'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Skrętka - co kupić?  (Przeczytany 4536 razy)

termit

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Skrętka - co kupić?
« dnia: Marca 24, 2016, 01:14:01 pm »

No i pojawił się problem jaką skrętkę kupić? Do internetu to raczej kategoria 6.
Natomiast nie wiem co do włączników? Raczej skłaniam się do skrętki UTP do wszystkich włączników(wejścia do PLC + 1wire + czasami diodka we włączniku). Kupować najtańsza z allegro za ok 100zł/305m(kabel to CCA) czy dołożyć do miedzianej 230zł/305m(bitner)?
Jakie skrętki kupowaliście? Czy możecie coś polecić lub odradzić?

Pozdrawiam
Zapisane

grzeniu666

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 69
    • Zobacz profil
Odp: Skrętka - co kupić?
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 24, 2016, 06:45:17 pm »

Moim zdaniem Cu. Ja kupowałem Madexa.
Zapisane

bogasman

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Odp: Skrętka - co kupić?
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 24, 2016, 10:12:01 pm »

Wszędzie mam CU. Wychodzi niestety o wiele drożej, ale jest większa pewność i wytrzymałość skrętki. Jeśli robisz na lata, nie ma sensu oszczędzać, kable i tak wychodzą w miarę tanio w stosunku do reszty.
Jeśli jednak chcesz oszczędzać, to do łączników prowadź tańsze CCA, natomiast do ethernetu tylko miedź. Zanim rozwiniesz skrętkę to przedzwoń wszystkie pary dla pewności. To samo powtórz z CCA już po ułożeniu, ale przed zatynkowaniem. Pomyśl też o peszlach, żeby mieć w każdym pomieszczeniu przynajmniej 1-2 peszle żeby móc w przyszłości wprowadzić np. światłowód. Polecam skrętkę Lamex'a.
Zapisane

epawel

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
Odp: Skrętka - co kupić?
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 24, 2016, 11:34:26 pm »

Witam. Ja do internetu kupiłem UTP kat 5e CU - NETSET , do łączników kupiłem UTP 5e CU - linkę. (A-LAN). Linkę tylko dlatego, że łatwiej z nią operować, drut dość szybko się łamie.
Zapisane

sirocco

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
Odp: Skrętka - co kupić?
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 05, 2016, 11:26:04 pm »

Do netu dobrą CU, kat 5 lub 6. Ekran należy przemyśleć czy będzie wykorzystany. Jeśli nie - lepiej bez.
Do włączników nie ma sensu CU. Lepiej weź żonę/dziewczynę/konkubinę/mamę do restauracji. Albo na weekend nawet.
Zapisane