'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: 1-Wire i Beckhoff - co zamiast Raspberry Pi  (Przeczytany 19177 razy)

Umcyk

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Beckhoff Cx9010
    • Zobacz profil
    • Nasz dom...
1-Wire i Beckhoff - co zamiast Raspberry Pi
« dnia: Stycznia 03, 2015, 12:28:27 pm »

witam
jak mozna podlaczyc czujniki temperaturt 1-wire z PLC Beckhoff cx9010 (odpowiednik sterownikow Wago), inaczej niz Raspberry Pi...
nie mialem nigdy doczynienia z Raspberry Pi ani z Linuxem, wiec troche sie tego boje..
szukam wiec innego rozwiazania, bardziej dedykowane do komunikacji ze sterownikiem PLC...

bogasman

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Odp: 1-Wire i Beckhoff - co zamiast Raspberry Pi
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 03, 2015, 08:25:21 pm »

Nie bój się Raspberry Pi i Linuxa, zacznij już dzisiaj!. Postawienie linuxa na raspberry to tak naprawdę wgranie gotowca na kartę SD. Sam linux jest prosty, w internecie jest wszystko opisane krok po kroku. Otworzy to przed Tobą masę możliwości rozbudowy systemu po śmiesznych cenach.
Inna opcja to urządzenia pracujące po modbusie np. Wire-chip http://www.solidchip.eu/index.php/pl/ lub ADA-401WP http://cel-mar.pl/1-wire_rs485_modbus_m401wp.htm.
Zapisane

Umcyk

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Beckhoff Cx9010
    • Zobacz profil
    • Nasz dom...
Odp: 1-Wire i Beckhoff - co zamiast Raspberry Pi
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 03, 2015, 08:49:21 pm »

dzieki za odp...
moze faktycznie poczytam troche o tym Raspberry Pi i uda mi sie to ogarnac...
mam w pracy znajomego ktory bawi sie Raspberry Pi wiec mysle ze pomoze mi to uruchomic i skomunikowac z Beckhoffem...

jaki orientacyjny koszt zestawu Raspberry Pi i wszelkich akcesoriow, aby uruchomic odczyt temperaturi i wilgotnosci z ok 10-15 punktow po 1-wire??
jaki orientacyjny czas na konfiguracjie i uruchomienie takiego zestawu??

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: 1-Wire i Beckhoff - co zamiast Raspberry Pi
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 03, 2015, 10:54:14 pm »

To i ja chyba pojde w RPi :) wyglada bardzo obiecująco:)

na allegro 140zł za model B+ ... to jest mocny argument, zeby próbować (rozwiązania komercyjne 1-wire -> Modbus -> Wago są duuużo droższe!)

Zapisane

Umcyk

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Beckhoff Cx9010
    • Zobacz profil
    • Nasz dom...
Odp: 1-Wire i Beckhoff - co zamiast Raspberry Pi
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 04, 2015, 08:37:11 pm »


na allegro 140zł za model B+

znalazlem nieco taniej:
http://allegro.pl/nowe-raspberry-pi-model-b-karta-8gb-najtaniej-i4953502575.html

ktos doswiadczony moglby podac co jeszcze poza ww RPi trzeba zakupic aby wystarczylo do stworzenia magistrali 1-wire dla Wago/Beckhoffa??
« Ostatnia zmiana: Stycznia 04, 2015, 08:42:25 pm wysłana przez Umcyk »
Zapisane

gojac

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
Odp: 1-Wire i Beckhoff - co zamiast Raspberry Pi
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 05, 2015, 12:21:59 pm »

To i ja chyba pojde w RPi :) wyglada bardzo obiecująco:)

na allegro 140zł za model B+ ... to jest mocny argument, zeby próbować (rozwiązania komercyjne 1-wire -> Modbus -> Wago są duuużo droższe!)
Nic nie stoi na przeszkodzie wykorzystać rowiązanie 1wire -> Raspi -> modbus -> Wago (Beckhoff). Korzystając ze strony autora forum i przykładów z biblioteki pymodbus stworzenie testowego skryptu trwało ok. 15 min. Pythona oglądałem po raz pierwszy. Na youtube jest filmik pokazujący jak oprogramować modbusa na Raspi w komunikacji z Wago.
Zapisane

