'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - grzeniu666

Strony: [1] 2 3
1
Tematy ogólne / Odp: Moja koncepcja domu z Wago
« dnia: Maja 02, 2024, 12:20:43 am »
Myślałeś może nad jakimiś alternatywami do łączówek? Szukam rozwiązania, które pozwoli na podpięcie elastycznym przewodem miedzy złączem od skrętki do PLC.
Zerknijcie na to: https://sklep.easyswitch.pl/produkt/es-8-116-patch-panel-x16/
PS. Dołączam się do podziękowań dla Admina za stronę i forum, skarbnica, fantastycznie że nadal dostępna.

2
Tematy ogólne / Odp: RASPBERRY PI JAKO PLC - prośba o opinie (plusy/minusy)
« dnia: Października 29, 2018, 09:30:23 am »
Biegając po internecie, znalazłem jakby przemysłowe RPi (i dodatki do niego). Kosztuje odpowiednio więcej, ale (przynajmniej jak dla mnie) wygląda fajnie :) ). Wrzucam jako ciekawostkę: https://revolution.kunbus.com/revpi-core/

pozdrawiam,
Grzesiek

3
Ponieważ mam wszędzie oświetlenie ledowe nie stosowałem "duzych" przekaźników , tylko wąskie

O ile wiem, to właśnie LEDy są najbardziej wymagające względem przekaźników, przez (o ile nie mylę) b. wysoki prąd rozruchowy (nawet ca. 200x wyższy niż nominalny), który lubi skleić przekaźnik.

Użytkujesz wąskie przekaźniki z LEDami już dłużej? Napisz jakie konkretnie masz żarówki LED (jeśli pamiętasz), bo ich jakość chyba też ma duże znaczenie.

4
Tematy ogólne / Odp: Inteligenty dom Widget - fotorelacja
« dnia: Stycznia 05, 2018, 01:52:23 pm »
...podpięte dwie pary skrętki UTP: po jednym przewodzie z każdej pary - masa, pozostałe zasilanie i dane...

Mam identycznie, polecam. U mnie tymczasem spore "drzewo" DSów zbiega się do MP00202 (MERA-PROJEKT) podpiętego do lapka, i działa pewnie.

5
Tematy ogólne / Odp: Przekaźnik bistabilny bezpośrednio z DO ?
« dnia: Stycznia 05, 2018, 01:43:17 pm »
Skąd Sterownik PLC będzie znał stan przekaźnika, żeby wyświetliś np. w wizualizacji?

Trzeba zastosować wejście DI 230V.

A czy zastosowanie przekaźnika bistabilnego 2P by nie starczyło? Jedną linią sterujemy obwodem 230V, a na drugiej linii puszczamy 24V do DI w PLC.
Może ryzykowne tylko operowanie 230V i 24V tak blisko siebie.

PS. Ja bistabilnych tak czy owak bym nie polecał (koszt, kompliacja), a awaryjne światło załatwił inaczej (było pisane, i załatwiam).

6
Tematy ogólne / Odp: Sterowanie ręczne w razie awarii
« dnia: Marca 02, 2017, 08:04:15 pm »
Akurat w moim przypadku obawiam się o czynnik ludzki, tj. o moje umiejętności. Jak będę chciał coś dodać czy zmienić w programie to, zważywszy na moje doświadczenie w temacie, może to iść opornie, nie chciałbym się skazywać np. na prace tylko za dnia czy pozostanie o latarce na wieczór. Idealny byłby drugi sterownik i kilka modułów na testy (przy okazji byłby jako backup na wypadek awarii).

7
Tematy ogólne / Odp: Sterowanie ręczne w razie awarii
« dnia: Lutego 25, 2017, 10:34:23 am »
U mnie wybrane światła (5) mają w rozdzielnicy dodatkowe włączniki na szynie, którymi przy braku działania z PLC mogę włączać podstawowe oświetlenie. Gniazdka jeśli będą sterowane to przez styczniki/przekaźniki NC (a wiec "w spoczynku" podłączone), sterowane z PLC urządzenia (np. centrala wentylacyjna) mają przełączenie na sterowanie "ręczne" potencjometrem (z PLC sterowane AO 0-10V).

8
Tematy ogólne / Odp: Mostki grzebieniowe TOPJOBS 2002
« dnia: Grudnia 24, 2016, 09:37:40 am »
@szerszen, oj wiem wiem, estetykę chciałoby się mieć prima w naszych zabawkach. Gadżety od Wago są fajne i ładnie wyglądają :) Chyba faktycznie w piętrowych gniazda na mostki są pojedyncze.

