'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wątki - seler

Strony: [1]
1
Tematy ogólne / Centrala GTX2 64L i wago
« dnia: Luty 18, 2020, 08:48:07 am »
Centralkę jak w temacie chce mi założyć firma ochroniarska. Czy jest szansa żeby sygnały z czujek ruchu i kontaktronów wykorzystać również w PLC?

2
Tematy ogólne / Wzmacniacz 1-wire
« dnia: Listopad 18, 2019, 02:15:26 pm »
NIe mogę podłączyć więcej niż 3 czujniki na kablach w związu z tym poczytwaszy Admina czas na wzmocnienie sygnału.
Nie mam czasu i odwagi jak Admin samemu trawić płytki itd i znalazłem coś takiego: https://botland.com.pl/pl/raspberry-pi-hat-ekspandery-wyprowadzen/11711-1-wire-pi-plus-ds2482-modul-1-wire-dla-raspberry-pi-7426787870040.html czy to zadziała tak samo? Będę mógł podłączyć pod to 10+ czujników?

3
Tematy ogólne / Prosty termostat 1-wire
« dnia: Październik 07, 2019, 02:07:50 pm »
Szukam jakiegoś prostego termostatu który by rozłączał grzałkę na podstawie odczytu z czujnika 1-wire.

Problem w tym że czujnik już zamontowany i zabudowany więc nie mogę użyć takiego z gotowych zestawów, trzeba by móc to jakoś doprogramować... jak to najprościej zrobić?
Nie mam jeszcze sterownika a chcę trochę zautomatyzować kotłownię...

4
Tematy ogólne / Rozszycie sygnałów - na czym?
« dnia: Maj 14, 2019, 04:52:05 pm »
Tylko łączówki typu LSA czy w międzyczasie ktoś przećwiczył jakiś inny fajny patent?
Rozszywacie kompletne kable czy tylko wybrane pary przewodów?

5
Tematy ogólne / Dwa odczyty z jednego 1-wire
« dnia: Marzec 27, 2019, 12:33:11 pm »
Panowie, zakupiłem do bufora czterokanałowy termometr cyfrowy z czujnikami 1-wire, żeby wisiał w kotłowni na zbiorniku. Czy dla celów odczytów temperatury bufora przez PLC mogę wpiąć się równolegle w te same czujniki czy powinienem dołożyć oddzielne?

6
Tematy ogólne / Łączniki szybkie pytanie
« dnia: Luty 13, 2019, 01:41:42 pm »
wynikające z niewiedzy...  :-[

czy zamiast łączników dzwonkowych zadziałają łączniki zwykłe bistabilne? Wydaje mi się że tak bo plc widzi "sygnał jest" lub "sygnału nie ma" i odpowiednio reaguje?
Sterowania dodatkowe np ściemnianie sterowanie grupowe itd możnaby załatwiać np serią krótkich "włącz/wyłącz"

Da się?

7
Tematy ogólne / Wydzielona kotłownia
« dnia: Lipiec 24, 2018, 03:00:38 pm »
Ponieważ u mnie kotłownia jest znacznie oddalona od głównej "centrali" gdzie będzie PLC ale i również ze względu na etapowanie, sterowanie kotłownią będzie oddzielne, a tylko skomunikowane ethernetem.
Kotłownia to bufor ciepła 2m3 spinający kocioł na drewno, solar i grzałkę.

Sterownik kotłowni miałby obsługiwać:
- dwie pompy cyrkulacyjne (grzejniki i podłogówki)
- dwie pompy obiegowe (kotła na drewno i solarów)
- pompa cyrkulacji cwu
- grzałka 8kW
- nawadnianie ogrodu
- zawory trójdrogowe 2 szt (opcja)

Dane wejściowe:
- trzy czujniki temp bufora
- temp zasil i powrotu z kotła
- temp kolektora i wyjścia z wężownicy solarnej
- temp zewnętrzna
- stan elektrozaworów na rozdzielaczach (temp w pomieszczeniach i ster zaworami to już plc)
- temperatury powrotu z obiegów grzewczych

I teraz zastanawiam się jak to ugryźć. Planowałem Na Logo!8 bo programować nie potrafię i wydawało się prostsze ale teraz widzę takie z tym problemy:
- 7-9 pomiarów temp oznacza zakup 5szt modułów analogowych do LOGO (koszta) lub wykonanie jakiegoś "mostka" który by jakoś przesyłał informację o temperaturach do sterownika (np analogicznie do rozwiązania Admina z raspberry)
- jak skomunikować Logo z Wago, żeby wago wysłało sygnał "pompy stop/start" w zależności od temp pomieszczeń i stanu elektrozaworów na rozdzielaczach

Jeżeli zrobić pomiary temp na dallasach i rpi jako "mostek" to może już lepiej od razu powiesić całą kotłownię na rpi i nie mnożyć urządzeń? Zdaje się że rpi też może obsługiwać wejścia/wyjścia i możnaby jakoś przekaźniki podpinać... tylko z kolei boję się że to się zawiesi ...

Jak to ugryźć?

8
Tematy ogólne / Logo!8
« dnia: Kwiecień 13, 2018, 01:57:13 pm »
Włąsnie kolega mi zapodał że u siebie w tym systemie siemensa robi.
Tak patrzę na szybko i z zalet to cena, wbudowany webserwer, możliwość podłączenia wyjść 230V bezpośrednio do sterownika (nie trzeba przekaźników przynajmniej do 1kW na wyjście)...

