'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wątki - schuey

Strony: [1]
1
Sterowanie i Wizualizacje / Sterowanie głosem Alexa
« dnia: Stycznia 04, 2024, 04:23:45 pm »
Witam,

Zakupiłem ostatnio Amazon Echo Dot i chciałem spróbować dodać sterowanie głosowe poprzez Alexa. Post na forum jest dość leciwy, 2017 rok i wymaga instalacji pimatic oraz tworzenia wizualizacji w wago. Chciałem sprawdzić, czy może ktoś próbował inne metody ostatnio, bardziej z wykorzystaniem Node Red? Mam już cały UI skonfigurowany na Node Red, komunikacja poprzez modbusa itp.

Pozdrawiam,

2
Witam,

Wczoraj (21 marca może jakiś związek?) przestała działać funkcja FbCalculateSunriseSunset. Szybki podgląd aplikacji na sterowniku pokazuje, że przelicza zmienną dtSunset ( DATE_AND_TIME ) na 00:00 dnia obecnego co w praktyce oznacza, że rolety nie opuszczą się same bo wyzwalam je F_TRIG ( czas teraz < zachód słońca ) i w tym przypadku

Czy ktoś ma podobny problem? Dziwne, że to akurat się wydarzyło w pierwszy kalendarzowy dzień wiosny dzień wcześniej funkcja na pewno dobrze działała.

Pozdrawiam

3
Programowanie / Problem z CALENDAR z biblioteki Oscat
« dnia: Sierpnia 12, 2020, 07:32:33 pm »
Witajcie,

W tutorialach jest mowa o stosowaniu zmiennej Calendar do sterowania zachodami / wschodami słońca. Dodałem zmienną typu CALENDAR z moimi współrzędnymi i offsetem +2h na strefę czasową od UTC:

VAR
Calendar : CALENDAR:=(LATITUDE:=53.0, LONGITUDE:=14.0, OFFSET:=120);
END_VAR

a następnie w bloku programu inicjuję czas UTC:

Calendar.Utc := SysRtcGetTime(TRUE);

Gdy próbuję użyć tej zmiennej w BLIND_NIGHT ( będącym poprawiona wersją wg inego posta na forum ), to atrybuty SUN_SET oraz SUN_RISE, oraz LDT są wszystkie błędne. Zachody wschody pokazują 0:00 a lokalny czas LDT to unixowy rok 1970-01-01.

Blind_Night(
        ...
DTIN := Calendar.LDT,
SUNSET := Calendar.SUN_SET,
SUNRISE := Calendar.SUN_RISE
);

Co robię źle, w moim rozumieniu zmienna Calendar powinna automatycznie obliczyć mi LDT, SUN_SET i SUN_RISE wg podanego położenia geograficznego i strefy czasowej?

Pozdrawiam!

4
Tematy ogólne / Sterownik padł w domu, weekend, szukam pomocy :)
« dnia: Lutego 15, 2020, 04:49:28 pm »
Witajcie!

Dzisiaj ziścił się mój najgorszy scenariusz, czyli brak światła / rolet w domu z powodu sterownika. W zasadzie nie wiem jak do tego doszło, próbowałem przed obiadem dodać małe usprawnienie do programu, zrobiłem "Connect" w e!Cockpit / program nawet zanim zmieniłem jakikolwiek kod tak aby sprawdzić czy mam po sieci w ogóle z nim połączenie. Niby wszystko OK na zielono, za chwilę naciskam przycisk w pokoju i nic.

Analiza co się stało i wg sterownika brakuje "boot application". Być może tydzień temu gdy dodawałem nowe funkcje to tego nie zaznaczyłem? Niestety, próby wgrania po sieci informują o "only limited connection could be established therefore programming functions can not be used". Restart urządzenia nic nie zmienia, nadal mam tylko połączenie na "fioletowo" czyli jakiś configuration mode.

Panel WBM działa OK, próbowalem uploadować program w przeglądarce pliki ECP , APP lub CRC ale za każdym razem "error while execution"

Myślałem, że moze coś nie tak z IP i zmieniłem adresowanie na statyczne przy pomocy kabla COM, potem Ethernetem bezpośrednio z laptopa na tradycyjny 192.168.1.17. ale nadal nic, configuration mode i brak możliwości wgrania aplikacji.

Powoli tracę pomysły, robi się ciemno... nie muszę mówić jak wkurzona jest moja szanowna małzonka "bo zachciało Ci się inteligentnych domów".

