'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wątki - kempa007

Strony: [1]
1
Tematy ogólne / PFC200 i zegar czasu rzeczywistego?
« dnia: Grudnia 26, 2022, 11:41:55 am »
Hej wszystkim,

Chcę zacząć korzystać z funkcji czasowych w sterowniku. Mam PFC 200 na eCockpicie i za Chiny ludowe nie wiem jaką bibliotekę muszę zainstalować, żeby synchronizować czas na sterowniku. Czy ktoś przerabiał temat i może podrzucić jakiś przykład  nazwę biblioteki?

2
Tematy ogólne / stacja pogodowa DIY
« dnia: Lutego 25, 2022, 10:20:10 pm »
Hej wszystkim,

Zastanawiam sie nad budowa stacji meteo. Na pocztaku po prostu chcialem zewnetrzy czyjnik temperatury i cisnienia, ale przez przypadek znalazlem taki zestaw:
https://a.aliexpress.com/_m0KdTPi

Sa to same czujniki dosc proste z ladnymi wyprowadzeniami w postaci zlacz rj11. Zeby wyglad tej stacji tak nie odstraszal to bym to pewnie w ciemno kupowal ale zastanawia mnie czy ktos z czegos takiego korzystal i czy to dziala w miare sprawnie. Ewentualnie pochwalcie sie z czego korzystacie u siebie. No i moze ktos wie gdzie ewentualnie mozna kupic oslone radiacyjna na czujnik temperatury, bo od tego w sumie zaczalem swoje poszukiwania.

3
Tematy ogólne / Sterowanie multiroomem - głośnikami?
« dnia: Czerwca 25, 2021, 10:43:45 am »
Witam po krótkiej przerwie. Automatyka powoli się rozrasta, oprócz oświetlenia w domu jest już sterowanie roletami, podlewaniem, bramami, wejściami. Jeszcze długa droga przede mną i pewnie są ważniejsze rzeczy do ogarnięcia niż system multiroom, ale ostatnio zaczyna mnie męczyć, że dziecko wyłącza mi amplituner :) i trzeba w końcu uruchomić głośniki, które są zamontowane w sufitach :)


Założenie było takie, aby skorzystać z jakiegoś urządzenia castującego- chyba nawet tutaj ktoś podrzucił pomysł na coś takiego jak iEast model M30. Kable od głośników schodzą się na poddaszu, tam też będzie stało to urządzenie. Mam pięć pomieszczeń, gdzie będą docelowo głośniki i chciałem tym sterować po prostu załączając zasilanie do poszczególnych wzmacniaczy. Też ktoś polecał wzmacniacze Lepy, ale sęk w tym, że nie każdy model tej firmy. Na allegro widzę coś takiego: https://allegro.pl/oferta/hi-fi-stereo-audio-mini-wzmacniacz-10162148560. Ktoś może przerabiał już temat i może podzielić się doświadczeniem? Głośniki to zwykłe Sony Marine. Ma to szanse zadziałać w miarę sensownie bez trzasków przy odpalaniu wzmaka i innych dziwnych problemów? Co z impedancjami wzmacniaczy jak będą one podłączone równolegle do wyjścia z urządzenia castującego? Ta impedancja będzie się "pojawiała" dopiero po włączeniu zasilania, czy cały czas. Nie jestem specem od audio, ale jak czytałem coś na etapie projektowania instalacji, to gdzieś czytałem, że impedancja wzmacniacza jest dość spora i nie powinno być problemu z takim podłączeniem.


4
Tematy ogólne / Zliczanie energii i mocy
« dnia: Marca 28, 2021, 10:31:21 am »
Witam,

Dzisiaj w końcu podpiąłem licznik energii do PLC i wszystko ruszyło bez problemu, ale mam jedno "ale". Wejście cyfrowe ładnie zlicza każdy impuls, bo widać każdy błysk diody, niestety program wydaje się gubić impulsy niezależnie czy jest to 300 W czy 2 kW. Czy ktoś coś podobnego zaobserwował u siebie? Czy włączając np. czajnik macie w miarę stabilne wyniki bo u mnie pokazuje raz 2 kW a za chwile potrafi zejść poniżej 1 kW.

