'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wątki - lorakb

Strony: [1]
1
Tematy ogólne / No to pora przejść do czynów ...
« dnia: Czerwca 21, 2020, 11:44:39 pm »
Śledzę edom-plc i forum od kilku ładnych już lat ale poza teorie nie wyszedłem z braku tworzywa, w którym mógłbym się wykazać.
Ale skoro buduje to czemu nie wykorzystać inspiracji czerpanej od Was w praktyce ...

Na razie wygląda to tak jak na zdjęciu czyli jakieś 2m2 szafy hager'a. Trochę mi się pewnie zejdzie zanim to pospinam z racji braku czasu ale liczę na Waszą wyrozumiałość i pomoc gdy pojawią się jakieś wątpliwości ;) w zamian podzielę się swoimi wrażeniami i doświadczeniem z drożenia :)

Pozdrawiam

2
Tematy ogólne / Rozdzielnia - help
« dnia: Sierpnia 16, 2018, 11:04:01 pm »
Potrzebuje Waszej pomocy,

Elektryk ma mi przygotować ofertę na wykonanie rozdzielni ale najpierw muszę mu powiedzieć co chcę. PLC i przekaźników mi nie zrobi ale podłączy całą resztę bym mógł potem w środek włożyć streownik.

Szafa ma być na jakieś ponad 500 modułów. Od góry elektryk sugeruje by weszły kable elektryczne (z gniazd, oswietlenia etc) powpinane w ZUG'i.

Tylko jak ogarnąć najlepiej skrętki ???
Prośba o sugestie jak to optymalnie zorganizować w szafie?
w jakiej kolejności rozmieścić w szafie by miało to rece i nogi?

jednym słowem wszystkie sugestie, spostrzeżenia mile widziane

temat robi mi sie pilny wiec z góry dziekuje za szybką reakcje :)

3
Sterowanie i Wizualizacje / Sterowanie z Win8
« dnia: Grudnia 27, 2013, 01:47:07 pm »
Panowie,
pod katem świątecznych prezentów szukałem ostatnio jakiegoś ultrabooka z ekranem 11,6 cala przy okazji zapoznałem sie z trendami w temacie  ultramobilnych komputerów głownie z win8.

Ale co z tego i po co to pisze? :)

Większość z tych sprzętów ma dotykowe ekrany, które działają na prawdę fajnie, są coraz tańsze i w słabszych konfiguracjach spokojnie znajdziemy coś do 1500zł. Mają "normalnego" windowsa  co za tym idzie zestandaryzowane możliwości oprogramowania. Często dyski SSD przez co system podnosi sie ok 7 sek (wytyczne Intela dla ultrabooków ale mamy też tańsze rozwiązania jak np Asus Transformer T100 1500zl) a nowsze konstrukcje mają sie podnosić z uśpienia max 3 sek, osobiście wybrałem Lenovo Yoga 11s.

choć nie byłem miłośnikiem win8 to po aktualizacji do win 8.1 + ekran dotykowy robi sie całkiem przyjemnie.
Wszystko to powoduje że mojej opinii robią się to prawie idealne urządzenia do sterowania systemami "inteligentnego" domu, dla tego zajrzałem do google by sprawdzić jak nowy interface windowsa można oprogramować i na co natrafiłem:

darmowe środowisko programistyczne: Microsoft Visual Studio Express 2013 do pobrania z:
http://www.visualstudio.com/en-us/downloads/download-visual-studio-vs.aspx

dodatkowo mamy do wykorzystania standardowe kontrolki i mnóstwo Tutoriali na MSDN i nie tylko, w tym również po polsku.
Możliwości graficzne są na prawdę olbrzymie tym bardziej że możne my sie zaopatrzyć w inne kontrolki dla przykładu:
http://www.youtube.com/watch?v=SbtvElPQmGw&list=PLgU2gv2vhS2jJ41b-Teo-DnapeaXAUqGM    - a to wygląda już na prawdę fajnie, choć wiadomo że przedstawione screeny dotyczą bardziej tematów biznesowych a nie automatyki domowej.
Oczywiście wypasione kontrolki sa często płatne ale widziałem że na chomiku też można co nieco znaleźć :)   

Z tego co zdążyłem sie zorientować interface tworzy sie w XAML'u i można korzystać z kreatora a logikę można tworzyć w Visial Basic lub C#, C++ etc do dyspozycji mamy również HTML i Jscript. Ogólnie tworzenie prostych aplikacji nie wygląda przerażająco ale za wcześnie bym o tym pisał.

Mamy wiec potężne możliwości jeśli chodzi o warstwę programistyczną, na prawdę genialne możliwości graficzne, super możliwości sprzętowe - nie jest problemem by np zabudować tablet z win8 w ścianie.
różne platformy sprzętowe bo możemy odpalić program na np telefonie z win phone, na desktopie, laptopie, tablecie i kto wie czym jeszcze.

