'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Dokumentacja swoich działań (a w szczególności szafy)  (Przeczytany 5126 razy)

matv

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 53
    • Zobacz profil
Dokumentacja swoich działań (a w szczególności szafy)
« dnia: Października 15, 2015, 03:50:04 pm »

Cześć!

Mam pytanko do ogółu, a pewnie bardziej skierowane do tych, którzy już uruchomili swoje instalacje - czy macie dokumentację opisującą co zostało zrobione? Głównie chodzi mi tutaj o szafę rozdzielczą - czy robicie schematy dokumentujące połączenia (w sumie cały projekt) w szafie? Jeżeli tak to używacie jakiegoś konkretnego oprogramowania? Wiem, że jest eplan, ale to jest rozwiązanie raczej drogie i dla profesjonalnych projektantów.

Pytam ponieważ jestem w trakcie rozrysowywania szafy (na brudno, na papierze :P) i widzę, że jak wrócę do niej za rok po skończeniu prac, to bez dokumentacji nie ma szans czegoś tam zmieniać. Tzn, szanse są, ale skutki tych zmian mogą być nieprzewidywalne :)
Zapisane

bogasman

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Odp: Dokumentacja swoich działań (a w szczególności szafy)
« Odpowiedź #1 dnia: Października 16, 2015, 01:37:12 pm »

Nie poruszając apektów prawnych, projekt lepiej mieć przed przystapieniem do prac. Niekoniecznie jednak musi być on wykonany bardzo dokładnie, bo w trakcie prac na pewno wystąpią jakieś zmiany. Ważne jest, żeby na każdym etapie wszystkie te zmiany zapisywać. Jeśli będziesz oznaczał odpowienio przewody, to nie powinno być problemów potem ze znalezieniem czegokolwiek. Na końcu dopiero możesz sobie narysować porządny schemat, ale ten koniec to może długo nie nastąpić :-)
Ja używam niezawodnego i profesjonalnego narzędzia inżynierskiego jakim jest Excel (sarkazm). Zupełnie wystarczy do zaplanowania rozdzielnicy średnich rozmiarów w sposób obiektowy. W naszych instalacjach nie trzeba rozrysowywać trasy każdego obwodu. Wystarczy pilnować oznaczeń, a Excel to znakomicie ułatwia. Przy okazji bez problemu można sobie policzyć selektywność, równomiernnie rozłożyć pobór mocy na fazę itd itp. W ten sposób projekt powstaje na bieżąco i jest aktualny i dostępny dla potomnych, a każdy rozgarnięty elektryk powinien sobie na jego podstawie poradzić w razie interwencji.
« Ostatnia zmiana: Października 16, 2015, 01:38:56 pm wysłana przez bogasman »
Zapisane

matv

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 53
    • Zobacz profil
Odp: Dokumentacja swoich działań (a w szczególności szafy)
« Odpowiedź #2 dnia: Października 16, 2015, 09:05:41 pm »

Nie poruszając apektów prawnych, projekt lepiej mieć przed przystapieniem do prac. Niekoniecznie jednak musi być on wykonany bardzo dokładnie, bo w trakcie prac na pewno wystąpią jakieś zmiany. Ważne jest, żeby na każdym etapie wszystkie te zmiany zapisywać. Jeśli będziesz oznaczał odpowienio przewody, to nie powinno być problemów potem ze znalezieniem czegokolwiek. Na końcu dopiero możesz sobie narysować porządny schemat, ale ten koniec to może długo nie nastąpić :-)
Jasne, nie wyobrażam sobie, żeby siąść do robienia rozdzielnicy bez projektu - stąd też moje pytanie. Lubię mieć wszystko przemyślane trochę wcześniej. Oczywiście jest tak jak mówisz - nie da się w 100% wszystkiego przewidzieć, ale ważne, żeby zmiany rejestrować na bieżąco.

Ja używam niezawodnego i profesjonalnego narzędzia inżynierskiego jakim jest Excel (sarkazm). Zupełnie wystarczy do zaplanowania rozdzielnicy średnich rozmiarów w sposób obiektowy. W naszych instalacjach nie trzeba rozrysowywać trasy każdego obwodu. Wystarczy pilnować oznaczeń, a Excel to znakomicie ułatwia.
Tutaj mnie zaskoczyłeś! Mógłbyś nieco przybliżyć sposób w jaki to robisz w Excel'u?
Zapisane

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: Dokumentacja swoich działań (a w szczególności szafy)
« Odpowiedź #3 dnia: Października 16, 2015, 09:52:39 pm »

Rowniez uzywam excela ;)
jak na dom to moze i spora tablica, ale w sumie to w dalszym ciągu dosc prosty układ i excel wystarcza w 100%

moze do projektu powykonawczego zaprzegne jakis program do wygenerowania jednokreskowek, ale w excelu samo mieso :) adresy kabli, wewjsc i wyjsc PLC...
Zapisane

matv

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 53
    • Zobacz profil
Odp: Dokumentacja swoich działań (a w szczególności szafy)
« Odpowiedź #4 dnia: Października 22, 2015, 01:13:10 pm »

Czyli po prostu w excelu macie rozpisane każde pomieszczenie, tzn przewody do niego poprowadzone, ich zabezpieczenia, numery wejść dla nich w PLC? Coś na takiej zasadzie?
Zapisane

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: Dokumentacja swoich działań (a w szczególności szafy)
« Odpowiedź #5 dnia: Października 22, 2015, 04:50:04 pm »

Obwody oswietleniowe i gniazda mam naniesione na projekt wykonczneia wnętrz - więc nie ma potrzeby dublować tego w excelach.
w excelu mam poki co 4 zakładki:
1. wykaz kabli wchodzących do tablicy (wsystkie ponumerowane, otagowane i opisane)
2. Wykaz wejsc i wyjsc PLC (czyli gdzie jaki obwod podlaczam)
3. opis krosów w tablicy pomocniczej (tam wprowadzam skrętki na LSA i wyprowadzam na PLC)
4. zestawienie obwodów LED sterowanych DMXem (kanały, moce, zasilacze itd itp)

mam też osobną zakładkę z ponumerowanymi polam w tablicy oraz co w tych polach sie znajduje (Ski, roznicowki itd itp)


Zapisane

Tom01

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 101
    • Zobacz profil
Odp: Dokumentacja swoich działań (a w szczególności szafy)
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 07, 2016, 09:57:09 am »

Arkusz kalkulacyjny to zdecydowanie dobry pomysł. Daje uporządkowane rozpisanie elementów z sortowaniem po dowolnych kryteriach. Dla przykładu, może komuś się przyda, ja mam to zorganizowane tak. Jeden z pokojów:



Każde pomieszczenie ma osobną "listę". Rozdzielnica osobną, z podziałem na bloku funkcjonalne, opisy pól, przewodów, łączników, modułów itd...
Zapisane