'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: E-dom w Rzeszowie  (Przeczytany 19360 razy)

MarcinSz

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
E-dom w Rzeszowie
« dnia: Grudnia 02, 2013, 09:59:10 pm »

Czołem

Jestem własnie na etapie budowy domu i od dawna wiedziałem że chcę go wyposażyć w odrobinę inteligencji. W ubiegłym tygodniu wstawiłem okna, więc wielkimi krokami zbliża się robienie instalacji elektrycznej. Mam już wstępnie rozplanowaną instalację obsługiwaną przez sterownik WAGO 880. Wzorem admina zamierzam mierzyć temperaturę przez magistralę 1-wire i Raspberry Pi.

Zrobiłem więc sobie próbną instalację, która na krótkim kablu działa wyśmienicie. Przeglądając katalog /sys/devices/w1_bus_master1 natknąłem się na plik o nazwie w1_master_max_slave_count z wpisaną tam wartością 10. Z tego co wyczytałem, jest to wartość wpisana na sztywno w kernelu więc nie można jej zmienić inaczej niż zmiana w kodzie źródłowym i ponowna kompilacja. Zastanawiam się wobec tego, czy ten limit dotyczy też połączenia przez I2C, podobnie jak jest opisane tutaj: http://www.edom-plc.pl/index.php/pl/1-wire-i-rpi/99-wzmacnianie-1-wire-ds2482.

Ograniczenie do 10 liczby termometrów nieprzyjemnie mnie zaskoczyło, bo zamierzałem ich wykorzystać ok. 30, w tym zatopione w ogrzewaniu podłogowym. Poszukuję teraz sposobu jak ominąć to ograniczenie - spróbować wykorzystać I2C, może jakoś zmienić i przekompilować kernel, a może po prostu dokładać kolejne Raspberry?
Zapisane
pozdrawiam, MarcinSz

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: E-dom w Rzeszowie
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 03, 2013, 10:58:22 am »

Cześć,

Zgaduję, że podłączałeś czujniki 1-wire bezpośrednio do RPi.  Jeśli tak, to ewentualne ograniczenie do 10 czujników może mieć sens, by nadmiernie nie obciążać pinów jeżynki.  Raczej nie szukałbym możliwości softwarowego obejścia tego limitu.

Co do modułów na I2C ograniczeniem nie jest już software ale sama technologia.  Na krótkim kablu można podłączać ile się chce, tzn pewnie do jakichś granic adresowania.  U mnie długość kabli sprawiła, że po podłączeniu 12 obwodu zaczęły pojawiać się zakłócenia.  DS2482-800 ma jednak 8 'kanałów' więc to, co nie udaje się na 1 można przepiąć na kolejne.

Jeśli masz ochotę na zabawę z elektroniką, proponuję zmontowac samodzielnie 'wzmacnianie'.  Mam już opracowany i w użyciu jeszcze nieco inny wariant niż pokazany na stronie, mieszczący się w obudowie o szerokości dwóch modułów.  Nie miałem jednak czasu by go obfotografować i opisać, mogę jednak podrzucić schematy płytek.

Zawsze pozostaje tez kupienie czegoś z rynku....

Pozdrawiam,
Zapisane

MarcinSz

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Odp: E-dom w Rzeszowie
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 06, 2013, 02:33:31 pm »

Cytuj
Zawsze pozostaje tez kupienie czegoś z rynku....

No właśnie tak zrobiłem i dziś kurier przyniósł mi to:
http://datasheets.maximintegrated.com/en/ds/DS9490-DS9490R.pdf

Ten moduł dodatkowo rozwiązuje problem estetyczny - jeżynka będzie mogła być zamknięta w swojej obudowie a termometry będą podłączone do zbiorczej płytki obok, skąd już krótkim kablem USB do komputerka.

W weekend próby, dam znać co wyszło. Nie ustaliłem jeszcze czy w tym przypadku też trzeba "podstawiać" zasilanie na szynę danych - będę wszędzie miał do dyspozycji 3 przewody.
Zapisane
pozdrawiam, MarcinSz

MarcinSz

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Odp: E-dom w Rzeszowie
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 23, 2015, 10:03:55 pm »

Cytuj
W weekend próby, dam znać co wyszło.

