'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - maksiu

Strony: 1 [2] 3
31
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Czujnik ruchu tylko do oświetlenia.
« dnia: Stycznia 18, 2016, 08:00:22 pm »
S-ki mają różne wartości, nawet 1A (nie wiem czy są mniejsze), ale im bardziej nietypowa tym droższa.

PS.
Heja po dłuższej przerwie  ;)

32
Sterowanie i Wizualizacje / Odp: Wago, Beckhoff - dostęp przez internet
« dnia: Listopada 26, 2015, 10:06:58 pm »
Miałeś dzwonić  ;)

33
Sterowanie i Wizualizacje / Odp: Wago, Beckhoff - dostęp przez internet
« dnia: Listopada 14, 2015, 06:10:04 pm »
Sprawdź jeszcze, czy masz włączona usługę "Routing i dostęp zdalny" tam na lapie w domu. Nie pamiętam, czy w instrukcji jest o tym wspomniane ;)

No i kolejność powinna być taka:
1. Włącz routing w rejestrze tam na tym lapie w domu.
2. Włącz usługę routingu.
3. Zrestartuj komputer.
I potem przy łączeniu:
1. Połącz sie przez teamviewer vpn.
2. Wpisz u siebie w konsoli "route add" na ten adres co Ci wyrzuci tv.
I musi działać. Musi isc ping na pewno na laptopa (jego adres w sieci lokalnej, to xp to na pingi odpowie), ping na adres z tv też powinien pójść. Jak te dwa idą, a na sterownik nie, to jest błąd w konfiguracji plc. Jak żaden nie idzie to routing nie działa.

34
Sterowanie i Wizualizacje / Odp: Wago, Beckhoff - dostęp przez internet
« dnia: Listopada 13, 2015, 08:02:19 pm »
A w konfiguracji sieciowej sterownika ustawiłeś oprócz adresu i maski takze bramę? Bramę na adres laptopa tego na budowie.

35
Sterowanie i Wizualizacje / Odp: Wago, Beckhoff - dostęp przez internet
« dnia: Listopada 12, 2015, 09:06:26 am »
20 GB na miesiąc? To Ci spokojnie styknie jak będziesz łączył się przez VPN ze sterownikiem. Na pulpit braknie, bo ja potrafiłem przez cały dzień roboczy zjeść kilkaset MB.

Wyślę Ci dzisiaj te manuale :)

36
Sterowanie i Wizualizacje / Odp: Wago, Beckhoff - dostęp przez internet
« dnia: Listopada 11, 2015, 11:51:34 pm »
Tylko router VPN, który zrobi Ci tunel.
Ale to nie najtańsze rozwiązanie a jeszcze z GSM'em to już pewnie kosmos ;)

Najszybciej to jak tu już Kolega matv napisał - TeamViewer. Instalujesz na tym WinXP na budowie, u siebie w robocie i się logujesz i widzisz pulpit i klikasz (używasz lapa) jakbyś tam był. Minusem jest szybkość działania - nie porywa i zależy od szybkości łącza.
Dlatego lepiej zainstalować TV z opcją VPN (w trakcie instalacji wybierasz opcje zaawansowane). Wtedy robisz sobie tunel VPN, nawet nie musisz mieć podglądu na pulpit, tylko tunel. I wtedy u siebie na kompie robisz routing na adres wirtualny z karty sieciowej TV, na sterowniku ustawiasz jako bramę adres laptopa (najlepiej jakby miał stały a nie DHCP) i wtedy łączysz się bezpośrednio ze sterownikiem tak jakbyś był w domu kabelkiem wpięty w sieć wewnętrzną.
No ale wtedy musisz mieć soft do sterownika zainstalowany tam gdzie chcesz pisać - na plus jest szybkość, bo przesyłane są tylko faktyczne dane, a nie pulpit :)
Korzystam z tego w robocie do serwisowania maszyn, jak chcesz to Ci manualek wyślę bo mam takowy przygotowany dla potomnych :)

Plusem (i minusem  w pewnych okolicznościach) TeamViewera jest łączenie się z serwerem centrlanym - tak jak Skype. Dlatego nie interesują Cię żadne NATy, bramy itp itd, ważne żebyś mógł wejść na google czy onet. TV już sobie wtedy poradzi. Proxy też przechodzi, a to często spotykane w większych firmach.

