'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - sylwek_burza

Strony: [1]
1
Tematy ogólne / Odp: Jaki system do nowo budowanego domu
« dnia: Czerwca 13, 2022, 12:03:03 pm »
Jako instalator wykonuję tylko 2 rodzaje systemu automatyki domowej. Pierwszy(wg mnie najlepszy) to KNX, drugi to właśnie wago tyle, że oparte na PFC(plus czujniki temp. 1wire). Bardzo ciekawy może być też Loxone, choć tego jeszcze nie instalowałem. Wszystkie inne bym odpuścił.

2
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Monitorowanie mocy, energii i przeplywow...
« dnia: Grudnia 13, 2021, 10:38:36 am »
Witam,
czy monitorujecie zużycie gazu w domu? Jeśli tak to w jaki sposób?

3
Sterowanie i Wizualizacje / Wizualizacja na PCF200
« dnia: Sierpnia 10, 2020, 06:12:50 am »
Cześć,
zrobił ktoś ładną wizualizację na sterownik PFC 200 i e!cocpit(bezpośrednio). Szukam natchnienia :)

4
Tematy ogólne / Odp: No to pora przejść do czynów ...
« dnia: Lipca 29, 2020, 05:29:32 am »
Sylwek a orientujesz się może czy do solid jest cos na styl rozdzielacza DNB-400 tak jak w ADA ?
Niestety nie mają. Wydaje mi się, jednak, że można użyć tego modułu ADA - w końcu 1wire to 1wire.
W jaki sposób masz zrobioną magistralę 1wire? Gwiazda czy magistrala? Mi na gwieździe (dom 400m2) udało się podpiąć 18czujników. Działa bez najmniejszych problemów.

5
Tematy ogólne / Odp: No to pora przejść do czynów ...
« dnia: Czerwca 29, 2020, 02:42:34 pm »
Sterownik jest wybrany tylko nie widać go przez te odpływy.
wybrałem 750-8212 i zasilacz 5A. Nie mam jeszcze nic do 1-wire ale pewnie pójdę w ADA 410-WP choc tu decyzja jeszcze nie zapadła.
Ja ze swojej strony proponuję:
https://www.solidchip.eu/index.php/pl/produkty/wire-chip-1-wire-modbus-tcp-rtu
Nie znacznie droższy, a ma modbusa TCP/IP i konfiguruję się po USB(nie potrzeba konwertera USB->RS485). Połączenie z wago bardzo proste. Dodatkowo może działać jako konwerter MODBUS RTU -> MODBUS TCP/IP. Można też użyć wersji bez TCP/IP, skoro wago ma RS485 na pokładzie  :) Rozdzielnica super, nawet wydrukowane opisy na przekaźniki.

6
Na stronie http://thesslagreen.com/pliki-do-pobrania/ są już instrukcje do 4. Wszystkie porty do paneli i nie tylko są wyprowadzone na zewnątrz. Sterownik to Basic 10, więc pewnie troszkę różni się od 9.9.

7
Rozumiem, że jeśli wykorzystywany jest moduł CF (wpięty do wejścia Air-B) to do własnego sterowania rekuperatorem przez Modbus należy wykorzystać złącze Air++?
Wygląda na to, że masz rację, jeszcze nie zdążyłem podejść do tematu, ale spróbuję się upewnić w serwisie, żeby nie było wątpliwości.
Na stronach TG (http://thesslagreen.com/pliki-do-pobrania/) są schematy sterownika (ostatni 9.9c) i tak jak piszesz jest zaznaczone, żeby nie używać BMS razem z modułem CF, ale nie mam 100% pewności, że Air++ ma identyczne wyprowadzenia i modbusa. Na forum muratora czytałem, że planują wprowadzić jakiś rozdzielacz modbusa właśnie w tym celu, ale dobrze by było, żeby działało z Air++.
W reku 4 moduł CF2 łączy się ze sterownikiem poprzez wewnętrzną magistralę więc wszystkie złącza modbusowe są wolne. Przynajmniej tak pamiętam po rozmowie z serwisem thessla.

