'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wątki - vakul

Strony: [1]
1
Tematy ogólne / [SPRZEDAM] Licznik F&F LE-03MP
« dnia: Październik 25, 2018, 08:25:19 am »
Sprzedam licznik 3 fazowy z Modbusem. Mierzy zużycia chwilowe na poszczególnych fazach, napięcia, moc czynna i bierną i inne.
Tutaj szczegóły:

https://www.fif.com.pl/liczniki-zuzycia-energii-elektrycznej/463-licznik-zuzycia-energii-le-03mp.html

Nowy i nieużywany. Cena 490zł.

2
Programowanie / Adresowanie zmiennych
« dnia: Marzec 14, 2018, 08:58:45 am »
Próbuję ugryźć Modbusa TCP w sterowniku 750-880 (pobieranie i zapisywanie danych do sterownika przez aplikację zewnętrzną - konkretnie OpenHab).
Testowe połączenie nawiązałem, pobieram rejestry. Pytanie mam o zmienne.

Jeżeli adresuję zmienną w ten sposób:
test_var   AT %MB0 : BOOL;
to rozumiem, że kompilator uwzględnia moje deklaracje i pomija wskazane w deklaracjach zakresy pamięci? Moje deklaracje mają priorytet, a cała reszta zmiennych "dostosuje się" ze swoją lokalizacją? Czy nie ma ryzyka nadpisania innych zmiennych?
Jaki charakter mają te zmienne - czy jest to odpowiednik VAR RETAIN PERSISTENT?

Jeżeli zmienna z kolei jest zadeklarowana zwyczajnie:
test_var : BOOL;
To czy jest w jakiś sposób dostępna przez modbusa? Wiadomo, jej adres może "pływać" między kompilacjami ale czy pobierając adres zmiennej z wizualizacji mogę go jakoś wykorzystać z modbusem?

Kolejna sprawa to wejścia i wyjścia cyfrowe. Czy dobrze to rozumiem, jeżeli czytam np. 7 bit to zawsze będzie to 7 z kolei wejście fizyczne na sterowniku? Jeżeli dodam/usunę karty ze sterownika to muszę na nowo przejrzeć co gdzie jest podłączone i odpowiednio do zmian czytać rejestry?

3
Tematy ogólne / Sklejanie przekaźnika z zasilaczem do listwy LED.
« dnia: Luty 28, 2018, 01:58:38 pm »
Uruchomiłem oświetlenie nad szafką w kuchni - listwa LED z zasilaczem takim jak tutaj:
http://www.strefaledowa.pl/pl/p/Zasilacz-LED-15W-12VDC-GTV/1268

Problem jest z przekaźnikiem WAGO 857-304, skleja się niemal natychmiast po 2-3 włączeniach. Po wyjęciu i "opukaniu" działa znowu przez chwilę. Te same przekaźniki od roku bez problemu działają z roletami i oświetleniem. Problemów dotychczas z nimi nie miałem.

Nie chciałbym zamieniać przekaźnika w rozdzielni, wolę raczej wymienić ten badziewny zasilacz w meblach (jest poza rozdzielnią).
Czy może coś konkretnego/sprawdzonego zaproponować (12V)?|Listwa ma ok. 1m, więc wymagania prądowe z zasilacza są znikome.

4
Tym razem brama garażowa.

Długo kombinowałem, jak uzyskać rzetelną informację o bieżącym położeniu bramy garażowej.

Podejście pierwsze - dwa kontaktrony w skrajnych pozycjach bramy. Dzięki temu wiemy, czy brama jest w pełni otwarta lub w całkowicie zamknięta. Położenia pośrednie można wyliczać wg czasu ruchu bramy. Temat ogólnie złożony i bardzo podatny na ewentualne nieścisłości w wynikach (brama ręcznie otwarta, zablokowana itd.).

Podejście drugie - odczyt impulsów z kręcących się elementów napędu bramy. Rozważałem 4 magnesy na kole nawojowym od linki i jeden kontaktron liczący impulsy z tych magnesów. Dodatkowo kontaktrony na skrajnych pozycjach, jak wyżej.

Podejście trzecie - odczyt impulsów z silnika napędu bramy (są tam enkodery optyczne) - porzuczone.

Rozwiązanie:
Podejście czwarte, które ostatecznie wdrożyłem oparte jest o moduł 4-20mA (Wago 750-492) + wieloobrotowy potencjometr zadający pozycję wałka, na który nawija się linka unosząca bramę.

