'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - mendium

Strony: [1] 2 3 4
1
Tematy ogólne / Odp: Łączniki szybkie pytanie
« dnia: Kwiecień 09, 2019, 08:48:40 am »
Apropos łączników, szybkie pytania apropos wspomnianego Berkera 53503404. Czy jest to jedyny 4-krotny zwierny na rynku oprócz modułowego TEM? Ten drugi odpada, małzonce się średnio podoba.

Osobiście nie znalazłem nic innego. Do tego łącznika można dobierać różne ramki i przyciski, więc żonie na pewno coś się spodoba. Moja żonka chciała obudowy w kolorze antracyt ale cena była 3x większa.

2
Tematy ogólne / Pomiary DC
« dnia: Luty 22, 2019, 09:56:29 am »
Czy ktoś zmontował układ do pomiarów DC, z wykorzystaniem bloków 750-493 lub 750-494. Chciałbym złożyć układ do pomiaru parametrów rozładowania baterii (12V 7Ah) i określania ich stanu faktycznego.
Instrukcja bloku mówi o stosowaniu bocznika pomiarowego 4 zaciskowego  i tutaj nie do końca wiem jak temat ugryźć, tzn jaki dobrać bocznik.

3
Tematy ogólne / Odp: Łączniki szybkie pytanie
« dnia: Luty 18, 2019, 08:13:16 am »
Owszem jest to bardzo głupi pomysł, bo zabiera możliwość sterowania wejściami z poziomu webvisu. DO sterowania oświetleniem nie potrzebujemy Sygnału ciągłego tylko impulsu np z przełączników dzwonkowych.

4
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Moduły kontroli temperatury Wago
« dnia: Grudzień 27, 2018, 08:48:56 am »
Moduły RTD wychodzą stosunkowo drogo za sztukę. Dużo kosztowo efektywniejszym rozwiązaniem jest danie konwertera RS485 na 1Wire i takie czujniki.

5
Tematy ogólne / Odp: Rozdzielnia - help
« dnia: Sierpień 20, 2018, 08:56:11 am »
Pooglądaj sobie zdjęcia jak inni na forum robili. Są dwie wersje:
-jedna duża szafa i sprowadzone do niej wszystkie przewody(prądowe i sterownicze)
-dwie szafy prądowa i sterownicza.

Ja swoją szafę zrobiłem wnękową wykutą na 14cm w suporku o wymiarach 800 szeroka na 1950 wysoka. do tego mam płytę blaszaną montażową o podobnych wymiarach. Drugi raz zrobiłbym natynkową obudował karton gipsem i zamówiłbym drzwi rewizyjne pod wymiar.
Zugi tak jak piszesz są dobrym pomysłem.
Połączenie skrętki na łączówkach typu krone lub zamienniki ewentualnie patchpanel krosowniczy.

6
Tematy ogólne / Odp: Okablowanie i nie tylko
« dnia: Lipiec 30, 2018, 07:54:36 am »
Ja tam puściłem po 4 skrętki do każdego rozdzielacza CO. Gdzieś tutaj w innym wątku pisaliśmy o obciążalności wyjść i zapotrzebowaniu mocy siłowników CO. To było chyba coś koło 2W przy napięciu 24V. Jeśli dasz sterowniki 230V to raczej skrętka nie da rady z uwagi na grubość izolacji, ale bym sugerował jednak siłowniki 24V. Tam gdzie zawsze ma grzać to siłowniki NO a gdzie tylko podtrzymywać temperaturę (np. garaż) siłowniki NC.