Energy_All_Trigger(CLK:=xIN_Licznik_Energii_All);
IF Energy_All_Trigger.Q THEN
    Energy_All_Duration:=TIME_TO_DWORD(TIME()-Energy_All_Time);
    Energy_All_Time:=TIME();
    Energy_All_Consum:=3600000/(Energy_All_Duration);
END_IF;

5
(Pod)Systemy i Funkcje / Zasilanie sieci 1wire
« dnia: Marca 13, 2021, 09:22:18 pm »
Witam,

Postanowilem skorzystac z doswiadczenia Admina i takze zrobic dodatkowa plytke do zasilania sieci 1wire. Mam ja juz przygotowana ale czekam jeszcze na jedna diode i zaczalem sie zastanawiac skad wziac 5v :) czy mozna do tego uzyc zasilacza stabilizowanego? Czy trzeba cos kombinowac na wlasna reke ze stabilizatorem napiecia?

6
(Pod)Systemy i Funkcje / Monitorowanie mocy, energii i przeplywow...
« dnia: Stycznia 05, 2021, 09:33:14 pm »
Witam,

Powoli rzezbie swoj projekt i przyszedl czas na kolejna kwestie. Mam w domu kilka licznikow energii, wody i jeden gazu. Chcialbym zaczac zbierac z nich dane ale jak zawsze wole podpytac bo pewnie wielu z Was to juz przerabialo. W sumie to skupic sie mozna tylko na pomiarze energii elektrycznej. Chcialbym oprcz niej monitorowac biezaca moc. Aby to osiagnac musze zliczac czas miedzy dwoma kolejnymi impulsami licznika. Jak to realizujecie? No i druga kwestia to samo zapisywanie do bazy danych zuzycia energii (impulsow) jak to realizowac, aby nie zapychac bazy a miec mozkiwosc generowania ladnych wykresow (nie tylko lokalnie, ale jak chcialbym te dane wyslac gdzies do jakiejs chmury). Wszelki sugestie i rozwiazania  mile widziane.

7
Sterowanie i Wizualizacje / sterowanie cyfrowym wyjsciem po modbusie
« dnia: Października 10, 2020, 10:00:27 pm »
Czy ktos steruje wyjsciami Wago po czystym modbusie i jednoczesnie korzysta z wlacznikow  fizycznych? Mam problem ze zmienianiem stanow po skorzystaniu z wlacznika na scianie. Obecnie probuje to rozgrysc korzystajac z programu Modpoll.

8
Tematy ogólne / Multiclick z OSCAT nie działa...
« dnia: Października 07, 2020, 05:05:55 pm »
Witam,

Czy ktoś korzysta z biblioteki OSCAT Building i zawartych tam bloków dotyczących rozpoznawania kilku kliknięć przyciskiem? Są tam dwa Click i Click_Mode. Na razie sprawdzałem ten drugi. W opisie jest podane, że funkcja ta po wykryciu klikniec  wystawia stan wysoki na wyjściu przez przynajmniej jeden cykl pracy. Być może wszystko więc działa prawidłowo, a dla sterownika to może za krótko, aby wykryć zmianę stanu. Wyjścia single i double podłączyłem pod zwykły blok FB_Latching, bo chciałem sterować jednym przyciskiem oświetleniem na ogrodzie. Po podłączeniu pojedynczych przycisków oświetlenie działa. Czy ktoś ma jakiś pomysł na co zwrócić uwagę, ewentulanie czy macie do polecenia coś innego realizującego powyższą funkcję?


9
Sterowanie i Wizualizacje / OpenHab2 - modbus - Wago?
« dnia: Października 05, 2020, 08:43:55 pm »
Witam,

Nadchodzi czas, żeby wizualizować automatykę domu. Przez ostatnie pół roku wszystko śmiga dobrze, ale narzazie tylko na przyciskach fizycznych w domu.

Po przeanalizowaniu różnych opcji wybrałem dla siebie Openhaba. Wydaje mi się, że dzięki niemu łatwiej będzie integrować systemy, które przez sterownik PLC nawet nie byłoby jak zintegrować.

WIem, że część z was korzysta też z tego oprogramowania i mam dość podstawowe pytanie dotyczące obsługi Latchingu (sterowania oswietleniem). Modbus działa, odczytuję i zapisuję zmienne, nawet udało się sterować oświetleniem, ale nie do końca działa to tak jak bym chciał.

Chodzi o to, że openhab wystawia sygnał "1" na "stałe" a nie impuls, który steruje PLC. Ogólnie wiem jak rozwiązać ten problem, ale chciałbym się podpytać, bo może ktoś ma mądrzejsze, lepsze rozwiązanie.

