'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wątki - grzeniu666

Strony: [1]
1
Programowanie / Zmiana PLC (z 841 na 880) a targety
« dnia: Października 28, 2016, 07:40:02 pm »
Witam,

Mam zestaw startowy z 841, a więc razem z oprogramowaniem, targetami. Czy jeśli chciałbym zrobić upgrade do nowszego np. 880, to oprogramowanie i targety "zażrą" czy potrzebuję kupić nowe?

Albo inna sytuacja, jeśli chciałbym kupić zapasowy PLC (taki sam jak mam, 841) na wypadek draki, to targety ze StarterKita zadziałają, a może musi być np. zgodność firmware?

pozdrawiam,
Grzesiek

2
(Pod)Systemy i Funkcje / Czytanie impulsów (tach) z wentylatora
« dnia: Sierpnia 21, 2015, 06:45:29 pm »
Są sobie wentylatory EBMpapst. O ile ze sterowaniem obrotami 0-10V nie mam wątpliwości, o tyle nie wiem jak (najlepiej w rozsądnych pieniądzach) ugryźć odczytywanie ilości obrotów. Cieńki jestem, czytam czytam i niewiele rozumiem.

Schematy połączeń wyglądają od EBM tak:
http://www.ebmpapst.com.au/media/content/publications_downloads/wiring_diagram/ec_wiring_diagrams_this_fan/H5.pdf
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=328247&d=1440161921

Tymczasem typuję że moduł 750-404 by to potrafił, może ktoś to potwierdzić lub zanegować (tych -404 jest kilka):
http://www.wago.com/wagoweb/documentation/750/eng_manu/modules/m07500404_00000000_0en.pdf

A może jakoś inaczej (nie przez ten moduł)...?

3
Tematy ogólne / Rozdzielnica (głębokość) i przekaźniki (hałas)
« dnia: Lutego 17, 2014, 07:14:47 pm »
Jaka głębokość rozdzielnicy jest rozsądna dla PLC Wago z osprzętem, plus standardowe wyposażenie elektryczne? Moja instalacji zapowiada się chyba względnie skromnie (ca. po 50 DI/DO, około 50 przekaźników), z tego co liczę to w rozdzielnicy szerokości min. 24 pól, PLCek zajmie jeden rząd, plus dwa rzędy na przekaźniki. Jeszcze do niedawna naiwnie liczyłem że zmieszczę się w Kubiaku RZ30 (24x5), ale raczej wykluczone. Widziałem na forum dobre opinie o Moellerze BP-O, cena takiej 800/6 (210 pól, albo /7 245 pól) jeszcze znośna, tyle że ona wydaje mi się pieruńsko głęboka (27cm). Będzie wisieć w małym wiatrołapie, gdzie zabudowa GK będzie z nią licować, i im głębsza tym więcej miejsca w pomieszczeniu (już i tak małym) zabierze. Legrand ma rozdzielnice XL3, trochędroższe, ale z kolei płytkie (16cm). Wydaje mi się że 20cm byłoby dobre. Jak uważacie, polecicie coś w znośnej cenie, najlepiej z regulowaną wysokością montażu szyn?

Druga sprawa to przekaźniki. Robiłem mały risercz, od użytkowników wiem że Relpole są względnie ciche (mam bzika), nastawiam się na RM84 2P z podstawką (lub kompletne PI84), ale wcześniej będę chciał posłuchać również Wago 788-312 i porównać (są one z 1/3 tańsze, jakieś 20zł/sztuka!). Macie jakieś opinie dot. hałasowania przekaźników, jak to u was wygląda „w realu”?

Ostatnia rzecz do organizacja skrętki. Wiem że gospodarz edom-plc zrezygnował z patchpanelu na rzecz LSA boxa, ja natomiast, przy mojej skromnej instalce (może nawet 24 skrętki do PLC mi starczą) skłaniam się do kupna patchpanelu jak niżej, który chciałbym przytwierdzić (przynitować?) do góry lub dołu same rozdzielnicy, tak aby od środka mieć dostęp do łączy. Wydaje mi się to fajnym rozwiązaniem, jak sądzicie?
Niżej szkic mojego zamiaru oraz fotki tego patchapanelu:





http://www.linkbasic.com/product/PNS24-UC5E-EN.htm

pozdrawiam, Grzesiek

4
Sterowanie i Wizualizacje / Czym sterować wyjściem analogowym 0-10V
« dnia: Stycznia 28, 2013, 08:12:21 pm »
Na początek się przywitam :) Również planuję sterowanie różnościami z użyciem PLC Wago w budowanej chatce, od pewnego czasu podczytuję forum, a dziś się uaktywniam :)

Chciałbym zapytać jakie sprzęty i funkcje można sterować wyjściem analogowym 0-10V? Niżej to co ja znam lub planuję:

1. Wentylatory (napęd rekuperatora). Wiem że działa, na pewno zrealizuję u siebie (EBM R3G220) .

2. Siłowniki przepustnic (np. Belimo SR). Można zadać kąt otwarcia przepustnicy, również (wejściem analogowym w PLC) odczytać aktualny stan. Najpewniej również to zastosuję (tylko pierwszą funkcję, odczyt stanu dla mnie chyba niepotrzebny, również w inst. wentylacji).

3. Ściemniacze. Zdaje się bolączka ętelygjętnych domów na PLC (wytykana przez zwolenników KNXa ;) ). Jakie "klocki" i na ile kosztowne do tego potrzebne (poza AO 0-10V) dla oświetlenia nie-LEDowego (pewnie halogen lub zwykła/energooszczędna żarówka)?

4. Pompa obiegowa. O ile dobrze widzę w cenach "dla ludzi" z możliwym sterowaniem 0-10V jest np. Wilo Stratos Eco. Mnie to raczej zbędne, o ile da się sterować biegami "zwyklejszej" pompy jakoś przekaźnikiem. No właśnie - da się?

5. I pytanie ogólne - czy jednym wyjściem 0-10 można sterować dwoma np. wentylatorami jednocześnie (nawiew i wyciąg)?

Strony: [1]