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: 1-Wire i Beckhoff - co zamiast Raspberry Pi
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 05, 2015, 11:32:08 pm »

No więc kupiłem RPi i .... DLACZEGO JA TEGO WCZESNIEJ NIE ZNAŁEM ?? ?:)

to urządzonko jest rozwiazaniem sporej czesci bolączek, ktore planowalem rozwiazac....
np. wykorzystam je z MPD jako player radia/muzyki w lazience :) jedynie co jest mi potrzebne to maly wzmacniacz powiedzmy na TDA.

oczywiscie 1-wire.... czy bedzie modbus czy tez get/post to jeszcze sie okaze - wazne, ze jest punkt zaczepienia.


Autor napisał, że GPIO nie nadaje się do bezposredniego odczytu danych termometrów w zastosowaniach automatyki m.in. ze względu na małą moc RPi.
jakie są limity ? w sumie chciałbym odczytać tylko kilka termometrów.... przynajmniej na początek


pytanie pochodne do powyższego - gdzie kupowaliście DS2482-800 i DS9503P ? w polskim sklepie ? alibaby ?
w mojej wsi wszystkie sklepy elektroniczne robią wielkie oczy na pytania o te układy... na alledrogo tez nie ma.


A co do pytania co jest potrzebne - zalezy co chcesz robic z RPi. jezeli chcesz tylko oprogramowac 1-wire i nie chcesz trybu graficznego, to samo RPi plus jakas tania obudowa. no i moze zasilacz jezeli nie masz jeszcze zbędnego.


Zapisane

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: 1-Wire i Beckhoff - co zamiast Raspberry Pi
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 07, 2015, 10:24:57 am »

I nowa funkcjonalnosc z RPi:

- moja budowa jeszcze nie ma ogrzewania - na dobra sprawe jeszcze nie ma tynkow. jedyne ogrzewanie jakie mam to koza opalana brykietem.
pogoda za oknem jaka jest - kazdy widzi :) troche obawialem sie zamarzniecia wody i wodomierza, wiec pierwotnie postawilem tam kamerę IP skierowana na termometr.
niestety - rozwiazanie nie bylo idealne, a to przez internet na kartę. nie wiedziałem, że wszystkie internety na karte blokują ruch "z sieci" więc nie moglem podejrzec temperatury przez kamerkę i internet.
cale szczescie kamerka ma serwis FTP wiec co pare godzin wysylala mi zdjecie termometru. lepszy rydz niz nic :)

a od dzisiaj na budowie bedzie mieszkał RPi z termometrem i serwisem crone :) to samo co powyzej, ale bez termometru analogowego i kamerki :)
w wolnej chwili doprogramuję alarm, zeby mail byl wysylany tylko jesli temp < 5 *C :)

na prawdę jestem zafascynowany tym urządzonkiem!! dam Wam znać ile ostatecznie RPich bedzie u mnie mieszkało, bo widzę sporo zastosowań dla tego małego draństwa :)
Zapisane

spoon

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: 1-Wire i Beckhoff - co zamiast Raspberry Pi
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 14, 2015, 10:27:28 am »

Witam,

ja generalnie do 1-wire polecam wzmacniacz 1-wire z http://www.pridopia.co.uk/ixx-rspi.html, jest tam też dużo innych modułów które można wykorzystać. jest dużo lepiej uzyć wzmacniacz przy większej ilości termometrów ( ja mam ich około 20 i ciągle dokładam :) ) dzieki nim zrozumiałem jak działa mój piec i mogłem go sobie wyregulować całkiem szybko. fainie jest też mieć czujniki na rekuperatorze i w wylewkach ( tu akurat łetwiej mi się rozmawiało z instalatorem kiedy jedna pętla przestała działać)
Zapisane

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: 1-Wire i Beckhoff - co zamiast Raspberry Pi
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 14, 2015, 06:15:35 pm »

jaka przyjales strategię jesli chodzi o ilosc DS18B20 na kanał wzmacniacza ?? przypuszczam, ze przy 20 termometrach masz po kilka na kanal, a nie 17kanalowy wzmacniacz ???:)


w wylewkach powiadasz ... a mialem zrezygnowac z tego pomyslu :) ale w ostatniej chwili kupilem 20m rurki PCV i wypuscilem je w bruzdach od puszek do podlogi. w srodku termometry, ktore bedzie mozna wymienic w razie awarii :)

Kupowałeś z wysyłka do PL ???

