'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Dobór modułów WAGO  (Przeczytany 20665 razy)

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Dobór modułów WAGO
« dnia: Kwietnia 13, 2013, 03:51:47 pm »

Witam,

Pierwszy post :) Temat wałkuję dłuższy czas. Rozważałem Fateka, Siemensa no i padło na WAGO.
Dlaczego WAGO? Dostęp przez Ethernet (innej opcji programowania nie rozważam). Banalne połączenie z np. MySQL. Nie zależy mi na wizualizacjach bezpośrednio ze sterownika ale dostęp do jego parametrów z zewnątrz i przygotowanie własnych narzędzi.

Dobra, a teraz konkretnie. Stoję przed wyborem modułów i przygotowania sterownika. Budowę rozpoczynam za kilka miesięcy, więc najwyższy czas się zaopatrzyć.

Wybrany sterownik: 750-880. Odrzuciłem 750-881 ze względu na brak slotu na kartę pamięci.

Mogę kupić zestaw startowy "Ethernet 4" za 2190zł netto (cena z 04/2013), w skład zestawu wchodzi:
750-880 sterownik sieciowy + karta SD 1GB
750-400 moduł wejść 2x DI
750-501 moduł wyjść 2x DO
750-600 moduł końcowy
787-602 zasilacz 24V
288-863 moduł przełączający (2-kanałowy zadajnik sygnałów dwustanowych)
759-333/000-923 oprogramowanie WAGO-I/O-PRO CAA + kabel USB
dokumentacja
kabel UTP 1m
2009-309 narzędzia montażowe

I teraz pytanie. Czy można to kupić taniej? Czy korzystniej będzie skompletować zestaw osobno?
W zestawie są moduły we/wyj ale tylko dwukrotne. Docelowo będę potrzebował dużo modułów i to tych większych.

Zastanawiam się, czy nie byłoby lepiej kupić sam sterownik 750-880 (1680 netto), do tego zwykłą kartę SD, moduły we/wyj po 8-16 portów, moduł końcowy i zasilacz. Wyjdzie ciut drożej ale od razu mam duże moduły we/wyj.

Nie potrzebuję "modułu przełączającego", kabla UTP, kabla USB, dokumentacji.

A jak z oprogramowaniem, czy to co jest w zestawie http://www.wago.com/wagoweb/documentation/759/eng_dat/d07590333000en.pdf jest mi potrzebne (tzn. czy nie mogę tego bezpłatnie pobrać ze stron wago/codesys)? Czy może jest to coś, czego nie zdobędę jak nie kupię i bez tego nie ruszę? Proszę o radę w temacie.

Czy narzędzia montażowe są niezbędne, czy zwykły śrubokręt daje radę?

Dużo pytań i będę pytał dalej ale na teraz wystarczy :)
Zapisane

marecki_0luk1

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 41
    • Zobacz profil
Odp: Dobór modułów WAGO
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 14, 2013, 06:25:08 pm »

Przerabiałem to nie dawno, więc mogę Ci odpowiedzieć.
Sam kupiłem zestaw ethernet 4, dlaczego?
1) Oprogramowanie ! CodeSys jest darmowy, ale nie masz tam targetów do sterownika, a bez tego nie będziesz w stanie wgrać aplikacji na sterownik. Samo oprogramowanie w WAGO to 1.6k PLN.
2) Karta pamięci, którą dają w zestawie ma inny zakres temperatur pracy niż normalna kupiona w sklepie. Dla domku nie potrzebne akurat
3) Płaski śrubokręt to ich narzędzie montażowe,
4) Moduł przełączający to fajna rzecz na potrzeby pierwszych programów - małe i na szynę. To samo jeśli chodzi o wejścia i wyjścia.

Moim zdaniem zestaw startowy to dobry zakup. Moduły niepotrzebne sprzedaj na allegro.
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Dobór modułów WAGO
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 15, 2013, 08:09:44 pm »

Dzięki za odpowiedź.

Czyli oprogramowania nie da się "pobrać" :)
A ile płaciłeś za ten zestaw? Cena się potwierdza, czy gdzieś można to kupić taniej?
Zapisane

marecki_0luk1

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 41
    • Zobacz profil
Odp: Dobór modułów WAGO
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 15, 2013, 09:06:56 pm »

Podobno ciężko uzyskać rabat na zestaw startowy - na szkoleniu powiedzieli, że nie ma rabatów na startówki, bo dają soft.

Generalnie jakbyś się postarał to znalazł byś targety gdzieś, ale ja wolałem kupić i przynajmniej nie mam problemów z pomocą w WAGO :)
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Dobór modułów WAGO
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 15, 2013, 09:33:19 pm »

To samo usłyszałem w WAGO. Mogę do nich podjechać i kupić na miejscu, jestem z Wrocławia. Jednak cena jest nienegocjowalna, tak usłyszałem. Dlatego wersja sterownik+zasilacz+moduły wychodzi korzystniej, bo tu już można pytać o rabaty. Problem z tym oprogramowaniem... Z kolei moduły najkorzystniej na ebay-u, dużo tego za półdarmo.

