'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - Greg_OR

Strony: [1]
1
Tematy ogólne / Odp: PLC po latach
« dnia: Grudnia 14, 2023, 12:31:04 pm »
Witam,

Zaglądam na forum po długiej nieobecności - jak dobrze, że nadal działa! Od siebie dodam, że Dom na Wago działa bezawaryjnie od 2019 roku, w zasadzie jedyny przestój/awaria był na własne życzenie kiedy dołożyłem nowy moduł IO i z jakiegoś powodu program nie chciał wstać. Jest nawet "paniczny" wątek na tym forum, pomógł chyba reset środowiska w panelu webowym.

Chciałem dopytać weteranów czy macie jakiś sprecyzowany sposób dzielenia wiedzy, dokumentacji? O ile szafa przekaźniki powinny być proste dla elektryka, o tyle pisanie kodu w codesys to już raczej czarna magia. Zastanawiam się czy napisać przewodnik łopatologicznie tłumaczący jak uruchomić sterownik począwszy od instalacji środowiska na komputerze i wgranie programu z karty SD, czy tworzyliście już tego typu dokumentację?

pozdrawiam,

Mój działa też mniej więcej od tego czasu (może z rok dłużej), ale będąc leniwym i wprowadzając się do domu z wieloma innymi rzeczami 'do dokończenia' cały czas po malutku dodaje jakieś funkcjonalności i uruchamiam obwody, które na to czekały. Standardowo mam światła i rolety, ale tez sterownik DMX do LED podpięty za pomocą arduino z ethernetem, drugie arduino sterujące 4 kanałowym modułem LED, trzecie arduino z przekaźnikami do sterowania zaworów ogrodowych, ostatnio dodałem tani moduł 1-wire MODBUS i w końcu podpiąłem DSy śpiące w puszkach od lat 😁
Co do dokumentacji to jest moim wyrzutem sumienia ;)
Kod staram się pisać czytelnie i dużo komentować (głównie dla samego siebie) gorzej ze schematami krosowania w samej tablicy i kablami w domu, niby wszystko jest spisane, ale porozrzucane po kartkach i notesie czasem wymaga dłuższej chwili, żeby się połapać.

Nie mniej uważam, że jestem dowodem na to, że nawet amatorska dłubanina może działać bez problemowo. Oczywiście całą rozdzielnię zawodowo złożył i w wielu rzeczach doradzał lukaszdebiec, którego na tym forum poznałem.

2
Nie żeby podkopywać ofertę gospodarza ;) (już troche czasu minęło)
ale ostatnio bardzo się poprawiła oferta rozwiązań 1-wire -> MODBUS
sam niedawno kupiłem i od kilku tyg. używam taki taniutki 8 kanałowy moduł: (ceny już od 30pln w Chinach, z PL z fakturą i natychmiastową dostawą ok 70)
https://allegro.pl/oferta/modul-8-kanalowy-pomiar-temperatury-ds18b20-rs485-13125521963
są też lepiej obudowane 'ADAM'y za ok 240 https://kamami.pl/ekspandery-linii-io/1182524-wp3066adam-8-kanalowy-modul-do-akwizycji-danych-ds18b20-z-interfejsem-rs485.html
w obu przypadkach możemy nadać unikatowy adres MODBUS i podłączyć wiele takich modułów