5
Programowanie / Globalne opuszczanie rolet i żaluzji
« dnia: Lutego 06, 2020, 12:07:52 pm »
Witajcie ponownie,

Do sterowania roletami i żaluzjami fasadowymi stosuję BLIND_INPUT i BLIND_CONTROL_S/BLIND_CONTROL z biblioteki Oscat. Mam już globalny wyłącnik światła zrobiony na funkcji FbEvaluateShortLongPress i chciałbym skorzystać z tej samej zasady przy roletach.

Problem na jaki napotkałem jest taki, że bloki rolet rozpoznają już krótkie i długie przyciśnięcie. Przy krótkim wyzwalają ruch całej rolety, przy długim zmieniamy na przykład położenie lameli. Stosując globalby przycisk, moje xLong tak naprawdę jest w bloku BLIND_INPUT odczytywane jako długie przyciśnięcie i po zwolnieniu klawisza rolety nie idą już na dół.

Czy jest jakaś możliwość rozpoznania tylko zbocza wschodzącego w xLong dla FbEvaluateShortLongPress? Mam nadzieję, że moje pytanie jest zrozumiałe. Zaznaczam, że BLIND_INPUT operuje na dwóch osobnych przyciskach góra/dół czyli SINGLE_SWITCH mamy ustawione na false.

Pozdrawiam,
WS

6
Tematy ogólne / Nowe moduły i...błąd migającej diody MS
« dnia: Maja 27, 2019, 10:52:17 pm »
Witam,

Kilka dni temu zabrakło mi wejść, dokupiłem i podpiąłem do sterownika dwa kolejne 16DI. Rozpisałem na nowo adresacje, uruchomiłem i wszystko działało OK.

Dzisiaj elektryk dołączył kolejne skrętki, uruchomił zasilanie ponownie i... sterownik już nie wstał. Przyjechałem i zauważyłem, że miga dioda MS czyli błąd konfiguracji. Metodą prób i błędów usuwałem moduł, uruchamiałem ponownie. Okazało sie, że po wyjęciu tych nowych modułów wejść sterowni bez problemu wznawia program.

Co może być przyczyną? Sprawdziłem jeszcze raz rozpiskę wejść i nie widzę żadnego błędu. Niestety sterownik był nieosiągalny po ethernecie, chyba gość musiał wcisnąć reset czy coś i skasować mi adresację statycznego IP.

Muszę wpaść na budowę ponownie, ale chciałbym wiedzieć gdzie szukać dziury w całym, bo dzisiaj to byłą 1h na ślepo.

Pozdrawiam,

7
Tematy ogólne / Restart sterownika po wyłączeniu zasilania
« dnia: Maja 09, 2019, 10:59:14 am »
Witam,

Elektryk pracował dzisiaj przy rozdzielni i był zmuszony do odłączenia zasilania. Po właczeniu na nowo, sterownik nie uruchamia programu, miga dioda RUN. Zauważyłem to już wcześniej i "pchnałem" go poprzez eCockpit za każdym razem problem w tym, że nie ma mnie dzisiaj na budowie i nie mogę mu tego zrobić, a cały dom stoi w mroku.

Czy sterownik zawsze po braku zasilania nie jest w stanie samemu wznowić programu? Ewidentnie przeoczyłem jakąś konfigurację, nie zwróciłem na to uwagi podczas zabaw "na sucho".

Pozdrawiam,

8
Szafa powoli powstaje, pierwsza roleta i lampka działają elegancko na modułach z zestawu startowego, yay!

Teraz zabrałem się za dołączanie modułów 16DI i wszystko pięknie, gdy potencjałem ujemnym "pożyczyłem się" do jednego przycisku poprzez moduł sąsiedni (4DI) który ma wyjścia +/- z szyny 24V. W module 16DI takich nie ma, więc mam pytanie jak rozwiązaliście mostkowanie potencjału ujemnego skrętek?

Czy jakieś szybkozłączki, czy może mostki na łączówkach Krone? Wszystkie klawisze berkera podpinałem biorąc biało-pomarańczowy jako kabel ujemny, a rozszyte są po 2.5 pary do łączówki Krone.

Na przekaźnikach tego problemu nie mam bo wszystkie połączone mostkiem i jeden kabel do magistarli 24V na sterowniku.

