'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Wago 750-841 750-842 i wizualizacje  (Przeczytany 11632 razy)

Tom01

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 101
    • Zobacz profil
Wago 750-841 750-842 i wizualizacje
« dnia: Stycznia 04, 2016, 04:51:44 pm »

To mój pierwszy post, więc witam wszystkich.

A teraz do rzeczy. Sugerując się "wyższym" symbolem nabyłem w dobrej cenie sterownik 750-842. Obecnie próbuję rozgryźć wizualizację www i okazuje się, że chyba 842 nie ma takiej możliwosci. Przy wyborze targetu nie ma w ogóle możliwosci zaptaszenia możliwosci wizualizacji (Web visualization). Przy wyborze 750-841 jest. Czyżbym źle wybrał? Jak ewentualnie inaczej zrobić wizualizację bez CoDeSysa i czy w ogóle jest to możliwe?
« Ostatnia zmiana: Stycznia 04, 2016, 04:56:22 pm wysłana przez Tom01 »
Zapisane

matv

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 53
    • Zobacz profil
Odp: Wago 750-841 750-842 i wizualizacje
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 04, 2016, 05:18:50 pm »

No niestety z numerkami w Wago tak do końca nie jest :)

Przykład:
- sterownik 750-881 - 2 porty ethernet
- sterownik 750-880 - 2 porty ethernet + obsługa kart pamięci (czyli taki 750-881 + karta pamięci)

Nie jestem pewien jak dokładnie działają wizualizacje z poziomu CodeSys (nigdy tego nie próbowałem), ale ewentualną opcją jest na pewno wbudowany serwer www i serwowanie strony internetowej zawierającej stany wejść/wyjść sterownika. Problem tylko taki, że trzeba wiedzieć co nieco na temat tworzenia stron www, ale wszystko jest do ogarnięcia :)

To może być pomocne w tym temacie - gość pokazuje jak odczytać/zapisać stany wyjść/wejść: https://www.youtube.com/watch?v=IzarLfoPwLg
Zapisane

Tom01

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 101
    • Zobacz profil
Odp: Wago 750-841 750-842 i wizualizacje
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 04, 2016, 05:29:40 pm »

Na filmie gosć pokazuje na przykładzie 750-841. Grzebię poniewczasie po internecie i katalogach Wago i jednak wybrałem bez sensu. W ogóle ten sterownik nie ma możliwosci "webowych". Jedynie co wystawia w swoim serwerze to stany wyjsć jako prostą stronę www:



Jedyna szansa jaką widzę, to parsowanie kodu www i wyłuskanie danych. Lipa.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 04, 2016, 05:33:39 pm wysłana przez Tom01 »
Zapisane

matv

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 53
    • Zobacz profil
Odp: Wago 750-841 750-842 i wizualizacje
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 04, 2016, 05:46:03 pm »

Ah sorry, tak na szybko znalazłem ten film. Ale jeżeli jest wbudowany webserver (a jest, skoro widzisz tą stronę ze statusami) to SSI powinno działać, tylko jest to trochę kwestia kombinacji. Otwórz terminal i wpisz
ftp 192.168.0.60 i zatwierdź enterem. Jak zapyta o nazwę użytkownika to admin a hasło wago. Jeśli się uda zalogować to jest nadzieja :)

Jak wrócę wieczorem do domu, to spróbuję podesłać krótki post opisujący jak wrzucić własną stronę, która czyta stan wyjścia bo teraz wszystko z głowy piszę :)
Zapisane

Tom01

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 101
    • Zobacz profil
Odp: Wago 750-841 750-842 i wizualizacje
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 04, 2016, 05:48:57 pm »

Odrzuca połączenie ftp.
Zapisane

matv

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 53
    • Zobacz profil
Odp: Wago 750-841 750-842 i wizualizacje
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 05, 2016, 10:05:49 am »

Sorki za opóźnienie, ale wczoraj wróciłem trochę późno do domu.
Popatrzyłem właśnie na specyfikację i faktycznie 750-842 jest trochę gorszy od 750-841 (ma np mniej pamięci danych i programu, słabszy standard ethernet itp). Niestety o ftp nigdzie nic nie znalazłem więc podejrzewam, że faktycznie może nie być takiej opcji bo to wygląda jak uboższa wersja 750-841. W moim przypadku w CodeSys opcja Web Visualisation też jest nieaktywna gdy jako target wybiorę 750-842.

Nie chcę Cię wprowadzić też w błąd, więc na 100% nie powiem Ci, że nie ma opcji ftp - ja jej po prostu nie znalazłem. Najlepiej byłoby napisać do supportu wago (automatyka[małpa]wago.com) - odpisują zwykle w ciągu 1-2 dni, więc wszystko by na 100% wyjaśnili.

