'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: PFC200 - Przekaźniki  (Przeczytany 1572 razy)

dawidr

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
PFC200 - Przekaźniki
« dnia: Lipca 05, 2020, 09:13:22 pm »

Witam,

To mój pierwszy post na tym forum. Po długim zauroczeniu Arduino stwierdziałem, że nie chce robić druciarstwa w swojej szafie i postawię na sterownik PFC200 :)
Na budowie kable położone już jakiś czas temu, gwiazda, wszystko schdozi się w szafie. Elektryk wejdzie pewnie jakoś koniec sierpnia/wrzesień. W całym domu prawdopodobnie zdecyduję sie na włączniki dzwonkowe.
Poczatkowo jak myślałem jeszcze o zastosowaniu Arduino miałem plan użyć:
  • świtała - przekaźniki bistabilne dwutorowe (drugi tor do detekcji przez Arduino stanu przekaźnika)
  • rolety - elektromagnetyczne monostabilne przekaźniki

Chciałbym się dowiedzieć jakie przekaźniki stosujecie w przypadku PFC200? Jakie do świateł i jakie do rolet? Ktoś w ogóle bawi się w przekaźniki bistabilne?
Zapisane

Simeone

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 98
    • Zobacz profil
Odp: PFC200 - Przekaźniki
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 07, 2020, 10:04:49 am »

Przekaźniki bistabilne sterowane są zmienną polaryzacją zasilania cewki, co jest średnio wygodne w przypadku korzystania ze sterownika i kart IO Wago

W mojej instalacji do współpracy z kartami wyjść 750-1504 zastosowałem przekaźniki Schrack RT424024 w podstawkach dedykowanych Wago, oraz wąskie Schrack V23092-24 w obudowach również produkcji wago, na płytce zamówionej u chińczyka. Te pierwsze mają prąd nominalny 8A do sterowania roletami i gniazdami 230V, te drugie do sterowania oświetleniem ledowym (6A).

Sterowanie roletami opisałem w osobnym wątku. Przekaźniki do sterowania oświetleniem zabezpieczyłem termistorami (link z opisem), które przeciwdziałają zjawisku sklejania przekaźnika występującego w przypadku sterowania oświetleniem ledowym.
Zapisane