'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Pytania początkującego  (Przeczytany 3967 razy)

Maroko1991

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Pytania początkującego
« dnia: Września 13, 2014, 09:38:45 am »

Witam wszystkich!
Na początku chcę prosić o wyrozumiałość, gdyż jestem nowy i niektóre moje pytania mogą wydać się "głupie"...
To dopiero początek mojej zabawy z elektrotechniką i automatyką..
Rozpoczynam budowę domu i zacząłem zastanawiać się nad czymś co może przypominać IB.

Założenia jakie chcę zrealizować na początku to: sterowanie roletami w ilości 6 szt., sterowanie bramą garażową (pilot + włącznik na ścianie), sterowanie bramą wjazdową na posesję + furtką, sterowanie 16 pkt oświetlenia w domu, sterowanie gniazdkami w ilości 20 szt (typowe włącz/wyłącz podczas wyjścia/wejścia do domu). Sterowanie 2 podlewaczkami w ogrodzie. Gdyby można było do tego w przyszłości podłączyć jakiekolwiek kamery lub alarm to już w ogóle super...

Teraz mam kilka pytań, a mianowicie:
1. Czy schemat instalacji wygląda tak, że rozprowadzam typową instalację elektryczną i do każdego punktu dokładam skrętkę? Czy mając np 3 gniazdka w jednym miejscu doprowadzam tam jedną skrętkę czy do każdego oddzielną?
2. Czy wszystko ma się spotykać w jednym miejscu? Tj. szafa np w kotłowni?
3. Czego najlepiej użyć? Po przeczytaniu sporej ilości materiałów skłaniam się wstępnie ku PLC Wago. Czy wszystko od Wago jest ze sobą kompatybilne? Nie mam trudności z nauką programowania.
4. Jeśli jest odpowiedź na pkt 3., od czego zacząć/kupić?
5. Ile na oko może kosztować materiał na instalację, od której wymagam tego co powyżej? Jako, że nie podałem odległości - skrętki nie liczymy :)

W miarę posuwania się do przodu zapewne pojawią się kolejne pytania i to w sporej ilości, więc tak jak wspominałem na początku - proszę o wyrozumiałość :)

Pozdrawiam
Zapisane

Maroko1991

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Odp: Pytania początkującego
« Odpowiedź #1 dnia: Września 13, 2014, 12:21:52 pm »

Kolejne pytanie. Znalazłem coś takiego:

1. Sterownik PLC Ethernet WAGO 750-841 z wbudowanym serwerem www do celów wizualizacji i sterowania.
2. Zasilacz WAGO 787-602
3. Kabel do programowania WAGO 750-920
4. Zestaw płyt CD z oprogramowaniem CoDeSys i bibliotekami programistycznymi
5. Moduł WAGO 750-400 - 2 szt
6. Moduł WAGO 750-501 - 2 szt
7. Moduł WAGO 750-600 - 2 szt (moduł końcowy)
8. Moduł WAGO 750-403 - 2 szt
9. Moduł WAGO 750-504 - 2 szt

Czy dzięki temu rozpocznę zabawę z PLC i będę mógł na tym oprzeć swoją instalację?
 
Zapisane

sirocco

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
Odp: Pytania początkującego
« Odpowiedź #2 dnia: Września 13, 2014, 05:12:24 pm »

Ja też jestem początkujący, ale chciało mi się szperać i poczytać...
Autor strony opisał właściwie wszystko czego potrzebujesz. Możesz jeszcze zajrzeć na stronę drugiego kolegi: http://plc-home.pl/

Na szybko odpowiedzi to:
1. może tak być, ale musi. Teoretycznie 1 skrętka może obsłużyć do 7 gniazd (przekaźników)
2. raczej tak, ale nie musi
3. wago to jedna z opcji. Jest ich ogrom. Kwestia kompatybilności - musisz przybliżyc o co pytasz. Jest wiele protokołów, które mogą (z tego co widzę nie muszą) zapewniać kompatybilność/komunikatywność pomiędzy sprzętem różnych producentów.
4. od czytania i określenia założeń
5. nie mało

Co do zestawu, który znalazłeś - wygląda ok. Tu znajdziesz szczegóły wszystkich modułów http://lmgtfy.com/ Pewnie warto się zastanowić czy Ci podpasują.


Witam wszystkich!
Na początku chcę prosić o wyrozumiałość, gdyż jestem nowy i niektóre moje pytania mogą wydać się "głupie"...
To dopiero początek mojej zabawy z elektrotechniką i automatyką..
Rozpoczynam budowę domu i zacząłem zastanawiać się nad czymś co może przypominać IB.

Założenia jakie chcę zrealizować na początku to: sterowanie roletami w ilości 6 szt., sterowanie bramą garażową (pilot + włącznik na ścianie), sterowanie bramą wjazdową na posesję + furtką, sterowanie 16 pkt oświetlenia w domu, sterowanie gniazdkami w ilości 20 szt (typowe włącz/wyłącz podczas wyjścia/wejścia do domu). Sterowanie 2 podlewaczkami w ogrodzie. Gdyby można było do tego w przyszłości podłączyć jakiekolwiek kamery lub alarm to już w ogóle super...

Teraz mam kilka pytań, a mianowicie:
1. Czy schemat instalacji wygląda tak, że rozprowadzam typową instalację elektryczną i do każdego punktu dokładam skrętkę? Czy mając np 3 gniazdka w jednym miejscu doprowadzam tam jedną skrętkę czy do każdego oddzielną?
2. Czy wszystko ma się spotykać w jednym miejscu? Tj. szafa np w kotłowni?
3. Czego najlepiej użyć? Po przeczytaniu sporej ilości materiałów skłaniam się wstępnie ku PLC Wago. Czy wszystko od Wago jest ze sobą kompatybilne? Nie mam trudności z nauką programowania.
4. Jeśli jest odpowiedź na pkt 3., od czego zacząć/kupić?
5. Ile na oko może kosztować materiał na instalację, od której wymagam tego co powyżej? Jako, że nie podałem odległości - skrętki nie liczymy :)

W miarę posuwania się do przodu zapewne pojawią się kolejne pytania i to w sporej ilości, więc tak jak wspominałem na początku - proszę o wyrozumiałość :)

Pozdrawiam
Zapisane