'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Zakup używanego sterownika WAGO - ale co z oprogramowaniem CodeSys ?  (Przeczytany 1918 razy)

cyberpunk77

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil

Witajcie,

Mój pierwszy post na tym forum :)

Powoli przygotowuje się do samodzielnego wykonania instalacji elektrycznej + sterowanie przy pomocy jakiegos sterownika PLC ( będzie to raczej Wago ). 
Uświadomcie mnie jak wygląda kwestia zakupu takiego sterownika ale z drugiej ręki ( nie bezpośrednio od producenta czy dystrybutora ) - cena jest niższa i to jest głowny powód do zakupu.
Tylko co gdy potrzebuję jeszcze oprogramowania aby ten sterownik skonfigurować ?
Czy kupując używany sterownik mam dostęp do oprogramowania np CodeSys?

// Czytałem forum i teraz polecany jest PCF200 jako że jest nowszy - tak na szybko co przeczytałem. Sprawdziłęm cenę i kwota ok 4000 PLN za sterownik jest dla mnie troche za wysoka. Nie potrzebuję aż takiego sprzętu, stąd pomysł aby wykorzystać używane podzespoły tylko nie wiem jak później z całym softwarem do niego ?

Proszę o nakierowanie. Dzięki.
Zapisane

kamiKAC

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 78
    • Zobacz profil
Odp: Zakup używanego sterownika WAGO - ale co z oprogramowaniem CodeSys ?
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 12, 2021, 05:38:10 pm »

O cenę Codesys do WAGO należy pytać w WAGO we Wrocławiu.

Z tego, co pamiętam cena Codesys była zbliżona do ceny nowego sterownika.
Znalazłem stary cennik:
750-880      Progr. sterownik Ethernet v2 /switch 2p /SD         1683,00
759-333/000-923   Wago-I/O-Pro v.2.3 CAA: CD+przewód USB+dokumentacja   1540,00
8x1-51262278   Zestaw startowy: Ethernet_4 (750-880 - SD)         2190,00

Jak widać zakup Codesys w tej cenie jest zupełnie bez sensu. Znacznie korzystniej wychodzi zakup zestawu startowego, gdzie oprócz sterownika dostajemy podstawowe elementy wejścia/wyjścia oraz zasilacz.

Jednym słowem warto kupić używany sterownik, jeśli mamy oprogramowanie do niego.

Proponuję zadzwonić do WAGO i spytać, może cena na stary CODESYS nie jest już taka zaporowa. W zasadzie rzecz się rozbija o targety do sterowników WAGO, bo samego CODESYSa można ściągnąć za darmo.

Pozdrawiam
Zapisane

cyberpunk77

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Odp: Zakup używanego sterownika WAGO - ale co z oprogramowaniem CodeSys ?
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 15, 2021, 11:55:20 pm »

Dzięki za odpowiedź.

Skontaktowałem się z WAGO. Sprawa wygląda tak :
- proponują zestaw startowy z PFC200 - cena to jakies 4500 PLN - trzeba kupić na firmę , nie ma innej możliwosci zakupu u nich.
- Osoba z działu technicznego proponowała mi włąsnie ww sterownik bo w porównaniu do np 750 ma oporogramowanie ecocpit i można robić "ładne" wizualizacje. Nie programowałem jeszcze nic na PLC ale wydaje mi się że taką wizualizację można stworzyć na jakimś innym systemie niż na sterowniku. Dodatkowo bardziej przemawia do mnie sterowanie fizycznymi przyciskami, a jakies proste HMI np tak jak w takim Domoticzu też nie bedzie aż takie tragiczne.
- zrobiłem kilka telefonów do ofert uzywanych WAGO 750 i podobno te sterowniki są bardziej profesjonalne od tych nowych. Do sterowania w domu nie potrzebuje jakiegos rocket sience - jak Wam działają PLC 750 i potrafią sterować oświetleniem , zbierać dane z czujników i odpowiednio reagować to własnie jest to czego potrzebuje.

Korzystając z Codesys ( wersja demo ) - jest pełna możliwosc zaprogramowania sterownika ale po zaniku napięcia trzeba wrzucić program do sterownika jeszcze raz - czyli jakies rozwiązanie to instalacja UPS obok sterownika :)   Rozumiem że mając demo moge sie spokojnie pobawić Starszym sterownikiem i przygotować do wrzucenia tego na prawdziwy obiekt.

