'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - MarcinSz

Strony: [1]
1
WAGO pracuje również w niedzielę późnym wieczorem :-)

Cytat: Marek Damczyk
W codesys proszę załączyć opcję "online change ".
Po jej wyłączeniu przy wgrywaniu nowej wersji programu nie jest zatrzymywany program PLC.

Dodam tylko, że ten parametr jest na zakładkach w Target settings.

2
Powtórzę, to ten sam parametr. Zmiana w przeglądarce powoduje zmianę w Wago Ethernet Settings.

Sterownik 750-880.

3
To jest ta sama opcja, tylko ja zmieniałem ją przez Wago Ethernet Settings. Niestety zmiana tego parametru nie skutkuje zachowaniem, jakiego bym oczekiwał.

4
Mam taki problem ze sterownikiem, że po połączeniu się z nim z poziomu CodeSys, zeruje się stan wszystkich wyjść. Jest to trochę uciążliwe, bo np. nie mogę sobie działać na komputerze stacjonarnym, kocioł musi ponownie wystartować, itp. Jednym słowem chodzi mi o to, żeby sterownik nie zmieniał stanu wyjść jak klikam Online -> Login, kiedy program wczytuje się z komputera.
W Wago Ethernet Settings znalazłem opcję "Set outputs to 0, if user program is stopped", ale jej zmiana nic nie dała. Da się to jakoś zrobić?

5
Ja od początku zacząłem w ST i mam podobne zdanie jak Admin.

Natomiast organizacja jest u mnie taka:
POUs:
Gniazda (PRG)
Oświetlenie (PRG)
Przyciski (PRG)
Roleta (FB) (napisałem własną obsługe rolety ale na razie jeszcze nie ma się czym pochwalić
StartUp (PRG)
SterowanieRoletami (PRG)
ZdarzeniaCykliczne (PRG)


Wywołania:
Jako pierwszy startuje program StartUp o prostej treści:

Przyciski;
Oswietlenie;
Gniazda;

W tych trzech programach mam przypisanie wejść i wyjść. Program StartUp pracuje w tasku o nazwie AutoStart, który ustawiłem na "cyclic" z okresem 70560 minut (więcej się nie dało). Chodzi o to żeby się wykonał raz. Inaczej niż Admin, przypisania robię raz, a nie w wykonywanej co chwile pętli. Jak się sterownikowi oświadczy, że
GniazdoKotlowniaKociol5OUT := GniazdoKotlowniaKociol5.xActuator AND (UruchomRozdzielaczDolnyTemperatura OR UruchomRozdzielaczGornyTemperatura);to on już to sobie zapamięta i zastosuje przy każdej zmianie stanów.

Program ZdarzeniaCykliczne wykonuje się raz na minutę, na razie mam tam odczyt temperatur i włączenie lub wyłączenie ogrzewania.

6
Tematy ogólne / Odp: E-dom w Rzeszowie
« dnia: Sierpnia 06, 2015, 11:45:22 am »
Zastanawiam się nad zamontowaniem w szafie zabezpieczenia klasy D na potrzeby sterownika, Raspberry i routera. Np. takie coś: http://www.moeller.pl/DesktopDefault.aspx?PageID=320
To ta sama klasa zabezpieczenia, która występuje w listwach zasilających z zabezpieczeniem. Wtedy będę miał zachowany właściwy ciąg: klasa A przy transformatorze (mam nadzieję), klasa B+C na wejściu do rozdzielni i klasa D bezpośrednio przed odbiornikiem.

7
Tematy ogólne / Odp: E-dom w Rzeszowie
« dnia: Sierpnia 01, 2015, 03:20:54 pm »
Wydaje mi się że w tym przypadku żadne zabezpieczenie by nie pomogło. Zasilacz przeżył, wszystkie moduły poza przedłużaczem magistrali również. Wygląda mi na to, że po prostu w kablu między szafami wyindukowało się napięcie za duże jak na wytrzymałość modułu. Na to żadne zabezpieczenia od strony zasilania nie pomogą.

