'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Biblioteki Oscat  (Przeczytany 17921 razy)

lorakb

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 19
    • Zobacz profil
Biblioteki Oscat
« dnia: Lipca 04, 2012, 07:31:18 pm »

Witam,

testował lub korzysta może ktoś z bibliotek Oscat ? np oscat_building_100.lib ?

ciekaw jestem opinii na temat tych bibliotek oraz ewentualnych przykładów zastosować etc
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteki Oscat
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 07, 2012, 11:07:55 am »

Witam,

zacząłem wczytywać się w dokuemntacje i probować coś złożyć jakiś tydzień temu i:
1. Na pewno jest trudniej niż z bibliotekami WAGO.  Opcji jest więcej, opisy skromniejsze, nie ma application notes.
2. Z Bibliotekami OSCAT można zrobić dużo więcej.  Wziąłem na tapetę bloki funkcyjne sterujące roletami i po kilku godzinach próbowania, testowania, błądzenia muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem całego zamysłu i tego, co w oparciu o nie można zrobić.

Przez weekend spróbuję wgrać już gotowy kod na mój sterownik.  Jest to dość karkołomne bo biblioteki te są dość rozległe i pojawia się błąd o przekroczeniu maksymalnej liczby POU... trzeba wyłączać nieużywane elementy, itd.j

Jak się uda i wszystko zacznie działać - dam znać.  Czuję podskórnie, że czeka mnie przepisanie całego programu i przeniesienie się z całością na 3 biblioteki OSCAT.

Pozdrawiam,
Zapisane

lorakb

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 19
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteki Oscat
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 09, 2012, 01:13:50 pm »

tez zacząłem czytać krążący po sieci opis "angielski" biblioteki Oscat Bulding i przyznam że wiele rzeczy które mi się obijały z tyłu głowy jako "fajne do zrobienia" są tutaj ujęte. Zastanawiam się tylko czy te biblioteki nie są trochę nad wymiar. Można za ich pomocą zrobić na prawdę fajny system obfitujący w wiele wysmakowanych detali i tak jak choćby sterowanie katem nachylenia rolet w zależności od kata padania promieni słonecznych czy sterowanie i opomiarowanie zużycia energii cieplnej etc

w  sumie proste pomysły jak mierzenie temperatury na wyjściu z pieca i powrocie oraz dodanie przepływomierza i już możemy policzyć konsumpcje energii w J etc.  Ale wydaje mi się że z użyciem bibliotek Wago + odrobinę własnych autorskich funkcji można zrobić podobne rzeczy.

po pobieżnej lekturze, 1 wniosek jest taki, że Wago daje solidną bazę na której można tworzyć a Oscat, przenosi tą bazę na poziom wyżej jeśli idzie o paramilitaryzacje etc   Pytanie czy ta komplikacja wnosi wiele do codziennego użytkowania.

Dla tego tez nie mogę się już doczekać wrażeń admina z testów praktycznych tych bibliotek :)
jeśli ktoś ma jakieś praktyczne doświadczenia z OSCAT to milo by było zapoznać się z nimi :)
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteki Oscat
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 11, 2012, 02:11:57 pm »

Zapisane

lorakb

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 19
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteki Oscat
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 17, 2012, 06:46:22 pm »

Super,

dziękuje za opis :)
trochę tez sam już rozpracowałem co i jak ale dzięki opisowi zwróciłem uwagę na Calendar_Calc i przyznam że cwana z niej bestia :)
Zastanawiam się skąd kolega znalazł zmienne tyczące się lokalizacji geograficznej ? metodą doświadczalna ? pytam bo nie mogłem nigdzie znaleźć informacji w dokumentacji :(

jeszcze raz dziękuje za podzielenie się doświadczeniami :)
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteki Oscat
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 17, 2012, 08:56:48 pm »

Witam,

Opis Calendar_Calc i typu Calendar jest w dokumentacji Oscat Basic.... choć opis to może rzeczywiście za dużo powiedziane.  Ot parametry te są wymienione w informacji o tym typie danych.  Miałem już doświadczenie z Fb_Sunset z Building_common.lib WAGO, wiec poszło gładko... a pozycja, oczywiscie z Google maps :)

Szkoda tylko, że BLIND_NIGHT jest w wersji 1.0 tak wybrakowane... pozbyłbym się chętnie całości starego kodu a tak... muszę kombinować.

