'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Dom Inteligentny WAGO - Poznań  (Przeczytany 6230 razy)

kamiKAC

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 78
    • Zobacz profil
Dom Inteligentny WAGO - Poznań
« dnia: Stycznia 30, 2013, 10:43:51 pm »

Witam wszystkich, a w szczególności Admina, dzięki którego publikacjom zdecydowałem się na sterownik WAGO.

Aktualnie z żoną budujemy dom ok. 140m. Jesteśmy na etapie stanu surowego zamkniętego i zaczynamy kłaść kable do elektryki.

Sercem instalacji ma być WAGO 750-881, na początek 5 modułów wejściowych i 5 wyjściowych x16 oraz ok 80. przekaźników WAGO. Sterowanie ma objąć bramą garażową, ogrzewanie (czujniki 1-wire), rolety okienne, oświetlenie. Do każdego obwodu gniazd prowadzę podwójne zasilanie (bezpośrednio i przez przekaźnik kablem 4x2,5, co,pozwoli podłaczyć konkretne gniazdko na stałe lub z możliwością wyłączenia podczas nieobecności domowników). Sterownik ma współpracować z centralą Satel Integra.

Co do szafy, to tutaj miałem największą zagwozdkę. Z jednej strony chciałem, żeby szafa była pojemna, a z drugiej starałem się, żeby przy wejściu do domu był dostęp do wyłacznika zasilania. Zdecydowałem się na umieszczenie rozdzielnicy podtynkowej RPsm 144 w wiatrołapie (jak w projekcie budynku) - w niej znajdą się zabezpieczenia i przekaźniki. W kotłowni, która jest tuż obok, na tej samej ścianie (plecami do rozdzielni) chce powiesić szafę rack 19" 12U. W niej umieszczę sterownik wraz z modułami, przekrosuję kable z włączników za pomoca odwróconych patchpaneli (zamiast skrętki kupiłem kabel 8x0,5), router, switch obsługujący gniazdka LAN oraz serwer mediacenter (używam od kilku lat MythTV) w obudowie rack.

Za namową pana z firmy dostarczającej okna i rolety zamówiłem nieco droższe napędy do rolet z zabezpieczeniem przeciążeniowym i pamięcią położeń skrajnych, więc w przypadku zamarznięcia rolety nie powino się nic stać (poza niezamknięciem lub nieotwarciem się rolety).

Co do włączników, to ceny wyrobów TEM jak i Berkera powaliły mnie na kolana i zacząłem szukać czegoś tańszego. Doszliśmy z żoną do wniosku, że w salonie (tam potrzebujemy najwięcej włączników, ponieważ jest aż 6 obwodów świetlnych i 4 rolety a żona chce mieć możliwość sterowania nimi indywidualnie) zdecydujemy się na łączniki żaluzjowe podwójne TEM (wyjdzie ich kilkanaście w 3 punktach salonu). Resztę pokoi z powodów budżetowych mam zamiar wyposażyć w łączniki podwójne zwierne Simon-Kontakt serii 54 (w układzie 2x2). Znalazłem też łączniki żaluzjowe podwójne firmy Makel, ale są tak brzydkie (na zdjęciu), że zastanawiam się, czy kupić je chociaż do garażu ;)

Całą instalację 230V prowadzę kablem 4x1,5 (obwody świetlne i rolety) oraz 4x2,5 (gniazda). Dzięki temu każde gniazdo będzie mogło być dowolnie skonfigurowane (działa cały czas lub tylko podczas obecności domowników), a dzięki podwójnym obwodom świetlnym, jak mi się zamarzy dodatkowa lampka na ścianie, to pociągnę przewód od jednego z istniejących  punktów świetlnych, gdzie wykorzystuję tylko 1 obwód i nie będzie trzeba rujnować połowy domu.
Włączniki będą na kablu 8x0,5 (jest troszkę tańszy, a przy włączniku skręcenie par nie jest potrzebne, poza tym jest nieco cieńszy od skrętki).

Do sterowania temperaturą w pomieszczeniach chcę mierzyć temperatury termometrami 1-wire i sterować elektrycznymi zaworami na rozdzielaczach. Najbardziej boję się sterowania podogówką (ze względu na baaardzo dużą bezwładność, chodzi mi po głowie, żeby w pomieszczeniach, gdzie będzie ogrzewanie podłogowe umieścić w podłodze dodatkowe czujniki temperatury, co powinno ułatwić sterowanie.

Przy okazji kontaktu z przedstawicielem WAGO dowiedziałem się, że jest darmowa aplikacja WagoId na Androida. Czy ktoś już ją testował?

Pozdrawiam
--
kamiKAC
Zapisane