Główna > Sterowanie i Wizualizacje

Sterowanie rolet zewnętrznych

<< < (5/5)

mrsopel:

--- Cytat: admin w Sierpnia 11, 2012, 09:02:07 am ---Witam,

fizyczneg, technicznego zabezpieczenia nie mam, tzn teoretycznie jest możliwe włączenie obu obwodów np ręcznie. 

Wg mnie jednak wystarczy, że przestrzega się podstawowych zasad programowania i nie steruje wyjściami do rolet bezpośrednio, ale przez odpowiednie bloki funkcyjne, które same pilnują, by nigdy na obu 'wyjściach' nie było napięcia.

Pozdrawiam

--- Koniec cytatu ---

Ja bym nie zaryzykował takiego rozwiązania... Każdy dobry układ automatyki ma oba zabezpieczenia tj. zabezpieczenie sprzętowe/hardwareowe oraz programowe/software.

Zabezpieczenie programowe jak admin wspomniał, chociaż podstawowa zasada dobrego programisty to nie ufaj innemu programiście i ja dostawiłbym swoje zabezpieczenie na samych wyjściahc chociażby np. styk NC drabiny od jednego wyjscia nie pozwala załączyć drugiego wyjścia.

Jeżeli chodzi o zabezpieczenie sprzętowe to jest to banalne do zrealizowania. Wystarczy kupić przekaźniki z jednym stykiem przełącznym NC/NO i połączyć jak poniżej. (dwa przekaźniki o nazwach K1 i K2)


Pozdrawiam

Voytek:
Witam,
Czy ktoś z Kolegów programował swoją instalację w Ladderze a nie ST?
Mnie Ladder bardziej leży i generalnie ogarnąłem większość instalacji, ale nie bardzo mi wychodzi zaprogramowanie rolet.
Zamykanie i otwieranie oczywiście działa, ale już Scheduler + np. działanie zgodnie z zegarem astronomicznym (zamykanie i otwieranie w zależności od wschodu i zachodu słońca) już nie bardzo.
Mógłby ktoś wrzucić kawałek swojego programu z roletami?

Generalnie to "w celach naukowych" chętnie bym podpatrzył Wasze programy, ale najchętniej w Ladderze. Ktoś chętny coś podrzucić?

Pozdrawiam,

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej