'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

Główna => Tematy ogólne => Wątek zaczęty przez: Horhe w Października 30, 2014, 09:28:21 pm

Tytuł: Dobór modułów wejściowych i wyjściowych
Wiadomość wysłana przez: Horhe w Października 30, 2014, 09:28:21 pm
Zastanawiam się nad wyborem modułów DI i DO. Są różne i nie bardzo wiem, który będzie nadawał się najbardziej.
Jeśli chodzi o moduły DI to zasadniczo różnią się dwoma parametrami:
- filtr - tutaj mam do wyboru 0,2 ms i 3 ms
- załączanie - do wyboru załączanie potencjałem wysokim i załączanie potencjałem niskim.

Rozważam moduły z 16 wejściami lub 8 wejściami, przy czym przy 8-wejściowych dodatkowo jest wybór między podłączeniem 1-przewodowym a 2-przewodowym.

Do wyboru są wszystkie kombinacje i zaczynam się czuć jak osiołek, któremu "w żłoby dano" :).

Pomóżcie proszę, a żeby nie było że idę na łatwiznę, oto moje przemyślenia:

- Jeśli chodzi o liczbę wejść, to bardziej skłaniałbym się do 16, bo wychodzi taniej w przeliczeniu na jedno wejście, choć z drugiej strony w razie awarii modułu, będzie trzeba się bardziej wykosztować.

- Filtr - wydaje mi się, że do takich zastosowań jak nasze, nie ma to znaczenia. Ten filtr ogranicza jak mniemam odstęp między załączeniami, lub czas załączenia do 0,2 lub 3 ms. Nie próbowałem, ale raczej nie jestem w stanie tak szybko klikać w wyłącznik, żeby stanowiło to ograniczenie :). Jednak z uwagi na większą odporność na zakłócenia wybrałbym 3 ms.

- Załączanie potencjałem wysokim lub niskim - z tego co widzę, to większość z Was ma moduły załączanie potencjałem wysokim, czyli 0 gdy brak napięcia i 1 gdy podane napięcie na wejście. Ja bardziej skłaniałbym się do załączania potencjałem niskim. Pozwoli mi to używać zarówno zwykłe wyłączniki (mono lub bistabilne) jak i wyłączniki typu OC (open collector). W przypadku modułu załączanego stanem wysokim, aby móc załączać wyłącznikiem typu OC, trzeba by zastosować dodatkowy przekaźnik.

- Wejście 1 czy 2-przewodowe (dotyczy modułów 8-wejściowych) - tutaj nie wiem co lepsze. Przy modułach DO 2-przewodowych, oba przewody sterujące każdego jednego przekaźnika można podłączyć bezpośrednio do modułu, a w modułach 1-przewodowych przekaźniki trzeba zmostkować żeby miały wspólne podłączenie po jednej stronie cewki (plus albo minus w zależności od sterowania wysokim czy niskim potencjałem).
A przy okazji, jak połączyliście przekaźniki w swoich instalacjach? Od przekaźnika do przekaźnika, czy jakaś wspólna listwa instalacyjna? Mile widziane zdjęcie ;).




Tytuł: Odp: Dobór modułów wejściowych i wyjściowych
Wiadomość wysłana przez: bogasman w Października 30, 2014, 10:23:49 pm
Hej, nie mam Wago tylko Fateka, ale z tego co widzę to stosunek cena/ilość zajmowanego miejsca najlepiej wychodzą 750-530 (WY x8 ) i 750-430 (WE x8).
W stosunku do modułów x16 cena jest znacznie lepsza, szczególnie że można kupić używki w dobrej cenie na ebay'u, allegro etc. A te "ms", filtry etc. w naszych zastosowaniach nie mają znaczenia. Wybór Source czy Sink to już zależy od zastosowanego osprzętu.