'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: BB itp  (Przeczytany 4448 razy)

sail

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
BB itp
« dnia: Listopada 07, 2014, 03:22:37 pm »

Witam,

Gratuluje stronki!

Widzialem gdzies wspominasz BB black. Duzo pracy wlozyles juz w RPi, ale byloby milo gdybys chcial przeskoczyc na BB w przyszlosci, bo mysle, ze bardziej rozwojowa plytka. Sam zastanawiam sie nad systemem w przyszlosci do domu i nie wiem jeszcze czy bedzie mi sie chcialo isc mocno w zautomatyzowanie, ale jesli Twoj projekt bedzie sie rozwijal to kto wie..

Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: BB itp
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 07, 2014, 03:28:00 pm »

Cześć,

czy to nie jest obojętne, czy RPi, czy BB?  Przecież i to i to linux... Można się zajmować analizowaniem wydajnosci i ceny, ale co do funkcji - wg mnie to wszystko jedno...

Czyż nie?

Pozdrawiam,
Zapisane

sail

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Odp: BB itp
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 07, 2014, 03:46:05 pm »

Chodzi o uklad pinow, gotowe nakladki (plytki) na BB do konkretnych zastosowan, zeby nie kazdy rzezbil od zera, bo wiekszosc polegnie, tylko kazdy cos dorzucil i projekt by ruszyl z kopyta. Dzisiaj chyba inaczej trudno. Malo jest takich zdolnych zapalencow jak Ty.

Mi wlasnie chodzi o funkcje, dostepnosc pinow i ew. zuzycie mocy z tego co wyczytalem, ale Ty sie lepiej znasz wiec taka uwaga tylko.

pozdrawiam
Zapisane

Horhe

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
Odp: BB itp
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 07, 2014, 05:09:29 pm »

RP maja niestety jedną wadę (to zasłyszana opinia od innych użytkowników), mianowicie system jest umieszczony na karcie SD i ta na skutek częstych zapisów po prostu pada, a z nią cały system. Nie wiem jak BB Black, bo tam chyba jest jakaś pamięć wbudowana, ale chyba najlepiej do takich zastosowań (praca 24/dobę) przeznaczyć komputer, do którego można podłączyć jakiś dysk 2,5'' i na nim umieścić system.

Adminie, a jak u Ciebie sprawuje się RP? Sypnęła się już karta SD?
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: BB itp
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 07, 2014, 05:29:28 pm »

haha,  zabiłem jedną kartę na samym początku.  Coś tam po prostu zwarłem i koniec.  Niby dało się ją sformatować, ale system dość losowo się sypał.

Kupiłem więc nową i poprawiłem zasilanie - nie jakiś tam wtyczkowy do komórki, ale bardziej przemysłowy zasilacz na szynę DIN.  Teraz RPi działa na 100%, wywraca go dopiero zanik napięcia w sieci.  Któregoś razu sprawdziłem i system zaraportował, że działa od 6 miesięcy.  Jest spoko.  Wymienna karta daje tyle, że można mieć kopię przyklejoną do drzwi szafy i w razie czego wyjąć jedną i włożyć drugą...  Prawda jest jednak taka, że od roku obiecuję sobie, że jutro taką kopię przygotuje...

Co do płytek - zgoda, może i BB ma więcej.  Ostatecznie jednak do domowej automatyki niewiele potrzeba.  Byle moduł I2C do 1-wire...

Ostatecznie więc - podtrzymuję - wg mnie to obojętne.  Oba systemy są dla amatorów, którzy nie boją się bawić.  Jak już ktoś nie drży na słowo "Linux"... poradzi sobie ;).  Dla pozostałych są gotowe moduły do podpięcia do PLC przez RS232.

Pozdrawiam (i zachęcam do próbowania ;) )
Zapisane