'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: wlaczanie wylaczanie oswietlenia jednym przyciskiem monostabilnym  (Przeczytany 6557 razy)

Umcyk

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Beckhoff Cx9010
    • Zobacz profil
    • Nasz dom...

witam
mam pytanie:
jak w prosty sposób zrealizować w języku LD załączanie/wyłączanie (naprzemienne) oświetlenia jednym przyciskiem monostabilnym...

niby można to zrealizować tak jak w załączniku ("i"-fizyczne wejścia, "o"-fizyczne wyjścia, "m"-markery), można z użyciem timerów lub licznikow... jednak czy nie ma jakiś gotowych bloczków które rozwiązałyby to prościej??

testowałem tez użycie zboczy (R_TRIG/F_TRIG) jednak nie dział to dobrze - przełączanie następuje z częstotliwością skanu programu...

bloczki z bibloteki oscat_building100 też nie do końca spełniają moje oczekiwania (albo używam nie tych bloczków co trzeba)...

można by użyć FlipFlop'a - jest odpowiednik w codesysie??



     
« Ostatnia zmiana: Marca 09, 2016, 07:04:38 pm wysłana przez Umcyk »
Zapisane

Umcyk

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Beckhoff Cx9010
    • Zobacz profil
    • Nasz dom...
Odp: wlaczanie wylaczanie oswietlenia jednym przyciskiem monostabilnym
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 09, 2016, 08:50:24 pm »

witam
mam pytanie:
jak w prosty sposób zrealizować w języku LD załączanie/wyłączanie (naprzemienne) oświetlenia jednym przyciskiem monostabilnym...

niby można to zrealizować tak jak w załączniku ("i"-fizyczne wejścia, "o"-fizyczne wyjścia, "m"-markery), można z użyciem timerów lub licznikow... jednak czy nie ma jakiś gotowych bloczków które rozwiązałyby to prościej??

testowałem tez użycie zboczy (R_TRIG/F_TRIG) jednak nie dział to dobrze - przełączanie następuje z częstotliwością skanu programu...

bloczki z bibloteki oscat_building100 też nie do końca spełniają moje oczekiwania (albo używam nie tych bloczków co trzeba)...

można by użyć FlipFlop'a - jest odpowiednik w codesysie??



PS. czy można kopiować więcej niż jedna linie programu - w celu użycia w kilku miejscach programu tych samych instrukcji?? jak to zrobić??

sylwek_burza

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
Odp: wlaczanie wylaczanie oswietlenia jednym przyciskiem monostabilnym
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 09, 2016, 09:53:29 pm »


witam
mam pytanie:
jak w prosty sposób zrealizować w języku LD załączanie/wyłączanie (naprzemienne) oświetlenia jednym przyciskiem monostabilnym...

niby można to zrealizować tak jak w załączniku ("i"-fizyczne wejścia, "o"-fizyczne wyjścia, "m"-markery), można z użyciem timerów lub licznikow... jednak czy nie ma jakiś gotowych bloczków które rozwiązałyby to prościej??

testowałem tez użycie zboczy (R_TRIG/F_TRIG) jednak nie dział to dobrze - przełączanie następuje z częstotliwością skanu programu...

bloczki z bibloteki oscat_building100 też nie do końca spełniają moje oczekiwania (albo używam nie tych bloczków co trzeba)...

można by użyć FlipFlop'a - jest odpowiednik w codesysie??



   

Wago ma bibliotekę "building common". https://www.adlau.fr/WAGO/Building_common.pdf
Zobacz funkcję Fb_latching_ralay.

Mam wersję polską dokumentacji ale jest za duża na forum.
Zapisane

Umcyk

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Beckhoff Cx9010
    • Zobacz profil
    • Nasz dom...
Odp: wlaczanie wylaczanie oswietlenia jednym przyciskiem monostabilnym
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 09, 2016, 09:57:44 pm »

niestety uzywam twinCATa i nie mam licencji na biblioteki WAGO...

sylwek_burza

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
Odp: wlaczanie wylaczanie oswietlenia jednym przyciskiem monostabilnym
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 09, 2016, 11:26:41 pm »

niestety uzywam twinCATa i nie mam licencji na biblioteki WAGO...

spróbuj oscat_basic333 i tam znajdź bloczek toggle.
Zapisane

Umcyk

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Beckhoff Cx9010
    • Zobacz profil
    • Nasz dom...
Odp: wlaczanie wylaczanie oswietlenia jednym przyciskiem monostabilnym
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 13, 2016, 07:53:27 pm »

rozwiazalem problem z uzyciem zbocza opadajacego... i dziala...
wczesniej nie dzialalo z powodu niewlasciwej nazwy jaka definiowalem dla bloczka F_TRIG - nadawalem te same nazy w linijkach SETu i RESETu wyjscie - nie dzialalo...
po definicji nazwy F_TRIGa jako ON i OFF wszystko dziala jak powino...

ale sprawdze tez dzialanie bloczka TOGGLE... dam znac o efektach...

Umcyk

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Beckhoff Cx9010
    • Zobacz profil
    • Nasz dom...
Odp: wlaczanie wylaczanie oswietlenia jednym przyciskiem monostabilnym
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 17, 2016, 03:23:26 pm »

TOGGLE dziala jak powinno... kazde z wyjsc mozna naprzemiennie zalaczac/wylaczac w jednej linijce programu... funkcja resetu tez przydatna - bez kombinowania mozna jednoczesnieni wylaczac cala grupe wyjsc....