9
Programowanie / Jak nie SSI to Modbus
« dnia: Stycznia 13, 2019, 08:54:05 pm »
Po porażkach z SSI zacząłem próbować komunikacji po Modbus z 750-8202 na e!Runtime. Prosta aplikacja w NodeJS wysyłająca zapytania na IP sterownika poprzez paczkę "jsmodbus". Bez problemu jestem w stanie zapytać o adresy specjalne, czyli np.

    client.readInputRegisters(0xFA10, 2).then((res) => {
        console.log('Got it!', res.response);
    })

zwraca mi tablicę [750, 8202]

Zapytanie a adresy IN / OUT niestety zwraca exception code , czyli wg tego dokumentu https://www.kepware.com/getattachment/397676e8-50c3-4712-bb0b-7bdfa0bfa13d/modbus-exception-codes.pdf jest to "nielegalny adres", przykładowy kod niedziałający:

    client.readCoils(7D00, 1).then(res => {
        console.log('Got it!', res.response);
    }).catch(err => {
        console.log(err);
    });

W załączniku zrzut dokumnetacji Wago do której się odwołuje, adresowanie na e!Runtime jest nieco inne niż Codesys - dziwi mnie brak przestrzeni na adresy dla zmiennych %MB0 itp.? Mamy po 32000 na OUT, potem IN a następnie tylko specjalne.

Rozmawiałem już prywatnie z jednym użytkownikiem, doradził zwiększenie adresów o 0x1000 ( decimal 4096 ) ale to także nic nie zmienia.

Czy ktoś z powodzeniem skomunikował się po Modbusie używając e!Runtime i Wago 750-8202?

Pozdrawiam,
WS

10
Programowanie / e!Cockpit i skrypty SSI
« dnia: Stycznia 12, 2019, 03:48:59 pm »
Witam,

Na moim Wago 750-8202 z webserverem e!Cockpit, przy próbie napisania prostego skryptu test.ssi odczytującego jedną zmienną OUT1, zwracany plik HTML kompletnie nie wczytuje żadnych danych i dokument zwraca je jako zwykłe komentarze HTML.

Czy jest to kwestia ustawienia czy faktycznie w tej konfiguracji SSI nie działa i konieczne jest czytanie / zapisywanie zmiennych poprzez Modbus? Dodam, że wizualizajce HTML5 w pliku /webvisu.htm działają bez problemu. Jestem jednak zainteresowany napisaniem własnego interfejsu i potrzebuję odczytu zmiennych z PLC.

Pozdrawiam,
W. Szymański

11
Witam,

Sobota spędzona pod znakiem zabawy z biblioteką Oscat i udane stworzenie symulacji żaluzji fasadowej z obracanymi lamelami. Rozwiązanie oparłem na bloku funkcyjnym o wdzięcznej nazwie ZALUZJA z funkcjami BLIND_INPUT i BLIND_CONTROL do sterowania wyjściem bloku. W części programu mam przypisanie do zmiennej KUCHNIA z zadanymi przyciskami góra / dół i czasami poruszania żaluzji i lameli dla żaluzji w kuchni.

Pytanie - jak zastosować GLOBAL PERSITENT w powyższym przykładzie? Na razie umieściłem ten zwrot w bloku ZALUZJA i wrzuciłem tam wymienione BLIND_INPUT i BLIND_CONTROL. Czy to może tak zostać i jak użyję bloku ZALUZJA do innego pomieszczenia, zmienne nie będą w jakiś sposób konfliktowały i nadpisywały? Wydaje mi się, że drugim sposobem jest umieszczenie global persistent w części programu i wrzucenie tam zmiennej KUCHNIA natomiast wszystkie zmienne w bloku ZALUZJA zmienić na normalny blok VAR.

Jestem pewien, że ten problem już ktoś miał i zna odpowiedź jaka jest "best practice" ?

Pozdrawiam,
WS

12
Tematy ogólne / Jakie przekaźniki Wago serii 788 zamawiać?
« dnia: Października 17, 2018, 12:03:54 am »
Po wielu perypetiach na budowie znowu powracam do autmatyki i zbliżająego się nieuchronnie "rozszywania" szafy.

Przejrzałem forum oraz dział "projekty innych" na stronie i widzę, że przewijają się następujące modeli przekaźnika:
788-304
788-312
788-354
857-304

Admin sugerował ten pierwszy model 788-304, ale w innym wątku ktoś przestrzegł że przy roletach skleja styki? Widzę, że pierwsze dwa mają 16A, prądy 24DC IN i 230 AC OUT. Gość z Wago sugerował wszędzie 788-354.