Weekend minął, potem kilkadziesiąt następnych. W czwartek zakończyłem pokonywanie kilometrów wałkiem malarskim a dzisiaj montowałem łączniki. Instalacja zaczyna nabierać końcowego wyglądu. Jeszcze odkurzanie w rozdzielnicy i będę mógł się pochwalić zdjęciami.
Zapisane
pozdrawiam, MarcinSz

Voytek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Odp: E-dom w Rzeszowie
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 25, 2015, 06:01:57 pm »

Czekam z niecierpliwością na fotki. Nie tylko te po instalacji ale także te z prac jeśli jakieś posiadasz.
Pozdrawiam,
Zapisane

MarcinSz

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Odp: E-dom w Rzeszowie
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 04, 2015, 11:49:43 pm »

Zrobiłem miks zdjęć z całej budowy instalacji elektrycznej. Opisy w informacjach zdjęć. Jeżeli trzeba coś doprecyzować - piszcie.

https://goo.gl/photos/GFDAg8PCD1MTAYY3A
Zapisane
pozdrawiam, MarcinSz

MarcinSz

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Odp: E-dom w Rzeszowie
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 07, 2015, 09:44:52 pm »

Wczoraj podpiąłem do sterownika łączniki z całego domu. Dodałem do albumu kilka zdjęć, tradycyjnie zapomniałem zrobić fotkę jak już wszystko było na swoim miejscu.



Zapisane
pozdrawiam, MarcinSz

maksiu

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 87
    • Zobacz profil
Odp: E-dom w Rzeszowie
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwca 12, 2015, 10:15:34 pm »

Masz 95 przekaźników?
Kable sam układałeś? Nie jestem pewien tych skrętek użytych do płączeń... Dobrze się trzymają w tych zaciskach clampowych?
Klocków trochę masz :)
Opisz je trochę proszę.
Zapisane
Pozdrawiam
maksiu

MarcinSz

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Odp: E-dom w Rzeszowie
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 15, 2015, 10:18:20 pm »

Ok. 90 przekaźników jest w głównej rozdzielnicy, ok. 70 przekaźników w pomocniczej na poddaszu.
Kable sam układałem, hand-made od samego początku.
Skrętka do drut, nie linka, nie zauważyłem problemu. Testowałem co się dzieje z drucikiem po kilkukrotnym zamontowaniu i wyjęciu, nie łamał się, ale na wszelki wypadek, jak montowałem już docelowo, odciąłem zmaltretowaną końcówkę. No i nie wciskałem go samego, tylko podnosiłem zacisk śrubokrętem (tj. "przyrządem montażowym WAGO") :-)

Trochę opisów jest przy zdjęciach, jeśli trzeba coś rozwinąć to pisz, będę uszczgóławiał (ikonka "i" w albumie).
« Ostatnia zmiana: Czerwca 15, 2015, 10:26:26 pm wysłana przez MarcinSz »
Zapisane
pozdrawiam, MarcinSz

maksiu

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 87
    • Zobacz profil
Odp: E-dom w Rzeszowie
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwca 21, 2015, 02:59:57 pm »

Trochę się zapoznałem z Twoimi fotkami.
"Zabezpieczenie fizyczne" rolet to rozumiem podpięcie zasilania "na krzyż" poprzez styk NC przekaźnika z przeciwnego kierunku?

Pytanie do ostatniej foty "podpięte pierwsze cztery łączniki" - już widzę zaczątki "pająka", jak zamierzasz te przewody uporządkować?
Rozumiem już, o co chodziło grzeniu666 w temacie o zasilaniu łączników. Idąc metodą jak teraz podpinając 40 łączników będzie już ładny pająk, a rozprowadzając zasilanie (które musi być tak czy siak) gdzieś "tyłami" ograniczamy pająka.
Niewątpliwie Twoja koncepcja ma zaletę łatwej zmiany przeznaczenia danej skrętki w ścianie, ale ciekawi mnie jak zamierzasz je teraz uporządkować :)
Zapisane
Pozdrawiam
maksiu

MarcinSz

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Odp: E-dom w Rzeszowie
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwca 21, 2015, 10:56:12 pm »

Zabezpieczenie fizyczne - dokładnie o to chodziło. Co prawda nawet sam napęd jest przed tym zabezpieczony, ale w przypadku podania napięcia jednocześnie na opuszczanie i podnoszenie, wykonuje mu się reset położeń skrajnych i musi je na nowo przetestować. Więc dodałem takie proste zabezpieczenie, na wypadek gdyby coś w samym sterowaniu zawiodło.

Przy okazji zrobię zdjęcia "pająka", podłączyłem ok. 30 łączników. Jutro może być dobry pretekst bo zapowiedzieli się elektrycy na odbiór i pomiary instalacji. Będzie chwila prawdy.
Zapisane
pozdrawiam, MarcinSz

kamiKAC

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 78
    • Zobacz profil
Odp: E-dom w Rzeszowie
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwca 22, 2015, 03:49:29 pm »

Gratuluję postępów. Szkoda, że ja nie porobiłem zdjęć jak już szafę skończyłem (teraz musiałbym ją częściowo rozebrać).

Fajny pomysł z tym zabezpieczeniem rolet przed załączeniem jednocześnie "góra" i "dół". Mam przy tym pytanie, czy silniki rolet są bez automatyki?

W moich jest automatyka przeciążeniowa i "elektroniczne krańcówki". Żeby wejść w tryb regulacji krańcówek trzeba... jednocześnie nacisnąć "góra" i "dół" na kilka sekund :)

Pozdrawiam
Zapisane

MarcinSz

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Odp: E-dom w Rzeszowie
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwca 23, 2015, 12:38:48 am »

To wygląda na to że w moich jest tak samo, jeżeli chodzi o napędy rolet (mam model Somfy ILMO WT). Myślałem o tym, żeby zrobić taki reset konfiguracji silnika na sterowniku, ale po namyśle postanowiłem jednak wręcz się przed tym zabezpieczyć. Rok po instalacji rolet nie miałem jeszcze potrzeby korzystać z tego trybu, a jak taka potrzeba się pojawi, wystarczy podejść do rozdzielni z kawałkiem drutu.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 23, 2015, 12:40:58 am wysłana przez MarcinSz »
Zapisane
pozdrawiam, MarcinSz

MarcinSz

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Odp: E-dom w Rzeszowie
« Odpowiedź #13 dnia: Lipca 15, 2015, 10:45:44 pm »

Ciągle zapominałem zrobić foto będąc na budowie, ale wczoraj w ostatniej chwili sobie przypomniałem. Po podłączeniu 28 łaczników (112 wejść) sterownik wygląda jak poniżej.
Nadmiarowe przewody (u mnie para pomarańczowa i biało-brązowy) na razie spięte na boku, jak się wyklaruje gdzie mogą być wykorzystane to reszta pójdzie do obcięcia.
A gdyby w przyszłości jednak była potrzebna to tylko wypinam cały kabel ze sterownika i z patch panela i zakładam nowy.
Na tylnej płycie poniżej płytki zasilającej łączniki mam zamiar zamontować płytkę analogicznie łączącą wybrane żyły w sieć 1-wire.

Jeszcze słówko o kolorach przewodów.
Postanowiłem zdecydowanie rozróżnić przewody "brudne" - instalację 230V - od obwodów niskonapięciowych. Dlatego na przykład masę łączyłem kablem z izolacją koloru białego, a +24V kolorem żółtym. Na kolory skrętki nie miałem wpływu, ale one na pierwszy rzut oka odróżniają się od grubych przewodów 230V.
Instalacja 230V to standardowo: ochronny żółto-zielony, neutralny niebieski (z niektórymi wyjątkami koloru szarego*), fazowy brązowy i czarny.
Główne linie 3-fazowe mam prowadzone od licznika na płocie cały czas tymi samymi kolorami (faza "czarna" przy liczniku ma kolor czarny na przełączniku źródła zasilania w garażu, w rozdzielni i dalej do odbiorników 3-fazowych). Od bezpieczników do przekaźników fazę mam prowadzoną czerwonym, powrotny neutralny do zab. różnicowoproądowych niebieskim.
Jak będę okablowywał obwody 12V, to +12V zrobię jeszcze innym kolorem, w zależności od tego co będzie w sklepie, a masę białym.