8
Tematy ogólne / Odp: E-dom w Rzeszowie
« dnia: Lipca 28, 2015, 10:37:23 pm »
Uff, dużo się działo w ubiegłym tygodniu.
W poniedziałek i wtorek przepiąłem wszystko tak żeby sterownik pozostał w całości w jednej szafie.
W środę przeprowadzka i dziś zaczynamy wychodzić z pudeł.

Jeżeli chodzi o zabezpieczenia - mam zespół B+C Hagera, ale ani pisnęły.
Za to sąsiadowi coś padło w alarmie. Normalnie EMP, jak w Matriksie.

9
Tematy ogólne / Odp: E-dom w Rzeszowie
« dnia: Lipca 20, 2015, 11:07:32 pm »
Dzisiaj zajechałem na budowę, a tam katastrofa - widzę ciemność, ciemność widzę.
Sterownik miga na czerwono, rzucam się do instrukcji i oprogramowania, po dłuższej chwili okazuje się że szlag trafił moduł przedłużacza magistrali. Wyrwałem moduły z drugiej szafy, przeniosłem do głównej i sprawdzam: jak wszystko jest na jednej szynie jest w porządku, jak cokolwiek podłączę przez przedłużacz magistrali, wali błędami.
Dzwonię więc do WAGO, najpierw rozmawiam z panem Markiem Damczykiem. Rozmowa super merytoryczna, przelecieliśmy jeszcze raz wszystkie możliwości aż w końcu potwierdziła się moja diagnoza. Trafiam więc do działu handlowego, gdzie dowiaduję się że nowe moduły będą kosztowały blisko 500 zł netto i mogą być za 4-5 dni roboczych od dnia wpływu należności za fakturę pro forma.
Chwila zastanowienia i telefon do zaprzyjaźnionej hurtowni z osprzętem sieciowym. Chwilę po 16:00 zajeżdża uczynna pani Paulina dowożąc paczkę kabla UTP. Trzy godziny później 8 skrętek łączy obie szafy, z czego 2,5 godz. na przeciągnięcie czegokolwiek między stropem a sufitem podwieszanym, bo zapomniałem pozostawić pilota.
Jutro na nowo podpinam przekaźniki, sterownik oczywiście działa po wywaleniu uszkodzonych modułów.

Jak widać, burza nie oszczędza nawet WAGO, mimo że w porównaniu z centrum kraju u nas było bardzo spokojnie. Inna sprawa, że model działania ich działu handlowego jest bardzo nieprzyjazny zwykłym ludkom.

10
Tematy ogólne / Odp: E-dom w Rzeszowie
« dnia: Lipca 15, 2015, 10:45:44 pm »
Ciągle zapominałem zrobić foto będąc na budowie, ale wczoraj w ostatniej chwili sobie przypomniałem. Po podłączeniu 28 łaczników (112 wejść) sterownik wygląda jak poniżej.
Nadmiarowe przewody (u mnie para pomarańczowa i biało-brązowy) na razie spięte na boku, jak się wyklaruje gdzie mogą być wykorzystane to reszta pójdzie do obcięcia.
A gdyby w przyszłości jednak była potrzebna to tylko wypinam cały kabel ze sterownika i z patch panela i zakładam nowy.
Na tylnej płycie poniżej płytki zasilającej łączniki mam zamiar zamontować płytkę analogicznie łączącą wybrane żyły w sieć 1-wire.