Wiecie Panowie coś więcej na ten temat? Ja się znam na tym jak świnia na rynku papierów wartościowych więc...

9
Tematy ogólne / Krosowanie
« dnia: Luty 07, 2018, 09:20:35 am »
W jaki sposób rozwiązujecie krosowanie?
Wymyśliłem sobie że w szafce pod rozdzielnią na jednym bloku 20szt łączówek krone rozszyję wszystkie kable z budynku, na drugim bloku 5szt łączówek z jedną łączówką masową rozszyję sygnały do przekaźników, na trzecim bloku 2 łączówek z jedną masową sygnały wejścia do PLC, na czwartym bloku 2szt łączówek z jedną masową sygnały wyjścia z PLC i jedna łącżówka plus masa do rozszycia wejść sygnałów z dallasów.

Daje mi to możliwość dowolnego, i łatwego krosowania pomiędzy dowolnymi kablami.

Zalety jakie widzę to brak konieczności grzebania w rozdzielni po zakończeniu montażu, stosunkowa łatwość krosowania, możliwość szybkiej zmiany czy np. pominięcia sterownika (np w przypadku awarii czy czegokolwiek).

Jakie są wady, czego nie przewidziałem?

10
Tematy ogólne / Parę pytań
« dnia: Styczeń 24, 2017, 08:37:34 pm »
Na początek chciałbym się grzecznie przywitać i wielce podziękować, szczególnie Adminowi ale i innym udzielającym się za stworzenie niesamowitego kompendium wiedzy w zakresie automatyki domowej.
Forum przeglądam od kilku miesięcy i właściwie uczę się tu wszelkich podstaw. Sam jestem zwykłym inżynierem budownictwa i automatyka to dla mnie czarna magia a ponieważ również podjąłem decyzje - jakże rozważną ;) - o budowaniu się i jestem już po surowym zamkniętym to wymyśliłem sobie coby instalacje mieć trochę ułatwiające życie.
Kombinując jak osioł pod górkę i wyważając otwarte drzwi - co mam w zwyczaju - trafiłem tutaj a tu wszystko podane jak na tacy. Naprawdę chapeau bas Panowie!
O ile z elektryką sobie radzę o tyle z niskimi prądami słabiej a o programowaniu na razie nawet nie myślę ale po kolei małymi kroczkami...

Mam parę pytań na które nie znalazłem jeszcze odpowiedzi a sądzę że dla Was to prościzna, akurat jestem przed układaniem kabli więc to na tym etapi dośc istotne. Ale po kolei.

Nie planuję jakiegoś bardzo rozbudowanego systemu, ot miękkie sterowanie światłem, ogrzewaniem, zdalne włączenie grzałki bufora ciepła, kontraktrony, czujki dymu może parę czujek ruchu. Żaden tam kosmos. Ale mam pewien problem.
Otóż domek mój jest dość rozległy ze względu na to iż tylko parter a garaż sobie spory wymyśliłem (takie tam 80m2 plus kotłownia :)) bo dłubacz jestem i miejsce na różne maszyny miec muszę, konsekwencje tego są takie że muszę miec de facto 3-4 rozdzielnie bo łatwiej położyć jeden wlz niż ciągnąć 30m zasilania na każdy obwód w drugi koniec... I tu rodzą mi się pytania:

1. PLC będzie w centralnej 150polowej rozdzielni w holu. Rozdzielnia w kotłowni będzie miała parę obwodów gniazdowych, sterowanie pompami obiegowymi obiegów kotłowych pieca HG, kaflaka i solara, plus pompa w drenażu i mały hydroforek  i pewnie jeszcze z kilka urządzeń typu oświetlenie, podlewanie i coś tam. I teraz pytanie czy te 30m kabla sygnałowego z plc w głównej do przekaźnika w kotłowni to nie za daleko?
2. W kotłowni będę zbierał również z 10 albo i więcej pomiarów z dallasów 1-wire czy to na obiegach wody czy temp bufora itd i teraz czy można spiąć te dallasy w gwiazdę w rozdzielni kotłowni na jakiejś złączce i puścić jedną skrętką do rozdzielni głównej i tam spiąć w gwiazdę z pomiarami z pomieszczeń i to w RPi czy też każdy pomiar z kotłowni musze oddzielnie dociągnąć do głównej?
3. Czy do obsługi kilkunastu kontaktronów, kilku czujek dym/czad i kilku czujek ruchu potrzeba oddzielnej centralki np satel czy można to ogarnąć samym plc?
4. Dla obwodów oświetleniowych układ róznicówka-bezpiecznik-przekaźnik dla każdego oświetlenia a dla obwodów gniazd można tak: różnicówka-przekaźnik- kilka bezpieczników od obwodów? Chodzi mi o to że wychodząc z domu chcę żeby wyłączały się wszystkie obwody gniazdowe oprócz np lodówki, to musż edać oddzielny przekaźnik na każdy obwód czy moge kilka obwodów powiesic na jednym przekaźniku?

Z góry serdeczne dzieki za odpowiedź aczkolwiek sądzę że pytań się jeszcze narodzi wiele...

pozdrawiam
s

Strony: [1]