'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Ranking rozdzielnic i rozwiązania systemowe  (Przeczytany 6398 razy)

Tom01

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 101
    • Zobacz profil
Ranking rozdzielnic i rozwiązania systemowe
« dnia: Września 03, 2016, 12:48:23 pm »

Temat wyboru szafy na rozdzielnicę jest dość popularny i w sumie dość trudny, bo rzadko który producent pokazuje szczegóły jak jest zbudowana, jakie są rozwiązania organizacji. To bardzo istotne w naszym zastosowaniu, wszak idą setki przewodów. Każdy pokazuje tylko szyny DIN i to wszystko. Wielu z Was ma już wybór za sobą, więc jeśli można, proszę o podzielenie się uwagami na temat posiadanej, podanie jej producenta, modelu, zalet i wad. Pomijamy temat wielkości i głębokości. Wiadomo, że ma być duża i głęboka (pow 110mm).

Sam w tej chwili myślę nad szafą Eaton z serii Profi+, model BP-U. Poniżej zdjęcie, niestety tylko z katalogu. Do wyboru szafki "firmowej" zachęca wybór akcesoriów dodatkowych jak korytka, uchwyty itd, które są dopasowane montażowo, w odróżnieniu od produktów typu StefMar (taką mam w tej chwili) która poza szynami nie ma nic i cokolwiek dołożyć jest trudno. W innym wątku poruszałem np problem szyn zerowych i z napięciem. Zrobiłem wyważając otwarte drzwi, ale wydaje mi się, że rozwiązania systemowe są wygodniejsze, bezpieczniejsze i redukują makaron w szafie. Dygresja: Myślę też intensywnie o wykorzystaniu systemu złączek Wago, tylko jeszcze nie wiem jak to się je  bo konstrukcję mają zagadkową. Jakieś mostki, piętra itd. No i jakość szafy. W budynku gospodarczym mam małą skrzynkę Legranda i jest to przepaść jakościowa, więc jestem skłonny wydać więcej, aby mieć w końcu komfort przy robocie i ewentualnych modernizacjach. Zachęcam jednak do zwierzeń, może jakieś zdjęcia, jestem pewny, że nie tylko mi się przyda. 
« Ostatnia zmiana: Września 03, 2016, 12:53:29 pm wysłana przez Tom01 »
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Ranking rozdzielnic i rozwiązania systemowe
« Odpowiedź #1 dnia: Września 06, 2016, 08:56:28 am »

Cześć

ostatnio montowaliśmy u brata Eaton Profi+, cena bardzo atrakcyjna, w szafie jest bardzo dużo w standardzie.  Jedyne, co dokupiłem, to 1 szynę o regulowanej wysokości, by cofnąć ją w głąb szafy zmieścić PLC i zasilacze.  Jedyna wada to ostre zakończenia szyn aluminiowych, które najlepiej na samym początku lekko wygładzić pilnikiem... inaczej przy dłubaniu zostawia się skórę z rąk... Poza tym, jestem pod wielkim wrażeniem relacji wartości do ceny.
Zapisane

Tom01

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 101
    • Zobacz profil
Odp: Ranking rozdzielnic i rozwiązania systemowe
« Odpowiedź #2 dnia: Września 06, 2016, 10:14:20 am »

Kupowaliście gotową czy składaną?
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Ranking rozdzielnic i rozwiązania systemowe
« Odpowiedź #3 dnia: Września 08, 2016, 08:51:54 am »

Tutaj moja wcześniejsza odpowiedź w temacie rozdzielnic i kabli:

http://www.edom-plc.pl/forum/index.php?topic=202.msg1061#msg1061

Moja sztuka to Moeller BP-U-800 9 rzędów x 35 modułów (315 modułów) i mogę śmiało polecić. Głębokość szyn jest regulowana. Problemem jest tylko brak jakichkolwiek uchwytów montażowych do zawieszenia na ścianie (jest podtynkowa) i trzeba radzić sobie chałupniczo. Można kupić różne maskownice, płyty, szyny i inne akcesoria jest tego dużo.