37
Nie no szafa @mordorra to powinna zostać w ramkę oprawiona i na głównej stronie wystawiona  ;)
Przekozacko i aż zaczynam żałować wyboru szafy hehehe.
PS.
Wrzucisz jakieś foto tych kabli w ścianie? ;)

Ogólnie dzięki wszystkim i fajnie że wrzucacie swoje foty - można coś podpatrzeć, poszukać rozwiązania dla siebie.

@siema - złączki fajne, ale widzę masę miejsca zabierają N i PE...

Ja swoją szafę może do końca roku ruszę. Miałem brać się za nią w urlop, który dzisiaj rozpocząłem ale będziemy dłubać z wodą i ogrzewaniem, żeby chociaż "na krótko" ale zacząć grzać bo przymrozki coraz częściej. Ech  ;)

38
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Sterowanie ogrzewaniem
« dnia: Października 28, 2015, 11:08:12 pm »
No dokładnie tak jest latem :)
Rekuperator i zwykłe ogrzewanie? Myślałem zawsze że jak reku to wentyluje, chłodzi oraz grzeje.
Domek mamy bardzo podobnie ocieplony, taki sam styropian, okna na 3 szyby, dach 20 cm na skosach i 30 na sufitach (15 na stelażach i 15 w krokwiach ponad). Drzwi stalowe, jedne te takie grube i rama z wkładką, a drugie w garażu zwykłe cieńsze i zwykła rama.
Małżonka jest zdania że gdyby był gaz to by się chyba skusiła, ja póki co nie wiem. Ale problemu nie ma bo gazu nie ma  ;D

WAF - dobre  ;D

39
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Sterowanie ogrzewaniem
« dnia: Października 27, 2015, 09:09:32 pm »
Cześć,

to masz widzę dość wyrafinowany system sterowania, dzięki za opis. U mnie mocno sprawę komplikuje ten piec hen hen daleko.

Podłogówka za długo się wystudza i potem znowu nagrzewa, więc tam gdzie ona jest to tylko i wyłącznie stała temperatura albo kombinować z wyprzedzaniem sterowania - jak o 7:00 ma się przełączyć na niższą to już o 4:00 czy 5:00 wyłączać grzanie. Podobnie gdy wszyscy wracają koło 16:00 to już koło południa, czy 13 trzeba by zacząć grzać.

Grzejniki mają mniejszą pojemność cieplną to i lepiej reagują :)

Jaki masz domek, jak duży domek i jak ocieplony?

Solary mają być i koniec kropka. Decyzja trochę poza mną ;)
A o panelach fotowoltanicznych też mocno myślę, jak okaże się że zapotrzebowanie na energię do samego utrzymania domu "przy życiu" będzie znaczne (mam tu na myśli pompy od CO, sterowanie wiadomo też coś pociągnie, ale na to wszyscy jesteśmy gotowi :D).
Co do nadmiaru ciepła to właśnie rozchodzi się o to, że chcemy grzać nim drabinki w łazienkach. Mamy 3 (!) panele a jest nas póki co dwoje. Ciepła będzie z ogromnym zapasem. Konstrukcja układu (bojler 300l ma dwie spiralki, na dole od solarów i na górze od wody więc spokojnie można ciepło wyciągać) umożliwi w skrajnym przypadku grzanie wszystkim co jest na pokładzie :)
Zatem wyjeżdżamy na miesiąc (ha ha, marzenia  ;D), a domek w trybie "wakacje" będzie się podgrzewał hehe.

WAF to skrót od nazwy programu dopłat?

