'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Przekaźniki  (Przeczytany 18882 razy)

azizi

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Przekaźniki
« dnia: Marca 23, 2015, 12:52:18 pm »

Witam. Chciałbym kupić przekaźniki WAGO do sterowania oświetleniem i kilkoma gniazdkami. Od początku nastawiałem się na 788-304, ale po kontakcie z Wago dostałem informacje, że do oświetlenia lepsze są 788-354. Są też droższe.

Czy może ktoś napisać jak się sprawdzają w praktyce 788-304 i czy warto dopłacać do tych 788-354?
Zapisane

Elbud-KNX

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Przekaźniki
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 24, 2015, 10:24:05 am »

Polecam przekaźniki z możliwością ręcznego pobudzenia np. 788-341. W przypadku gdy rozdzielnica jest już w budynku poskładana a program na sterownik jeszcze nie jest napisany można ręcznie załączyć oświetlenie. Podobnie w przypadku uszkodzenia sterownika, do momentu wymiany istnieje możliwość załączenia/wyłączenia obwodów.
Zapisane

azizi

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Przekaźniki
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 24, 2015, 10:44:07 am »

Dziękuję za info. Fajna sprawa ten włącznik ale ciekawe jak z ceną. Wysłałem już zapytanie o to.
Zapisane

gojac

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
Odp: Przekaźniki
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 24, 2015, 11:12:47 am »

Zawsze można zastosować rozwiązanie mieszane tzn. obwody, którymi chcesz sterować nawet przy niesprawności sterownika na 788-341, pozostałe na tańszych. U mnie w ten sposób jest zrobione częściowo oświetlenie, rolety i okna dachowe. Nie znam przekaźników 788-341, ale przy takim rozwiązaniu należy zwrócić uwagę, aby przy ręcznym pobudzeniu przekaźnik "zatrzaskiwał" pozycję. Zmienia to logikę sterowania takim obwodem w programie sterownika. "Zwykły" przekaźnik potrzebuje ciągłego impulsu, a przekaźnik, o którym mówię potrzebuje krótkiego impulsu do pobudzenia i kolejnego impulsu do zwolnienia.
« Ostatnia zmiana: Marca 24, 2015, 11:18:20 am wysłana przez gojac »
Zapisane

grzeniu666

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 69
    • Zobacz profil
Odp: Przekaźniki
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 24, 2015, 09:18:38 pm »

Ja do tego celu, myślę wstawić z pięć takich włączników na szynę DIN, i w razie braku podłączonego PLC nimi włączać awaryjnie określone światła (lub grupy 2-3 świateł):
http://www.afra.com.pl/pl/p/PODSWIETLANY-WYLACZNIK-FAZOWY/182
Zapisane

azizi

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Przekaźniki
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 24, 2015, 09:46:40 pm »

fajne te włączniki ale miejsca mieć trzeba trochę na takie bajery :)
ja mam rozdzielnie 175x60cm i nie wiem czy upchnę wszytko tak jak chce
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Przekaźniki
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 25, 2015, 01:36:52 pm »

Witam,

ja tam nie jestem specjalnym entuzjastą takich 'awaryjnych' wyłączników.  Nie bardzo wiem, co tu ma się psuć.  Sterownik się nie psuje.  Jeśli spośród wszystkich czytelników u 1 w ciągu 10 lat zdarzy się awaria - to trzeba będzie uznać, że miał pecha... Wg mnie to nie powód, by wtykać dodatkowe elementy w szafę i za nie płacić.  Ostatecznie - jeśli ma się zdarzyć awaria, zawsze można w kontakt wetknąć stojącą lampę, lub lampkę biurkową.  Będzie działać dużo lepiej niż coś włączane ręcznie z rozdzielni. No a jeśli konieczne jest światło włączane z rozdzielni, to można przepiąć kabelek przy przekaźniku z dziurki łączonej do dziurki rozłączanej.

Co do przekaźników - mam tylko 788-304 i nie umiem dokonać porównania.  W ciągu 6 lat popsuł się jeden - od rolety.  Nie rozłączał się po zaniku zasilania.  Wymiana samej kości przekaźnika to 1 min, przekaźnik kosztuje 5-6 PLN (TME).  W momencie awarii przełożyłem kość z innego, mniej używanego, teraz mam kilka w zapasie.  W sumie nic, choć jednak trochę niedogodności...