Sztywne trzymanie się tego daje potem duży komfort pracy.



* - nie udało mi się zdobyć przewodu YDYP 4x1,5, który miałby jedną żyłę żółto-zieloną i jedną niebieską. Były albo z niebieską, albo z ż-z. Po dłuższym szukaniu uznałem że najważniejsza jest żyła ochronna i wybrałem wariant: czarny, brązowy, szary, żółto-zielony, z czego na żyłę neutralną przeznaczyłem kolor szary. W efekcie kolor szary występuje u mnie głównie jako neutralny, ale w kilku miejscach, tam gdzie są 3 fazy, jest przewodem fazowym. Rozróżnienie na razie wygląda tak, że te neutralne są podpięte do szyn neutralnych, a jak trzeba będzie kiedyś jakiś odpiąć, to w szafie czeka niebieska koszulka termokurczliwa, którą będzie oznakowana końcówka.
« Ostatnia zmiana: Lipca 15, 2015, 10:54:39 pm wysłana przez MarcinSz »
Zapisane
pozdrawiam, MarcinSz

MarcinSz

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Odp: E-dom w Rzeszowie
« Odpowiedź #14 dnia: Lipca 20, 2015, 11:07:32 pm »

Dzisiaj zajechałem na budowę, a tam katastrofa - widzę ciemność, ciemność widzę.
Sterownik miga na czerwono, rzucam się do instrukcji i oprogramowania, po dłuższej chwili okazuje się że szlag trafił moduł przedłużacza magistrali. Wyrwałem moduły z drugiej szafy, przeniosłem do głównej i sprawdzam: jak wszystko jest na jednej szynie jest w porządku, jak cokolwiek podłączę przez przedłużacz magistrali, wali błędami.
Dzwonię więc do WAGO, najpierw rozmawiam z panem Markiem Damczykiem. Rozmowa super merytoryczna, przelecieliśmy jeszcze raz wszystkie możliwości aż w końcu potwierdziła się moja diagnoza. Trafiam więc do działu handlowego, gdzie dowiaduję się że nowe moduły będą kosztowały blisko 500 zł netto i mogą być za 4-5 dni roboczych od dnia wpływu należności za fakturę pro forma.
Chwila zastanowienia i telefon do zaprzyjaźnionej hurtowni z osprzętem sieciowym. Chwilę po 16:00 zajeżdża uczynna pani Paulina dowożąc paczkę kabla UTP. Trzy godziny później 8 skrętek łączy obie szafy, z czego 2,5 godz. na przeciągnięcie czegokolwiek między stropem a sufitem podwieszanym, bo zapomniałem pozostawić pilota.
Jutro na nowo podpinam przekaźniki, sterownik oczywiście działa po wywaleniu uszkodzonych modułów.

Jak widać, burza nie oszczędza nawet WAGO, mimo że w porównaniu z centrum kraju u nas było bardzo spokojnie. Inna sprawa, że model działania ich działu handlowego jest bardzo nieprzyjazny zwykłym ludkom.
Zapisane
pozdrawiam, MarcinSz

bogasman

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Odp: E-dom w Rzeszowie
« Odpowiedź #15 dnia: Lipca 21, 2015, 11:39:06 am »

No cóż - pech, a miałeś zainstalowane ograniczniki przepięć i przekaźnik napięcia dla awarii sieci <1kV?
Zapisane

maksiu

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 87
    • Zobacz profil
Odp: E-dom w Rzeszowie
« Odpowiedź #16 dnia: Lipca 24, 2015, 09:32:17 am »