40
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Sterowanie ogrzewaniem
« dnia: Października 14, 2015, 09:10:48 pm »
Witajcie,

opiszcie proszę jak macie zrealizowane ogrzawanie u siebie, czyli przede wszystkim jak to wygląda od strony hydrauliki, co z czym połączone, jak przepływa woda itp. oraz jak tym sterujecie z PLC.

Mamy u nas zagwózdkę, ponieważ:
-piec będzie w garażo/kotłowni ok 25m od domu
-będą na dachu solary, które latem będą grzały wodę i chcielibyśmy wyciągać trochę nadmiarowego ciepła z bojlera (z dwiema wężownicami) do drabinek w łazienkach
-piec (na ekogroszek) będzie pracował całodobowo aby grzać wodę
-marzy się, aby zrobić sterowanie grzaniem na grzejniki i podłogówkę z PLC, ale nie bardzo wiemy jak to sensownie wszystko połączyć.

A do tego nie mogę znaleźć posta @admina, w którym pisał, że najlepiej u niego sprawdza się sterowanie on/off ze sprawdzaniem temperatury co jakiś czas.

Opcje opracowane razem z jednym hydraulikiem są 3 (póki co):
-piec podłączony rurami 40mm i w domu 3 pompy razem z zaworami trójdrożnymi: na grzejniki, na bojler, na podłogówkę (z typowym układem: zawór trój/czterodrogowy+pompa+termometry na we i wy) - opcja raczej najdroższa ale najlepiej będzie grzać (mniej więcej wszystko po równo), zawory odcinające piec oraz bypass, plus: wszystkie trzy elementy grzeją się równo, minus: nie da się ustawić pętli podłogówki osobno no i nie wysterujemy ich z PLC, oraz mamy 3 pompy (czyli niemały pobór prądu),
-piec razem z pompą (na wyjściu) zasila przez trójnik: bojler, rozdzielacz podłogówki (każda pętla ma osobny zawór regulacyjny, łatwo dodać elektrozawory dla PLC), rozdzielacz grzejników,
-piec razem z pompą (na wyjściu) zasila po kolei: bojler, rozdzielacz podłogówki (jak w punkcie 1.), rozdzielacz grzejników (lub kolejność odwrotna) i powrót do pieca lub przejście przez bypass (na którym jest pompa do wytworzenia obiegu tylko w domu), minus: nagrzewać będzie się po kolei, ale jak całość będzie pracować non-stop to nie będzie to problemem, plus: można z osobna wysterować każdy grzejnik i pętlę podłogówki).

Nie wiem jak to ugryźć, a sezon grzewczy już rozpoczęty i wypadałoby hajcować  ;)

41
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Czytanie impulsów (tach) z wentylatora
« dnia: Września 29, 2015, 09:43:02 am »
Dawno mnie nie było, ale może coś dorzucę do tematu :)

Ze schematu wentylatora wynika że:
-zasilamy go normalnie z sieci
-sterowanie ma zrobione własne odizolowane od zasilania: pin 6 to zasilanie 10V, pin 4 to masa a na pin 6 podajesz coś spomiędzy 4 a 6 czyli 0 a 10V. Co ważne - producent pożąda sygnału sterującego podanego z własnego zasilania (pinu 6)
-zatem musisz posiadać moduł, który umożliwi załączenie zewnętrznego sygnału (czyli na przykładzie przekaźnika: sterownik tylko go załącza/wyłącza, ale kompletnie nie ingeruje w obwód załączany, innymi słowy potrzebny by był moduł takiego jakby "elektronicznego przekaźnika" z optoizolacją)
-jak zepniesz masę 4 ze swoją masą w szafie to nie musisz robić takich hocków tylko zastosować typowe wyjście 0-10V - bo ta masa spowoduje wyrównanie potencjałów, ale nadal nie mamy gwarancji, że 10V dostarczone z wentylatora równa się 10V ze sterownika, ale myślę to można pominąć, jeśli pin 6 zostawisz niepodłączony
-wejście sterujące 7 wentylatora przyjmuje sygnał napięciowy 0-10V i czy Ty to podasz z modułu czy przez PWM czy z potencjometru - bez znaczenia. PWM de facto też generuje sygnał z zakresu 0-10V (oczywiście jeśli wyjście w stanie załączonym ma potencjał 10V). Jeden impuls ma 10V, ale jak je uśrednimy z przedziału czasu to wyjdzie że przy wypełnieniu 50% mamy ok 5V.
 