Czy możecie pokrótce doradzić który model najlepszy do światła, a który do rolet? Dodam, że mam w domu kilka obwodów z 5-6 lampkami podłączonymi szeregowo. Rolety standardowe oraz kilka żaluzji fasadowych, któe chodzą zdecydowanie dłużej i wolniej.

13
Programowanie / Zmienne persistent
« dnia: Maja 20, 2018, 11:09:27 am »
 Witam,

Chciałem skorzystać z funkcji FbSunshadeActuator, w tym celu stworzyłem blok na zmienna przechowujące położenie rolet i czasy pracy silnika:

VAR RETAIN PERSISTENT
   SunshadePosition : typSunshadePosition;
   SunshadeConfig : typConfigSunshade := (
      tTotalRunningTimeUp := T#8S,
      tTotalRunningTimeDown := T#5S
   );
END_VAR

Niestety eCockpit informuje mnie o błędzie - No VAR_PERSISTENT-list is part of the application to enter instance path for var Czy należy dodać globalną listę tych zmiennych aby je modyfikować? Spodziewałem się, że wystarczy mieć to w podprogramie dotyczącam danej funkcji - w tym przypadku sterowania roletami.

Pozdrawiam,

14
Tematy ogólne / Lokalizacja szafy
« dnia: Maja 17, 2018, 12:20:01 pm »
Witam,

Rozmawiałem wstępnie z elektrykiem co do rozprowadzenia układu gwiazdy i lokalizacji szafy która ma pomieścic też sterownik Wago i przekaźniki.

Garaż mamy mieć nieogrzewany (tylko ciepła brama i okno 3-szybowe), połączony z budynkiem. Pan elektryk mówi, że to nie jest dobrypomysł i szafa powinna być w takim razie wewnątrz części właściwej budynku. Czy ma tutaj rację i to faktycznie steronwik oraz przekaźniki nie będą działały OK jeśli np. zimą garaż się wyziębi poniżej 10C? Nie widzę gdzie można by szafę zrobić w budynku, kosztem garderoby w hallu może ale ktoś straszyl że przekaźniki nie są bezgłośne przy załączaniu.

Gdzie najlepiej rozmieścić szafę, jak zrobiliście u siebie?

pozdrawiam,

15
Tematy ogólne / Zestaw startowy co dalej
« dnia: Kwietnia 05, 2018, 11:05:47 am »
Mam już zestaw startowy i zastanawiam się jak go ugryźć. Zasilacz nie ma żadnego okablowanie i teraz pytanie czy można tu kupić wtyczkę gotową do gniazdka 230V czy trzeba się bawić własnoręcznie jakimś układem z bezpiecznikiem i rozkrojeniem wtyczki od jakiegoś starego urządzenia AGD? :)

Pytanie czy w ramach ćwiczeń i przygotowania do instalacji robiliście pełne end-to-end z przekaźnikiem i oprawką z żarówka czy tylko zabawa na 24V i obserwacja diody na wyjściach DO?

16
Tematy ogólne / Układ gwiazdy i plan B gdy PLC się nie powiedzie
« dnia: Marca 25, 2018, 01:28:12 pm »
Witam,

Jestem obecnie przed decyzją co do okablowania domu jednorodzinnego i mam pewien dylemat. Chcę spróbować zastosować Wago PLC do sterowania oświetleniem i roletami, w tym celu jak rozumiem należy zastosować skrętkę do wszystkich włączników i układ gwiazdy.

Elektryk nie ma z tym problemu, robił już takie okablowanie ale ostrzega mnie, że nie ma doświadczenia w konfiguracji Wago i szafę / programowanie będę musiał zrobić najprawdopodobniej sam.

Moje pytanie - gdyby etap konfiguracji / programowanie z jakiegoś powodu mi nie wyszedł i chciałbym zarzucić automatykę opartą na Wago to jakie mam możliwości gdy cały dom jest okablowany na skrętce? Czy jest jakiś plan B gdzie niskonapięciowo będę załączał przekaźniki bistabilne bezpośrednio ze skrętki i włączników? Czy nadal da się zrealizować centralne wyłączniki świateł bądź rolet?

Pozdrawiam,

Strony: [1]