'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

Główna => Sterowanie i Wizualizacje => Wątek zaczęty przez: kempa007 w Czerwiec 26, 2018, 08:39:52 pm

Tytuł: Wago PLC a sterowanie bramą garażową
Wiadomość wysłana przez: kempa007 w Czerwiec 26, 2018, 08:39:52 pm
Witam,

Jestem na etapie układania instalacji elektrycznej w domu i niebawem będę musiał pociągnąć skrętkę do wszystkich elementów sterowalnych. Ostatnio fachowcy instalowali mi bramę garażową z napędem Wisniowskiego i zostawili książeczkę z instrukcją. Jest w niej bardzo prosty schemat jak sterować bramą z przycisku. Po prostu trzeba zwierać dwa styki (otwieranie, stop, zamykanie), ale teraz trochę zgłupiałem jeżeli chodzi o podłączenie tego do PLC. Jak podłączyć taki układ, bo do tej pory bawiłem się podawaniem napięcia na wyjście i na przykład załączeniem przekaźnika. Czy bezpośrednio z modułu wyjścia PLC można po prostu "zewrzeć" dwa przewody? Jest do tego jakiś specjalny moduł, czy zwykłe wyjście można jakoś podłączyć? Czy może trzeba realizować takie połączenie przez przekaźnik?
Tytuł: Odp: Wago PLC a sterowanie bramą garażową
Wiadomość wysłana przez: abdenago w Czerwiec 26, 2018, 11:22:57 pm
Ja bym zwierał przekaźnikiem, rozwiązanie najbardziej zbliżone do fizycznego przycisku, najprostrze i najpewniejsze. Ewentualnie jeżeli chcesz się bawić możesz z modułu DO podawać 24v do przekaźnika w silniku bramy, ale to by trzeba sprawdzić bardziej w schemacie silnika.
Tytuł: Odp: Wago PLC a sterowanie bramą garażową
Wiadomość wysłana przez: Simeone w Czerwiec 27, 2018, 07:33:14 am
Zdecydowanie przez przekaźnik.
Sterownik napędu bramy posiada niezależną przetwornicę 24VDC i wprowadzanie napięcia z innego zasilacza nie ma sensu.
W przypadku bram warto pomyśleć o kontaktronie, który będzie informował o stanie bramy (czy jest zamknięta), lub dwóch aby dodatkowo mieć informację czy jest całkiem otworzona.
Tytuł: Odp: Wago PLC a sterowanie bramą garażową
Wiadomość wysłana przez: vakul w Czerwiec 27, 2018, 09:29:30 am
Tak jak koledzy proponują, tylko przekaźnik, nie ma innej sensownej ani taniej opcji.

Ale żeby było sprytniej, to przekaźnik/i ukryj w obudowie napędu bramy, a od napędu do PLC poprowadź skrętkę (koniecznie żelowana jeśli to brama zewnętrzna). Pod obudową napędu zrobisz całą brzydką kabelkologię, zrobisz sobie dokumentację i będziesz miał opis w rodzaju:

biało-pomarańczowy: PLC -24V
pomarańczowy: PLC +24V
biało-zielony: podanie +24V otworzy/zamknie bramę
zielony: obecność +24V oznacza, że brama jest zamknięta
biało-niebieski: obecność +24V oznacza, że brama jest otwarta
...
...

np. na przewodzie zielonym pojawi się +24V wprowadzone przez przewód pomarańczowy, następnie przez kontaktron/switch do zielonego.
Inne funkcjonalności możesz zrobić na pozostałych przewodach. To czym chcesz sterować "przepuszczasz" przez przekaźnik, a na odpowiednie przewody (np. biało-zielony jak wyżej) podajesz +24V z PLC i załączasz zdalny przekaźnik, który coś tam z urządzeniem robi.

W ten sposób Twoja brama stanie się "PLC-ready" i do dalszego sterowania będziesz tylko wpinał skrętkę do sterownika. Mam tak zrobione kilka urządzeń. Jest to o tyle fajne, że na końcu masz tylko krótki opis tego co możesz z urządzeniem zrobić, nie pakujesz niczego do rozdzielni, nie masz bałaganu w kablach.

Tytuł: Odp: Wago PLC a sterowanie bramą garażową
Wiadomość wysłana przez: kempa007 w Czerwiec 27, 2018, 05:12:38 pm
Dzięki za rozwianie wątpliwości. Przy okazji podpytam czy jest sens do bram dawać pod dwa kontaktrony na otwarcie i zamknięcie? No i znowu pytanie. U mnie akurat brama niestety będzie musiała otwierać się "na furtkę" i już w zeszłym roku fachowiec mówił, że to nie ma problemu założymy kontaktron. Pewnie nie da rady jednego kontaktronu wykorzystać, aby dawał sygnał do PLC i do bramy, bo brama ma własne zasilanie?
Tytuł: Odp: Wago PLC a sterowanie bramą garażową
Wiadomość wysłana przez: lukaszdebiec w Czerwiec 27, 2018, 08:21:51 pm
Oczywiście że jeden kontaktron wystarczy :)
Kontaktron powinien zasilać "dodatkowy przekaźnik" który ma 2 pary styków NO/NC. Jedna para daje sygnał do napędu bramy a druga do PLC. Tylko tak naprawdę brama nie potrzebuje kontaktronu zamknięcia / otwarcia :)

Generalnie ja założył bym 2 niezależne kontaktrony.
1. Zamknięcie bramy - sygnał dla PLC aby wiedzieć że brama jest na pewno zamknięta.
2. Zamknięcie furtki -  sygnał STOP do napędu.  Nie chciał byś chyba przez przypadek otworzyć bramy w momencie otwarcia drzwi furtki.