Co do tacho to (moje doświadczenia):
-zwykłe wejście DI jest okej, jedynie może Ci gubić impulsy gdy: czas impulsu krótszy od czasu filtrowania lub od czasu skanu programu (a to już zależy od jego gabarytu - moje wago leży już chyba ze 3 miesiące i nie wiem czy w sofcie przy połączeniu online jest pokazywany czas skanu - siemens/vipa takie coś pokazują),
-musisz mieć wejście NPN - sygnał z tacho zwiera Ci do masy. Wejściem PNP tego nie wyłapiesz, no chyba że zastosowałbyś jakiś rezystor pull-up podciągający linię 5 tacho do np. 24V i wtedy po załączeniu tranzystorek ściągnie Ci to do masy, a po odłączeniu wróci 24V - czyli jedynka dla PLC. Rezystor pull-up w granicach 1-4,7k najlepiej 1/4W (gabarytowo większy od 1/8, przez co łatwiej go zauważyć).

Pozdrawiam :)

42
Tematy ogólne / Odp: E-dom w Rzeszowie
« dnia: Lipca 24, 2015, 09:32:17 am »
Inna sprawa, że model działania ich działu handlowego jest bardzo nieprzyjazny zwykłym ludkom.
Bo generalnie oni nie współpracują z osobami prywatnymi, a druga sprawa mają raczej niewiele towaru na miejscu, wszystko ciągną z Niemiec. Do mnie większość paczek od nich szła UPSem właśnie z Niemiec :)

Pocieszę Cię, że nawet firmy kupujące automatykę w 90% czekają tydzień do trzech za towarem, bo tego raczej u nas nikt na magazynach nie trzyma, a sądząc po terminach to może dopiero realizują to po zamówieniu.
Rekordem było oczekiwanie na jeden zawór pneumatyczny - 8 tygodni  ;D

Koniec offtopa, ja się podpinam pod pytanie kolegi @bogasman - czy miałeś jakieś zabezpieczenia antyprzepięciowe i czy one jakoś zareagowały?

43
Tematy ogólne / Odp: Inteligentny dom by maksiu - prolog
« dnia: Czerwca 21, 2015, 03:14:09 pm »
W piątek dotarł do mnie zestaw startowy wago. Poniżej fotki, jakby ktoś z myślących o zakupie chciał zobaczyć co zawiera :)


@MarcinSz - a jakieś styki pomocnicze do tego przełącznika występują? A jak nie to ewentualnie na wyjściu przekaźnik 230V który poda sygnał, gdy załączona została "II"-ka.

44
Tematy ogólne / Odp: tim.pl ma w ofercie klocki WAGO
« dnia: Czerwca 21, 2015, 03:07:44 pm »
@ptako - cena katalogowa za zestaw startowy chyba 4 (PLC 750-880) to o ile dobrze pamiętam 2267 PLN netto. Także TIM sobie liczy za przefakturowanie, wyczuli pismo nosem.

Co do zakupu prywatnie - lepiej nie uderzać do biura obsługi, tylko bezpośrednio do handlowców. Bo oni takie prywatne zakupy potrafią przepchnąć.
A jeśli chcesz, to mogę Ci pomóc - jako pośrednik.

45
Tematy ogólne / Odp: E-dom w Rzeszowie
« dnia: Czerwca 21, 2015, 02:59:57 pm »
Trochę się zapoznałem z Twoimi fotkami.
"Zabezpieczenie fizyczne" rolet to rozumiem podpięcie zasilania "na krzyż" poprzez styk NC przekaźnika z przeciwnego kierunku?