W openhabie chce oczywiście sterować pojedynczym "suwaczkiem", ale żeby to osiągnąć potrzebuję stworzyć regułę dla jednego Item, która będzie symulować wystawienie impulsów dla PLC po zmianie stanu drugiego Item, który będzie widoczny w wizualizacji (sitemap).

I teraz moje pytanie czy jest to jedyny sposób? Ogólnie chciałby, aby logika sterowania przekaźnikami były obsługiwana w całości po stronie wago, a openhab pełnił funkcję wizualziacji.

I na koniec jeszcze jedno pytanie. Openhab ponoc ma wago binding, ale u mnie go nie widać. Na stronie projektu przy wago binding widnieje opis v1, czy to znaczy, zę jest ono dostepne tylko dla wersji 1.x? Czym różni się wago binding od modbus binding, którego obecnie używam?


 

10
Tematy ogólne / Wago - dodawania modułów
« dnia: Kwietnia 05, 2020, 04:48:08 pm »
Witam,

U mnie oświetlenie, rolety, pompki już śmigają na PFC200. Powoli przymierzam się do obsługi termometrów i liczników, ale dzisiaj miałem drobny problem. Chciałem dodać wejścia cyfrowe. Mam u siebie dwa rzędy modułów (głównie 4 wejściowych/wyjściowych) połączonych przedłużaczem magistrali. Chciałem dodać jeszcze cztery moduły wejść, wyłączyłem sterownik (swoją drogą jak go się powinno bezpiecznie wyłączyć? Skoro w środku siedzi Linuks, to system plików musi być jakoś tam sprawdzany, a odcięcie zasilania to nie najlepszy pomysł w takich wypadkach).

Czy przy dodawaniu modułów w ogóle trzeba wyłączać sterownik, czy są one typu hot plug/swap?

Po włączeniu sterownika diody sys i IO zaświeciły się na zielono, a run i MS (cokolwiek to jest) mrugały na czerwono, reset programu nic nie dał, więc wypiąłem wszystko i powróciłem do poprzedniej konfiguracji. Na szczęście wszystko zadziałało. Czy po dodaniu modułów trzeba podpiąć się jeszcze raz do sterownika, dołączyć do programu moduły z poziomu eCockpita i jeszcze raz wgrać program, żeby wszystko zadziałało, czy coś jeszcze innego trzeba zrobić?

No i od razu drugie pytanie czy jak jakiś moduł padnie, to czy po jego wymianie też będzie trzeba na nowo przypisać mu wejścia itp.?

11
Programowanie / OSCAT i sterowanie roletami
« dnia: Lutego 18, 2020, 05:18:45 pm »
Witam,

Walczę z dodaniem biblioteki OSCAT do eCockpitu. Po wielu bojach udało się ją dodać, ale przy próbie zaprogramowania czegokolwiek z użyciem bloków funkcyjnych od rolet otrzymuję błędy kompilacji:

C0100: Library CmpCodeMeter has not been added to the Library Manager, or no valid license could be found   PFC200_2ETH_RS   Library Manager      2/18/2020 5:13:10 PM

I to samo dotyczące biblioteki CmpTargetVisu.

Zainstalowałem również te biblioteki, ale dalej jest problem, pytanie czy coś jest nie tak z licencją? Jak to ruszyć dalej?


12
Tematy ogólne / zabezpieczenie przekaznika przed przepieciami indukcyjnymi
« dnia: Stycznia 10, 2020, 10:35:56 am »
Witam,

Ostatnio zakonczylem podlaczanie lamp w garazu. Kupilem takie ala swietlowki led. Mam 4 po 30 W kazda na jednym obwodzie. W srodku jest plytka, tzw. Driver, ktory zasila tasmy led. Po kilku zalaczeniach przekaznik zaczal sie "zawieszac", nie rozlaczal. Dopiero po kilku zalaczeniach i rozlaczeniach puszczal. Nie wiem czy to wina akurat przekaznika, czy wlasnie indukcji w obwodzie. W specyfikacj przekaznika wyraznie jest napisane, ze obwody indukcyjne nalezy dodatkowo zabezpieczac. Moje pytanie czy ktos z Was probowal to robic? Jak, jakis dwojnik zastosowac? Sa jakies gotowe rozwiazania?