7
Tematy ogólne / Odp: Wydzielona kotłownia
« dnia: Lipiec 26, 2018, 09:48:44 am »
Czyli że max 64 szt czujników i max 260m łącznie długość kabli? Jeśli tak, to jeżeli podłączę 10 czujników i od każdego poprowadzę kabel 30m bezpośrednio do rozdzielni to przekroczę warunek 260m

Ja wiem że dla kogoś w temacie to durne pytania ale ja jestem budowlańcem i elektronika/automatyka/programowanie to kompletnie czarna magia a trzeba zdecydować jak rzucić kable.
To już jest konkretne pytanie.
Mamy dwa limity:
- 64szt czujników
- maksymalną sumę długości wszystkich podłączonych linii do DNB 400 - 260m.
a jeśli 10 czujników po 4m połączę w gwiazdę w kotłowni i stamtąd jednym kablem 30m do rozdzielni to nie przekroczę?
Teoretycznie powinno być ok. Natomiast taki dodatkowy punkt gwiazdowy może też negatywnie wpływać na działanie całości. Ciężko wyrokować na odległość.Jeśli nie to trzeba będzie przenieść ADA401WP i DNB 400 do kotłowni i zainstalować w małej rozdzielni natynkowej.
Nie znalazłem też informacji czy ADA da się skonfigurować z poziomu PLC czy trzeba dokupić konwerter na USB i najpierw skonfigurować laptopem?
Musisz kupić konwerter RS485 na USB (np ada-i9141 - 119zł netto) i konfigurujesz z poziomu PC specjalnym do tego oprogramowaniem. Oprogramowanie jest darmowe.

8
Tematy ogólne / Odp: Wydzielona kotłownia
« dnia: Lipiec 25, 2018, 10:05:51 am »
czy ta jedna magistrala to trzy przewody a czujniki spinam w gwiazdę w kotłowni czy też od każdego czujnika bezpośrednio do DNB trzeba ciągnąć?
Czy do ADA da się podłączyć czujniki bezpośrednio, np do tymczasowych testów?

Proponuję ściągnąć dokumentację i sprawdzić jak to urządzenie w ogóle działa a później w miarę niejasności zadawać pytania.


9
Tematy ogólne / Odp: Okablowanie i nie tylko
« dnia: Lipiec 24, 2018, 10:33:38 am »
Po pierwsze jak sterujecie elektrozaworami od wody i centralnego ogrzewania. Elektrozaworów jest cała masa od 12 V, przez 24 V po 230 V. Czy do sterowania na 24 V wystarczy puścić do zaworu tylko skrętkę? Sterowanie musi być przez przekaźnik czy można bezpośrednio z wyjścia cyfrowego?
Zawory do wody, szamba etc to zawsze 24VDC. Dla bezpieczeństwa lepiej nie stosowań tam 230VAC. Gdzieś widziałem stronę w sieci z elektrozaworami jest kilka opcji do wyboru. na wejściu do wody zainstaluję najpewniej zawór z siłownikiem 7przewodowy. Zawór będzie zamykany w przypadku uzbrojenia alarmu a otwierany przy rozbrojeniu.
Do podłogówki mam siłowniki KAN 24VDC NO. Trzeba pamiętać o minimalnych przepływach wody np w przypadku instalacji pompy ciepła. Tak by pompki nie pracowały na zamkniętych wszystkich siłownikach lub otwartej zbyt małej ich ilości.

Druga kwestia, która mi się nasunęła to kwestia montażu kontaktronów na roletach zewnętrznych. Konkretnie zastanawiam się gdzie go montować. Na górze rolety gdzieś przy kasecie, czy lepiej na dole przy parapecie?
Czy to jest konieczne? Rolety posiadają własną logikę sterowania. Ja dociągnąłem do nich przewody 4x1.5mm2. Twój pomysł da jedynie informacje o tym czy ktoś z zewnątrz nie podniósł rolet. Do sterowania Wago wydaje mi się wystarczające. A jeśli nie to dołożę dodatkowo przewód od kontaktronów okien.

No i jeszcze jedna kwestia okablowania "dzwonka". Chciałbym mieć możliwość zainstalowania wideodomofonu (IP) w domu. Z tego co widziałem Satel już się nawet pochwalił czymś takim na jakiś targach, ale póki co nie widzę nic takiego w jego ofercie. Chciałbym, aby gdy ktoś zadzwoni, na monitorze wyskoczył obraz z kamerki a na aplikacji w telefonie na telefonie (nie chcę jednak, aby było to albo apka na telefon, alba monitor).
Jest na youtube tutorial jak podłączyć obraz z kamery IP do wizualizacji Wago.