Jeszcze słówko o kolorach przewodów.
Postanowiłem zdecydowanie rozróżnić przewody "brudne" - instalację 230V - od obwodów niskonapięciowych. Dlatego na przykład masę łączyłem kablem z izolacją koloru białego, a +24V kolorem żółtym. Na kolory skrętki nie miałem wpływu, ale one na pierwszy rzut oka odróżniają się od grubych przewodów 230V.
Instalacja 230V to standardowo: ochronny żółto-zielony, neutralny niebieski (z niektórymi wyjątkami koloru szarego*), fazowy brązowy i czarny.
Główne linie 3-fazowe mam prowadzone od licznika na płocie cały czas tymi samymi kolorami (faza "czarna" przy liczniku ma kolor czarny na przełączniku źródła zasilania w garażu, w rozdzielni i dalej do odbiorników 3-fazowych). Od bezpieczników do przekaźników fazę mam prowadzoną czerwonym, powrotny neutralny do zab. różnicowoproądowych niebieskim.
Jak będę okablowywał obwody 12V, to +12V zrobię jeszcze innym kolorem, w zależności od tego co będzie w sklepie, a masę białym.

Sztywne trzymanie się tego daje potem duży komfort pracy.



* - nie udało mi się zdobyć przewodu YDYP 4x1,5, który miałby jedną żyłę żółto-zieloną i jedną niebieską. Były albo z niebieską, albo z ż-z. Po dłuższym szukaniu uznałem że najważniejsza jest żyła ochronna i wybrałem wariant: czarny, brązowy, szary, żółto-zielony, z czego na żyłę neutralną przeznaczyłem kolor szary. W efekcie kolor szary występuje u mnie głównie jako neutralny, ale w kilku miejscach, tam gdzie są 3 fazy, jest przewodem fazowym. Rozróżnienie na razie wygląda tak, że te neutralne są podpięte do szyn neutralnych, a jak trzeba będzie kiedyś jakiś odpiąć, to w szafie czeka niebieska koszulka termokurczliwa, którą będzie oznakowana końcówka.

11
Tematy ogólne / Odp: tim.pl ma w ofercie klocki WAGO
« dnia: Czerwca 23, 2015, 12:47:18 am »
Zdaje się, że WAGO nie wysyła z opcją płatności gotówką, więc i tak trzeba wysłać przelew z jakiegoś rachunku. I teraz: przychodzi do WAGO kontrola, wyciągają losowa fakturę i sprawdzają u drugiej strony co z nią się dzieje (kontrola krzyżowa). Druga strona nie wie o niczym. No to WAGO patrzy, że zapłacono z rachunku nr.... należącego do osoby XXX. Urząd Skarbowy będzie co najmniej zainteresowany.

To oczywiście teoria. Ja na początku dostałem od nich fakturę pro forma, wysłałem przelew, a potem się okazało że na osobę fizyczną nie mogę kupić i było mnóstwo ceregieli ze zwrotem przelewu i ponowną płatnością przez firmę, która była nabywcą na fakturze. Dlatego wyżej sugerowałem skorzystanie z zaprzyjaźnionej firmy.

12
Tematy ogólne / Odp: E-dom w Rzeszowie
« dnia: Czerwca 23, 2015, 12:38:48 am »
To wygląda na to że w moich jest tak samo, jeżeli chodzi o napędy rolet (mam model Somfy ILMO WT). Myślałem o tym, żeby zrobić taki reset konfiguracji silnika na sterowniku, ale po namyśle postanowiłem jednak wręcz się przed tym zabezpieczyć. Rok po instalacji rolet nie miałem jeszcze potrzeby korzystać z tego trybu, a jak taka potrzeba się pojawi, wystarczy podejść do rozdzielni z kawałkiem drutu.

13
Tematy ogólne / Odp: Inteligentny dom by maksiu - prolog
« dnia: Czerwca 21, 2015, 11:00:08 pm »
Jak kupowałem ten przełącznik, to nie było w ofercie nic takiego. Dlatego mam koncepcję żeby wykrywać i aktywować tryb awaryjny po prostu na podstawie obecności napięcia na wejściu II. Czyli: skoro już odpalam generator, to znaczy że mam ku temu powód i należy przejść na niski pobór mocy. Wtedy przełączenia może dokonać ktokolwiek, nie musi pamiętać, że trzeba jeszcze jakieś magiczne ruchy wykonać.