13
Tematy ogólne / Rownolegle podlaczenie przyciskow
« dnia: Grudnia 22, 2019, 04:41:48 pm »
Witam,

Mam pytanko do Was o sposob laczenia przyciskow do modulow DI. Powoli zaczyna mi brakowac wolnych miejsc i tak sie zastanawiam czy sa jakies przeciwwskazania,  aby niektore z przyciskow,  ktore sie dubluja podlaczyc rownolegle do wejsc cyfrowych. Chodzi np o sytuacje, w lazience. Na wejsciu mam trzy przyciski sterujace oswietleniem i w srodku bylo tez przewidziane miejsce na przycisk w teorii tylko do podswietlenia lustra, ale skoro juz jest skretka to mozna sterowac wszystkimi oswietleniami. Czy w takiej sytuacji lepiej kazdy z  przyciskow podlaczyc pod 6 roznych DI czy moze pojsc ns skroty i wpiac je rownoleglw w trzy DI?

14
Tematy ogólne / konfiguracja zasilania i dobor mocy zasilacza
« dnia: Listopada 09, 2019, 10:29:47 pm »
Witam,

Ostatnio dzwonilem do Wago podpytac sie o kilka rzeczy, niestety trafilem po raz pierwszy na bardzo malo pomocnego i ogarnietego doradce, ktory najpierw przeslal mi instrukcje podlaczenia zasilania w taki sposob, ze podlaczbym 24v z zasilacza do 0 w sterowniku. A na moje dociekliwosci o prawidlowe podlaczenie zasilacza i ewentualne rozdzielenie zasilania systemu na dwa zasilacze (osobno magistrala systemowa, osobno obiektowa) twierdzil, zeby nie czytac internetu i ze jezeli dziala to nalezy mostkowac to zasilanie... nie chcialo mi sie go dreczyc dluzej, wiec podpytam tutaj. U siebie mam sterownik PFC200. Wedle specyfikacji moze on zasilic moduly do 1700 mA. Rozumiem, ze tutaj chodzi o magistrale systemowa, magistrala obiektowa to inna bajka? Rozdzielacie u siebie zasilanie tych magistral? Czy obiektowa, tez ma jakies ograniczenia? Pewnie tak i pewnie wynikaja one ze specyfikacji modulu zasilajacego. Ile moze pociagnac modul fabrycznie dostepny przy sterowniku? I ogolnie jak przeliczacie zapotrzebowanie na moc. Modudy DI nic nie pobirraja z magistraki obiektowej chyba, a jak wyglada sprawa z whjsciami cyfrowymi? Tam wiadomo, ze przekaznik pobiera swoje, 788-304 19mA, ale samo wyjscie w specyfikacji pisze cos o 30 mA przy obciazeniu... ktos jest w stanie rozwiac moje watpliwosci?

15
Tematy ogólne / jakie przewody do laczenia w szafie
« dnia: Października 30, 2019, 05:19:03 pm »
Witam,

Narazie testowo korzystam z rozszytej skretki. Ale co polecacie do podlaczania modulow i przekaznikow? Drut, linke, jaki przekroj?

16
Tematy ogólne / Firmware, target, opis urządzenia
« dnia: Czerwca 15, 2019, 09:43:38 am »
Witam,

Po jakimś czasie nieużywania sterownika, który czekał na instalację w szafie. Zamontowałem go ostatnio i wgrałem pierwszy praktyczny program - wiadomo jaki :)) Ale po drodze otrzymałem taki komunikat jak na załączonym zdjęciu (Newer device description are aviaible for the compiler version and visualization profile set in the project).

Czy ktoś pomoże mi rozszyfrować co to są te opisy urządzenia, a przy okazji wyjaśnić co to jest target w rozumieniu PLC i czy aktualizacja firmware niesie ze sobą ryzyko wykrzaczenia się gotowego już programu (np. poprzez automatyczną zmianę bibliotek?).