3
Tematy ogólne / Odp: PLC po latach
« dnia: Grudnia 18, 2022, 11:22:32 am »
Hej, ja też mieszkam z Wago od 4-5 lat, ale tyle chciałem zrobić sam, że... wiele rzeczy ciągle jeszcze robię :D, np. teraz zajrzałem, żeby odświeżyć wiedzę o czujkach ruchu.
Ufam tym, którzy robią z tym sprzętem w przemyśle, a o części zamienne się nie martwię - te tysiące instalacji przemysłowych też przecież będą sukcesywnie przechodzić na jakieś nowsze rozwiązania i sprawne używki trafią na rynek.
Kod staram się pisać czytelnie i z dużą liczbą komentarzy, tak, żeby każdy programista amator mógł się zorientować i coś zmienić, czy poprawić.
Niestety dokumentacja na styku elektryki i elektroniki jeszcze wymaga ogarnięcia, zebrania do kupy w jednym miejscu :)
Szafę przynajmniej mam zrobioną i opisaną perfekcyjnie przez Łukasza, którego tu poznałem.
Generalnie rolety i światła śmigają od początku, ale ciągle coś dorabiam np. 30 kanałowy DMX dla ledów podpięty przez Arduino i ethernet.
Niestety wiele rzeczy mniej krytycznych ciągle czeka na realizację - dallasy zamontowane w łącznikach, ale nie spięte, czujki ruchu, zalania i kontaktrony - kabelki ciągle wystają ze ścian :D

Ogólnie takim 'majsterkowiczom' jak ja łatwo jest wpaść w pułapkę ciągłego grzebania w czymś co powinno być dawno zrobione na systemowych podzespołach, a nie kombinowane "bo wiem jak to zrobić na arduino" ;)
Tak czy inaczej dzięki adminowi i tutejszej gromadce zapaleńców mam przygodę i dom inny niż wszyscy :)

4
Ja ciągle nic, reku działa, a priorytety są inne na razie.

5
Rozumiem, że jeśli wykorzystywany jest moduł CF (wpięty do wejścia Air-B) to do własnego sterowania rekuperatorem przez Modbus należy wykorzystać złącze Air++?
Wygląda na to, że masz rację, jeszcze nie zdążyłem podejść do tematu, ale spróbuję się upewnić w serwisie, żeby nie było wątpliwości.
Na stronach TG (http://thesslagreen.com/pliki-do-pobrania/) są schematy sterownika (ostatni 9.9c) i tak jak piszesz jest zaznaczone, żeby nie używać BMS razem z modułem CF, ale nie mam 100% pewności, że Air++ ma identyczne wyprowadzenia i modbusa. Na forum muratora czytałem, że planują wprowadzić jakiś rozdzielacz modbusa właśnie w tym celu, ale dobrze by było, żeby działało z Air++.

6
Programowanie / Odp: Modbus - kilka pytań?
« dnia: Grudnia 11, 2019, 12:34:13 pm »
przez instalatora dostałem z Thessli opis wyprowadzeń i rejestry modbusa, więc założyłem oddzielny temat
https://www.edom-plc.pl/forum/index.php?topic=459.0

7
Właśnie dzięki instalatorowi dostałem dokumentację do mojego reku - to Airpack najnowszej serii 4 (biały), ale prawdopodobnie wiele materiałów (opisów wyjść itp) jest również zgodna z poprzednią serią.
W załącznikach są pdf'y z opisem wyprowadzeń (RJ45)
Air-B - Magistrala RS-485, modbus RTU
Air-S - od najprostszego sterownika - wystarczy pdać 24V na odpowiednie piny, aby w prosty sposób zmieniać predefiniowane prędkości (biegi I-II-III) lub uruchomić wietrzenie.
W trzecim pliku jest lista rejestrów Modbus.
Mam sterownik 881 i zamierzam zrobić wizualizację danych i sterowanie, dlatego nie zamawiałem żadnych paneli oprócz najprostszego, potrzebnego do uruchomienia i podstawowej konfiguracji. Jeśli stworzę coś sensownego to oczywiście się tutaj pochwalę ;).

8
Programowanie / Odp: Modbus - kilka pytań?
« dnia: Listopada 24, 2019, 09:04:25 pm »
dzięki wielkie, PM poszło, mam serie 4 (nie wiem czy to jeszcze "home" czy nie) taka biała "krówka" model 500h króćce po obu stronach ma w jednej linii pionowej - wcześniejsze modele miały rozsunięte na boki, mam też moduł CF - dla serii 4 to jest chyba CF2.
Właśnie w nadziei na integracje z całym domem zamówiłem tylko podstawowy interfejs AirL do uruchomienia.