Pozdrawiam,
Zapisane

Arctikman

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteki Oscat
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 04, 2013, 01:20:35 am »

Witam,
po kilkudniowym testowaniu biblioteki Oscat i nie działającej funkcji  BLIND_NIGHT przesyłam lekko poprawiona :)

deklaracja zmiennych:
FUNCTION_BLOCK BLIND_NIGHT
VAR_INPUT
   UP, DN : BOOL;
   S_IN : BYTE;
   PI, AI : BYTE;
   E_NIGHT : BOOL := TRUE;
   E_DAY   : BOOL := TRUE;
   DTIN : DT;
   SUNRISE, SUNSET : TOD;
END_VAR
VAR_INPUT CONSTANT
   SUNRISE_OFFSET : TIME;
   SUNSET_OFFSET : TIME;
   NIGHT_POSITION : BYTE:= 0;
   NIGHT_ANGLE : BYTE;
END_VAR
VAR_OUTPUT
   QU, QD : BOOL;
   STATUS : BYTE;
   PO, AO : BYTE;
END_VAR
VAR
   night : BOOL:= TRUE;
   last_night, last_day : DATE;
END_VAR

i kod :

IF NOT (up AND dn) AND night THEN
   (* manual operation at night will cancel operation for one night *)
   night := FALSE;
ELSIF ((DT_TO_TOD(dtin) > sunset + sunset_offset) OR (DT_TO_TOD(dtin) < sunrise)) AND
     (last_night <= DT_TO_DATE(dtin)) AND NOT night AND e_night THEN
   (* enable night *)
   night := TRUE;
   last_night := DT_TO_DATE(dtin);
ELSIF (DT_TO_TOD(dtin) > sunrise + sunrise_offset) AND (last_day < DT_TO_DATE(dtin)) AND night AND e_day AND (last_night <= DT_TO_DATE(dtin)) THEN
   (* disable night *)
   night := FALSE;
   last_day := DT_TO_DATE(dtin);
END_IF;

(* shade at night only in auto mode and enable = true *)
IF UP AND DN AND night THEN
   status := 141;
   po := night_position;
   ao := night_angle;
ELSE
   QU := UP;
   QD := DN;
   po := pi;
   ao := ai;
   status := s_in;
END_IF;

dopracowuje tez własny blok zamykający rolety po za zbrojeniu systemy alarmowego (SATEL) o czym niebawem napisze :)
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteki Oscat
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwca 04, 2013, 09:16:58 am »

Cześć,

wielkie dzięki za kod! :)  Gdzie go umieściłeś?  Jako odrębny FB, czy jakoś zmodyfikowałeś samą bibliotekę?

pozdrawiam,
Zapisane

Arctikman

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteki Oscat
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 04, 2013, 03:37:19 pm »

Umieszczony został jako FUNCTION_BLOCK pod inna nazwą BLIND_NIGHT_S :)
dodatkowo funkcja ta została rozszerzona o działanie także po 24.00 czyli w godzinach bardzo wczesnych, porannych przeciwnie do oryginalnej funkcjonalności. Proszę nie sugerować się "  (* manual operation at night will cancel operation for one night *)". :)
Zapisane

kamiKAC

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 78
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteki Oscat
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpnia 17, 2013, 01:00:51 am »

Witam

Długo się nie odzywałem, ale każdą chwilę spędzam na budowie. Kupiłem sterownik (od kolegi z tego forum) i zacząłem się bawić.

Co do kompilowania programów z bibliotekami OSCAT, to znalazłem trochę łatwiejszy sposób na wyłączenie niepotrzebnych bloków. Przed próbą kompilacji projektu należy w Target Settings zmienić Maximum number of POUs na większą niż domyślnie liczbę (np. 2000) i skompilować projekt (przez F11). Oczywiście tak skompilowanego projektu nie da się załadować do sterownika, ale po kompilacji można wyrzucić nieużywane bloki, jak radził Admin. Następnie zmieniamy Maximum number of POUs na domyślną dla naszego sterownika i ponownie kompilujemy projekt, który można załadować do sterownika.

Druga sprawa to "niedorobiony" blok BLIND_NIGHT. Udało mi się go przerobić tak, że działa zgodnie z opisem w instrukcji.
Chciałem wrzucić uaktualnioną bibliotekę na forum, ale plik jest zbyt duży. Może Admin coś poradzi?
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteki Oscat
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpnia 18, 2013, 12:17:22 pm »

Cześć,

Baaardzo dziękuję za pomysł, jak załączać biblioteki OSCAT!  Mój sposób był dramatycznie ułomny.  W wolnej chwili zaktualizuję opis na stronie.