Pytanie do ostatniej foty "podpięte pierwsze cztery łączniki" - już widzę zaczątki "pająka", jak zamierzasz te przewody uporządkować?
Rozumiem już, o co chodziło grzeniu666 w temacie o zasilaniu łączników. Idąc metodą jak teraz podpinając 40 łączników będzie już ładny pająk, a rozprowadzając zasilanie (które musi być tak czy siak) gdzieś "tyłami" ograniczamy pająka.
Niewątpliwie Twoja koncepcja ma zaletę łatwej zmiany przeznaczenia danej skrętki w ścianie, ale ciekawi mnie jak zamierzasz je teraz uporządkować :)

46
Tematy ogólne / Odp: E-dom w Rzeszowie
« dnia: Czerwca 12, 2015, 10:15:34 pm »
Masz 95 przekaźników?
Kable sam układałeś? Nie jestem pewien tych skrętek użytych do płączeń... Dobrze się trzymają w tych zaciskach clampowych?
Klocków trochę masz :)
Opisz je trochę proszę.

47
Tematy ogólne / Odp: Inteligentny dom by maksiu - prolog
« dnia: Czerwca 12, 2015, 10:06:12 pm »
@grzeniu666 - no o ile podpinanie każdej fazy pod przełącznik, aby w razie braku jednej "nadrobić" jej brak drugą jest może przegięciem, o tyle podłączenie w ten sposób obwodów "kluczowych" jak np. lodówka, podstawowe światło (bez ledów czy podświetleń) czy choćby TV myślę nie jest złym pomysłem :)

Co do płyty indukcyjnej to właśnie chodziło mi o to, czy będzie pracować bez jednej fazy lub gdyby brakującą zastąpić inną. Wychodzi na to że tak, ale jeśli będzie działać chociaż jeden/dwa "palniki" to nie ma sensu się bawić w przepinanie.

@Voytek - dużo nie dużo, nie wiem czy są pisane zasady czy to "dobra praktyka inżynierska", ale generalnie w szafach automatyki zabezpiecza się wszystko, nawet pojedyncze lampki  ;)
Więcej zabezpieczeń to więcej obwodów i większa elastyczność w razie awarii. Tylko o ile w przemyśle to ma sens (bo przestój to wymierne straty), to w domu już niekoniecznie. Chociaż zależy jak bardzo ktoś ceni sobie bezpieczeństwo (rozumiane przez "wszystko działa") ;)

48
Tematy ogólne / Odp: Inteligentny dom by maksiu - prolog
« dnia: Czerwca 01, 2015, 09:19:03 am »
@Voytek - doskonale wiem o tym, co napisałeś. Jednak miałem do tej pory doczynienia najwięcej z silnikami i wiadomo że te nie będą działać na 2 fazach. Stąd moje pytanie o płyty, bo tam - na pierwszy rzut oka - nie wydaje się, aby były potrzebne trzy i to odpowiednio względem siebie przesunięte (jak w silniku). Raczej konstruktorom chodziło o równomierne rozłożenie obciążenia, ale mogę się mylić.
Pytałem tak z czystej ciekawości, bo zawsze jakiś artysta może dać APFa na takiej trzyfazowej linii ;)

Do APFa najchętniej podpiąłbym wszystko co jednofazowe, żeby nie było jak teraz u rodziców - ginie jedna faza to
a) mamy szczęście i to ta "trzecia" (piwnica)
b) mamy pecha i nie ma światła do góry
c) mamy większego pecha i nie ma światła na dole ;)
Jednak gwiazda daje mi tyle możliwości, że można różnie pokombinować.

49
Tematy ogólne / Odp: Inteligentny dom by maksiu - prolog
« dnia: Maja 31, 2015, 09:45:19 pm »
@grzeniu666 - zobaczymy, mam nadzieję, że będzie dobrze. Tynk też coś trzyma ;)
A co do tego pręta o który pytałeś, to po prostu sobie tam leżał.
Co do osprzętu F&F to jakoś średnio mu ufam ;)

@Voytek - tak się mówi, u nas też miały dwa korytka styknąć, a trzy są ciasne  ;D

Co do czujnika obecności faz, to po zastanowieniu chyba wystarczy sam fakt stwierdzenia braku (żeby ewentualnie powiadomić) i ewentualnie jakiś właśnie automatyczny przełącznik, żeby zasilanie w ogóle było.
BTW, orientujecie się może, jak taka płyta indukcyjna zareaguje na brak jednej fazy, względnie jak będzie jedna zdublowana i trzecia normalnie?

