'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wątki - blackbox

Strony: [1]
1
Tematy ogólne / Modbus, zapisy do pamięci
« dnia: Listopad 15, 2017, 09:25:53 pm »
Zastanawiam się jak jak fizycznie wykonywana jest operacja zapisu w protokole Modbus, tzn. czy za każdym razem następuje nadpisanie danego obszaru pamięci Slava, czy tylko wtedy, gdy wartość zapisywana się zmieniła. Jeśli zapis jest za każdym razem to należałoby  samodzielnie robić obsługę momentu zapisu bo zapisujemy do pamięci typu FLASH gdzie liczba maks. zapisów jest ograniczona. Interesują mnie konkretnie operacje zapisu:
1) z Openahab do Wago PLC: za pomocą definicji Switch nazwa {modbus="slave2:xx"} - znalazłem, że do ograniczania każdorazowego zapisu służy opcja updateunchangeditems
2) z Wago PLC do np. rekuperatora poprzez Modbus Master Configuration.

2
Tematy ogólne / System uprawnień sterownika WAGO
« dnia: Maj 04, 2016, 08:21:02 pm »
Po przeczytaniu manuali WAGO oraz wstępnym przeklikaniu konfiguracji sterownika i rozpoznaniu Codesys nie mam jasnych informacji o systemie uprawnień do sterownika WAGO.

1) Role.
Niby są 3 role: administrator, użytkownik, gość ale rola administrator sprowadza się chyba tylko do zarządzania kontami użytkownika i gościa. Czy są jakieś ograniczenia do konfiguracji sterownika z poziomu kont: user i guest? Dostęp przez ftp jest możliwy dla wszystkich kont.

2) Uprawnienia do ładowania programu do sterownika z poziomu Codesys.
Jak zabezpieczyć się przed możliwością załadowania do sterownika innego programu przez dowolną osobę mającą dostęp do sieci, w której działa sterownik? Czy do tego celu służą opcje (w Codesys) zabezpieczenia projektu hasłem przed odczytem i/lub zapisem?

3) Uprawnienia w wizualizacji.
Dostęp do wizualizacji w javie nie wymaga uwierzytelnienia natomiast dostęp z wykorzystaniem https://sourceforge.net/projects/webvisu/ już tego wymaga.

Jakie są Wasze doświadczenia w tym zakresie?

3
Tematy ogólne / Przygotowanie do instalacji
« dnia: Marzec 06, 2016, 09:57:48 pm »
Witam wszystkich.
Planowałem oprzeć moją automatykę o Satela Integrę ale po dotarciu do tej strony od razu zmieniłem koncepcję na wykorzystanie sterownika PLC. Z uwagi na doświadczenie w programowaniu wysokopoziomowym w grę wchodzi tylko CoDeSys (Structured Text).

Aktualnie jestem na etapie przygotowania do instalacji elektrycznej i w związku z tym mam kilka pytań aby o niczym nie zapomnieć:
1) ile łączników/puszek robić w przeciętnym pomieszczeniu i przed wejściem do łazienki: 1 czy 2? Czy można kupić przycisk dzwonkowy czteropolowy (cztery kwadraty) - wtedy teoretycznie wystarczyłby 1 przycisk?
2) Czy w miejscach strategicznych, w których będzie więcej włączników np. początek salonu, doprowadzić dwie skrętki do sterowania?
3) Czy do dwóch niezależnych punktów oświetleniowych położonych blisko siebie można wyprowadzić z rozdzielni jeden przewód 4x1,5 i rozdzielić je dopiero przed tymi punktami - będą wtedy oczywiście na jednej fazie
4) Czy można w Polsce kupić zestaw startowy ze sterownikiem Wago 750-881 taniej niż obecna cena w www.tim.pl? Czy może jednak wato kupić w niemieckim sklepie internetowym (tutaj jest za 600EUR z przesyłką) lub ebay - tylko co z gwarancją?
5) Czy warto kupić sterownik i inne moduły używane (allegro, ebay)?
6) Gdzie jeszcze warto doprowadzić skrętkę do sterowania (potencjalnie): rekuperator, sterownik automatu bramy garażowej, elektrozawór przy głównym wejściu do wody, pompa ciepła, wyjście do ogrodu. Ogrzewanie wszędzie podłogówka więc nie ma sensu sterować elektrozaworami rozdzielaczy. Mam okna dachowe Fakro więc może warto przewidzieć rolety zewnętrzne? Z czujników będę korzystał poprzez Satela. 
7) Czy na potrzeby pomiaru temperatury/wilgotności doprowadzić osobną skrętkę do każdego pomieszczenia?
8 ) W jaki sposób zostawić/zakończyć skrętkę w ww. miejscach - zostawić wystający przewód?

Strony: [1]