'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Pomysły  (Przeczytany 3170 razy)

szerszen

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Pomysły
« dnia: Czerwca 23, 2015, 11:40:47 am »

Witajcie,

Zastanawiałem się czy nad rozwinięciem pomysłu Admina dotyczącego zbierania danych środowiskowych.
Wewnątrz domu, pomijając integrację z Satelem używa tylko odczytu temperatur poprzez RPi.
A może zaprojektowalibyśmy jakiś moduł, który komunikowałby się z Rpi lub Wago przez konwerter i posiadał kilka wbudowanych czujników.

Czujniki: temperatura, wilgotność, czujnik ruchu, czujnik natężenia światła, dźwięku

Wszystko w jednej estetycznej obudowie podtynkowo.
Jeśli mamy tu elektroników to mogliby się wypowiedzieć ile takie coś by kosztowało i jak mogłoby działać.

Adminie zbierasz przyszłe dane pogodowe (prognozę), mógłbyś podłączyć czujniki wilgotności gleby w ogrodzie i na podstawie planowanej pogody oraz wilgotności uruchamiać zraszacze... Co ty na to?

Pozdrawiam

Zapisane

kamiKAC

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 78
    • Zobacz profil
Odp: Pomysły
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 01, 2015, 11:14:32 pm »

Witam

Ja pod tym kątem zakupiłem stację pogodową WH2600 z Conrada.

Stacja ma pomiar światła, wskażnika UV, temp. zewnętrznej, kierunku i prędkości wiatru oraz pomiar wilgotności i opadu. Do tego wewnętrzny czujnik temperatury, wilgotnosci i ciśnienia.

Stacja ma interfejs ethernet i potrafi przesyłać dane do www.wunderground.com. Udało mi się też zintegrować ją z WAGO - cyklicznie pobieram stronę livedata.html z której odczytuję zmierzone przez stację parametry.

Dzięki odczytowi z czujnika nasłonecznienia steruję zasłanianiem rolet. Dzięki temu w słoneczne dni rolety sie opuszczają chroniąc dom przed nagrzaniem, a w pochmurne dni pozostają otwarte, żeby małżonce kwiaty nie padły z braku światła.

Wiem, że można niby jeszcze jakiś czujnik podłaczyć pod tą stację, ale nie wiem, czy ma on pomiar wilgotności gleby, bo nigdzie nie znalazłem takiego czujnika.

Pozdrawiam
Zapisane