50
Tematy ogólne / Odp: Inteligentny dom by maksiu - prolog
« dnia: Maja 30, 2015, 12:29:47 pm »
O ten agregat zapytam mojego elektryka, myślę że coś powinien w tej sprawie wiedzieć.

@grzeniu666 - ja się na budowlance nie znam, więc ciężko mi ocenić czy niechlujnie. Póki co stoi ;)
Ściany na szczęście całkiem proste, a nadproży na działowych w sumie nie wiem czemu nie dawali. Związało się, teraz drzwi przyjdą to nie powinno się nic dziać. Chyba ;)
Szto eta APF?

@voytek - a ja jeszcze nie mam planu  8)
Może coś się urodzi, sterownik mam dostać dopiero w lipcu więc czasu troszeczkę jest.
Korytka chyba lepiej wyglądają i wydaje mi się łatwiej w nich układać, niż w peszlach.

51
Tematy ogólne / Odp: Inteligentny dom by maksiu - prolog
« dnia: Maja 28, 2015, 11:02:17 pm »
Też oglądałem okrągłe ale w końcu zdecydowałem się na takie naklejane. Wydawało mi się, że tamte okrągłe mogą być za długie, choć to by było dziwne ;)
W skrzydło na pewno się nie wwiercisz, nawet nie wiem czy to dozwolone. Za dużo tam blachy.

Co do rolet - nad oknem mam "ciepłą elkę", dzięki której bezpośrednio nad oknem jest ta elka (foremka w kształcie grubego L "na głowie" wypełniona pianką XPS - wersja na bogato ;D, tańsze są wypełniane styropianem) - nie ma mostka termicznego, brak jest połączenia między dworem a środkiem.

Dla janości: ZUGi - do łączenia przewodów prądowych, natomiast łączówki do rozszycia sieciówek i połączenia ich z cienką linką wprowadzającą sygnały na sterownik.
ZUGi pewnie SIMETu, tanie i całkiem zgrabne (i mają 3-piętrowe), wago nie wiem jak cenowo, a wieland to kosmos cenowy. I tak dobrze, bo  udało mi się wyrwać jakoś 70 zugów do gniazdek (zintegrowane: PE, N i faza w jednej złączce) po cenie demobilowej.

Nie mam jeszcze nic, prócz skrzyni. Aż wstyd, patrząc jak tu wszyscy siedzą, rysują i planują   ;) :-[
Ja chcę mieć u nas tak:
-zabezpieczenie przepięciowe
-przełącznik zasilania sieć-agregat
-przełącznik faz do zasilacza 230V AC->24V DC (aby PLC pracował zawsze, póki jest prąd)
-rozważam UPSa do PLC (gotowe przemysłowe ma siemens, phoenix i pewnie inni też, bateryjki małe ale można myślę podpiąć jakiś większy akumulator)
-rozważam jakiś akumulator (lub kilka) oraz przetwornicę na 230 V - zawsze na kilka godzin podtrzyma lodówkę, internet, laptopa i może nawet tv.

Co do rozłącznika to nie chcę się wymądrzać, za cienki jestem, ale pewnie zwykłe 63A wystarczy, może nawet mniejszy. Na pewno na przyłączu więcej jak 25A nie będziesz miał :)

Oo to podziel się proszę nimi, jak dostaniesz.

52
Tematy ogólne / Odp: Inteligentny dom by maksiu - prolog
« dnia: Maja 28, 2015, 09:40:42 pm »
@Voytek - proszę, fotki okien. Przewody będą przedłużone jakimś 2x0,34 lub coś podobnego i pociągnięte do puszek (koło każdej rolety jest puszka), gdzie połączą się ze skrętkami.