Dzieki za podpowiedź - Jacek
Zapisane

spoon

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: 1-Wire i Beckhoff - co zamiast Raspberry Pi
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 17, 2015, 05:56:08 pm »

witam,

swój wzmacniacz kupiłem na ebay-u przez pay-pala po 3-4 dniach miałem wzmacniacz w domu.
co do ilości DSów na kanał... różnie z tym jest, na jednym kanale mam ich 8 (piec+CWU), 4 czujki rekuperatora na drugim, czujniki pokojowe na dwóch następnych (rozdzieliłem parter i piętro bo na jednym kanale nie działały stabilnie) na kolejnym czujki z podłogi są. i jeszcze mam kilka kanałów rozwojowych, na przykład na czujnik wilgoci trawnika, barometr itp
Zapisane

Tom01

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 101
    • Zobacz profil
Odp: 1-Wire i Beckhoff - co zamiast Raspberry Pi
« Odpowiedź #11 dnia: Stycznia 06, 2016, 08:20:55 pm »

Podobnie jak pewnie wszyscy na forum, zastanawiam się nad sposobem pomiaru temperatury. Jako, że firmowe rozwiązania Wago zrujnują portfel już przy kilkudziesięciu punktach pomiaru, rozważam czujniki i sieć 1-wire. Rozwiązanie z Raspberry nie bardzo mi leży przez ideę pomiaru niejako dookoła i masę słabych punktów, których nie chce mi się i nie mam czasu rozwiązywać. Znalazłem rozwiązanie niemalże idealne. Przemysłowe moduły pomiarowe działające z siecią 1-wire i zaimplementowanym Modbusem. Tylko trzeba teraz to rozpracować.

Moduły:
http://cel-mar.pl/1-wire_rs485_modbus_m401wp.htm?idk=2#poz
http://www.solidchip.eu/index.php/pl/produkty/wire-chip-1-wire-modbus

Ogromną zaletą jest, że to "gotowiec" w postaci modułu mogącego mierzyć od razu temperaturę, wilgotność, ciśnienie z dużej ilości czujników, gotowe rozgałęźniki znakomicie poprawiające rozplanowanie sieci po domu, przygotowane czujniki od razu w obudowach z wtyczkami itd. Rozwiązanie oczywiście nieco droższe od całkowitego DIY, ale akceptowalne.

Pytanie, jak to ożenić z Wago? Wiem na razie tylko tyle, że potrzebne będzie rozszerzenie PLC o port RS-485, ale co dalej? Jak to oprogramować? Modbus to na razie dla mnie czarna magia. Dla ułatwienia dodam, że programowanie w zasadzie w dowolnym języku algorytmicznym i strukturalnym wyższego poziomu nie sprawia mi jakichś wielkich problemów, ale nie znając żadnych podstaw czym jest Modbus, mam pustkę w głowie. Podobnie zresztą było z językiem LD czy "drabinką", która kompletnie do mnie nie trafia. Schemat blokowy FBD już bliżej, bo przypomina trochę algorytmy graficzne. Oprogramowanie PLC piszę obecnie w kombinacji ST i FBD i byłbym wdzięczny za zaprowadzenie na Modbusa w tych językach.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 06, 2016, 08:22:31 pm wysłana przez Tom01 »
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: 1-Wire i Beckhoff - co zamiast Raspberry Pi
« Odpowiedź #12 dnia: Stycznia 06, 2016, 08:47:51 pm »

nie wolno się bać, strach zabija duszę ;)

Tu masz przykład programu z komunikacją po MODBUSie:

http://www.edom-plc.pl/index.php/pl/wiecej-o-plc/funkcje/202-komunikacja-z-rekuperatorem-modbus

a tu kilka słów o samym MODBUSie:

http://www.edom-plc.pl/index.php/pl/wiecej-o-plc/funkcje/184-wstep-do-modbusa

Rozpykasz to w 2 dni, jestem pewien.