@m09, te mostki od Wago raczej są izolowane od boków więc skracać chyba nie można (poza tym mogłoby to gorzej wyglądać :) ), ew. można wyłamywać "nóżki" (z tego co widzę).

Moim zdaniem czasem ta estetyka przesłania nam względy praktyczne. Przynajmniej mi. Np. przewody "z obiektu" rozszyłem na złączkach (nie piętrowych, budżet zabronił takich luksusów) również PE, a akurat PE to sensowniej chyba byłoby od razu ładować na listwę zbiorczą gdzieś z boku, bo co jak co, ale PE to się raczej nie przepina, więc dostęp do nich i ich "mobilność" nie są potrzebne, a miałbym więcej luzu na szynie na ew. dokładanie przewodów (tymczasme zostało mi chyba z 5 pustych złączek). Albo grupowałem eski z różnicówkami na szynach, ale również gniazda na szynę (w grupie danej różnicówki), a widzę że gniazda nie powinny być raczej ponad innymi aparatami (a najlepiej również nie blisko,), bo przewód z takiego gniazda (czy gmeranie przy nim) może łatwo "strącić" eskę (przynajmniej u Hagera starczy względnie lekko pyknąć wajchę i już rozłącza).

9
Mam u siebie właśnie tak zrobione, tj. 5x2,5 na obwód gniazdek wychodzi z rozdzielnicy, z jednej eski na stale zasilane gniazda (brązowy) + na szynę przekaźników do sterowanych max 2 gniazdek (do przepięcia w puszkach na czarny lub szary, w puszkach swoją drogą dość ciasno przy 5x2,5).

Ja też ze wsi, przełącznika nie montowałem, ale jest pod to przygotowane okablowanie w razie czego ("zaparkowane" na złączkach szynowych), dołożyć mogę. Jak narazie jeszcze nie widziałem aby spadła jedna faza (sporadycznie wszystkie).

Wago 750 powinno być nadal, program przerzucisz na nowszy model i chyba względnie bezboleśnie dostosujesz do nowej rzeczywistości.
Mój dom nie umrze (mam nadzieję), prąd w gniazdkach będzie oldschoolowo (ew. przez stycznik NC), a najważniejsze obwody oświetlenia mają awaryjne włączniki w rozdzielnicy (bypass PLC). Np. rekuperator (własnej roboty) ma przełącznik na sterowanie: potencjometrem / PLC (sterowanie AO 0-10V). Najbezpieczniej mieć drugie (identyczne) PLC, albo całą rozdzielnicę :)




10
Tematy ogólne / Odp: Mostki grzebieniowe TOPJOBS 2002
« dnia: Grudnia 22, 2016, 10:09:10 pm »
Te mostki chyba mogą iść na zakładkę, bierzesz to pod uwagę? Tzn. np.:
- z kupionych paczek 402 i 404 robisz np. pseudo 403 (402+402) lub pseudo 405 (404+402), albo
- z kupionych paczek 402 i 403 robisz np. pseudo 404 (403+402) lub pseudo 405 (403+403),

Jak dla mnie w pewnych zastosowaniach lepiej (np. do wymiany podsatwki) mogą się sprawdzić mostki "tulejkowe". Dla moich przekaźników (Phoenix) można kupić mostki "na metry" (w zasadzie pół metra mostu, to ew. przycięcia wg. potrzeb).

11
Programowanie / Odp: opuszczenie rolet po zazbrojeniu systemu alarmowego
« dnia: Listopada 10, 2016, 11:05:24 pm »
Jak sklei to oba tory w przekaźniku (tak zakładam), ale również wtedy silnik nie dostanie fazy na oba kierunki, ja tak to zrozumiałem (>załącznik).

PS. Ja wszystkie przekaźniki kupiłem 2P, z takich zawsze mogę zrobić 1P (i pewnie zrobię w większości, mostkując), w drugą stronę nie da rady.

pzdr,
Grzesiek

12
Tematy ogólne / Odp: złączki piętrowe wago - głupie pytanie
« dnia: Listopada 10, 2016, 10:26:06 pm »
Witaj,

Wszystko między poszczególnymi złączami będziesz miał odizolowane (oczywiście z wyjątkiem PE, które jest łączone do szyny DIN). Wago ma taki duży katalog PDF z całym systemem złączek szynowych, tam jest wszystko ładnie opisane, możliwości jest multum, to chyba to:
http://www.wago.com/infomaterial/pdf/2015_2016_tom_1_pl.pdf

pzdr,
Grzesiek

13
Tematy ogólne / Odp: Newbie na forum i kilka pytań
« dnia: Listopada 03, 2016, 08:06:39 pm »
gdzieś czytałem ale nie mogę znaleźć tego artykułu że 1-wire nie "lubi" skrętki(magistrala satela również nie bardzo) i tak mi to po głowie chodzi wiec dlatego też zapytałem jak to jest...