53
Tematy ogólne / Odp: Inteligentny dom by maksiu - prolog
« dnia: Maja 28, 2015, 09:39:37 am »
Baksy to akurat był pomysł elektryka i powiem Ci, że wygląda to nieźle w porównaniu do peszli - te mamy na kilku końcówkach, gdzie idą 2-3 kable.
Trochę się obawiam, ale pierwotnie korytka były od siebie odsunięte, a w trakcie prac okazało się, że przewodów jest dużo więcej niż przewidywaliśmy i trzeba było dołożyć kolejne. A na koniec to już pakowali kable jak leci, żeby tylko się zmieścić.
Zobaczymy w praniu, jak to wyjdzie.

Tak, mamy kontaktrony, chińczyki z dolutowanymi rezystorami - tak mi polecił sprzedawca. Satel różni się od nich tylko ceną (no i tym że mają wbudowane rezystory, ale jeden wieczorek i masz zrobione 30 kontaktronów).
Mamy dwa na każdy ruch okna, czyli otwarcie i uchylenie. Jak okno tylko uchylane (garaż, kotłownia) to jest jedna. Pozostałe mają po dwa, bo każde jest uchylne i otwierane. Tak BTW, trochę oszczędziliśmy na garażu i kotłowni - tam okna na 2 szyby i zwykła roleta (widać na foto), natomiast w części mieszkalnej okna na 3 szyby, ciepłe elki Stropexu i rolety intermo. Plus taki, że są na zewnątrz, co powinno je znacznie wygłuszyć.
Dzisiaj zrobię foty, trochę na szybko myślałem gdzie je dać i teraz widzę, że nie jest to zbyt trafne, ale jakoś chyba dam radę.
Patrz na miejsca, gdzie nie ma zamków ani innych wystających elementów (bliżej środkowego słupka niż brzegu). My mamy dolną bliżej środka natomiast górną bliżej zawiasu - a zapomniałem że tam jest płaskownik trzymający okno po uchyleniu. Ale kontaktron się zmieścił spokojnie, więc chyba i magnes jakoś dam radę umocować :)
Dziury wiercili mi monterzy, od góry do dołu przez profil, tak można bez utraty gwarancji. Wiercić w poprzek (z domu na dwór) nie można - utrata gwarancji. Jak masz Satela to tylko przewód ciągniesz, więc spokojnie 3-4mm wystarczy, choć może być ciężko przepchnąć pokręcone przewody. U nas były otwory chyba fi 7, bo w nich schowane są rezystory (w koszulkach termokurczliwych).

Co do szafy to stoi pusta - na razie kompletuję przekaźniki, PLC i ZUGi, koryta grzebieniowe i szyny TH35 już mam. Myślę jeszcze nad modułami IO, a potem tylko szybkie zakodzenie, żeby zapalić światło. Gniazdka w pierwszej fazie zasilane na stałe. O i jeszcze łączówki potrzebne, myślę czy rozłączne czy nie, ale chyba te drugie wezmę bo i po co mi rozłączać. Jak będę potrzebował to przepnę kable w szafie, łączówki z tego co widziałem z datasheecie nawet 0,5mm2 mogą przyjąć.

54
Tematy ogólne / Odp: Inteligentny dom by maksiu - prolog
« dnia: Maja 27, 2015, 11:22:07 pm »
.....

55
Tematy ogólne / Odp: Inteligentny dom by maksiu - prolog
« dnia: Maja 27, 2015, 11:21:47 pm »
.....

56
Tematy ogólne / Odp: Inteligentny dom by maksiu - prolog
« dnia: Maja 27, 2015, 11:21:16 pm »
.....

57
Tematy ogólne / Odp: Inteligentny dom by maksiu - prolog
« dnia: Maja 27, 2015, 11:20:20 pm »
.....

58
Tematy ogólne / Odp: Inteligentny dom by maksiu - prolog
« dnia: Maja 27, 2015, 11:19:26 pm »
.....

59
Tematy ogólne / Odp: Inteligentny dom by maksiu - prolog
« dnia: Maja 27, 2015, 11:18:03 pm »
Ja celuję w 750-880 z kartą SD, co do modułów to biję się z myślami czy nówki, czy używki. Z nówek najlepiej cenowo wychodzą 16DI i 16DO, ale ceny koło 200 zł. Natomiast używki można znaleźć za ćwierć tej ceny...