8
Programowanie / Odp: Modbus - kilka pytań?
« dnia: Listopada 22, 2019, 09:18:31 pm »
Witaj,
Zerknij sobię w zakładkę Resources->PLC Configuration->Modbus-Master[FIX] masz tam piękny kreator do używania z Modbusem.
Praktycznie zero pisania kodu podstawiasz zmienne pod adresy z z głowy.
Zrobiłem za jego pomocą komunikacje z rekuperatorem thessla green airpack.
W razie pytań chętnie pomogę.
Pzd
Odgrzewam ze względu na komunikację z AirPackiem, a taki właśnie się 'wprowadził' do mojego domu i chciałbym go jakoś spiąć, bo licząc na to wybrałem tylko podstawowy sterownik do ustawiania rekuperatora.
Więc jeśli możesz zim to opisz komunikację, a przede wszystkim rejestry rekuperatora.
Jakiego AirPack'a kupiłeś? Home czy 4? Masz moduł CF/CF2? Prześlij na priv adres email to wyślę dokumentację. Możliwości sterowania/pytania są niesamowite. Wystarczy powiedzieć, że komunikacja pomiędzy panelem Air++ a centralą odbywa się po modbusie.

9
Tematy ogólne / Odp: Brak możliwości połączenia po sieci
« dnia: Maja 22, 2019, 11:09:08 am »
A masz jakieś POU otwarte? Żeby się połączyć ze sterownikiem musi być wybrany ten sterownik w drzewku, albo któryś bloczek należący do tego sterownika. W projekcie może być kilka sterowników i musisz wskazać o który chodzi - chociaż jest jeden. :)

10
Tematy ogólne / Odp: Jakie impulsowanie do licznika wody
« dnia: Października 25, 2018, 05:59:25 am »
Gdzie kupujecie takie wodomierze?

11
Tematy ogólne / Odp: Komunikazja PLC/RPI z kotłem gazowym
« dnia: Grudnia 04, 2017, 04:38:56 pm »
Kup Vaillanta.
Kotły mają możliwość komunikacji po KNX i Modbus TCP/IP. Trzeba dokupić przejściówkę z e-bus na konkretny protokół.
https://www.ise.de/en/products/ise_smart_connect_Modbus_Vaillant

12
Tematy ogólne / Odp: Przekaźnik bistabilny bezpośrednio z DO ?
« dnia: Sierpnia 17, 2017, 04:53:57 pm »
Witam,
Właśnie realizuję sterowanie oświetleniem w domu jednorodzinnym i mam pytanie:
Będą w szafie zainstalowane przekaźniki bistabilne ZAMEL PBM-01/24V sterowane z modułu 16 DO. Czy do sterowania tego przekaźnika bistabilnego potrzebuje jeszcze przekaźnik dodatkowy, którego stykiem będę załączał bistabilny? Czy mogę bezpośrednio z wyjścia DO podać sygnał na wejście przekaźnika bistabilnego? Z dokumentacji wynika że mogę, ale wolę się upewnić.

Z góry dziękuję i pozdrawiam

Skąd Sterownik PLC będzie znał stan przekaźnika, żeby wyświetliś np. w wizualizacji?

13
Tematy ogólne / Odp: Parę pytań
« dnia: Stycznia 31, 2017, 05:43:19 pm »
Zobacz temat:
http://www.edom-plc.pl/forum/index.php?topic=234.msg1293#msg1293. Tam Kolega proponuje użycie klasycznych wago 2273 + uchwyty.

Co do Twojego pomysłu z serią 243 to zobacz jeszcze uchwyty 243-112 i 243-113. Seria bardzo trafiona, używana do podłączenia urządzeń KNX.

14
Tematy ogólne / Odp: Inteligentna instalacja - od początku - pytania ogólne
« dnia: Stycznia 03, 2017, 04:59:57 pm »

Jeden przewód - jedno zabezpieczenie. Pomyśl co się stanie, jeśli w przyszłości ktoś obcy, odłączy eskę z fazy na stałe i przekonany, że w obwodzie nie ma napięcia zacznie rozbierać gniazdko. Może go spotkać niespodzianka, że akurat przekaźnik będzie załączony i nieszczęście gotowe.
Dlatego powinieneś użyć jednego zabezpieczenie i z niego podłączyć fazę na stałe(czarny) oraz, z tego samego zabezpieczenia, doprowadzić przewód do 2 przekaźników, a od przekaźników kolejne 2żyły z 5x2,5(brązowy, szary)

Nic się nie stanie, a co ma się stać? Po prostu zadziała zabezpieczenie - różnicówka.