"Category 5 twisted pair is recommended for all but the most demanding performance requirements."
z:
http://www.108relays.ca/dl/1_Wire_Design_Guide_v1.0.pdf

14
Programowanie / Odp: Zmiana PLC (z 841 na 880) a targety
« dnia: Listopada 03, 2016, 07:26:03 pm »
Cześć,

Na marginesie, czy Tobie brakuje czegoś w 750-841 (w porównaniu do np. -880)?

Ja raczej się skłaniam do zapasowego 841, primo jakbym upalił aktualnego, secundo (ważniejsze) aby móc rozwijać i testować swoje oprogramowanie bez konieczności "wyłączania" domu na ten czas (mimo że tak sobie to planuję, aby dało się żyć w przypadku braku PLC, m.in. gniazda na NC lub poza PLC, awaryjne włączniki świateł (bypass PLC) w rozdzielnicy czy przełącznik na wentylacji na sterowanie manualne, ale to jednak chyba uciążliwe).

15
Tematy ogólne / Odp: Newbie na forum i kilka pytań
« dnia: Listopada 03, 2016, 07:15:40 pm »
@vakul, na jak kilometry to różnica bardziej 1000 zł niż 500 zł. Również polecam przyzwoitą skrętkę (ja dałem Madexa).

@Neptun, jeśli planujesz rozbudowane i/lub istotne (np. działanie instalacji w oparciu o np ds18b20) zastosowanie dla 1-wire to raczej na skrętce. Sporo czytałem po internecie o tym (bo u mnie docelowo sporo termometrów duża część ważna), i o ile przy skromnych "drzewach" 1-wire jest raczej łatwo, to przy bardziej rozbudowanych bywa kapryśnie, i tutaj okablowanie może robić różnicę, a skrętka nadaje się do tego najlepiej.

EDIT: ja mogę edytować :) (ikonka pod postem po prawej), ale chyba do czasu (tu edytuję nowego posta, innych starszych nie mogę).

16
Programowanie / Zmiana PLC (z 841 na 880) a targety
« dnia: Października 28, 2016, 07:40:02 pm »
Witam,

Mam zestaw startowy z 841, a więc razem z oprogramowaniem, targetami. Czy jeśli chciałbym zrobić upgrade do nowszego np. 880, to oprogramowanie i targety "zażrą" czy potrzebuję kupić nowe?

Albo inna sytuacja, jeśli chciałbym kupić zapasowy PLC (taki sam jak mam, 841) na wypadek draki, to targety ze StarterKita zadziałają, a może musi być np. zgodność firmware?

pozdrawiam,
Grzesiek

17
Na styczniku mam zasilanie płyty w kuchni, gniazd odłączalnych (porty w kuchni, TV,gniazdo prasowania, gniazda zewnętrzne itp itd) i wszystko to, co może pracować pod sporym obicążeniem, a chce to rozłączać.
niekoniecznie, ale w moim przypadku z tego co pamiętam wystarczają dwa RCD - jeden 3faz do płyty, a drugi 1faz dla pozostałych.
Czy ja dobrze rozumiem (i widzę), te wszystkie gniazda (płyta, porty, TV itd.) wyłączasz zbiorczo, tj. odcinasz zasilanie obu tych różnicówek (więc wszystkiego "pod" nimi")?

Jaki to konkretnie stycznik, sterujesz nim wprost z PLC (cewka 24VDC) czy pośrednio przez przekaźnik?

Na marginesie, jak głośny jest (w porównaniu do "czarnych" przekaźników Wago)?