14
Tematy ogólne / Odp: E-dom w Rzeszowie
« dnia: Czerwca 21, 2015, 10:56:12 pm »
Zabezpieczenie fizyczne - dokładnie o to chodziło. Co prawda nawet sam napęd jest przed tym zabezpieczony, ale w przypadku podania napięcia jednocześnie na opuszczanie i podnoszenie, wykonuje mu się reset położeń skrajnych i musi je na nowo przetestować. Więc dodałem takie proste zabezpieczenie, na wypadek gdyby coś w samym sterowaniu zawiodło.

Przy okazji zrobię zdjęcia "pająka", podłączyłem ok. 30 łączników. Jutro może być dobry pretekst bo zapowiedzieli się elektrycy na odbiór i pomiary instalacji. Będzie chwila prawdy.

15
Tematy ogólne / Odp: Inteligentny dom by maksiu - prolog
« dnia: Czerwca 19, 2015, 07:55:36 pm »
Jak dorobię się generatorka, obok przełacznika SPAMEL będzie mały przełącznik podpięty do wejścia sterownika, który będzie aktywował scenę "dwudziesty stopień zasilania" - pozwalającą zasilać tylko konieczne urządzenia - lodówka, kocioł CO, szczątkowe oświetlenie.

Najlepiej gdyby udało się zrobić tak, że przestawienie pokrętła w pozycję "II" załączy to automatycznie, ale tu muszę pokombinować. Na przykład przekaźnik z cewką na 230V, podłączony bezpośrednio do wyjścia generatora, może aktywować "tryb awaryjny" w momencie odpalenia silnika.

Można by jeszcze kombinować z wykryciem braku napięcia międzyfazowego (jak zasilimy 3 fazy z generatora 1-f, między nimi będzie napięcie = 0).

16
Tematy ogólne / Odp: tim.pl ma w ofercie klocki WAGO
« dnia: Czerwca 18, 2015, 09:51:28 pm »
Ja też nie mogłem kupić bezpośrednio, ale wystarczyło znaleźć dowolną firmę, chyba nawet nie musi zajmować się elektryką/elektroniką, która przefakturuje. Sam dogadywałem szczegóły, na koniec tylko podałem dane do faktury w WAGO.

17
Tematy ogólne / Odp: E-dom w Rzeszowie
« dnia: Czerwca 15, 2015, 10:18:20 pm »
Ok. 90 przekaźników jest w głównej rozdzielnicy, ok. 70 przekaźników w pomocniczej na poddaszu.
Kable sam układałem, hand-made od samego początku.
Skrętka do drut, nie linka, nie zauważyłem problemu. Testowałem co się dzieje z drucikiem po kilkukrotnym zamontowaniu i wyjęciu, nie łamał się, ale na wszelki wypadek, jak montowałem już docelowo, odciąłem zmaltretowaną końcówkę. No i nie wciskałem go samego, tylko podnosiłem zacisk śrubokrętem (tj. "przyrządem montażowym WAGO") :-)

Trochę opisów jest przy zdjęciach, jeśli trzeba coś rozwinąć to pisz, będę uszczgóławiał (ikonka "i" w albumie).

18
Tematy ogólne / Odp: E-dom w Rzeszowie
« dnia: Czerwca 07, 2015, 09:44:52 pm »
Wczoraj podpiąłem do sterownika łączniki z całego domu. Dodałem do albumu kilka zdjęć, tradycyjnie zapomniałem zrobić fotkę jak już wszystko było na swoim miejscu.