Po obserwacji wyszło mi, że wałek przy pełnym zakresie ruchu bramy obraca się niecałe 7 razy. Potencjometr z kolei pozwala na wykonanie 10 obrotów. Dalej były dwa problemy do rozwiązania, podłączenie elektryczne i mechaniczne połączenie potencjometru z bramą.

Elektronika:
Przy sterowniku moduł 750-492, dalej dwa przewody do potencjometru przy bramie.
Skorzystałem z takiego schematu: http://forums.mrplc.com/index.php?/topic/30861-4-20ma-from-potentiometer/
Moje R1 to 220 Ohm, R2 chyba takie jak w schemacie, nie pamiętam. W internecie są dostępne kalkulatory, do wyliczenia poszczególnych rezystancji.

Mechanika:
Tutaj proszę zerknąć na zdjęcia. Na wałek bramy (średnica coś ok. 25mm) na gorąco nałożyłem mufę PCV (musiałem ją podgrzać bo nie chciała wejść, brakowało ok. 1,5mm na średnicy). W dużą mufę wcisnąłem mniejszą (weszła na wcisk). Teraz średnica była już zbliżona do tej, której potrzebowałem. W małej mufie włożyłem kawałek gumy tak aby gałka potencjometru weszła na delikatny wcisk. Pełni to rolę sprzęgła, w razie blokady, a dodatkowo pozwala tłumić bicie przez niewspółosiowe ułożenie wałka i potencjometru.

Na potencjometrze jest gałka, mimo odpowiedniego dokręcenia to i tak przy nadmiarze siły się obraca, czyli w razie konieczności będzie to drugi stopień sprzęgła.

Potencjometr umocowałem trytytkami do blaszki od regipsów (służyła do krzyżowego łączenia profili). Blaszka pozwoliła na ręczne dopasowanie odległości od ściany aby uzyskać w miarę równe ułożenie potencjometru w jednej osi z wałkiem bramy. W trakcie pracy blaszka lekko pracuje, co jest całkiem dobre i nie polecam robienia całości na sztywno.

Na górze umocowałem puszkę, w której ukryłem elektronikę i kabelki.

Program:
Po montażu trzeba było skalibrować pozycję bramy i odczyty z czujnika. Okazało się, że pozycja odczytana z czujnika zmieniała się wykładniczo (a miała być liniowa). Musiałem to uwzględnić w programie. Zanotowałem w excelu kilkanaście pozycji bramy w postaci par "uniesienie bramy w milimetrach" + "odczyt z czujnika". Pierwsze 60-70% uniesienia bramy daje odczyt z grubsza liniowy, później wzrost jest gwałtowny. Dlatego w pozostałych pozycjach zagęściłem odczyty. Mając zestaw takich par pozycje pośrednie interpoluję w programie.

W celu odfiltrowania wskazań czujnika użyłem funkcji FILTER_DW z bibliotek Oscat. Po filtrowaniu odczyty pozycji zmieniają się maksymalnie o kilka milimetrów.

Źródło w ST umieszczę w osobnym poście.

Podsumowanie:
Rozwiązanie w 110% spełniło moje oczekiwania a precyzja odczytów niesamowicie mnie zaskoczyła (dokładność rzędu 1cm). Na wizualizacji mogę wyświetlić sobie na ile centymetrów mam podniesioną bramę lub wyrazić to w procentach - wedle uznania. Kontaktronów, na skrajnych pozycjach, mimo że je zamontowałem, nie używam bo nie ma takiej potrzeby. Odczyt pozycji bramy jest niezależny od tego, czy ktoś uniósł ją ręcznie (bez prądu) czy ze sterownika. Rozwiązanie idealne.

Koszt części, to około 30-40zł (mufy PCV z castoramy, elektronika z allegro) nie licząc oczywiście modułu wago, który miałem na stanie. Z wykonaniem całości zeszło mi ze dwa dni, trochę pracy jednak było.

A jakby ktoś pytał "ale po co?", odpowiem "bo można" ;)

5
Proponuję otwarcie nowego działu/serii "Pomysłowy Dobromir" :)
1 wątek = 1 pomysł, w miarę możliwości z dokumentacją fotograficzną i krótkim opisem. Czas trochę rozruszać forum!

Przykładasz głowę do poduszki i słyszysz: "A drzwi zamknięte?" Resztę znacie.