17
Tematy ogólne / eCockpit i biblioteki WAGO
« dnia: Czerwca 09, 2019, 12:11:59 am »
Witam,

Mam licencję eCockpita i tak od jakiegoś czasu bawię się nim, bo niebawem będę musiał już oświetlenie w domu podłączyć przez mój PFC 200. Biblioteki ogólnie mogę dodać bez problemu przez menadżera bibliotek, gdzie są wszystkie główne biblioteki w różnych wersjach, ale... Próbowałem znaleźć biblioteki na stronie wago, a widzę tylko pdfy z ich opisami. Gdy chcę podejrzeć kod źródłowy biblioteki w eCockpit otrzymuję komunikat, że jest ona skompilowana i że muszę poszukać na dysku oryginału. Ktoś podpowie gdzie i jak ściągać biblioteki. Kod źródłowy chciałem przejrzeć, bo zauważyłem blok funkcyjny, który rozpoznawał dwuklik i chętnie bym go sobie przerobił na rozpoznawanie trzech kliknięć...

18
Tematy ogólne / Rozszycie skrętek na łączówkach krone
« dnia: Czerwca 01, 2019, 07:02:59 pm »
Witam,

Elektryk u mnie już swoją robotę wykonał, szafa jest uzbrojona prądowo i właśnie zacząłem rozszywać skrętki na łączówkach krone. Mam kilka pytań w związku z tym:

1. Jak dystrybuujecie u siebie potencjał 24V? Są jakieś specjalne łączówki krone, które zwierają wszystko?
2. Czy po podłączeniu przewodu do łączówki można go usunąć i ponownie go zainstalować lub wykorzystać inny? Czy to się normalnie siłą wyszarpuje czy jest na to jakiś patent?
3. Trochę głupie pytanie, ale czy potencjał 24 V można wziąć bezpośrednio z zasilacza, czy trzeba wziąć go już z modułu znajdującego się na magistrali sterownika?




19
Tematy ogólne / Przekazniki a zabezpeiczenia nadprądowe
« dnia: Maja 02, 2019, 09:31:43 pm »
Witam,

Elektryk powoli kończy pracę, a ja mam jedno pytanko. Nie wiem jak przeprowadza się pomiary do PINBu, aby oddać budynek. Kolega mówił mi, że jest możliwość sprawdzania poszczególnych esek, ale może sprawdza się tylko uziemienia. Tak czy inaczej jeżeli miałoby się sprawdzać poszczególne eski to zacząłem się zastanawiać jak na takie próby miałyby zareagować przekaźniki. Mam standardowe 788-304 czyli stały prąd 16A (30A przez 4s), ale taka B16, aby zadziałała to musi dużo większy prąd przyjąć. Zwarcie w instalacji to szczególny przypadek i pewnie nie często zdarza się, ale czasem jednak zdarza się. Czy takie przekaźniki wago mają szansę przetrwać jakiekolwiek zwarcie?

20
Tematy ogólne / Wideodomofon IP i okablowanie bramy/furtki?
« dnia: Kwietnia 25, 2019, 08:15:41 am »
Witam,

Mam pytanko do tych, którzy już przerabiali temat. Co warto podłączyć przy furtce/bramie? Najlepiej żeby to było coś cyfrowego po IP i dało się jakoś pogodzić z wago i centralą alarmową satel. Jakie okablowanie pociągnąć do bramy i furtki. Na razie mam wystawione poza dom 3 skrętki i raz 3x1,5 - jedna skrętka ma iść do słupka przy śmietniku, druga do furtki, a trzecia do bramy, 3x1,5 do puszki przy automacie od bramy, gdzie ewentualnie będzie można rozdzielić zasilanie (pytanie jak). Jakie okablowanie potrzebne jest do fotokomórek? I co z elektrozaczepem? Sterowanie raczej wolałbym mieć przez przekaznik z wago, aby móc otwierać furtkę z dowolnego przycisku. Dzięki za wszelkie sugestie i porady.

21
Tematy ogólne / Podłączenie przekaźników do sterowania roletami
« dnia: Kwietnia 10, 2019, 10:32:29 pm »
Witam,

Mam już kupione przekaźniki 788-304. Nie chcę wszczynać dyskusji czy są one dobre czy nie do rolet, ale chciałbym podpytać się jak macie rozwiązane zabezpieczenie przed przypadkowym podaniem napięcia na dwa obwody rolety (góra/dół). Nie chciałbym tego robić zwykłą negacją w kodzie i tak się zastanawiam czy skoro te przekaźniki są NO/NC to czy przy odpowiednim połączeniu dwóch nie da się zrobić tak, że zawsze tylko jeden jest otwarty. Na razie rozrysowałem sobie to na kartce teoretycznie i nigdy wcześniej za wyjątkiem podłączenia zestawu startowego do żarówki nie łączyłem przekaźników. Dlatego proszę o wyprowadzenie mnie z błędu. Powiedzmy, że fazę podalibyśmy na złącze 11 pierwszego przekaźnika (NC), nożką 12 wyszli na 14 drugiego przekaźnika (NO) i przez 11 do obwodu zamykającego roletę, na pierwszym przekaźniku (NC) styk 14 szedłby na roletę do obwodu otwierającego. Jest już późno, więc może jestem w błędzie, ale mam już częściowo rozszytą szafę i czeka mnie dalsza zabawa. Wolę się podpytać a przy okazji gdzies kiedyś rzuciły mi się wąskie przekaźniki, które wyglądały jak połówka 788-304. Ktoś wie co to za model?