19
Tematy ogólne / Odp: Inteligentny dom by maksiu - prolog
« dnia: Czerwca 05, 2015, 12:06:46 am »
W temacie przełącznika źródła zasilania, u siebie zastosowałem taki:
http://www.spamel.com.pl/static.php?page=produkt13&lang=PL&prod=przk

Podłączyłem w garażu, w miejscu gdzie przyłącze wchodzi do budynku. Strona "2" czeka na zakup generatorka.
Uwaga: to jest duże bydlę, zajęło praktycznie całą skrzynkę 2x12p. Zwłaszcza jeżeli nie chce się za mocno zginać przewodów 10mm2, robi się "obszernie".
Do takiego zastosowania potrzebny jest model 4-biegunowy, z biegunem N rozłączalnym a nie zwartym na stałe (musimy się całkiem odciąć od sieci, inaczej moglibyśmy nawet linią "N" pokopać elektryka na słupie.

20
Tematy ogólne / Odp: E-dom w Rzeszowie
« dnia: Czerwca 04, 2015, 11:49:43 pm »
Zrobiłem miks zdjęć z całej budowy instalacji elektrycznej. Opisy w informacjach zdjęć. Jeżeli trzeba coś doprecyzować - piszcie.

https://goo.gl/photos/GFDAg8PCD1MTAYY3A

21
Tematy ogólne / Odp: Zasilanie łączników
« dnia: Maja 23, 2015, 11:38:40 pm »
Tak wygląda budowa sieci strukturalnych. Wiąże się to choćby z właściwościami okablowania. Patch panel "od tyłu" okablowuje się drutem, ponieważ linka nie nadaje się do tych zacisków i jest za droga by jej ciągnąć kilometry. Od przodu okablowuje się linką, która dobrze znosi wielokrotne wyginanie, poza tym wtyki RJ-45 rzadziej na niej padają (tak, wiem że są RJ-45 "na drut", ale i tak są bardziej zawodne od zwykłego porządnie wbitego między żyłki linki). Przed włożeniem takiej linki w dziurkę sterownika warto pobielić ją cyną żeby się nie rozdzielała.
Jak poprowadzić zasilanie łaczników, właśnie radzą koledzy powyżej.
U siebie wszystkie skrętki wyprowadziłem na patch panel. Dzięki temu w ciągu minuty mogę gniazdo LAN zmienić w dodatkowy łącznik czy też przesłać tym kablem cokolwiek innego, np. wprost zasilić elektrozawór. Na moim patch panelu są:
- gniazda LAN
- łączniki
- kable sygnałowe z kotłowni, sterownika kominka, rekuperatora
- termometry 1-wire
- dodatkowe skrętki przeciągnięte do pomocniczych minirozdzielni w garażu i przy wyjściu do ogrodu (do przyszłych zastosowań)
- sterowanie elektrozaworem głównym wody
- przyszłe sterowanie elektrozaworami w rozdzielaczach c.o.
- komunikacja z centralką alarmową

Jak napisałem wyżej, szczegółowe zastosowania mogą łatwo się zmieniać bez ruszania okablowania, tylko przez przekrosowanie. Na przykład jeżeli okaże się że na razie jednak pralka nie będzie potrzebowała dostępu do internetu, zamiast tego mogę sobie tam dodać dodatkowy wyłącznik. Albo zainstalować czujnik zalania pod pralką i przekrosować na wejście centralki alarmowej. Albo nawet wszystkie te rzeczy naraz bo żył wystarczy. Wszystko to bez tykania samej instalacji, wyłącznie na krótkich i giętkich kabelkach wypinanych jednym klikiem.

Ostateczny wygląd będzie zależał wyłącznie od tego jak ładnie będzie wszystko upięte. Oczywiście estetyka to kwestia gustu. Por. http://www.componentsexpress.com/images/before_after.jpg
W załączniku mój patch panel wg stanu na jesień 2014. Wpięte są 3 łączniki, termometry i moduł przedłużacza magistrali sterownika. Rzecz jasna stan jeszcze daleki od uporządkowania.