Moje rozwiązanie problemu:
Po demontażu metalowego szyldu napakowałem plasteliny aby określić, w które miejsce trafia rygiel zamka.
Następnie nawierciłem dwa otwory u góry i u dołu, resztę obrobiłem ostrymi dłutami. Finalnie otwór okazał się być odrobinę za nisko (rygiel ślizgał się po rolce krańcówki) i musiałem zrobić podkładkę w jego dolnej części (kawałek białej trytytki).
Wycięcie otworu poszło sprawnie, najwięcej czasu zajęło przełożenie przewodu za ościeżnicą.
Kabel doprowadziłem do pobliskiej puszki z włącznikami światła.

Za ościeżnicą warto zostawić lekki nadmiar przewodu, tak aby dało się wyjąć krańcówkę, odlutować i wymienić gdyby była taka potrzeba. Jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby ułożenie peszla od ościeżnicy do puszki ale u mnie było już za późno.

Są też komercyjne rozwiązania np: https://www.google.pl/search?q=031309.06 ale u siebie bym tego nie wcisnął.

Koszt operacji 2 zł, WAF bardzo wysoki.

6
Tematy ogólne / Czujnik wilgotności gleby
« dnia: Czerwiec 20, 2017, 10:04:01 pm »
Zastanawiam się jak ugryźć temat odczytu wartości z czujnika wilgotności gleby.

Rozważam zrobienie czegoś takiego:
http://vanderleevineyard.com/vineyard-blog/the-vinduino-project-2-making-and-installing-gypsum-soil-moisture-sensors

Lub zakupienie gotowca:
https://www.amazon.com/Watermark-Soil-Moisture-Sensor-Cable/dp/B00IAWEHSQ

Opcja druga to wykonanie z jakiegoś granulatu i ponoć jest to bezobsługowe. W wersji pierwszej (gipsowej) żywotność czujnika jest ograniczona ale można łatwo (i tanio) zrobić ich dużą ilość na ewentualne wymiany.

W każdym razie aby odczytać rezystancję takiego czujnika to trzeba ją mierzyć z użyciem prądu zmiennego. Ze stałym ponoć to nie wyjdzie. Mój poziom wiedzy z tego zakresu nie pozwala mi ocenić dostępnych opcji i zwracam się do was o pomoc. W jaki sposób odczytać stan takiego czujnika z użyciem WAGO? Czy dałoby się to zrobić z wykorzystanie modułu AI?

Tutaj jest gotowiec do opcji II podający na wyjściu napięcie 0-2.8 volta, niestety kosztuje kolejne $$$.
http://www.irrometer.com/pdf/sensors/405%20Voltage%20Adapter%20&%20Isolator-WEB.pdf

7
Tematy ogólne / Konwerter RS232 <> RS485
« dnia: Kwiecień 19, 2017, 10:06:34 pm »
Cześć,
Chciałbym ugryźć temat rekuperatora po modbusie.
Mam na stanie 2 moduły: 750-650/003-000 (RS232C konfigurowalny). Nie mam modułu do RS485.

Czy dołożenie konwertera takiego jak na allegro występują w cenie ok. 15zł: https://allegro.pl/listing?string=konwerter%20rs232%20rs485
rozwiąże problem i będę miał pełnoprawny moduł RS485 czy będą jakieś ograniczenia?

A może ktoś zechciałby wymienić się sztuka za sztukę?

8
Tematy ogólne / Przewody do krosowania
« dnia: Marzec 24, 2017, 06:10:41 pm »
Jakich przewodów używacie do krosowania pomiędzy LSA, sterownikiem i przekaźnikami?
Pod ręką oczywiście najwięcej skrętki, jednak rozplątywanie par i mnogość kolorów trochę mi nie pasuje i zaburza mi ład w rozdzielni :)

Szukam czegoś prostego, nieskręconego 0,5mm2 w drucie. Rozwiązaniem jest YTDY alarmowy, tylko dostaję od razu 6-8 różnych kolorów. A ja potrzebowałbym tylko 2-3 kolory.

Czy można gdzieś kupić TDY w pojedynczych żyłach? Nie mogę nic sensownego znaleźć.