22
Tematy ogólne / Substytut pętli indukcyjnej?
« dnia: Listopada 21, 2018, 07:57:04 pm »
Witam,

Lada dzień będę robił wylewki i teraz przyszedł mi pomysł na czujnik w garażu, aby wykrywać czy samochód jest zaparkowany. Wstępnie pomyślałem o jakiejś pętli indukcyjnej, ale widzę, że tak banalny sprzęt trochę kosztuje, mimo wszystko. Nie wiem może jest jakiś czujnik piezoelektryczny do wykrywania nacisku? Korzystacie z takiej funkcji, za czym warto się rozejrzeć?

23
Tematy ogólne / Jakie impulsowanie do licznika wody
« dnia: Października 19, 2018, 11:08:50 am »
Witam,

Postanowiłem kupić liczniki wody od Apatora z nakładką impulsową [kontaktronową], pytanie tylko jakie impulsowanie do nich wybrać? Najmniejsze jest 0,25 l /imp. Są też 0,5, 1, 2,5 l /imp. Warto brać to "najdokładniejsze" czy można sobie to odpuścić i wziąć na przykład licznik z 1 impulsem na litr? Chcę zliczać wodę, która idzie na ogród, zimną wodę w domu oraz całość, a ciepłą wodę wyliczać z różnicy całości i zimnej wody plus ogród. Nie wiem czy moje myślenie jest okay i czy to będzie w miarę dokładne obliczenie, ale w domu będzie cyrkulacja więc do zliczenia ciepłej wody musiałbym mieć licznik przy każdym punkcie a nie chciałem tak tego robić.


24
Tematy ogólne / czujnik przy schodach i glosnik lazienkowy
« dnia: Sierpnia 12, 2018, 05:48:06 pm »
Witam,

Mam pytanka do Szanownych Kolegów. Przerabialiscie temat radia w lazience? Bardziej chodzi mi o cos w stylu diy niz gotowy zestaw. Chcialbym aby radyjko odpalalo sie po wykryciu ruchu, otwarciu drzwi. Najlepiej aby jedna instalacja zalatwic dwie lazienki.

Druga kwestia to czujnik ruchu na schodach. Chcialbym miec taki na dole i na gorze aby wlaczac oswietlenie. Czujnik musi byc niewielki. Najlepiej jakby dalo rade go w oprawke od innego urzadzenia upchnac. Ewentualnie moze sa jakies czujniki nacisku, ktore mozna byloby pod wykonczenie schodow polozyc?

25
Tematy ogólne / Okablowanie i nie tylko
« dnia: Lipca 23, 2018, 04:08:50 pm »
Witam,

Rozkładam przewody po całym domu i coraz więcej pytań w głowie mi się kołacze. Więc pozwoliłem sobie zadać pytania i skorzystać z Waszych doświadczeń, aby się później nie wkurzać, że czegoś zapomniałem lub coś źle zrobiłem.

Po pierwsze jak sterujecie elektrozaworami od wody i centralnego ogrzewania. Elektrozaworów jest cała masa od 12 V, przez 24 V po 230 V. Czy do sterowania na 24 V wystarczy puścić do zaworu tylko skrętkę? Sterowanie musi być przez przekaźnik czy można bezpośrednio z wyjścia cyfrowego?

Druga kwestia, która mi się nasunęła to kwestia montażu kontaktronów na roletach zewnętrznych. Konkretnie zastanawiam się gdzie go montować. Na górze rolety gdzieś przy kasecie, czy lepiej na dole przy parapecie?