Sorry kolego przed zabezpieczeniem nad-prądowym "Ską" MUSI być wyłącznik różnicowo-prądowy. Nie mając różnicówki pewnym jest że kogoś pier***nie porządnie tak że poczuje :) Mając różnicówkę oczywiście nie jakiś chiński szmelc ale coś normalnego tragedii nie będzie.

Oczywiście jak już ktoś wcześniej pisał te 3 gorące przewody należy zapiąć w takie Ski aby nie przetopić N oraz zapiąć w jedną różnicówkę z N aby spełniała ona swoje zadanie 

Dlaczego ten sposób a nie jeden S? Ano mam zamiar oddzielać "S-ami" obwody oświetlenia gniazdkowego od gniazdek standardowych

Najważniejsze to to by zrobić:
a) dokumentację choćby minimalną ale trzeba mieć - chyba oczywiste
b) oznakować szafę i zawartość tj przekaźniki, Ski najlepiej i przewody i np na drzwiach odpowiednie oznaczanie - też uważam że oczywiste
c) na i w szafie ostrzeżenia
e) uważasz ze dopuszczę kogoś do szafy co by mi ją w kosmos wysłał?
f) od tych co grzebią przy elek. na żywca(między innymi czasem ja)  nie da się ustrzec :)


Mierzyłem wiele różnicówek i czasami nawet nowe nie nadają się do użytku i to wcale nie były chińczyki. Różnicówka ma pewien czas zadziałania, zależny od wartości prądu upływu i nawet jak odłączy po tych 20ms to i tak to poczujesz, możesz się porządnie wystraszyć i uderzyć o coś...
Ale zrobisz jak uważasz - mimo dokumentacji(życzę Ci żebyś ją zrobił i była zgodna z tym co jest w rozdzielni), mimo opisów aparatów i szafy, mimo zasiek z drutu kolczastego przed rozdzielnią(niech żona czeka z włączeniem obwodu dopóki nie wrócisz z delegacji:)) i tak może się zdarzyć, że ktoś będzie chciał pogrzebać w gniazdku i nie zauważy drugiej eski.
Mnie uczono, że zgodnie ze sztuką jest wykonać jedno zabezpieczenie na jeden przewód. Tak jak pisałem zrobisz jak uważasz, tylko pamietaj, że w przyszłości może zaglądać do tego ktoś inny.

15


Gniazda:
Wszystkie obwody gniazd mam pociągnięte na 5x2,5. Czyli jest normalnie PE,N (żółty, niebieski) + 3x faza (czarny, brązowy, szary). Domyślnie czarny jest stale zasilany, bez przekaźników. Pozostałe dwa (brązowy, szary) jeśli są używane to są po przekaźniku i mogą posłużyć do sterowania maks. 2 odbiorników w jednym obwodzie (z reguły jeden pokój = jeden obwód). Takie rozwiązanie pozwala sterować wybranymi gniazdami (np. lampami stojącymi). W razie potrzeby rozbieram gniazdo i przepinam na właściwy tor.
Tutaj też myślę iż zrobię coś w ten deseń czyli przewód 5x2,5 gdzie gorące przewody 1x2,5 zapięty w jedną "Skę" od gniazdek a 2x2,5 w drugą "Skę" od oświetlenia stojącego i każdy przewód "gorący" na oddzielnym przekaźniku dzięki temu mam:
a) sterowane gniazdka "ogólnego użytku"
b) 2x gniazdko specjalnego użytku np stojące lampy które włączają się wieczorem po powrocie do domu i rozbrojeniu alarmu
   lub coś na czasie :) lampki na choince które włączają się z automatu

Oczywiście 5x2,5 nie będę ciągnął wszędzie bo szkoda mi kasy ale na pewno 2x salon 1x jadalnia 1xsypialnia i 2x pokój nad garażem


Jeden przewód - jedno zabezpieczenie. Pomyśl co się stanie, jeśli w przyszłości ktoś obcy, odłączy eskę z fazy na stałe i przekonany, że w obwodzie nie ma napięcia zacznie rozbierać gniazdko. Może go spotkać niespodzianka, że akurat przekaźnik będzie załączony i nieszczęście gotowe.
Dlatego powinieneś użyć jednego zabezpieczenie i z niego podłączyć fazę na stałe(czarny) oraz, z tego samego zabezpieczenia, doprowadzić przewód do 2 przekaźników, a od przekaźników kolejne 2żyły z 5x2,5(brązowy, szary)

16
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Zamek sterowany elektrycznie
« dnia: Lipca 08, 2016, 02:19:18 pm »
Rozwiazanie super, jednak chcialbym uniknac przeprowadzania przewodu przez drzwi - troche to karkolomne. Zobacze jak to wyjdzie jak juz beda drzwi. Skretke na pewno dociagne.
Dzieki bardzo za pomoc.