Nawet znalazłem coś takiego (wersja z 2006 roku):
Codesys.exe   2.3.6.1
CoDeSysHMI.exe   2.3.6.1
webserver.exe   1, 1, 6, 0
Gateway.exe   2.3.6.0
LM.exe   1.2.1.0
CoDeSysOPC.exe   2.3.10.0
ENI.exe   1.1.5.0
PLCWinNT24.exe   2.4.4.0
CoDeSys SP RTE V2.3.5.0

plik VersionInfo.txt (główny folder na płytce wago). Nie ma tam niestety sterownika 750-880, zbyt nowy jak widać.

A na szkolenie wybieram się na początku maja.
Zapisane

marecki_0luk1

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 41
    • Zobacz profil
Odp: Dobór modułów WAGO
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 16, 2013, 12:29:50 am »

Też jestem z Wrocławia :) Może kiedyś uda się spotkać i pogadać? W WAGO nie dostaniesz targetów. Ebay jest dobrym źródłem modułów sam w tym tylko tygodniu kupiłem 10 sztuk na niemieckich aukcjach. Nawet z rabatami na moduły nie wyjdzie Ci tak tanio.
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Dobór modułów WAGO
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 16, 2013, 03:32:03 pm »

No proszę, jaki ten świat mały :) Trzeba się będzie spotkać, tylko jak się trochę ogarnę bo na razie to jestem w powijakach.

Jakie moduły dokupiłeś i po jakich cenach? Na ebayu ostra rywalizacja ale obserwuję co się dzieje.
To od razu pytanie o moduły we/wyj.

Są np. 4 rodzaje 750-1415, 750-1416, 750-1417, 750-1418.
Dwa z nich są szybsze ale czym różnią się 1415 od 1417? Ma to jakieś znaczenie dla naszych instalacji?
Czy do zastosowań domowych (empirycznie) szybkość przełączania ma znaczenie (0,2ms a 3ms?).
Zapisane

marecki_0luk1

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 41
    • Zobacz profil
Odp: Dobór modułów WAGO
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 17, 2013, 12:25:46 am »

Nie jestem tutaj ekspertem, ale patrząc na dokumentację:
1) 1415 jest to moduł High-side switching (czyli wejściem dla DI jest 24V)
2) 1417 to moduł Low-side switching (wejściem dla DI jest 0V).

Ja kupiłem już trochę 750-430 i 750-530 (wszystkie nówki), 750-653/000-003, jakieś 4-krotne wejścia i wyjścia. Z tym 0.2 ms i 3 ms to nie do końca pamiętam różnicę jutro sprawdzę w notatkach o co dokładnie chodziło.
Zapisane

azizi

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Dobór modułów WAGO
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 06, 2015, 03:14:22 pm »

Witam. Odkopię trochę temat.
Jeśli chodzi o wyjścia i ich szybkość to lepiej brać te wolniejsze. Chodzi o generowanie zakłóceń. Dla przykładu,  gdy styki przekaźniku po odcięcia napięcia na cewce opadają to mogą kilkukrotnie lekko odrywać się, co spowoduje rozłączanie połączenia. Szybki moduł może to zarejestrować i pokazać że takie połączenie było wielokrotnie rozłączane. Wiadomo, dzieje się to w krótkim przedziale czasowym, który dla człowieka nie ma znaczenia ale dla maszyny już tak. Więc dla zastosowań domowych lepsze będą te wolniejsze. Nie wiem czy jakoś zrozumiale to wytłumaczyłem ale miej więcej o to chodzi :)

Mam pytanie odnośnie "targetów". Co to tak na prawdę jest?
Rozumiem, że biblioteki wago są darmowe i dostępne na ich stronie. Chyba, że przy zakupie dostaje się jeszcze jakieś inne, których nie można pobrać za free.
Druga sprawa, codesys kupiony ma możliwość zapisania programu do pamięci sterownika. Jest to chyba jedyna różnica między kupnym, a darmowym. Niech mnie ktoś poprawi jeśli źle napisałem.
Kupując dostajemy instalkę z pełną wersją codesys i coś jeszcze jeśli chodzi o soft?
Zapisane

kamiKAC

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 78
    • Zobacz profil
Odp: Dobór modułów WAGO
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 16, 2015, 09:10:11 pm »

Target to zbiór dyrektyw dla kompilatora umożliwiający wygenerowanie kodu dla konkretnego typu sterownika. Jeśli nie posiadasz targetu dla np 750-880 to nie wygenerujesz kodu dla tego sterownika i nie będziesz mógł go wgrać do sterownika. W wersji demo można jedynie symulować działanie sterownika w CodeSys, bez możliwości wygenerowania kodu.
Zapisane

azizi

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Dobór modułów WAGO
« Odpowiedź #10 dnia: Marca 17, 2015, 08:40:34 am »

kamiKAC dziękuję za odpowiedź. Czyli w praktyce jest to odpowiednia wersja codesys umożliwiająca zapisanie proramu w pamięci sterownika, tak?
Z tego co wiem to darmowa wersja codesys umożliwia wgranie programu na sterownik ale nie zapisanie go w nim.
Zapisane

kamiKAC

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 78
    • Zobacz profil
Odp: Dobór modułów WAGO
« Odpowiedź #11 dnia: Marca 17, 2015, 02:48:54 pm »

Powiem szczerze, że już dokładnie nie pamiętam, gdzie jest różnica, bo w domu mam już od dawna pełną wersję CodeSys od WAGO :)

W każdym razie program można wgrać do sterownika bez zapisu poprzez funkcję Login. Natomiast zapisanie programu na stałe do pamięci flash odbywa się przez Create Boot Project.
Zapisane