Sprzęt który wzbudza sie w 3 sek jest już do przyjęcia bo jak miał bym za każdym razem czekać minute by włączyć komputer i coś sprawdzić czy sie pobawić to nie jest to zbyt ciekawa perspektywa.

Ciekaw jestem czy ktoś ma jakieś doświadczenie w tworzeniu tego typu aplikacji pod win8 i wykorzystuje tą platformę ? Oraz ogólnie co o tym wszystkim myślicie ?



 

 

4
Tematy ogólne / Opomiarowanie trochę inaczej 1-wire/USB/Router
« dnia: Lutego 04, 2013, 10:40:05 pm »
Szperając w sieci napotkałem ciekawy opis i może kogoś zainspiruje :)

http://www.tomkii.net/tech/pomiary/

pzdr

5
Programowanie / Biblioteki Oscat
« dnia: Lipca 04, 2012, 07:31:18 pm »
Witam,

testował lub korzysta może ktoś z bibliotek Oscat ? np oscat_building_100.lib ?

ciekaw jestem opinii na temat tych bibliotek oraz ewentualnych przykładów zastosować etc

6
(Pod)Systemy i Funkcje / Sterowanie ogrzewaniem
« dnia: Czerwca 28, 2012, 03:52:42 pm »
Przeczytałem opis sterowania ogrzewaniem na stronie oraz to co było na elektrodzie. Z opisu wnioskuje że był tworzony na etapie budowy systemu.

Interesuje mnie trochę więcej informacji na temat zastosowanych rozwiązań, pomysłów które się sprawdziły i tych które może okazały się błędne oraz jaka jest teraz ocena tego sposobu sterowania ogrzewaniem.
Te siłowniki rozumiem, że mają docelowe 2 stany czyli albo full otwarty albo full zamknięty :) Bez możliwości zdefiniowana stanów pośrednich – czy to się sprawdza ? nie ma potrzeby stosowania np. stanu półotwarty ? etc

Jeśli można by było liczyć na podzielenie się odrobiną swoich doświadczeń wniosków i przemyśleń w tym zakresie był bym wdzięczny :)

7
Programowanie / komunikacja z Wago
« dnia: Lutego 05, 2012, 08:57:36 pm »
Witam :)

Czytam z uwaga Twoją stronę jak tez wpisy na elektrodzie. Przyznam że od dłuższego czasu świtało mi zrobienie czegoś takiego po głowie ale poza chęciami żadna koncepcja się nie zrodziła do momentu zapoznania się z możliwościami dającymi wykorzystanie PLC.

od razu zaznaczę że mam tyle pytań że nie wiedziałem w jakim dziale ten wątek założyć wiec jeśli Pan uzna ze nie pasuje tu pokornie proszę o przepięcie :)

Nie mam kompletnie obrazu jak wygląda komunikacja z Wago. Na stronie jest zamieszczonych wiele przykładów ale jak sie nie zna podstaw ciężko zrozumieć szczegóły :)
Istnieje jakiś sposób by sczytać stany poszczególnych wejść/wyjść i zapisać np do exela ? chodzi mi po głowie zrobienie dla celów sterowania czegoś ala dashboard wyglądającego jak np jeden z tego filmu http://www.youtube.com/watch?v=n5hmLiQZyRA  Samo jego wykonanie jest banalne bo stanowi jedynie nakładkę na arkusz excela gotowych "komponentów" we flash'u które można zapisać jako własnie flash i umieścić na stronie www lub power point czy interaktywny PDF i któ5re dalej mogą funkcjonowac autonomicznie z zachowaniem całej logiki arkusza. potrzebny by jedynie był jakiś interfejs do komunikacji z Wago. Atrakcyjność wizualna nie ustępuje zadnym interfejsom gotowych systemów inteligentnych budynków $ 

Nie jestem informatykiem, zawodowo zajmuje się finansami choć wykorzystuje programowanie w PL/SQL, VBA trochę pisałem w Pascalu czy C# wiec strony programistycznej się nie boje choć z oprogramowaniem www styczności nie miałem.
Tak wiec czy znany jest ci może jakiś sposób by np komunikować się jakimś językiem np Visual Basic z Wago ?.
Tak jak np można się w VB poprzez ADO DB komunikować z bazą danych. Może jakieś biblioteki pozwalające na komunikacje z innych języków programowania etc
Nadzieje wiąże z Modbus choć na razie to tylko intuicja bo zielonego pojęcia nie mam co to za zwierz :) Masz może jakieś doświadczenia z Modbus ?

Przepraszam za chaos mojego postu ale w wyniku lektury tej strony mam tysiące koncepcji i mętlik w głowie :)

Strony: [1]