PS. Rozdzielnica bardzo ładna :)

18
Tematy ogólne / Odp: Beckhoff vs Wago
« dnia: Października 20, 2016, 12:32:13 am »
Co do zgodności modułów Beckhoffa z Wago, gdzieś mi się chyba obiło, że o ile z kartami DI czy DO nie ma problemów, to z innymi modułami już bywają (nie pamiętam szczegółów).

pzdr,
Grzesiek

19
Tematy ogólne / Odp: Przekaźniki
« dnia: Października 20, 2016, 12:29:39 am »
Czy dobrze rozumiem że przekaźnik "typowy" (nie ten wąskie) ale 2P (przyjmijmy 2x6A) do którego podłączony będzie jakiś odbiornik z użyciem jednego toru przekaźnika (drugi nie będzie użyty), będzie miał podobną tendencję do "sklejania" jak przekaźnik 1P 6A (typowy wąski, pomijając inne czynniki), i aby zwiększyć jego żywotność należy oba tory zmostkować (czyli "zrobić" z niego 1P 12A)?

pzdr,
Grzesiek

20
Tematy ogólne / Odp: Ranking rozdzielnic i rozwiązania systemowe
« dnia: Października 20, 2016, 12:21:39 am »
Ja również mam Profi+, i jestem z niej bardzo zadowolony (cenowo również). Ja kupiłem "na części", bo potrzebowałem tę mniejszą głębokość (180mm) a gotowce tylko 240mm, wychodzi chyba drożej, ale dobierasz co potrzebujesz (np. różne maskownice, czy boki perforowane z możliwością regulacji szyn również na głębokość). Fotek nie wstawię bo jeszcze w proszku (tymczasem tylko 230V podłączone).

pzdr,
Grzesiek

21
Tematy ogólne / Odp: Wybór szafy rozdzielczej
« dnia: Października 20, 2016, 12:13:12 am »
Witaj,

Nie rozumiem co znaczy "W to zamierzam wpleść", chcesz mieszać na szynie RCD i eski z przekaźnikami?

Jest na forum trochę zdjęć rozdzielnic, ja u siebie mam (będę miał docelowo) z grubsza taki układ (od góry):
- ZUGi (przewody z chaty)
- przekaźniki
- FR, RCD, eSki itp (modułówka)
- PLC Wago
- rozszycie skrętek (zapewne na patch panelu)

Do korytek nie potrzeba chyba płyty montażowej (ja mam montowane na szynach, mam Profi+ ale kompletowaną na części a nie gotowca BP-O lub BP-U, z bokami perforowanymi, tj. mogę szyny porzesuwać również w głąb).

pzdr,
Grzesiek

22
Tematy ogólne / Odp: Przekaźniki
« dnia: Kwietnia 06, 2016, 10:52:18 am »
Sprawdzałem, przekaźnik Relpola pasuje do podstawki Wago (fizycznie).

23
Tematy ogólne / Odp: Łącznik zwierny 3 klawiszowy
« dnia: Kwietnia 04, 2016, 11:15:28 am »
Aaaa, z potrójnym dzwonkowym to może być łatwiej, tutaj coś (całkiem niebrzydkie):
http://allegro.pl/wlacznik-swiatla-szklany-potrojny-dzwonkowy-i6089587380.html

24
Tematy ogólne / Odp: Łącznik zwierny 3 klawiszowy
« dnia: Kwietnia 04, 2016, 10:00:20 am »
6 przycisków do jednej puszki raczej nie znajdziesz.
Jeśli masz trzy "żarówki" w pokoju to zawsze możesz zrobić na czeroprzyciskowym:
- przycisk 1: żarówka 1 włącz/wyłącz
- przycisk 2: żarówka 2 włącz/wyłącz
- przycisk 3: żarówka 3 włącz/wyłącz
- przycisk 4: wszystkie włącz/wyłącz

25
Tematy ogólne / Odp: Przekaźniki
« dnia: Marca 26, 2016, 11:33:47 am »
Odgrzewam temat. Mam pytanie dot. rozstawu pinów w przekaźnikach. Czy mi się dobrze wydaje że jest to standard pośród różnych producentów (przynajmniej w zakresie asortymentu który nas interesuje), i nie ma przeszkód aby na podstawkę np. Wago 788 wstawić przekaźnik  np. Repola?

Z tego co czytam typowe "szerokie" (ca. 1mod) podstawki mają piny w module 2,5mm (po którszym boku kostki rozstaw 7,5mm, po dłuższym boku 15+5+5mm). Wysokość 15mm.
Podobnie z wąskimi, znów porównanie Relpola i Schracka, wyglądją identycznie.
Załączam zrzut z PDFów tych 2 producentów.

