'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Jaki sterownik na początek  (Przeczytany 9501 razy)

mati8

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Jaki sterownik na początek
« dnia: Sierpnia 12, 2015, 04:32:09 pm »

Witam,

Stoję przed wyborem sterownika PLC do instalacji w swoim nowo budowanym domu, co polecacie? Z tego co widzę tutaj i na innych forach o tej tematyce, przewijają się dwie może trzy firmy produkujące PLC. Osobiście mocno się zastanawiam nad WAGO i nad BECKHOFF. Sterownika zamierzam urzywać do sterowania oświetleniem, ogrzewaniem oraz do rolet i bram (garażowa, wjazdowa), nie wykluczone jest że w przyszłości rozbuduję system o kolejne "bajery" np wizualizację i sterowanie po www lub GSM ale w pierwszym etapie chciałbym zacząć od podstawowych funkcjonalności. Nie będę również ukrywał, że zależy mi na tym by system nie pochłoną moich wszystkich funduszy przeznaczonych na budowę domu  ;D ale też nie chce kupować "chińskiego PLC z allegro" i potem co chwilę go naprawiać lub wymieniać na markowy sprzęt  :-\ z góry bardzo dziękuję za wszystkie porady i propozycję.

Pozdrawiam,
Marcin
Zapisane

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: Jaki sterownik na początek
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 12, 2015, 10:13:52 pm »

Z mojego doswiadczenia podpowiem Ci tak - kupuj szybko sterownik, poki wydaje Ci się, że masz fundusze :)

dzisiaj - pol roku po rozpoczęciu wykonczeniowki - bardzo cieszę się ze swojego Wago, ale niestety budżet pokonałem i to niejednokrotnie ;) nie wiem czy bylem swiadomy jak bardzo mnie nie stać na taką zabawę, bo zaczynasz od rolet, oswietlenia i CO, ale jak się już powiedziało A, potem B - poznajesz mozliwosci C i D i .... to jest studnia bez dna. studnia wydatków i studnia możliwości....

z mojej strony - kup Wago.
Zapisane

mati8

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Jaki sterownik na początek
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 13, 2015, 06:36:58 am »

Dzięki za odpowiedz, a możesz mi jeszcze powiedzieć jakie Ty masz WAGO i czy jesteś z niego zadowolony czy teraz byś kupił inne i jak tak to jakie? Co powinien mieć sterownik PLC żeby wysterować, oświetlenie, ogrzewanie i automatykę (rolety i bramy), w kolejnych etapach rozbudowy chce zrealizować panel operatorki przez www lub GSM.
Zapisane

grzeniu666

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 69
    • Zobacz profil
Odp: Jaki sterownik na początek
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 13, 2015, 10:33:31 am »

@mati, jeśli chodzi o PLC do domowej automatyki, to zważywszy na wsparcie internetowych społeczności, do wyboru jest chyba Fatek albo Wago. IMHO Fatek byłby trochę tańszy (sterownik i moduły strzelam: ze 30% taniej?). Jednak Wago zdaje się dużo milszy w oprogramowaniu.

Ja mam mało kasy, polowałem na używki, udało mi się kupić zestaw startowy 841 za 1000 zł, moduły też Wago z allegro, średnio ca 75 zł za moduł 8 DI lub DO. Z rozdzielnicą też nie szalałem. W sumie kosztowało to wszystko trochę, ale nie ma dramatu, sądzę że automatyka u mnie to będzie dodatkowe ca. 5000 zł do elektryki standardowej.