Zobacz jeszcze:

http://www.eservice-online.de/loesungen-zutaten-und-rezepte/wago-codesys-integration/1-wire-buskoppler-fuer-wago-codesys-owos-/

Moduł 1-wire z kabelkiem do portu serwisowego PLC kosztuje wg strony ok 65 EUR.  Są też biblioteki do codesysa, dokumentacja i wskazówki.  Nie próbowałem, ale wygląda poważnie.

...nie mówiąc już o

http://www.eservice-online.de/produkte/1-wire-bus/controller-gateway/254/1-wire-controller-1-intelligente-systemschnittstelle

czyli 1-wire to ethernet...

Pozdrawiam,
« Ostatnia zmiana: Stycznia 06, 2016, 09:02:52 pm wysłana przez admin »
Zapisane

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: 1-Wire i Beckhoff - co zamiast Raspberry Pi
« Odpowiedź #13 dnia: Stycznia 06, 2016, 11:38:29 pm »

zrobilem 1-wire na celmarze po modbusie. bulka z maslem :) dasz sobie radę, a jak nie to chętnie Ci pomogę

Zapisane

Tom01

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 101
    • Zobacz profil
Odp: 1-Wire i Beckhoff - co zamiast Raspberry Pi
« Odpowiedź #14 dnia: Stycznia 07, 2016, 01:48:27 am »

Czyżby to był aż tak proste? Zaznaczam, że poniższe jest wyłącznie spekulacją, nadal nic nie wiem o przedmiocie rozważań:

[Tryb teoretyczny on]

1. Jeśli Wago ma kartę RS-485 to musi być w bibliotekach blok funkcyjny ułatwiający komunikację z urządzeniem podpiętym do ww interfejsu. Ustawić odpowiednie parametry wejściowe bloku i voila na wyjściu wyskakują dane.
2. Jeśli mamy dokumentację modułu pomiarowego, rozkład adresów, dane urządzeń magistralnych, to wystarczy je poprawnie zaadresować/odczytać oraz przetłumaczyć to na ludzki język, bo jak się domyślam, temperatura będzie raczej zapisana jako liczba co najmniej 16 bitowa.

[Tryb teoretyczny off]

Dobrze myślę?
« Ostatnia zmiana: Stycznia 07, 2016, 01:50:08 am wysłana przez Tom01 »
Zapisane

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: 1-Wire i Beckhoff - co zamiast Raspberry Pi
« Odpowiedź #15 dnia: Stycznia 07, 2016, 10:06:55 am »

Bardzo dobrze myslisz :)

u mnie bylo troszke komplikacji, poniewaz mam tez thanosa na modbusie, do ktorego Wago daje calkiem fajna bibliotekę. nie chcialem z niej rezygnować, więc musiałem dorobić swój interfejs, który "wtrąca się" w dyskusję PLCka z thanosem:).
tak jak piszesz, filozofii w tym nie ma. za duzej.
wszystko jest tutaj: Modb_I05.lib

Zapisane

Tom01

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 101
    • Zobacz profil
Odp: 1-Wire i Beckhoff - co zamiast Raspberry Pi
« Odpowiedź #16 dnia: Stycznia 07, 2016, 10:10:58 am »

Jasne. Dziękuję Wam obu na naprowadzenie na podstawy. Teraz pozostaje kupić moduł i testować.
Zapisane

krwi

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 47
    • Zobacz profil
Odp: 1-Wire i Beckhoff - co zamiast Raspberry Pi
« Odpowiedź #17 dnia: Stycznia 14, 2016, 09:21:22 am »

Nikt w tym wątku nie wspomniał ale oprócz RPI można również z powodzeniem zastosować mikrokontroler np Arduino. Magistralę z 10 czujnikami DS18B20 mam wpiętą bezpośrednio w wejście cyfrowe Arduino bez żadnych wzmacniaczy czy innych dodatkowych układów. Oprogramowanie tego z wykorzystaniem gotowych bibliotek to paręnaście linijek kodu.
Zapisane

Tom01

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 101
    • Zobacz profil
Odp: 1-Wire i Beckhoff - co zamiast Raspberry Pi
« Odpowiedź #18 dnia: Stycznia 14, 2016, 09:25:09 am »