Chętnie dowiedziałbym się, w czym te 788-354 są lepsze.  W opisie widzę, że są inne styki, większa tolerancja na nieprecyzyjne napięcie sterujące...  354 jest 'dedykowany do oświetlenia'... co to jednak w praktyce oznacza?  Czy jest mierzalnie bardziej trwały?  Czy warto za tę trwałość zapłacić... może jakiś ekspert podpowie?

Pozdrawiam,
Zapisane

azizi

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Przekaźniki
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 25, 2015, 01:39:54 pm »

Pisałem już do dwóch osób z Wago w tej sprawie. Jak się coś więcej dowiem to dam znać.
Zapisane

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: Przekaźniki
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 28, 2015, 07:32:18 am »

Hej.

Z tego co sie orientuję, to 354 są mniej podatne na sklejenie styków. jest to szczegolnie wazne do obwodów, gdzie masz obciazenie inne niz rezystancyjne - czyli szczegolnie tam, gdzie sa zasilacze impulsowe lub transformatory.

ja kupiłem w większości 354 oraz dodaktowo okolo 7 z recznym pobudzeniem, ale do zupelnie innego zastosowania niz awaryjne :)
np. gniazdka na balkonach i w salonie beda sluzyc zimą do obslugi "iluminacji" - choinka, girlandy i inne pierdoły, które żona zapragnie powiesić...
latem natomiast za pomocą recznego pobudzenia będą załączone "na stałe" :)
w sumie mam 5 takich obwodów, ale wziąłem 2 do "rezerwy" :)

Zapisane

azizi

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Przekaźniki
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 30, 2015, 10:54:42 am »

takie info z Wago otrzymałem

"To zależy czy będzie Pan sterował podając napięcie na zasilacz LED-ów czy zasilacz będzie stale pod napięciem a my będziemy jedynie do niego załączać kolejne LED-Y, no i jaki zasilacz Pan zastosuje.
Jeżeli przekaźniki mają podawać napięcie na zasilacz, szczególnie jeżeli to będzie zasilacz elektroniczny, to zwykłe 788-304 raczej na pewno nie wytrzymają.
788-304 nadają się do wysterowania zwykłych żarówek (żarowych).  Natomiast wszystkie świetlówki, żarówki energooszczędne, zasilacze itp. z powodu przepięć, które te elementy generują, trzeba załączać przekaźnikami wzmocnionymi 788-354."
Zapisane

David22

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Przekaźniki
« Odpowiedź #10 dnia: Kwietnia 02, 2015, 07:21:40 am »

Witam wszystkich na forum.

Też jestem w trakcie budowy instalacji inteligentnego dom. Śledzę dokonania Admina i na jego ręce składam podziękowania.
Jestem w trakcie wykańczania i na razie brakuje czasu na aktywne uczestnictwo w dyskusji.

Jeżeli chodzi o przekaźniki to mam problem. Kupiłem przekaźniki z podstawką Jumpflex 857-304 - 20 szt (szerokość 6 mm, 230V 6A). Okazuje się, że nie nadają się do obwodów z oświetleniem LED i obwodów z jakimikolwiek zasilaczami, czyli obciążeń indukcyjnych. Sklejają się styki. Do zwykłych żarówek z żarnikiem mogą być. Przesłałem je do reklamacji do Wago. Czekam na informację. Mam tez 50 szt przekaźników 788-304 i na razie nie ma z nimi żadnych problemów, chociaż one tez nie nadają się do obciążeń indukcyjnych. Ciekawe, czy sklei styki jak załączę odkurzacz 2000W przez ten przekaźnik.
Pozdrawiam
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Przekaźniki
« Odpowiedź #11 dnia: Kwietnia 13, 2015, 09:55:57 am »

mordorr - taka myśl: czy rolę tych 7 przekaźników z ręcznym pobudzaniem mogłyby wypełnić zwykłe przekaźniki ale z podłączonym obwodem do 'rozłączanej' nóżki przekaźnika (dziurka 12)?  W ten sposób można zasilając przekaźnik rozłączyć napięcie w gniazdku - czyli wyłączyć zimową iluminację w dzień, a zabierając zasilanie przekaźnika włączyć zasilanie w gniazdku...

Czyli przez większą część roku przekaźniki byłyby bez zasilania i przekazywałyby napięcie do obwodów (tak jak teraz dzieje się to po 'ręcznym wzbudzeniu'), a zimą przez krótszą część doby byłyby zasilane, by wyłączyć iluminacje...