Oczywiście doradzam Wago, ale zastanów się czy na pewno potrzebujesz topowy sterownik (880, z portem SD), może wystarczy tańszy, np. 881? Wiele świetnych projektów (w tym gospodarza tego forum) jest zbudowanych na np. 841, i chyba ten "ubogi" sterownik nie jest specjalnie ograniczeniem.
Zapisane

mati8

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Jaki sterownik na początek
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 13, 2015, 06:19:55 pm »

Właśnie na innym forum mocno mnie przekonywują do tego FATEK'a i sam nie wiem co zrobić, jednak cena robi swoje  ;) ewentualnie iść w używkę WAGO ale z tym to trochę loteria i nie do końca wiem czy warto...
Zapisane

grzeniu666

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 69
    • Zobacz profil
Odp: Jaki sterownik na początek
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 13, 2015, 07:52:01 pm »

@mati, poczytaj trochę jak tam na forum (plc-home?) dyskutują (o "technikaliach", programowaniu), jeśli poziom Cię nie przestrasza to dlaczego nie... Mnie do Wago przekonało programowanie (CodeSys, tekst strukturalny), dużo bardziej dla mnie znajome, bieganie po drabinkach jakoś mnie, delikatnie mówiąc, nie ekscytowało. Pewnie poszedłem trochę na łatwiznę, ale i tak ta cała elektryka i PLC to jest trochę ponad moje siły, nie chcę się zamęczać (cierpienie uszlachetnia?) lecz uruchomić to za życia :) .
Zapisane

primary1

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Jaki sterownik na początek
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 17, 2015, 01:13:21 pm »

Ja mam uruchomiony IB na Fateku, i powiem tak:
W drabince mam zrobioną obsługę oświetlenia, rolet (sterowanie procentowo), ściemniaczy, modułu GSM (powiadomienia z alarmu, sterowanie przez sms alarmem, roletami itp.), alarm zrealizowany w całości na sterowniku, regulator PID do ogrzewania i parę innych rzeczy.
Wszystko jest do ogarnięcia, ale bardzo czasochłonne. Tu jest jednak duży minus drabinki.
Inna sprawa, to mało modułów komunikacyjnych, np brak możliwości integracji z KNX, co na przyszłość wydaje mi się bardzo ciekawą opcją.

Osobiście mając możliwości finansowe zdecydowałbym się na Wago.
Jeżeli ktoś naprawdę szybko nauczy się dobrze pisać programy w drabince i chce przyoszczędzić, może śmiało brać Fateka,
pamiętając o mniejszej liczbie modułów.
Zapisane

mati8

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Jaki sterownik na początek
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpnia 17, 2015, 09:44:19 pm »

Możesz kolego napisać jaki masz model sterownika i jakie moduły dodatkowe do niego? Jak dokładniej wygląda sterowanie ogrzewaniem, jaki rodzaj pieca jakie czujniki temperatury i jaka logika sterująca? Jeżeli można to proszę napisz szerzej o swoim systemie.
Zapisane

primary1

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Jaki sterownik na początek
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpnia 18, 2015, 12:58:00 pm »

Sterownik FBs-60MC z wyjściami tranzystorowymi + moduły wejśc FBs-24ex, moduły wyjść FBs-24ey, płytka komunikacyjna rs232 (do modułu GSM) i rs485 (do serwera z OpenHAB) i moduł 2x rs485 do czujnika natężenia oświetlenia, ściamniaczy, płytki do odczytu temperatury z ds18b20.
Temperaturę z pomieszczeń i na zewnątrz odczytuję konwerterem 1-Wire - Modbus RTU rs485.
Cały dom ogrzewany podłogówką, na rozdzielaczach pozakładane siłowniki włącz/wyłącz, źródło ciepła to kocioł na pellet (na razie sterowany niezależnie swoim sterownikiem, załącza się gdy temperatura wody w obiegu spada poniżej zadanej).Do utrzymywania stałej temperatury w pomieszczeniach użyłem bloczka z regulatorem PID. No i tu za dużo nie powiem, bo ogrzewanie nie jest jeszcze przetestowane. Czekam na zimę aż będzie można dobrać nastawy do regulatora i sprawdzić czy działa wszystko jak należy.
Zapisane

mati8

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Jaki sterownik na początek
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpnia 18, 2015, 01:21:53 pm »

Wielkie dzięki kolego za szybką odpowiedz.
Zapisane