No i jeszcze jedna kwestia okablowania "dzwonka". Chciałbym mieć możliwość zainstalowania wideodomofonu (IP) w domu. Z tego co widziałem Satel już się nawet pochwalił czymś takim na jakiś targach, ale póki co nie widzę nic takiego w jego ofercie. Chciałbym, aby gdy ktoś zadzwoni, na monitorze wyskoczył obraz z kamerki a na aplikacji w telefonie na telefonie (nie chcę jednak, aby było to albo apka na telefon, alba monitor).

Ktoś już przerabiał ten temat? Jak zabezpieczyć się okablowaniem na etapie budowy, aby później nie było problemu z ciągnięciem dodatkowych kabli? Z tego co widziałem, monitorki mają funkcję intercomu- czy ona działa po IP i wystarczy skrętka do switcha, czy może jakieś bezpośrednie połączenie?

Każda podpowiedź jest dla mnie na wagę złota. Mam jeszcze miesiąc zanim stawi się u mnie tynkarz.

26
Tematy ogólne / Czujnik nasłonecznienia?
« dnia: Lipca 05, 2018, 08:09:52 pm »
Witam,

Do mojego domu zamówiłem już rolety i tak się zastanawiam jak rozwiązaliście kwestie ich sterowania. Chciałbym aby zamykały się automatycznie przy dużym nasłonecznieniu, ewentualnie silnym wietrze. Czujnik wiatru można wyrzucić na dach, ale co z tym czujnikiem nasłonecznienia i kwestią np. lekkiego zachmurzenia, gdy słońce raz wychodzi raz zachodzi? W sumie na chwilę obecną potrzebuję jedynie wskazówki tego co i gdzie zostawić, aby dało się to w przyszłości dobrze rozwiązać.

27
Tematy ogólne / Laczowki lsa/krone
« dnia: Czerwca 27, 2018, 11:05:11 pm »
Witam,

Panowie u mnie w domu bede mial w rozdzielni szafe rack i tak czytam jak autor tej strony walczyl o porzadek w swojej rozdzielni. Poczatkowo myslalem nad wykorzystaniem patch panelu, ale nie chce popelniac tych samych bledow, wiec zaczalem dumac nad laczowkami krone. problem w tym, ze nigdy z nich nie korzystalem a w necie tez niezbyt duzo jest opisane. czym rozni sie laczowka rozlaczna i nie rozlaczna? jest gdzies schemat polaczen takiej laczowki? znalazlem taki gniezdnik https://www.atel.com.pl/produkt.php?hash=07409 myslicie, ze bedzie dobry do inteligentnego domu sredniej wielkosci? czy za maly?

28
Sterowanie i Wizualizacje / Wago PLC a sterowanie bramą garażową
« dnia: Czerwca 26, 2018, 08:39:52 pm »
Witam,

Jestem na etapie układania instalacji elektrycznej w domu i niebawem będę musiał pociągnąć skrętkę do wszystkich elementów sterowalnych. Ostatnio fachowcy instalowali mi bramę garażową z napędem Wisniowskiego i zostawili książeczkę z instrukcją. Jest w niej bardzo prosty schemat jak sterować bramą z przycisku. Po prostu trzeba zwierać dwa styki (otwieranie, stop, zamykanie), ale teraz trochę zgłupiałem jeżeli chodzi o podłączenie tego do PLC. Jak podłączyć taki układ, bo do tej pory bawiłem się podawaniem napięcia na wyjście i na przykład załączeniem przekaźnika. Czy bezpośrednio z modułu wyjścia PLC można po prostu "zewrzeć" dwa przewody? Jest do tego jakiś specjalny moduł, czy zwykłe wyjście można jakoś podłączyć? Czy może trzeba realizować takie połączenie przez przekaźnik?

29
Tematy ogólne / Wodomierz z wyjściem impulsowym - jaki?
« dnia: Kwietnia 23, 2018, 04:56:16 pm »
Witam,

W końcu napiszę tutaj pierwszy post! Szykuję się powoli do instalacji PLC w domu i tak sobie pomyślałem, że chciałbym mieć pomiar zużycia wody. Niby coś oczywistego, ale gdy zaczyna się drążyć temat pojawiają się problemy... Przede wszystkim chodzi o wybór wodomierza. Apator ma w swojej ofercie liczniki z nadajnikiem impulsów kontaktronowym. Czy takie wyjście nadaje się, aby podłączyć bezpośrednio do PLC? Ktoś przerabiał już ten temat, może coś podpowiedzieć? Pozdrawiam.

Strony: [1]