Inna sprawa, że model działania ich działu handlowego jest bardzo nieprzyjazny zwykłym ludkom.
Bo generalnie oni nie współpracują z osobami prywatnymi, a druga sprawa mają raczej niewiele towaru na miejscu, wszystko ciągną z Niemiec. Do mnie większość paczek od nich szła UPSem właśnie z Niemiec :)

Pocieszę Cię, że nawet firmy kupujące automatykę w 90% czekają tydzień do trzech za towarem, bo tego raczej u nas nikt na magazynach nie trzyma, a sądząc po terminach to może dopiero realizują to po zamówieniu.
Rekordem było oczekiwanie na jeden zawór pneumatyczny - 8 tygodni  ;D

Koniec offtopa, ja się podpinam pod pytanie kolegi @bogasman - czy miałeś jakieś zabezpieczenia antyprzepięciowe i czy one jakoś zareagowały?
Zapisane
Pozdrawiam
maksiu

MarcinSz

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Odp: E-dom w Rzeszowie
« Odpowiedź #17 dnia: Lipca 28, 2015, 10:37:23 pm »

Uff, dużo się działo w ubiegłym tygodniu.
W poniedziałek i wtorek przepiąłem wszystko tak żeby sterownik pozostał w całości w jednej szafie.
W środę przeprowadzka i dziś zaczynamy wychodzić z pudeł.

Jeżeli chodzi o zabezpieczenia - mam zespół B+C Hagera, ale ani pisnęły.
Za to sąsiadowi coś padło w alarmie. Normalnie EMP, jak w Matriksie.
Zapisane
pozdrawiam, MarcinSz

KKL

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: E-dom w Rzeszowie
« Odpowiedź #18 dnia: Lipca 30, 2015, 03:01:09 pm »

Jeżeli chodzi o zabezpieczenia - mam zespół B+C Hagera, ale ani pisnęły.
Za to sąsiadowi coś padło w alarmie. Normalnie EMP, jak w Matriksie.

Mam nadzieję, że mnie to nie spotka, ale na wypadek burz zabezpieczyłem sterownik UPS online (oprócz oczywiście ogranicznika przepięć). Teoretycznie daje to bardzo dużą szanse przeżycia urządzeniom za nim umieszczonymi. Oczywiście jest zawsze jeszcze ryzyko, że coś się wyindukuje na skrętkach prowadzonych do przycisków, ale tutaj zakładam, że ryzyko jest dużo mniejsze.

Wada mojego rozwiązania - zużycie prądu przez UPS. Na własne potrzeby ciągnie jakieś 80W co miesięcznie generuje około 35 zł na rachunku za prąd. U mnie praktycznie całe oświetlenie w domu idzie przez sterownik bez możliwości tradycyjnego załączania i każda awaria w zamieszkanym domu byłaby bardzo uciążliwa. Po ostatnich burzach prądu w domu nie miałem przez ponad dobę, ale urządzenia przeżyły.
Zapisane

MarcinSz

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Odp: E-dom w Rzeszowie
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpnia 01, 2015, 03:20:54 pm »

Wydaje mi się że w tym przypadku żadne zabezpieczenie by nie pomogło. Zasilacz przeżył, wszystkie moduły poza przedłużaczem magistrali również. Wygląda mi na to, że po prostu w kablu między szafami wyindukowało się napięcie za duże jak na wytrzymałość modułu. Na to żadne zabezpieczenia od strony zasilania nie pomogą.
Zapisane
pozdrawiam, MarcinSz

sylwek_burza

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
Odp: E-dom w Rzeszowie
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpnia 05, 2015, 06:37:39 pm »

Wada mojego rozwiązania - zużycie prądu przez UPS. Na własne potrzeby ciągnie jakieś 80W co miesięcznie generuje około 35 zł na rachunku za prąd. U mnie praktycznie całe oświetlenie w domu idzie przez sterownik bez możliwości tradycyjnego załączania i każda awaria w zamieszkanym domu byłaby bardzo uciążliwa. Po ostatnich burzach prądu w domu nie miałem przez ponad dobę, ale urządzenia przeżyły.