Dobrze odczytałem Twoje potrzeby?
Zapisane

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: Przekaźniki
« Odpowiedź #12 dnia: Kwietnia 14, 2015, 02:50:54 pm »

no niestety...... ale masz absolutną rację :)
oczywiscie, ze mozna to zrobic na NC i po prostu wyłaczac obwody choinkowe, zamiast je wlaczac.... i tak tez pewnie zrobię, zeby juz nie chodzic do tablicy i przerzucac wajche ... :)

zalozylem sobie na poczatku, ze potrzebuje reczne pobudzenie i brnalem w tym postanowieniu .....

dzieki za sugestie,
Jacek
Zapisane

fedex

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Odp: Przekaźniki
« Odpowiedź #13 dnia: Listopada 12, 2015, 12:45:58 pm »

Co do przekaźników - mam tylko 788-304 i nie umiem dokonać porównania.  W ciągu 6 lat popsuł się jeden - od rolety.  Nie rozłączał się po zaniku zasilania.  Wymiana samej kości przekaźnika to 1 min, przekaźnik kosztuje 5-6 PLN (TME).  W momencie awarii przełożyłem kość z innego, mniej używanego, teraz mam kilka w zapasie.  W sumie nic, choć jednak trochę niedogodności...

Chętnie dowiedziałbym się, w czym te 788-354 są lepsze.  W opisie widzę, że są inne styki, większa tolerancja na nieprecyzyjne napięcie sterujące...  354 jest 'dedykowany do oświetlenia'... co to jednak w praktyce oznacza?  Czy jest mierzalnie bardziej trwały?  Czy warto za tę trwałość zapłacić... może jakiś ekspert podpowie?

Witam,

Kolego Admin - piszesz że stosujesz tylko przekaźniki 788-304.
Zapewne masz przez nie podłączone gniazdka sieciowe - czyli np. TV, komputer itd.. z zasilaczami impulsowymi. Czy te przekaźniki dają radę?
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Przekaźniki
« Odpowiedź #14 dnia: Listopada 12, 2015, 02:11:07 pm »

Cześć,

Przykład jednego domu to bardzo mało by tworzyć jakąś zasadę, ale... mam na 1 przekaźniku TV, zasilacz do laptopa, stereo, router, wyłączany/włączany raz na 24h.  Mam też na innym przekaźniku zasilacz do LED.  Do tej pory, czyli od 5 lat z różną konfiguracją sprzętów - bez usterek.

Zdarzył mi się 1 problem z przekaźnikiem, ale na obwodzie z roletą.

Pozdrawiam,
Zapisane

grzeniu666

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 69
    • Zobacz profil
Odp: Przekaźniki
« Odpowiedź #15 dnia: Marca 26, 2016, 11:33:47 am »

Odgrzewam temat. Mam pytanie dot. rozstawu pinów w przekaźnikach. Czy mi się dobrze wydaje że jest to standard pośród różnych producentów (przynajmniej w zakresie asortymentu który nas interesuje), i nie ma przeszkód aby na podstawkę np. Wago 788 wstawić przekaźnik  np. Repola?

Z tego co czytam typowe "szerokie" (ca. 1mod) podstawki mają piny w module 2,5mm (po którszym boku kostki rozstaw 7,5mm, po dłuższym boku 15+5+5mm). Wysokość 15mm.
Podobnie z wąskimi, znów porównanie Relpola i Schracka, wyglądją identycznie.
Załączam zrzut z PDFów tych 2 producentów.

Czy może ktoś potwierdzić czy to jest uniwersalny schemat, i wszyscy producenci się tego trzymają?

pzdr,
Grzesiek
Zapisane

sirocco

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
Odp: Przekaźniki
« Odpowiedź #16 dnia: Kwietnia 05, 2016, 11:30:14 pm »

Sprawdź raster (raster sprawdza się wpisując w google model przekaźnika + pdf)
Dużo przekaźników pasuje. Jeśli dobrze kojarzę - WAGO wtykało przez jakiś czas przekaźniki z namalowanym logo WAGO a robione przez RELPOL. Zresztą przekaźnik jak przekaźnik - aby styki dobre i nie rąbął po uszach (Finder na przykład)
Zapisane

grzeniu666

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 69
    • Zobacz profil
Odp: Przekaźniki
« Odpowiedź #17 dnia: Kwietnia 06, 2016, 10:52:18 am »