Czy może ktoś potwierdzić czy to jest uniwersalny schemat, i wszyscy producenci się tego trzymają?

pzdr,
Grzesiek

26
Tematy ogólne / Odp: Skrętka - co kupić?
« dnia: Marca 24, 2016, 06:45:17 pm »
Moim zdaniem Cu. Ja kupowałem Madexa.

27
Tematy ogólne / Odp: TIPS&TRICKS - Instalacja i osprzęt
« dnia: Marca 18, 2016, 01:24:43 pm »
Te złączki Wago 727 (8-piętrowe lub 4-piętrowe) w sumie mogą się fajnie nadawać do np. rozdziału/dystrybucji zasilania (na skrętki prowadzone do przycisków w puszkach). Planowałem do tego użyć łączówek uziemiających LSA, ale te złączki to z tego co widzę (?) mają w sumie 16 (4-piętrowe) lub 32 (8-piętrowe) zaciski sprężynowe, więc w wariancie potencjałowym (zaciski połączone) wydają się ładniejszym rozwiązaniem.

PS1. Do tych nowych złączek dźwigniowych (seria 221) są i dedykowane "trzymacze" (podobnie jak i do starszych 222). Pewnie tylko trudno je dostać
http://global.wago.com/nl/actueel/persberichten/presse-detailseite-23040.jsp

PS2. Ja tam używałem zwykłych puszek "super-głębokich" (80mm). Do przycisków to i tak luzik (skrętka dużo miejsca nie wymaga) no ale w gniazdkach jest tłoczno (przewody 5x2,5).

28
Tematy ogólne / Odp: TIPS&TRICKS - Instalacja i osprzęt
« dnia: Marca 16, 2016, 01:32:06 pm »
Fajny temat :)

@sirocco, jednak złączka szynowa ma pewną przewagę: możesz do niej wpiąć również linkę, oraz wyciągnąć przewód w razie potrzeby (ze złączek 2273 teoretycznie nie bardzo). Może do tego trzymacza pasowałyby również złączki dźwigniowe (Wago 221, są troche większe)?

@admin, może dodatkowo zaginać końcówkę drutu przed zaciśnięcie? Z użyciem pewnej siły (nie przesadnej) można druty skrętki wyciągnąć z tulejki. Ja przy łączeniu dwóch i więcej żył tulejkami skręcam je.

@bogasman, pełna zgoda, must have! Tutaj wcinka odejścia DSów od "głównej magistrali" (skrętka, cztery wolne żyły zachowują ciągłość, schowane z "grubej" termokurczce):
https://drive.google.com/folderview?id=0By7oxu71awcfU1pMWWxfZmtlMUE&usp=sharing

29
Tematy ogólne / Odp: Przygotowanie do instalacji
« dnia: Marca 07, 2016, 01:29:32 pm »
Hej,

O większości już było, więc znajdziesz na forum tutaj oraz np. na (bardziej Fatekowym) forum plc-home..., tutejszy Admin ma równiż wątek na elektrodzie o swoim edomu :)

Krótko:
1. Bardzo różnie, musisz zaplanować pod siebie. Tak, np. Berker ma przycisk 4-krotny (503404), a np. TEM ma system "bardziej modularny"...
2. J.w., musisz zaprojektować, ale raczej tak. Dodatkowe żyły można użyć np. do pomiaru temp.)
3. Oczywiście
4. Również bezpośrednio w Wago w PL (możliwe że nie ma firmę będzie kłopot, może przez elektryka?, było i o tym).
5. Wielu tak robiło (ja również) i chyba się sprawdza, wiadomo gwarancji brak (choć to solidne sprzęty), coś za coś. Sterownik warto kupić w zestawie startowym (trudniej używkę) czyli m.in. razem z softem (solo jest drogi)
6. Lepiej dwie za dużo niż jedną za mało. Projektuj, poczytaj jak inni robili.
7. Różnie bywa...
8. Docelowo raczej zaizolować (choćby termokurczką?)


pzdr,
Grzesiek

30
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Pomiar napięcia 230V
« dnia: Stycznia 16, 2016, 01:14:06 pm »
O ile dla licznika głównego (3F) nie znalazłem tanich liczników z podawaniem parametrów, to dla wybranej grupy urządzeń (eSki pod jedną z różnicówek 1F) kupiłem tani podlicznik 1F Orno OR-WE-504, wyświetla pewne parametry, ma interfejs RS-485 (ale czy/jak można zapisywać historię tych danych jeszcze nie sprawdzałem).

Strony: [1] 2 3