'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Biblioteka common_building z WAGO  (Przeczytany 8580 razy)

marcys

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 17
    • Zobacz profil
Biblioteka common_building z WAGO
« dnia: Maja 18, 2016, 07:35:18 am »

Witam wszystkich,

Przygotowuję się do opracowania projektu instalacji w moim domu (założeń do projektu właściwie) w oparciu o PLC WAGO. No i tutaj pojawia się moje pytanie: pobawiłem się trochę wersją demo CodeSys 2.3 z Wago oraz biblioteką common_building i OSCAT. Następnie zainstalowałem najnowsze CodeSys 3 z strony CodeSys i niestety nie da się do niego dodać biblioteki common_building.lib. Biblioteki OSCAT działają poprawnie. Jako, że CodeSys 3 podoba mi się bardziej niż wersja 2.3, to zastanawiam się czy Wago dodaje tą wersję do swoich sterowników czy też jest tylko wersja 2.3? Może ktoś już to przerabiał? Dodatkowo mam pytanie co do nowych sterowników PFC200 i oprogramowania e!Cockpit - czy ktoś może miał już z tym sterownikiem i oprogramowaniem do czynienia?
Zapisane

mendium

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 49
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka common_building z WAGO
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 11, 2016, 12:37:43 pm »

I jak udało się znaleźć odpowiedź na pytanie?
z tego co jest napisane w instrukcji to poniżej. Tylko jak teraz temat ugryźć?
Cytuj
Do not use libraries of the CODESYS 3 system layer that are based on
CODESYS 2 for new projects!
Libraries are provided in the CODESYS 3 system layer with names from those of
a CODESYS 2 library as well as the suffix “23.” These libraries largely
correspond to the function of the CODESYS 2 libraries with similar names. They
can help to carry out a simple draft for the migration of a CODESYS 2 project.
However, they are not recommended for new projects as they only make one part
of the functionality of the new concept available. For new projects, new libraries
of the application library or WAGO system layer should be used.

Mam u siebie na biurku w tej chwili  i testuję sterownik PFC200 750-8202. Z tego co da się zauważyć na szybko to w tych wersjach zastosowali szybszy procesor jak np w 750-880.
oprogramowanie na androida do webvisu nie współpracuje z obecną wersją. Chciałem też sprawdzić wizualizację przy większej ilości funkcji. Ewentualne wrażeniami podzielę się pod koniec testowania.

Nie jestem sieciowcem, bardziej energetykiem ale cały czas zastanawiają mnie zabezpieczenia tego sterownika i wpuszczenie go do działania lokalnej sieci.
Zapisane

mendium

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 49
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka common_building z WAGO
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 15, 2016, 08:16:03 am »

Zgodnie z informacją otrzymaną z Wago, biblioteki budynkowe do e!cockpit mają zostać wypuszczone jesienią 2016r.
Zapisane

westos

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka common_building z WAGO
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 11, 2016, 09:32:21 pm »

Witam,

czy kolega mendium skonczyl juz testy nad 750-8202 ? Przymierzam sie wlasnie do kupna tego modelu i ciekawi mnie ta biblioteka common_building.

Zapisane

mendium

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 49
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka common_building z WAGO
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 17, 2016, 09:46:16 am »

Testy nad pfc200 750-8202 trwały dwa tygodnie i został zakończone sukcesem. To bardzo mało czasu na zrobienie rzeczy które sobie zaplanowałem.
Na plus:
-nowe środowisko programowe e!cockpit bazujące na codesys 3
-możliwość ustawienia serwera upc ua - do współpracy np z node-red

na minus
-wyższa cena od 750-880

Nie zdążyłem sprawdzić komunikacji modbus ani opc ua oraz zapisu danych(rejestru-logbook) z braku czasu, gdyż sterownik był wypożyczony od zaprzyjaźnionej firmy.

Byłem wczoraj na stoisku wago na targach w Lublinie. dostałem odpowiedzi na sporo nurtujących mnie pytań. Wago generalnie stoi frontem do klienta co nie jest tak oczywiste w innych firmach zajmujących się automatyką. Generalnie PFC200 i e!cockpit to są stosunkowo nowe produkty i cały czas są rozwijane o czym świadczy fakt iż dopiero niedawno zostały wydane biblioteki budynkowe. Wago pracuje też nad aplikacją webvisu dla tych sterowników, nie dostałem odpowiedzi o dacie premiery.