Co do biblioteki - chętnie ja zamieszczę.  Spróbuj proszę przesłąć ją na maila (e.dom.plc@gmail.com), lub udostępnić na dropboxie, google drivie etc.

Jak postępy w budowie?

Pozdrawiam,
Zapisane

kamiKAC

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 78
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteki Oscat
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpnia 21, 2013, 10:04:32 pm »

Witam ponownie

Szkoda, że nie wpadłem wcześniej, że bibliotekę można spakować ZIPem ;)

Co do budowy, kończymy (wreszcie) ocieplanie i zabudowę g-k poddasza (został jeszcze jeden pokój i łazienka). Tynki i posadzki są od dawna, dół wyszpachlowany i te pomieszczenia, gdzie g-k już założone na piętrze również. Szafa elektryczna na razie ma tylko podstawowe zabezpieczenie i zamontowane jedno gniazdko na szynie DIN, kable czekają na obróbkę i uzupełnienie szafy pozostałymi zabezpieczeniami i przekaźnikami (nie spieszyłem się, bo nie mamy jeszcze w domu zasilania, ale umowa już podpisana i kabel do skrzynki w granicy już pociągnięty). Szafa teletechniczno-serwerowo-sterownicza nie istnieje - wystaje wiązka kabli ze ściany. Na razie brak parapetów, grzejników, kotła C.O, rekuperatora itd. Na początku września montaż drzwi zewnętrznych.
To tyle.

Proszę o przetestowanie biblioteki i zgłaszanie błędów.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 21, 2013, 10:06:52 pm wysłana przez kamiKAC »
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteki Oscat
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpnia 23, 2013, 11:39:28 am »

Cześć,

Zmieniłem już artykuł.  Dzięki :)

Jak czytam o budowaniu, znów mi się chce rozpocząć od nowa, poplanować wszystko od początku, zrobić wiele rzeczy lepiej... ech.  Następna taka okazja pewnie za 20lat.

Bibliotekę wgram i postaram się przetestować.  Czasu jednak ostatnio bardzo brakuje,

Pozdrawiam,
Zapisane

elektro2000

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteki Oscat
« Odpowiedź #13 dnia: Stycznia 07, 2014, 06:12:32 pm »

Witam
Jestem pod wrażeniem jak Wam się udało przebrnąć przez wschody i zachody słońca-próbuję od dłuższego czasu to "wykminić" i bezskutecznie... chciałem to wykorzystać do rolet i do oświetlenia.
pozdrawiam
Mariusz
Zapisane

trebor_kr

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteki Oscat
« Odpowiedź #14 dnia: Stycznia 11, 2014, 09:13:21 am »

Witam
Co do ostatniego wpisu kolegi elektro2000.
Wschody i zachody z bibloteki oscat.
Robimy funkcja SUN_TIME, wpisujemy nasze współrzędne Latitude i Longitude,  UTC jak to utc ale bibloteka ma bład . Wschody i zachody są przesunięte i trzeba do wyniku dodać funkcją ADD  - t#1h czyli godzinę i tak poprawiony wynik jest OK.
Pozdrawiam
Zapisane

trebor_kr

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteki Oscat
« Odpowiedź #15 dnia: Stycznia 12, 2014, 09:27:14 pm »

Mała poprawka funkcja nie ma błędu tylko wylicza wschody i zachody wg czasu UTC,
A my sobie dodajemy lub ujmujemy godziny w zależności od strefy czasowej.
Zapisane

luk99

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteki Oscat
« Odpowiedź #16 dnia: Marca 31, 2016, 09:27:56 am »

Czy udalo sie Wam polaczyc Blind_Night z Blind_Shade_S? Dziala to poprawnie?
Zapisane

Umcyk

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Beckhoff Cx9010
    • Zobacz profil
    • Nasz dom...
Odp: Biblioteki Oscat
« Odpowiedź #17 dnia: Kwietnia 07, 2016, 04:34:15 pm »



Jak się uda i wszystko zacznie działać - dam znać.  Czuję podskórnie, że czeka mnie przepisanie całego programu i przeniesienie się z całością na 3 biblioteki OSCAT.

Pozdrawiam,
jakie 3 biblioteki masz na mysli??
BASIC?? BUILDING?? i trzecia jaka??

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteki Oscat
« Odpowiedź #18 dnia: Kwietnia 08, 2016, 02:56:02 pm »

Cześć,

to już 100 lat temu było... jest jeszcze NETWORK, w której na tamten czas interesowały mnie chyba bloki odczytywania prognozy pogody.

Pozdrawiam,
Zapisane