80W to chyba przy zupełnie rozładowanym akumulatorze. Typowo to kilkanaście watów.
Zapisane

bogasman

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Odp: E-dom w Rzeszowie
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpnia 05, 2015, 06:49:28 pm »

UPS typu -line swoje weźmie no i hałasuje. Nie wierzę w napięcie wyindukowane w kablu, to musiałoby być bezpośrednie wyładowanie. Już prędzej to zwykłe uszkodzenie niezwiązane z burzą. Jeśli masz linię zasilającą napowietrzną polecam zabezpieczenia przepięciowe typu D lub jeszcze lepiej przekaźnik napięcia, który wyłapie przepięcia powyżej napięcia znamionowego a poniżej 1,5kV.
Zapisane

KKL

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: E-dom w Rzeszowie
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpnia 06, 2015, 10:53:36 am »

Wada mojego rozwiązania - zużycie prądu przez UPS. Na własne potrzeby ciągnie jakieś 80W co miesięcznie generuje około 35 zł na rachunku za prąd.

80W to chyba przy zupełnie rozładowanym akumulatorze. Typowo to kilkanaście watów.

Nie, UPS online zuzywa sporo pradu na wlasne potrzeby. Ja mam APC 1400W, sprawnosc 90% ale przy wyzszych obciazeniach. Jak mam podpiety sam sterownik i 2 zasilacze (do sterownika i do modulow) to zjada mi to okolo 90W. Te dodatkowe kilkadziesiat zl na rachunku traktuje jako "polise" przed przepieciami. Nie mialem okazji sie jeszcze przekonac czy to rzeczywiscie jest skuteczne, ale patrzac na to jak dziala UPS online to ma sens.

Cytujac wikipedie:

The main advantage of an on-line UPS is its ability to provide an "electrical firewall" between the incoming utility power and sensitive electronic equipment. The online UPS may be necessary when the power environment is "noisy", when utility power sags, outages and other anomalies are frequent, when protection of sensitive IT equipment loads is required, or when operation from an extended-run backup generator is necessary.

https://en.wikipedia.org/wiki/Uninterruptible_power_supply#Online.2Fdouble-conversion
Zapisane

MarcinSz

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Odp: E-dom w Rzeszowie
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpnia 06, 2015, 11:45:22 am »

Zastanawiam się nad zamontowaniem w szafie zabezpieczenia klasy D na potrzeby sterownika, Raspberry i routera. Np. takie coś: http://www.moeller.pl/DesktopDefault.aspx?PageID=320
To ta sama klasa zabezpieczenia, która występuje w listwach zasilających z zabezpieczeniem. Wtedy będę miał zachowany właściwy ciąg: klasa A przy transformatorze (mam nadzieję), klasa B+C na wejściu do rozdzielni i klasa D bezpośrednio przed odbiornikiem.
Zapisane
pozdrawiam, MarcinSz

KKL

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: E-dom w Rzeszowie
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpnia 06, 2015, 01:24:41 pm »

Zastanawiam się nad zamontowaniem w szafie zabezpieczenia klasy D na potrzeby sterownika, Raspberry i routera. Np. takie coś: http://www.moeller.pl/DesktopDefault.aspx?PageID=320
To ta sama klasa zabezpieczenia, która występuje w listwach zasilających z zabezpieczeniem. Wtedy będę miał zachowany właściwy ciąg: klasa A przy transformatorze (mam nadzieję), klasa B+C na wejściu do rozdzielni i klasa D bezpośrednio przed odbiornikiem.

Tez rozwazalem podobne rozwiazania. Na koniec dnia stwierdzilem, ze nie ma idealnego zabezpieczenia a najblizszy idealu dla mnie byl UPS (separacja galwaniczna obwodow jest chyba jednym z lepszych zabezpieczen). Natomiast na pewno takie zabezpieczenie nie zaszkodzi. Pytanie zawsze jest jaka jest tego faktyczna wartosc. Nie pamietam, ale tez chyba byly jakies standardy co do odleglosci pomiedzy zabezpieczeniem B/C a D. Zabezpieczenie D ma byc bezposrednio przed odbiornikiem ale tez jest jakas chyba minimalna odleglosc od B/C.
Zapisane