10 trochę mało. Interesowałoby mnie kilka gałęzi w sumie ok 30-50 czujników. A co dalej? Jak to skomunikować z PLC? Modbusem się da?
« Ostatnia zmiana: Stycznia 14, 2016, 09:27:04 am wysłana przez Tom01 »
Zapisane

krwi

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 47
    • Zobacz profil
Odp: 1-Wire i Beckhoff - co zamiast Raspberry Pi
« Odpowiedź #19 dnia: Stycznia 14, 2016, 09:41:46 am »

10 wykorzystuję bo tyle potrzebuję, nie wiem jakie jest górne ograniczenie tego rozwiązania. Do tych 10 i tak wykorzystałam zaledwie jedno wejście więc nawet gdyby okazało się że na jednym wejściu nie pociągnie więcej niż 10 czujników to i tak w zależności od modelu Arduino i ilości wejść można obsłużyć grubo ponad 100 czujników (przynajmniej w teorii).
Co do komunikacji z PLC rozwiązałem ją po prostu po HTTP (Arduino serwuje dane po HTTP, PLC je sobie odczytuje) i działa bez zastrzeżeń. Natomiast do Arduino jest również biblioteka MODBUS ale nigdy jej nie używałem.
Zapisane

Tom01

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 101
    • Zobacz profil
Odp: 1-Wire i Beckhoff - co zamiast Raspberry Pi
« Odpowiedź #20 dnia: Marca 11, 2018, 02:24:17 am »

Odświeżę trochę temat, bo właśnie "odkryłem" konfigurator sieci Modbus. Zabierałem się jak pies do jeża, do napisania programów do komunikacji z licznikami i rekuperatorem, czytałem porady i przykładowy program admina oraz innych i w końcu usiadłem do tematu. Okazało się, że nie trzeba pisać nawet linijki kodu! W CoDeSys jest genialny konfigurator, gdzie wyklikuje się układ sieci, wszystkie urządzenia i co najciekawsze odczyt i / lub zapis WSZYSTKICH zmiennych oferowanych przez urządzenie Modbus. Program wygeneruje się sam i mamy wprost do użycia zmienne sieciowe.
Zapisane

Greg_OR

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
Odp: 1-Wire i Beckhoff - co zamiast Raspberry Pi
« Odpowiedź #21 dnia: Marca 12, 2018, 04:12:36 am »

Arduino z modułem RS485 np. takim za 5zł udało mi się połączyć modbusem z wago 881 i kartą 750-652 - trzeba tylko dać rezystory terminujące na obu końcach (nie wiem jak będzie przy większej ilości urządzeń, ja podłączałem na stole, na płytce stykowej).
Docelowo będę raczej próbował z HTTP jak kolega Krwi, przy okazji, z jakiego modułu ethernetowego i jakiej biblioteki korzystasz?
Zapisane

Tom01

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 101
    • Zobacz profil
Odp: 1-Wire i Beckhoff - co zamiast Raspberry Pi
« Odpowiedź #22 dnia: Marca 12, 2018, 10:16:31 am »

z jakiego modułu ethernetowego i jakiej biblioteki korzystasz?

W końcu zrezygnowałem z czegokolwiek innego na rzecz modułów RTD od Wago. Na Ebayu nakupowałem ich tyle ile trzeba za nieduże pieniądze i mam z głowy. Mam 24 wejścia i jest wystarczająco.
Zapisane

Greg_OR

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
Odp: 1-Wire i Beckhoff - co zamiast Raspberry Pi
« Odpowiedź #23 dnia: Marca 12, 2018, 04:53:57 pm »

z jakiego modułu ethernetowego i jakiej biblioteki korzystasz?
W końcu zrezygnowałem z czegokolwiek innego na rzecz modułów RTD od Wago. Na Ebayu nakupowałem ich tyle ile trzeba za nieduże pieniądze i mam z głowy. Mam 24 wejścia i jest wystarczająco.
dzięki za odp, ale chodziło mi o moduł ethernetowy do arduino jakiego krwi używa do komunikacji z wago po http :)
ja nakupiłem już DS18b20, a że na arduino to i owo przećwiczyłem to będę robił na tym "centralkę" pomiarową, póki co tak jak pisałem, skomunikowałem się po modbusie, ale moduł ethernetowy leci z chin i niedługo będę się bawił, więc ciekaw jestem jak inni sobie poradzili.
Zapisane