'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Krosowanie  (Przeczytany 4734 razy)

seler

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
Krosowanie
« dnia: Lutego 07, 2018, 09:20:35 am »

W jaki sposób rozwiązujecie krosowanie?
Wymyśliłem sobie że w szafce pod rozdzielnią na jednym bloku 20szt łączówek krone rozszyję wszystkie kable z budynku, na drugim bloku 5szt łączówek z jedną łączówką masową rozszyję sygnały do przekaźników, na trzecim bloku 2 łączówek z jedną masową sygnały wejścia do PLC, na czwartym bloku 2szt łączówek z jedną masową sygnały wyjścia z PLC i jedna łącżówka plus masa do rozszycia wejść sygnałów z dallasów.

Daje mi to możliwość dowolnego, i łatwego krosowania pomiędzy dowolnymi kablami.

Zalety jakie widzę to brak konieczności grzebania w rozdzielni po zakończeniu montażu, stosunkowa łatwość krosowania, możliwość szybkiej zmiany czy np. pominięcia sterownika (np w przypadku awarii czy czegokolwiek).

Jakie są wady, czego nie przewidziałem?
Zapisane

Tom01

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 101
    • Zobacz profil
Odp: Krosowanie
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 13, 2018, 01:03:49 am »

Nie przewidziałeś szyny 24V. Trzeba przecież doprowadzić napięcie do każdego łącznika i czujnika. Nawet w małej instalacji jest to kilkadziesiąt przewodów. Wago ma genialne złączki 4 i 8 piętrowe z możliwością dowolnego łączenia w szyny, ale koszt jest zabijający na miejscu.
« Ostatnia zmiana: Marca 13, 2018, 01:06:54 am wysłana przez Tom01 »
Zapisane

Simeone

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 98
    • Zobacz profil
Odp: Krosowanie
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 13, 2018, 07:16:13 am »

ale koszt jest zabijający na miejscu.
Dlatego moim skromnym zdaniem lepiej zastosować zwykłą listwę potencjałową, w którą do każdego gniazda można wkręcić po 8-12 przewodów ze skrętki, ściśniętych w tulejkę lub zlutowanych i na taką listwę podać napięcie 24v. Pozwoli to zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i miejsce w szafie.
Zapisane

seler

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
Odp: Krosowanie
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 13, 2018, 10:13:06 am »

Nie przewidziałeś szyny 24V. Trzeba przecież doprowadzić napięcie do każdego łącznika i czujnika. Nawet w małej instalacji jest to kilkadziesiąt przewodów. Wago ma genialne złączki 4 i 8 piętrowe z możliwością dowolnego łączenia w szyny, ale koszt jest zabijający na miejscu.

Tu pewnie wychodzi moja ignorancja w zakresie elektroniki. Ja rozumiałem że na jedno Wejscie do modułu wago wprowadzam dwa kabelki i ich zwarcie daje impuls ale rozumiem że muszę podać tymi kabelkami dodatkowe napięcie 24v?

Jeżeli tak to czy jako szyna zbiorcza 24v nie można również użyć oddzielnej łączówki uziemniającej? Na jednej można zewrzeć razem 40 przewodów? Tak planowałem podać napięcie na przekażniki.

Z elektryką sobie radzę jakoś ale niskie prądy to jeszcze dla mnie czarna magia... :(
Zapisane

seler

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
Odp: Krosowanie
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 13, 2018, 10:43:05 am »

Patrząc na ten schemat:



To wychodzi że powinienem mieć szynę +24V z której puszczę na łączniki ścienne a z łączników pojedyncze przewody na moduły wejść
i powinienem mieć drugą szynę -24V z tego samego zasilacza z której podam masy na przekaźniki  a "+" z modułu wyjść?
Chyba muszę o tym coś poczytać i zrozumieć, bo na razie to się tylko na kablach skupiałem.

Pytanie czy łączówki uziemiające dadzą radę jako szyny?
« Ostatnia zmiana: Marca 13, 2018, 10:46:00 am wysłana przez seler »
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Krosowanie
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 13, 2018, 03:42:47 pm »

Na 1-2 łączówkach wyprowadź sobie tylko +24V (będziesz potrzebował kilkadziesiąt punktów "+"), a dodatkowo w mniejszej ilości np. 0,5-1 łączówki wyprowadź sobie -24V. To drugie będziesz potrzebował przy niektórych urządzeniach do pełnego zasilania (np. czujniki obecności).

Możesz rozważyć "przedłużenie" części wejść cyfrowych do rozdzielnicy LSA i zakończyć to osobną łączówką/ami. Jeżeli masz miejsce, przedłuż wszystkie, jeżeli nie, przedłuż tylko jakąś część, żeby później nie robić krosowania pomiędzy rozdzielnicami LSA/elektryczną w miarę jak będziesz realizował nowe pomysły. To co jest pewne i będzie na stałe możesz prowadzić od razu do właściwych łączówek np. włączników na ścianie. Te zakończone na osobnej łączówce będą "rozwojowe".

Przekaźników (wyjść cyfrowych ze sterownika) nie wyprowadzaj na LSA bo nie ma takiej potrzeby, prowadź przewody od razu do przekaźników w ramach tej samej rozdzielni. Wyprowadź sobie tylko jakąś małą cześć tych wyjść na osobną łączówkę. Dzięki temu będziesz miał łączówkę z wyjściami DO, których z czasem użyjesz do różnych rzeczy (np. przekaźnik umieścisz za meblami, czy automacie bramy) a samo podłączenie do wago będziesz miał już wykonane.

Dodaj sobie po 1 nadmiarowej karcie wejść i wyjść wago, na pewno ją wykorzystasz. Lub tak prowadź przewody, żeby karty rozsunąć i w miarę możliwości dołożyć co trzeba.

Poprowadź sobie osobne przewody z "za" przekaźników (nie z wago) zakończone w LSA. Tzn. przekaźniki są w rozdzielnicy elektrycznej ale sterujesz jakimś obcym sygnałem np. zamykanie bramy.

Dokładanie przewodów między rozdzielnicami już po ułożeniu głównego okablowania jest dość trudne dlatego warto poświęcić chwilę na przemyślenie tego elementu. Później będzie łatwiej. Koszt w całości pomijalny.

BTW. U mnie łączówek LSA jest 142 :)  Krosowanie mam zrobione przewodami alarmowymi 8x0.5. Przewody mam ponumerowane, a dalsza identyfikacja jest wg. kolorów. Nie rób krosowania typową krosówką telefoniczną 1-2 kolorową bo się pogubisz w jednakowych kabelkach.
Zapisane

seler

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
Odp: Krosowanie
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 13, 2018, 06:25:31 pm »

BTW. U mnie łączówek LSA jest 142 :)

Grubo! :)
Dzięki wielkie, to mi znacznie klaruje obraz :)
Zapisane