Szafę mam Kubiak RU-P-950x1450x250 w cenie 900 zł. Wymiary 95 szeroka 145 wysoka i 25 cm głęboka, bez plecków, płyta ruchoma, dwoje drzwiczek. Kable jak widać na foto już wkute w ścianę, planuję wykuć trochę w miejscu płyty, aby tam rozprowadzić kable i wpuścić je na ZUGi na płycie.
Szafa będzie w garażu, na całej ścianie będzie regał/szafa więc głębokością się nie przejmuję, a będzie pojemna. Ewentualnie zawsze można coś dostawić obok  ;D

Obecnie dół już wytynkowany, co do kabli to nie ciągnę nowych... Mam na strych wyciągniętych kilka skrętek, w razie co mogę tam dać moduły WE/WY i z góry przez ocieplenie i kartongips coś wprowadzić do pokoi.

@Voytek - oto kilka fotek dla Ciebie. Co konkretnie chciałbyś widzieć? Nie uważam się też za jakiś autorytet, to moja pierwsza instalacja ;)
Po kolei:
-główna szyna z kotłowni do salonu/kuchni i prawie cały dół, dwa koryta 100mm i jedno 50 mm,
-fragment kuchni, od lewej: byćmoże dwa piekarniki (lub piekarnik i mikrofala), zasilanie  4x2,5 oraz 2 skrętki,
-włączniki od rolet w salonie (2x) i światło do salonu (2x lub 3x) i światło na schody (raczej 1x lub 2x), skrętki nie tyle do załączania światła, co pod jakieś sygnałówki typu jakiś panelik od temperatury w danym pokoju,
-pakiet tv w salonie: 2x zasilanie, anteny (tv sat i naziemna), sieć+może rs232, audio (4 głośniki w narożnikach "kina",
-kotłownia (2-3 gniazda oraz przewody do sterowania ogrzewaniem),
-roleta w kotłowni, do każdej z nich idą 4x1 oraz 2 skrętki (jakiś impulsator może, do określania pozycji rolety).

@grzeniu666 - nie ma sprawy, przynajmniej wątek żyje ;)

PS.
Dlaczego można dodać tylko 192 KB załączników?

60
Tematy ogólne / Odp: tim.pl ma w ofercie klocki WAGO
« dnia: Maja 27, 2015, 10:17:50 pm »
@grzeniu666 - no ja rozmawiałem w sumie jako firma, potencjalny integrator. Aczkolwiek otwarcie mi powiedział, współpraca z firmami rozpoczyna się od tylu oczek rabatu i potem idziemy w górę.
Elementy można wydębić od nich na fajny rabat, ale tylko jako osoba prywatna i na hasło "dom inteligentny". Mają podobno jakąś niepisaną umowę u siebie, że do domów dają od razu rabat taki, jak podobno mają integratorzy kupujący u nich za miliony.
A to była nasza pierwsza rozmowa w 4 oczy, druga jeśli licząc też telefon :)

@admin - katalogowo zestaw z 750-880 kosztuje 2267, z VATem 2788,41, więc ich cena 2900 jest delikatnie mówiąc, słaba ;)
788-304 za 22 zł brutto to 63 grosze drożej niż katalogowo.
Najlepiej to kupować przez np. znajomego elektryka z DG, ja na moją szafę dostałem ofertę za 1000 zł + 100 zł wysyłka, a elektryk w swojej hurtowni dostał ją za 900 i jeszcze przywiózł do domu.

Strony: 1 [2] 3