg obciążeń i potrzeby oddzielenia stref/obwodów.  Jedyne na co proponuję zwrócić uwagę to potem, przy rozszywaniu, układać przekaźniki zasilane z tego samego esa obok siebie, by można było zmostkować L.

Pozdrawiam,
Zapisane

Horhe

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
Odp: Schemat w szafie
« Odpowiedź #4 dnia: Października 30, 2014, 07:00:14 pm »

Tak sobie pomyślałem, że może warto sprostować bądź doprecyzować informacje na temat podłączania zabezpieczenia nadprądowego czyli popularnego esa. A więc esa dajemy na przewodzie fazowym L przed przekaźnikiem. Na przewodzie neutralnym dochodzącym do odbiornika (np. lampy) esa nie dajemy.
Zapisane