Jeżeli zastanawiasz się nad pfc200 polecam zapytać o ofertę na zestawy startowe, mają tego chyba 8szt. Na automatiocnie 2016 była dosyć fajna promocja za 3000zł można było kupić zestaw startowy pfc200+e!cockpit + akcesoria, wielce prawdopodobne że ta oferta pojawi się ponownie na targach w 2017.

Wago promuje sterowniki 750-880 dla energetyki (układy OZE) więc można oczekiwać że będą jeszcze stosunkowo długo wspierane.

Mocno się też zastanawiam czy i w jaki sposób wykonać wizualizację i sterowanie dla mojego domku. Czy bazować na webvisu sterownika czy np skorzystać z któregoś otwartego systemu:
1.node-red
2.openhab
3.openscada
4. openremote

Czy ktoś robił z was logbooka na którymś ze sterowników 750-880 lub 750-8202. Nie do końća jestem pewien w którą strone iść czy zaprzęgać do tego zewnętrzną baze danych (mysql) czy robić to na karcie pamięci sterownika?

Może coś podpowiecie?

Moje założenie jest takie że jeśli mam poświęcić czas na nauczenie się tego systemu to wolałbym żeby to było nowe rozwiązanie (codesys 3) niż takie które może powoli zostać wypierane.
Zapisane

Tom01

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 101
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka common_building z WAGO
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 11, 2017, 12:35:23 am »

Odświeżę temat. Czy może ktoś trenował środowisko e!Cockpit z interesującymi nas bibliotekami (oscat, common_building, Wago_building)? Zainstalowałem z ciekawości e!Cockpit trial, ale bez bibliotek nie da rady zaimportować projektu z V2.3 i co gorsza, biblioteki się nie konwertują, lista błędów jest porażająca.
Zapisane

Damian_WAGO

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka common_building z WAGO
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 15, 2017, 12:05:27 pm »

Dzień dobry,
@Tom01
jeśli ma Pan jakieś problemy z e!Cockpitem, proszę pisać na automatyka@wago.com.
Ściągnięte biblioteki OSCAT dla CODESYS 3 w formacie .package może Pan rozpakować, tam znajduje się biblioteka "oscat.library", którą można załadować do e!Cockpitu.
Biblioteka common i building_common jest domyślnie dołączona do e!Cockpit.

Pozdrawiam
Zapisane

Tom01

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 101
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka common_building z WAGO
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 15, 2017, 12:23:59 pm »

Dziękuję, mam niemalże ciągły kontakt z dwoma technikami P. Broniszewskim i Nosalem. Rozwiązanie problemów nie jest takie proste. Otóż okazało się, że mam zbyt wczesną edycję sterownika PFC200 i nie można na nim uruchomić e!Runtime. Aktualizowałem FW do aktualnej wersji i niestety. e!Cockpit nie nawiązuje pełnej komunikacji. Druga sprawa to wysoka cena licencji na e!Cockpit. Na targach Automation można dostać woucher na zakup nowego PFC200 + licencja za 2990. Skusiłbym się na wymianę, jednak nie mam jak pojechać. Raz że daleko, dwa że jestem rozłożony chorobą i do piątku się nie wykuruję. Chyba, że może Pan coś "załatwić" pod ladą? ;)

To forum robi niezłą reklamę Wago w zastosowaniach IB i może warto jakąś drobną akcję marketingową? Ludzie będą wychwalać Wago po wszystkich odpustach. :)

PS. Z bibliotekami sobie już poraziłem i są poprawnie widoczne w e!Cockpit. Oscat portowany do V3.5 jest też na stronie CodeSys do pobrania za darmo. Drobny problem to zmiana nazewnictwa bloków funkcyjnych w bibliotece WagoAppBuilding względem Wago_building, więc trzeba ręcznie poprawiać projekt po imporcie.
« Ostatnia zmiana: Marca 15, 2017, 12:26:33 pm wysłana przez Tom01 »
Zapisane