Jeśli oferta hurtowni jest aktualna, to można ją kupić za jedyne 560 zł netto. Sprawdź tutaj: http://www.elektryk-hurt.com.pl/1/wyprzedaz.php Ja u nich kupiłem w tej cenie i jak pamiętam to była to cena nadzwyczaj okazyjna. Zadzwoń i dopytaj.

Do auta kombi z rozłożonymi siedzeniami tylnymi weszła na styk :)

Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Ranking rozdzielnic i rozwiązania systemowe
« Odpowiedź #4 dnia: Września 08, 2016, 09:00:18 am »

I jeszcze jedno... jak planujesz głęboką rozdzielnicę podtynkową, to przemyśl sprawę nadproża, bo jak wyprujesz 20 cm ściany żeby to schować to niewiele jej zostanie, żeby się nie zawaliło...

U siebie mam ścianę nośną podciętą z 10cm na grubości a na tym jeszcze docieplenie regipsowe (ok. 12cm), w samej ścianie to jednak bym tego nie zmieścił. A otwór na taką rozdzielnicę to prawie jak drzwi.
Zapisane

Voytek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Odp: Ranking rozdzielnic i rozwiązania systemowe
« Odpowiedź #5 dnia: Września 11, 2016, 09:59:09 pm »

Też mam tego Eatona BP-U-800 315 modułów podtynkową. Nadproża nie robiłem, bo: cegły na klej, czerwona 15 cm, a ja wkułem się na jakieś 10 cm i mam styropian na tej ścianie, czyli +10 cm zapasu.
Zaleta tej rozdzielnicy to możliwość zmiany położenia szyny DIN o pół oczka, co umożliwiło mi wsadzenie przekaźników w taki sposób, że weszły w standardową maskownicę od eSów.
Poza tym jakość bardzo dobra, cena też przystępna.
Akcesoria typu szyna N czy PE dość drogie, ale ja zdecydowałem się na tzw ZUGi więc ich nie montowałem.
Zapisane

grzeniu666

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 69
    • Zobacz profil
Odp: Ranking rozdzielnic i rozwiązania systemowe
« Odpowiedź #6 dnia: Października 20, 2016, 12:21:39 am »

Ja również mam Profi+, i jestem z niej bardzo zadowolony (cenowo również). Ja kupiłem "na części", bo potrzebowałem tę mniejszą głębokość (180mm) a gotowce tylko 240mm, wychodzi chyba drożej, ale dobierasz co potrzebujesz (np. różne maskownice, czy boki perforowane z możliwością regulacji szyn również na głębokość). Fotek nie wstawię bo jeszcze w proszku (tymczasem tylko 230V podłączone).

pzdr,
Grzesiek
Zapisane

Dwd89

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Odp: Ranking rozdzielnic i rozwiązania systemowe
« Odpowiedź #7 dnia: Listopada 06, 2016, 07:36:53 pm »

Ja szukam czegoś cieńszego, idealnie byłoby zmieścić się w głebokości 150mm, podtynkowo czy natynkowo dla mnie nieważne :)

Znalazłem serię BF - http://www.eaton-sklep.pl/3214-ROZDZIELNICA-PODTYNKOWA-BF-U-6-144-P-4015082853525.html choć dwie sztuki to już 1500 zł
Zapisane

lukaszdebiec

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 63
    • Zobacz profil
Odp: Ranking rozdzielnic i rozwiązania systemowe
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 03, 2017, 04:22:01 pm »

Ja aktualnie szyję u znajomego Eatona BP-U-800 9 rzędów x 35 modułów (315 modułów). Generalnie domek 90 m2 a powiedział bym że szafa jest na styk. Żałuje że nie zamontowałem większej.
Zapisane