17
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Zamek sterowany elektrycznie
« dnia: Lipca 07, 2016, 02:57:37 pm »
Mówię to również na swoim przykładzie, bo do moich drzwi antywł. nie ma w ogóle zamków elektrom. Skończyło się więc na nakładce ABUS CFA 1000 podpiętym pod PLC i Satela.
Po 2letnim okresie bezawaryjnego użytkowania doszedłem do wniosku, że jest to najlepsze rozwiązanie (dla mnie oczywiści), jeśli nie kupiło się gotowych drzwi z zamkiem.
W jakisposob podpiales abusa pod plc i satela? Widze, ze jest modul Km300 ri, ale trzeba go podlaczyc kabelkiem do CFA 1000, a to juz jest problematyczne. Abus ma w swojej ofercie jakiegos pilota do integracji z innym systemem czy moze przerobiles standardowego pilota? :-)

18
niestety uzywam twinCATa i nie mam licencji na biblioteki WAGO...

spróbuj oscat_basic333 i tam znajdź bloczek toggle.

19

witam
mam pytanie:
jak w prosty sposób zrealizować w języku LD załączanie/wyłączanie (naprzemienne) oświetlenia jednym przyciskiem monostabilnym...

niby można to zrealizować tak jak w załączniku ("i"-fizyczne wejścia, "o"-fizyczne wyjścia, "m"-markery), można z użyciem timerów lub licznikow... jednak czy nie ma jakiś gotowych bloczków które rozwiązałyby to prościej??

testowałem tez użycie zboczy (R_TRIG/F_TRIG) jednak nie dział to dobrze - przełączanie następuje z częstotliwością skanu programu...

bloczki z bibloteki oscat_building100 też nie do końca spełniają moje oczekiwania (albo używam nie tych bloczków co trzeba)...

można by użyć FlipFlop'a - jest odpowiednik w codesysie??



   

Wago ma bibliotekę "building common". https://www.adlau.fr/WAGO/Building_common.pdf
Zobacz funkcję Fb_latching_ralay.

Mam wersję polską dokumentacji ale jest za duża na forum.

20
Programowanie / Odp: Wago - prbolem po zaniku prądu
« dnia: Stycznia 21, 2016, 07:18:53 pm »
Poradziłeś sobie już z problemem?
Pytanie pomocnicze czy sterownik nie zgłaszał żadnego błędu na diodce I/O (np z wgranym poprawnym programem)?

21
Sterowanie i Wizualizacje / Odp: Calaos
« dnia: Listopada 25, 2015, 08:37:44 am »
Możesz opowiedzieć coś więcej o tym rozwiązaniu? Z tego co piszesz to masz postawione na RP. Dało się przebrnąć przez konfigurację bez większych problemów?


22
Tematy ogólne / Odp: E-dom w Rzeszowie
« dnia: Sierpnia 05, 2015, 06:37:39 pm »
Wada mojego rozwiązania - zużycie prądu przez UPS. Na własne potrzeby ciągnie jakieś 80W co miesięcznie generuje około 35 zł na rachunku za prąd. U mnie praktycznie całe oświetlenie w domu idzie przez sterownik bez możliwości tradycyjnego załączania i każda awaria w zamieszkanym domu byłaby bardzo uciążliwa. Po ostatnich burzach prądu w domu nie miałem przez ponad dobę, ale urządzenia przeżyły.

80W to chyba przy zupełnie rozładowanym akumulatorze. Typowo to kilkanaście watów.

23
Tematy ogólne / kamera IP
« dnia: Marca 30, 2015, 05:05:13 pm »
Pytanie do autora:
Co to za kamera, którą działa od 18 sierpnia 2014 (przynajmniej wtedy jest wpis)?

24
Tematy ogólne / Odp: Zasilanie łączników
« dnia: Lutego 11, 2015, 08:25:23 am »
Fajną opcją Satel MZ-3. Tylko trzeba dorobić uchwyty na szynę, ale to już nie kłopot. Na rysunku widać kołki, które można połączyć w grupy. Jak dla mnie super rozwiązanie i już gotowe.


Strony: [1]