'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Początkujący - kilka pytań  (Przeczytany 2815 razy)

ryszard1983

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Początkujący - kilka pytań
« dnia: Sierpnia 13, 2017, 07:46:12 pm »

Hej,

Na początku chciałbym się przywitać. Planuję rozpocząć budowę i już trochę poczytałem i wiem że nic nie wiem ;)

Plany są szerokie. Dom koło 170m2 z poddaszem użytkowym. Sterowanie oparte o PLC WAGO - jedna rozdzielnia w kotłowni

Mam kilka pytań - do upewnienia się czy dobrze myślę:
1. Możliwe jest puszczanie kabli w korytkach nad sufitem podwieszanym (wydaje mi się że w razie awarii lepiej rozwalić kawałek kartongipsu)? TAK
2. Kable z 230V powinny być odseparowane od kabli sygnałowych? Tutaj są różne opinie
3. Czy tych ZUG'ów https://www.tim.pl/zlaczka-szynowa-3-pietrowa-2-5mm2-szara-penl-2002-3217-topjobs mogę użyć do rozszycia kabli. Mianowicie chciałbym do każdego takiego zuga podłaczyć 1 obwód 1 fazowy i pózniej z niego kable dopiero rozprowadzić po rozdzielni. DO tego ZUGa podłaczybym N, PE i L.
4. Czy są takie ZUG'i do przewodów 3 fazowych (indukcja, pompa ciepła)
5. Jeżeli chciałbym sterować Indukcją ( to potrzebowałbym styczniki). Może mi ktoś przybliżyć jak wygląda taki układ
6. Jaka jest kolejność elementów: Róznicówka, Zabezpieczenie nadprądowe i przekaźnik/stycznik?
7. Czy z jednego zabezpieczenia nadprądowego mogę poprowadzić parę przekaźników. Np. oświetlenie (2 zabezpieczenia na chatę ale przekaźników więcej)
8. Jak podłączyć czujniki temperatury pod WAGO, Na stronie autor jakoś przylutował po 2 kabelki, ale odrazu podłącza się to pod moduł wejść analogowych? Jakoś nie przemawia do mnie połączenie z malinką ze względu na możliwość awarii a mam dużo delegacji
9. Myślał ktoś o awaryjnym zasilaniu. Mam plan taki. zrobić przełączniki faz (za wszystkimi odbiornikami 3 fazowymi). Następnie ładowanie akumulatorów i później wpiąć przełączenie na akumulatory i może agregat). Jako że można podłączyć akumulatory szeregowo to by latwo można bylo sterować czasem jaki będą podtrzymywać przez dokładanie. Podtrzymywanie było by tylko odbiorników jednofazowych i można by jakoś spiąć to z PLC aby zostawić tylko oświetlenie, lodówkę i inne ważne obwody (rekuperator, pompy od ogrzewania)

Z góry dziękuję za odpowiedzi
Zapisane

ryszard1983

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Odp: Początkujący - kilka pytań
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 13, 2017, 07:54:06 pm »

A i jeszcze jedno pytanie.
Jakbym chciał zamówić sobie panele szklane dotykowe to wyjścia muszą mieć (no własnie jakie)?
http://www.dotykowy.eu/
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Początkujący - kilka pytań
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 13, 2017, 08:48:00 pm »

Cześć,

odpowiem w zakresie, jaki znam, albo przetestowałem:

2. Wg mnie kable, które idą do łączników ściennych, czyli mają żyły, które po prostu zwieramy/rozwieramy, nie muszą być odseparowane. 
6. Podałeś właściwą kolejność
7.  Tak, jak najbardziej, potem możesz połączyć zasilanie 230V przekaźników mostkiem grzebieniowym.  Co do "2 zabezpieczeń na chatę" do oświetlenia, to brzmi to trochę mało.
8. Te "2 kabelki" było do czujników PT1000 podłączanych do modułu wejść AI.  Strasznie to jednak drogie.  Jeśli nie chcesz bawić się w malinkę, na forum znajdziesz linki i opisy podłączania czujników 1-wire przez dedykowany moduł, który z kolei komunikuje się przez RS232 lub RS485 z Twoim PLC np.: http://cel-mar.pl/1-wire_rs485_modbus_m401wp.htm
9. Panel czy w ogóle jakikolwiek element sterujący powinien móc zewrzeć obwód z 24VDC.

Pozdrawiam,

Pozdrawiam,
Zapisane

mendium

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 49
    • Zobacz profil
Odp: Początkujący - kilka pytań
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 14, 2017, 10:13:18 am »

3. Tak, natomiast model który wybrałeś jest stosowany do strefy wybuchowej oznaczonej EX II. W domu to zdecydowanie na wyrost tym bardziej że i cena jest wyższa. Poszukaj na forum ktoś podawał podobne do stosowanie w instalacjach domowych-są tańsze. Pytanie czy Ci rzeczywiście są potrzebne? W przypadku prefabrykowanych szaf mogły by się sprawdzić a w domu trochę większa wygoda za pewną cenę.

4.W zależności od typu polecam katalog http://www.wago.com/infomaterial/pdf/60269009.pdf?utm_source=de_intern&utm_medium=de_website&utm_term=Text&utm_content=Download%20TJS2_PL&utm_campaign=TJSBoost

5. Musisz obrać odpowiedni stycznik do obciążenia, dostosować schemat do swojego zapotrzebowania. Schematów w sieci jest bez liku.
Jeśli zawodowo nie zajmujesz się elektryką to może jednak taki dobór pozostaw komuś kto zrobi to dobrze i nie będzie ryzyka że coś się sfajczy?
Zapisane