22
Tematy ogólne / Odp: E-dom w Rzeszowie
« dnia: Maja 23, 2015, 10:03:55 pm »
Cytuj
W weekend próby, dam znać co wyszło.

Weekend minął, potem kilkadziesiąt następnych. W czwartek zakończyłem pokonywanie kilometrów wałkiem malarskim a dzisiaj montowałem łączniki. Instalacja zaczyna nabierać końcowego wyglądu. Jeszcze odkurzanie w rozdzielnicy i będę mógł się pochwalić zdjęciami.

23
Tematy ogólne / Odp: Zasilanie łączników
« dnia: Maja 23, 2015, 10:00:28 pm »
ja mam zamiar uzycie patch-panela... wszystkie skretki z calego domu beda posiadaly wtyczki rj45 wetkniete w patch-panel, a ze zlaczy LSA patch panelu bede wyprowadzal potrzebne przewody do kart wejsciowych sterownika...

Jeśli jeszcze nie jest za późno...

Zrób odwrotnie. Skrętki z całej instalacji zakończ patch panelem, a do sterownika podpinaj robiąc krótki kabelek - z jednej strony wtyk RJ-45 a z drugiej druciki w sterownik. W ten sposób część "zabudowaną" pozostawiasz nie ruszaną a wszelkich manipulacji i zmian dokonujesz na łatwo wymienialnych częściach.

24
Tematy ogólne / Odp: E-dom w Rzeszowie
« dnia: Grudnia 06, 2013, 02:33:31 pm »
Cytuj
Zawsze pozostaje tez kupienie czegoś z rynku....

No właśnie tak zrobiłem i dziś kurier przyniósł mi to:
http://datasheets.maximintegrated.com/en/ds/DS9490-DS9490R.pdf

Ten moduł dodatkowo rozwiązuje problem estetyczny - jeżynka będzie mogła być zamknięta w swojej obudowie a termometry będą podłączone do zbiorczej płytki obok, skąd już krótkim kablem USB do komputerka.

W weekend próby, dam znać co wyszło. Nie ustaliłem jeszcze czy w tym przypadku też trzeba "podstawiać" zasilanie na szynę danych - będę wszędzie miał do dyspozycji 3 przewody.

25
Tematy ogólne / E-dom w Rzeszowie
« dnia: Grudnia 02, 2013, 09:59:10 pm »
Czołem

Jestem własnie na etapie budowy domu i od dawna wiedziałem że chcę go wyposażyć w odrobinę inteligencji. W ubiegłym tygodniu wstawiłem okna, więc wielkimi krokami zbliża się robienie instalacji elektrycznej. Mam już wstępnie rozplanowaną instalację obsługiwaną przez sterownik WAGO 880. Wzorem admina zamierzam mierzyć temperaturę przez magistralę 1-wire i Raspberry Pi.

Zrobiłem więc sobie próbną instalację, która na krótkim kablu działa wyśmienicie. Przeglądając katalog /sys/devices/w1_bus_master1 natknąłem się na plik o nazwie w1_master_max_slave_count z wpisaną tam wartością 10. Z tego co wyczytałem, jest to wartość wpisana na sztywno w kernelu więc nie można jej zmienić inaczej niż zmiana w kodzie źródłowym i ponowna kompilacja. Zastanawiam się wobec tego, czy ten limit dotyczy też połączenia przez I2C, podobnie jak jest opisane tutaj: http://www.edom-plc.pl/index.php/pl/1-wire-i-rpi/99-wzmacnianie-1-wire-ds2482.

Ograniczenie do 10 liczby termometrów nieprzyjemnie mnie zaskoczyło, bo zamierzałem ich wykorzystać ok. 30, w tym zatopione w ogrzewaniu podłogowym. Poszukuję teraz sposobu jak ominąć to ograniczenie - spróbować wykorzystać I2C, może jakoś zmienić i przekompilować kernel, a może po prostu dokładać kolejne Raspberry?

Strony: [1]