Sprawdzałem, przekaźnik Relpola pasuje do podstawki Wago (fizycznie).
Zapisane

Voytek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Odp: Przekaźniki
« Odpowiedź #18 dnia: Kwietnia 06, 2016, 11:22:42 pm »

Raster w przekaźnikach jest ten sam, chociaż z tym pasowaniem to różnie bywa :) Niektóre przekaźniki (wkładki) mają cieńsze nóżki (np Wago) niż inne (Finder, Relpol, Phoenix). Wkładając w podstawki trzeba uważać żeby nie pogiąć.
Poza tym jeśli ktoś chciałby zastosować przekaźnik półprzewodnikowy (drogi), to też pasuje. Przydaje się do bardzo częstego załączania obwodów z indukcją (np. cewki zaworów) bo zwykłe ciągną łuk i się wypalają.
Zapisane

siema

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 33
    • Zobacz profil
Odp: Przekaźniki
« Odpowiedź #19 dnia: Października 07, 2016, 07:53:43 pm »

Potwierdzam, że 788-304 nie nadają się do rolet. Właśnie skleiły mi się dwie sztuki. Sytuacja o tyle nieprzyjemna, że puściłem przez to napięcie jednocześnie na podnoszenie i opuszczanie rolet. Do rolet zatem tylko Wago 788-354.
Zapisane

grzeniu666

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 69
    • Zobacz profil
Odp: Przekaźniki
« Odpowiedź #20 dnia: Października 20, 2016, 12:29:39 am »

Czy dobrze rozumiem że przekaźnik "typowy" (nie ten wąskie) ale 2P (przyjmijmy 2x6A) do którego podłączony będzie jakiś odbiornik z użyciem jednego toru przekaźnika (drugi nie będzie użyty), będzie miał podobną tendencję do "sklejania" jak przekaźnik 1P 6A (typowy wąski, pomijając inne czynniki), i aby zwiększyć jego żywotność należy oba tory zmostkować (czyli "zrobić" z niego 1P 12A)?

pzdr,
Grzesiek
Zapisane

szaltom

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Odp: Przekaźniki
« Odpowiedź #21 dnia: Października 18, 2017, 09:13:11 pm »

Witam

Tak się składa, że mam pare modułów 750-517 (podwójny przekaźnik 1A) i zastanawiałem się czy stoi coś na przeszkodzie by użyć je właśnie do sterowania rolet. Z tego co widzę w specyfikacji to mają większy pobór prądu w stosunku do np. 788-354: 90mA do 19mA. Czy jest coś jeszcze na co warto zwrócić uwagę?

Pozdrawiam
Tomek
Zapisane

Simeone

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 98
    • Zobacz profil
Odp: Przekaźniki
« Odpowiedź #22 dnia: Października 19, 2017, 07:30:00 am »

Czy jest coś jeszcze na co warto zwrócić uwagę?

Na pewno na specyfikację napędu rolety tj. prąd znamionowy i prąd przy rozruchu. 1 amper zużywa silnik o mocy 230W i raczej każdy napęd rolety (okiennej) będzie mniejszej mocy, jednak na starcie występuje pik prądowy i należałoby się upewnić, że przekaźnik jest w stanie go obsłużyć.

Różnicą w poborze prądu przez przekaźnik na poziomie, który podałeś wcale bym się nie przejmował. Występuje on przecież jedynie wtedy, gdy przekaźnik jest wysterowany (zamykanie-otwieranie rolety) czyli przez parę sekund w ciągu dnia.
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Przekaźniki
« Odpowiedź #23 dnia: Października 19, 2017, 06:07:29 pm »

Z tym poborem prądu zwróć uwagę na chwilowe (być może zbyt duże) obciążenie dla szyny zasilającej Wago.
Chodzi o sytuację, kiedy zamykamy/otwieramy wszystkie rolety na raz. Oznacza to, że zasilacz szyny Wago musi być odpowiednio mocny, żeby pociągnąć również wymagające przekaźniki.

Wg. mnie bardziej praktyczne rozwiązanie to oddzielenie przekaźników od automatyki. Łatwiej (i taniej) to serwisować. Inna sprawa, że moduły wago mają coś około centymetra, więc tasiemiec wago szybko się rozrasta i może się okazać że trzeba jeszcze magistralę wydłużać (moduły 627+628) co zdecydowanie podnosi koszty. W przypadku uszkodzenia przekaźnika wymiana takiego w podstawce to groszowa sprawa, wymiana modułu już kosztuje.
Zapisane