9
Tematy ogólne / Odp: Prosty termostat 1-wire
« dnia: Listopada 22, 2019, 12:03:26 am »
witaj, uruchomiłem kilka projektów na różnych arduino - to na prawdę jest proste, chętnie pomogę jeśli się zdecydujesz, ale jeśli chciałbyś uC wykorzystać później do czegoś użytecznego, to wg. mnie lepszym wyborem będzie ESP 8266 lub jak pisze admin, droższe ESP32 - oba układy dedykowane do IOT, mają WiFi, mogą długo pracować na baterii itp.
Jeślibyś wybrał którąś małą odmianę arduino (mini, nano) to sprawdź czy operuje na 5V a nie na 3.3V bo może być utrudnione sterowanie przekaźnikiem.

10
Programowanie / Odp: Modbus - kilka pytań?
« dnia: Listopada 21, 2019, 10:36:02 pm »
Witaj,
Zerknij sobię w zakładkę Resources->PLC Configuration->Modbus-Master[FIX] masz tam piękny kreator do używania z Modbusem.
Praktycznie zero pisania kodu podstawiasz zmienne pod adresy z z głowy.
Zrobiłem za jego pomocą komunikacje z rekuperatorem thessla green airpack.
W razie pytań chętnie pomogę.
Pzd
Odgrzewam ze względu na komunikację z AirPackiem, a taki właśnie się 'wprowadził' do mojego domu i chciałbym go jakoś spiąć, bo licząc na to wybrałem tylko podstawowy sterownik do ustawiania rekuperatora.
Więc jeśli możesz zim to opisz komunikację, a przede wszystkim rejestry rekuperatora.

11
Tematy ogólne / Odp: 1-Wire i Beckhoff - co zamiast Raspberry Pi
« dnia: Marca 12, 2018, 04:53:57 pm »
z jakiego modułu ethernetowego i jakiej biblioteki korzystasz?
W końcu zrezygnowałem z czegokolwiek innego na rzecz modułów RTD od Wago. Na Ebayu nakupowałem ich tyle ile trzeba za nieduże pieniądze i mam z głowy. Mam 24 wejścia i jest wystarczająco.
dzięki za odp, ale chodziło mi o moduł ethernetowy do arduino jakiego krwi używa do komunikacji z wago po http :)
ja nakupiłem już DS18b20, a że na arduino to i owo przećwiczyłem to będę robił na tym "centralkę" pomiarową, póki co tak jak pisałem, skomunikowałem się po modbusie, ale moduł ethernetowy leci z chin i niedługo będę się bawił, więc ciekaw jestem jak inni sobie poradzili.

12
Tematy ogólne / Odp: 1-Wire i Beckhoff - co zamiast Raspberry Pi
« dnia: Marca 12, 2018, 04:12:36 am »
Arduino z modułem RS485 np. takim za 5zł udało mi się połączyć modbusem z wago 881 i kartą 750-652 - trzeba tylko dać rezystory terminujące na obu końcach (nie wiem jak będzie przy większej ilości urządzeń, ja podłączałem na stole, na płytce stykowej).
Docelowo będę raczej próbował z HTTP jak kolega Krwi, przy okazji, z jakiego modułu ethernetowego i jakiej biblioteki korzystasz?

13
Tematy ogólne / Odp: Zasilanie awaryjne...?
« dnia: Lutego 25, 2016, 12:23:00 pm »
Witam wszystkich,
(pierwszy post, ale czytam już dłuuugo, w tym roku zaczynam budowę, więc będą pewnie i pytania :))

co do agregatów to dla tych, którzy mają gaz w zasięgu, jak i nie (butle) warto chyba rozważyć takie paliwo,
propozycje są całkiem ciekawe (kilka pierwszych googlnięć)
http://agregaty.org.pl/category/agregaty-przenosne/lpg/
http://www.agregaty.toptech.pl/4_187/kne5500e3.aspx
https://sklep.gaspol.pl/agregat-6500;jsessionid=STWUEqMgFzWQsTP-lr7cpLza.undefined

Strony: [1]