Instalacja alarmowa
Ze względu na ilość wejść i wyjść (po 160) jakie posiadam w sterowniku Wago nie decydowałem się na osobną centralką alarmową oraz manipulator. Wszystkie sygnały z czujników ruchu oraz kontaktronów schodzą się w jednym miejscu i determinują aktywację alarmu w przypadku gdy jest on uzbrojony.

Czy mógłby się kolega podzielić ideą jak oprogramować w Wago logikę takiej centralki alarmowej? Chodzi mi ten pomysł po głowie ale nie rozgryzłem jeszcze szczegółów. Chciałbym aby alarm dało się uzbrajać z ekranu wizualizacji i np po uzbrojeniu ekran ten stawałby się nie operacyjny.

10
Tematy ogólne / Odp: Czujnik nasłonecznienia?
« dnia: Lipiec 09, 2018, 10:06:56 am »
Łukasz czujniki oświetlenia i nasłonecznienia z celmaru dają wynik procentowy. Czy ten wynik w jakiś sposób skalibrowałeś do wartości mierzalnej np luxy czy po prostu używasz tak jak jest?

11
Tematy ogólne / Odp: Czujnik nasłonecznienia?
« dnia: Lipiec 06, 2018, 08:08:01 am »
Najlepiej 3 czujniki nasłonecznienia.

Czy może kolega polecić jakiś konkretny model?

12
Tematy ogólne / Odp: Okablowanie gniazd elektrycznych
« dnia: Lipiec 03, 2018, 08:34:57 am »
Dodatkowo możesz położyć skrętkę do każdego gniazdka i po przekaźniku w celu np sterowania grzejnikami elektrycznymi lub innym odbiornikiem. Ewentualnie sprowadzić wszystkie przewody do rozdzielni.

13
Tematy ogólne / Odp: Laczowki lsa/krone
« dnia: Czerwiec 29, 2018, 07:59:32 am »
czym rożni się łączówka rozłączna i nie rozłączna? jest gdzieś schemat połączeń takiej łączówki? znalazłem taki gniezdnik https://www.atel.com.pl/produkt.php?hash=07409 myślicie, ze będzie dobry do inteligentnego domu średniej wielkości? czy za mały?

Po pierwsze to pisz z polskimi znakami albo włącz auto korektę.
Po drugie różnica jest taka że możesz przerwać styki przez włożenie odpowiedniej zwory w środek łączówki. Moim zdaniem do domu nieprzydatne.
A ile szt przewodów położyłeś w domu? trzeba policzyć. Może ewentualnie gniezdniki pojedyncze i w razie czego zapas miejsca i będziesz dokładał kolejne.


14
Tematy ogólne / Odp: Ciepło w szafach rozdzielczych
« dnia: Czerwiec 22, 2018, 08:33:29 am »
Dodatkowy termometr i wilgotnościomierz w szafie i obserwować co się dzieje.

15
Tematy ogólne / Odp: Okablowanie gniazd elektrycznych
« dnia: Czerwiec 22, 2018, 08:32:24 am »
Proponuję standardowe grupowanie gniazd w pomieszczeniach osobno łazienki, kuchnia, garaż, kotłownia. W takim salonie mam chyba 6-7 gniazd podwójnych  spiętych w jeden obwód. Sypialnie  korytarze etc możesz połączyć w większe obwody.
Generalnie jeśli mówimy o odcinaniu napięcia w gniazdach to polecam zrobienie na styczniku 3f, obwodów które nie wymagają ciągłości zasilania. Nie warto przerywać obwodów pieca, lodówki, alarmu, routera. Dodatkowo dokładając 2 stycznik i np. UPS można zrobić taki mały APZ mini do przełączania zasilania pewnych obwodów.

Strony: [1] 2 3 4