Pytanie mam jeszcze o te targety.
Czy to jest coś co jest wbudowane w Codesys i kupując taki zestaw startowy mam to ( te targety ) juz w instalce Codesysa cz jest to jakis oddzielny plik który sie doinstalowuje do Codesysa ? 
Rozumiem że te targety to taka biblioteka ze sterownikami aby nawiązać 'pełne' połączenie ze sterownikiem PLC ?
Są jakieś różne wersje tych targetów dla każdego sterownika coś innego czy z wydaniem nowego hardware od WAGO plik targetów jest uaktualniany i dodawany nowy driver do nowego sterownika ?

// cyber

Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Zakup używanego sterownika WAGO - ale co z oprogramowaniem CodeSys ?
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 16, 2021, 01:37:28 pm »

Targety to pliki konfiguracyjne, które należy wgrać do odpowiedniego folderu Codesys.
Instalujesz Codesys pobrany z internetu i dorzucasz ręcznie pliki. To wszystko.
Zapisane

kamiKAC

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 78
    • Zobacz profil
Odp: Zakup używanego sterownika WAGO - ale co z oprogramowaniem CodeSys ?
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 17, 2021, 06:21:24 pm »

Korzystając z Codesys ( wersja demo ) - jest pełna możliwosc zaprogramowania sterownika ale po zaniku napięcia trzeba wrzucić program do sterownika jeszcze raz - czyli jakies rozwiązanie to instalacja UPS obok sterownika :)   Rozumiem że mając demo moge sie spokojnie pobawić Starszym sterownikiem i przygotować do wrzucenia tego na prawdziwy obiekt.
Skąd taka informacja? Nie sprawdzałem tego, ale wydaje mi się, że jak nie masz targetów to nie wygenerujesz pliku z programem.

Pytanie mam jeszcze o te targety.
Czy to jest coś co jest wbudowane w Codesys i kupując taki zestaw startowy mam to ( te targety ) juz w instalce Codesysa cz jest to jakis oddzielny plik który sie doinstalowuje do Codesysa ? 
Jak dostajesz Codesys z WAGO to targety są już w instalce. Natomiast wersja z internetu ich nie posiada.
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Zakup używanego sterownika WAGO - ale co z oprogramowaniem CodeSys ?
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 18, 2021, 10:07:26 am »

Jak pamiętam, to bez targetów, wersja demo pozwalała wgrać program do sterownika. Jednak po odcięciu zasilania jego pamięć była czyszczona i nie było w nim ostatnio wgranego programu. Po ponownym ręcznym wgraniu programu, sterownik znowu działał. Jakoś tak to było.

Teoretycznie więc zasilacz buforowy 24V i akumulator załatwią sprawę targetów :)
Zapisane

kamiKAC

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 78
    • Zobacz profil
Odp: Zakup używanego sterownika WAGO - ale co z oprogramowaniem CodeSys ?
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 18, 2021, 04:01:44 pm »

Jednym słowem projektu bootowalnego się nie da zrobić.
Ale kojarzę, że jest taka opcja w sterowniku 750-880 wykonania kopii zapasowej konfiguracji na karcie SD oraz opcja przywrócenia konfiguracji z karty przy starcie systemu. Może to załatwiłoby sprawę?

W interfejsie HTTP zakładka Features:
Services: Backup device settings to removable disk. START wykonuje backup na karcie
Synchronize device settings from removable disk at start-up. Po zaptaszkowaniu opcji przy każdym starcie przywraca konfigurację z karty.
Zapisane

seler

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
Odp: Zakup używanego sterownika WAGO - ale co z oprogramowaniem CodeSys ?
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 04, 2021, 03:09:26 pm »

Żeby nie odpalać nowego tematu.
Wago sprzedaje zestaw startowy PFC200 z linuxem bez codesys za połowę ceny wersji z codesysem.
Dla mnie jest to o tyle ciekawe że linuksa trochę używałem a i teraz męczę raspberry.

Cena jest atrakcyjna ale jak to programować?
« Ostatnia zmiana: Maja 04, 2021, 03:13:22 pm wysłana przez seler »
Zapisane