9
Tematy ogólne / Czujniki temperatury DS18B20 w ramkach Berker B.Kwadrat
« dnia: Sierpień 05, 2016, 09:44:04 pm »
Taka mała fotogaleria, może się komuś przyda ;)

10
Tematy ogólne / Liczniki energii elektrycznej
« dnia: Maj 26, 2016, 11:28:56 pm »
Aktualnie domawiam brakujące elementy do rozdzielni i zastanawiam się nad pomiarem zużycia energii elektrycznej.

Mam na stanie liczniki:
1 sztuka - 3-fazowy
2 sztuki - 1-fazowe

Zastanawiam się czy zapakować 1x 3-faz + 2x 1-faz (do różnych zastosowań) czy sprzedać licznik 3-faz i dokupić 1x 1-faz i osobno mierzyć poszczególne fazy?

Jak w praktyce używacie swoich liczników?
Które rozwiąznie sprawdza się w boju?
Jaki urządzenia monitorujecie (rekuperator, piec, inne)?
Czy monitorowanie poszczególnych urządzeń ma sens?

Pomiar 3x1-faz wydaje się ciekawym rozwiązaniem, można z niego "wyczytać" zużycie na poszczególnych urządzeniach wiedząc na których są fazach i nie trzeba się rozdrabniać na osobne liczniki.

11
Tematy ogólne / Aktualne ceny przekaźników
« dnia: Październik 25, 2015, 08:17:16 am »
Cześć,

Pytanie - gdzie, jakie  i za ile można kupić przekaźniki?

788-304 - najtaniej widzę w TIM.pl za 17,37 netto (21,37 brutto)
857-304 - TIM.pl 30,57 netto (37,60 brutto)

Kiedyś miałem ofertę z WAGO na 788-304 w cenie 15,00 netto ale pewnie już nieaktualne.
Proszę piszcie obie ceny (netto/brutto) łatwiej to porównać.

12
Tematy ogólne / Dobór modułów WAGO
« dnia: Kwiecień 13, 2013, 03:51:47 pm »
Witam,

Pierwszy post :) Temat wałkuję dłuższy czas. Rozważałem Fateka, Siemensa no i padło na WAGO.
Dlaczego WAGO? Dostęp przez Ethernet (innej opcji programowania nie rozważam). Banalne połączenie z np. MySQL. Nie zależy mi na wizualizacjach bezpośrednio ze sterownika ale dostęp do jego parametrów z zewnątrz i przygotowanie własnych narzędzi.

Dobra, a teraz konkretnie. Stoję przed wyborem modułów i przygotowania sterownika. Budowę rozpoczynam za kilka miesięcy, więc najwyższy czas się zaopatrzyć.

Wybrany sterownik: 750-880. Odrzuciłem 750-881 ze względu na brak slotu na kartę pamięci.

Mogę kupić zestaw startowy "Ethernet 4" za 2190zł netto (cena z 04/2013), w skład zestawu wchodzi:
750-880 sterownik sieciowy + karta SD 1GB
750-400 moduł wejść 2x DI
750-501 moduł wyjść 2x DO
750-600 moduł końcowy
787-602 zasilacz 24V
288-863 moduł przełączający (2-kanałowy zadajnik sygnałów dwustanowych)
759-333/000-923 oprogramowanie WAGO-I/O-PRO CAA + kabel USB
dokumentacja
kabel UTP 1m
2009-309 narzędzia montażowe

I teraz pytanie. Czy można to kupić taniej? Czy korzystniej będzie skompletować zestaw osobno?
W zestawie są moduły we/wyj ale tylko dwukrotne. Docelowo będę potrzebował dużo modułów i to tych większych.

Zastanawiam się, czy nie byłoby lepiej kupić sam sterownik 750-880 (1680 netto), do tego zwykłą kartę SD, moduły we/wyj po 8-16 portów, moduł końcowy i zasilacz. Wyjdzie ciut drożej ale od razu mam duże moduły we/wyj.

Nie potrzebuję "modułu przełączającego", kabla UTP, kabla USB, dokumentacji.

A jak z oprogramowaniem, czy to co jest w zestawie http://www.wago.com/wagoweb/documentation/759/eng_dat/d07590333000en.pdf jest mi potrzebne (tzn. czy nie mogę tego bezpłatnie pobrać ze stron wago/codesys)? Czy może jest to coś, czego nie zdobędę jak nie kupię i bez tego nie ruszę? Proszę o radę w temacie.

Czy narzędzia montażowe są niezbędne, czy zwykły śrubokręt daje radę?

Dużo pytań i będę pytał dalej ale na teraz wystarczy :)

Strony: [1]