W najgorszym przypadku zostaje np raspberry pi + modbus po ethernecie do sterownika i wizualizacja budowana jako aplikacja internetowa w oparciu o dane przesłane przez modbus (jeżeli i tak miałeś plany zastosować raspberry pi lub coś w tym rodzaju to przypadek nie jest najgorszy :)) Jeżeli znasz np JavaScript lub PHP to takie rozwiązanie jest też spoko z innego punktu widzenia - możesz sobie zakodować logikę w języku programowania jaki znasz i tylko wysyłać do sterownika stany wejść/wyjść które powinien ustawić. Minus takiego rozwiązania to niestety przeniesienie kryterium bezawaryjności z PLC na komputer (który wtedy realizuje logikę automatyki), który jak by nie było jest bardziej awaryjny.

No i oczywiście zawsze jest opcja najłatwiejsza (ale nie najtańsza) - kupno innego sterownika i sprzedaż 750-842 lub zostawienie go 'na wszelki wypadek' gdyby np główny sterownik się zepsuł (o co raczej ciężko, ale różnie bywa) i trzeba było na szybko coś innego podłączyć żeby światło w domu było. Wg mnie czasem warto dorzucić 200-300zł na wcześniejszym etapie i zaoszczędzić sporo czasu i nerwów w etapach późniejszych więc osobiście wybrałbym właśnie tą opcję...
Zapisane

Tom01

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 101
    • Zobacz profil
Odp: Wago 750-841 750-842 i wizualizacje
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 05, 2016, 10:47:04 am »

Wielkie dzięki za chęć pomocy. Sterowanie programem PLC bedzie rzeczywiscie przez www hostowaną na jakims miniPC, jednak jesli nie da się wymieniać zmiennych z programem PLC, to takie rozwiązanie kompletnie nie będzie satysfakcjonujące. Sam odczyt/zapis stanów wejsć/wyjsć to za mało. Szukam innego sterownika. Mam na celowniku 750-880 lub 881.

PS. Zauważyliscie że skrypt tego forum odczytuje macowe ALT+S nie jako "s" z kreseczką a jako zapis posta? Gdzies już to spotkałem. Szalenie upierdliwe.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 05, 2016, 10:51:55 am wysłana przez Tom01 »
Zapisane

matv

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 53
    • Zobacz profil
Odp: Wago 750-841 750-842 i wizualizacje
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 05, 2016, 11:04:16 am »

Ja mam właśnie 750-880. Jestem w sumie na etapie pisania programu i jak na razie nie znalazłem żadnych problemów, a już dużo różnych rzeczy ogarnąłem z pomocą ludzi z tego forum (za co niezmiernie dziękuję) :)

Długo biłem się z myślami, czy nie oprogramować całej logiki na RaspberryPi i wysyłać stanów I/O do sterownika (czyli sterować sterownikiem za pomocą RPi) ponieważ mam spore doświadczenie w programowaniu na linuxa. Jednak nie po to mam PLC z takimi możliwościami, żeby robić z niego tylko 'bramkę' do przekaźników więc cały czas douczam się programowania w CodeSys. Structured Text to może nie najładniejszy język ale jakoś da się z tym wszystkim dogadać.

Co do maca to ja mam zamieniony prawy klawisz CMD z Altem za pomocą Karabinera więc nie widzę takiej przypadłości.

hmm... właśnie zauważyłem hint pod oknem odpowiedzi mówiący "naciśnij alt+s aby wysłać wiadomość..." :)
« Ostatnia zmiana: Stycznia 05, 2016, 11:07:11 am wysłana przez matv »
Zapisane

Tom01

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 101
    • Zobacz profil
Odp: Wago 750-841 750-842 i wizualizacje
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 05, 2016, 11:21:04 am »

Wysyłanie stanów I/O to jedno, ale jesli program jest złożony, konieczne jest przekazywanie zmiennych. Ponadto Wago daje genialną bibliotekę "budynkową" upraszczającą do granic możliwosci oprogramowanie wszelakich funkcji. Swiadome wywalenie tych możliwosci byłoby bez sensu.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 05, 2016, 11:22:52 am wysłana przez Tom01 »
Zapisane

matv

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 53
    • Zobacz profil
Odp: Wago 750-841 750-842 i wizualizacje
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 05, 2016, 11:27:01 am »

Tak, dlatego właśnie moje podejście/pomysł nie był najmądrzejszy :D
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Wago 750-841 750-842 i wizualizacje
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 05, 2016, 06:39:09 pm »

Cześć,

w sumie najlepiej jest mieć najlepszy sterownik.  Ale jak już jest 842, to trzymałbym się pomysłu matv, czyli cały program na sterowniku, a komunikacja z wizualizacjami nie przez webVisu ani web server ale po modbusie.  Ostatecznie żadne to wielkie halo.  PHP ma działające biblioteki do modbusa, adresowanie da się zrozumieć... Tyle że wizualizację trzeba napisać samemu od podstaw... albo znaleźć coś opensourcowego.  Czy openhab nie gada po modbusie?

Pozdrawiam,
Zapisane