'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - vakul

Strony: [1] 2 3 ... 9
1
Tematy ogólne / Odp: Adresowanie zmiennych w PLC
« dnia: Marzec 23, 2020, 10:39:26 pm »
Dodaj ta zmienna do jakiejkolwiek wizualizacji w codesys i zerknij do pliku XML tej wizualizacji jaki adres zmiennej sie tam pojawia.

2
Tematy ogólne / Odp: Rownolegle podlaczenie przyciskow
« dnia: Grudzień 31, 2019, 10:37:38 am »
Zamiast wieloklików fajnie sprawdza się krótkie, długie i bardzo-długie przytrzymanie przycisku. A co za tym idzie dokładanie kolejnych elementów oświetlenia, tzn. krótkie przytrzymanie - 1 lampa, dłuższe - 2 lampy itd. Zdecydowanie bardziej intuicyjne.

Blok pisałem sam, bo w tym z oscata irytowało mnie opóźnione zadziałanie krótkiego przyciśnięcia na zboczu opadającym (tzn. po zakończeniu przytrzymania przycisku). Pierwsze kliknięcie aktywuje wyjście natychmiast na zboczu narastającym. Efekt zadziałania jest natychmiastowy bez zbędnych opóźnień. Przy wieloklikach to było jakieś takie nienaturalne.

3
Tematy ogólne / Odp: Przejście z linki na skrętkę - Krone
« dnia: Wrzesień 16, 2019, 09:06:33 pm »
Zrób to drutem (skrętką lub alarmowym) bez zdejmowania zewnętrznej izolacji. U siebie położyłem alarmówkę (8żył) jest cieńsza niż skrętka i wygodnie się układa. Zewnętrzną izolację rozpruwałem dopiero w okolicy złączek LSA.

4
Tematy ogólne / Odp: Rozszycie skrętek na łączówkach krone
« dnia: Czerwiec 01, 2019, 08:59:09 pm »
+24V bierzesz bezpośrednio z zasilacza i doprowadzasz w rejony łączówek LSA.

Nie jestem pewien, do czego służy łączówka "uziemiająca", nie udało mi się tematu zgłębić. Wygląda tak, jakby miała wspólny potencjał na wszystkich złączach i byłaby tym co potrzeba do dystrybucji +24V.

Innym rozwiązaniem, jest wstawienie mostka na zwykłej łączówce (musi być rozłączna). Miałem to tak zrobione przez jakiś czas ale zmieniłem koncepcję z braku miejsc na łączówkach. Mostek wyciąłem z cienkiej blachy i wcisnąłem w złączkę pomiędzy górnym a dolnym rzędem. Są oczywiście gotowe rozwiązania, szukaj czegoś takiego:
http://www.telecom-manufacturer.com/sale-8070732-earth-contact-clip-and-earth-plug-for-krone-lsa-modules.html

Obecnie mam rozwiązanie najmniej eleganckie, gdzie mam puszkę, w której z jednego przewodu +24V dołem puszki wychodzi z 6 skrętek a na każdym druciku mam +24V.

Jeżeli masz jeszcze miejsce na złączki to zrób kilka pełnych złączek +24V w różnych miejscach rozdzielnicy LSA (u góry i u dołu). Tak żeby w każdą stronę było blisko. Zrób wszystko z zapasem, żeby nie brakowało. Wyprowadź też -24V, bo w kilku miejscach na pewno też się przyda.

Co do wyciągania kabelków ze złączek, to robisz to haczykiem z noża Krone. Można to robić wielokrotnie.

W załączniku dodaję zrzut z mojej dokumentacji z rozdzielnicy LSA. Może wpadną jakieś pomysły. Wygodnym rozwiązaniem jest wyprowadzenie nadmiarowych wejść i wyjść sterownika na łączówkach LSA, na moim rysunku opisane jako "PLC DO" (digital output), a dalej ponumerowane O185, O186, IN129, IN130 itd. Zielone to jeszcze dostępne, a czerwone oznacza, że dane wejście czy wyjście wykorzystałem na jakieś nowe pomysły. Ostatnie 4 żyły w każdym rzędzie łączówek pozostawały mi wolne i początkowo tam właśnie miałem rozszyte +24V, ostatecznie rozszyłem tam te dodatkowe wejścia i wyjścia z PLC co było strzałem w dziesiątkę.

5
Tematy ogólne / Odp: Nowe moduły i...błąd migającej diody MS
« dnia: Maj 28, 2019, 02:33:43 pm »
Czy korzystasz z I/O config? Tam nowe moduły powinny być widoczne, zapisz tam nową konfigurację do pliku XML a następnie wczytaj ten plik w PLC Configuration w Codesys. Zdarzało mi się, że ze 2-3 restarty były konieczne zanim sterownik zaakceptował nowe moduły.
Z kolei w zakładkach na www sterownika były komunikaty w rodzaju "IO config mismatch" czy coś podobnego.

Przypomina mi się też, że na ftp sterownika można podejrzeć plik z konfiguracją modułów. Jest to /etc/EA-config.xml. Zmień mu nazwę/usuń i sprawdź czy wygenerował się na nowo z dodanymi modułami.

6
Tematy ogólne / Odp: Nowe moduły i...błąd migającej diody MS
« dnia: Maj 27, 2019, 11:49:09 pm »
Jak się uda odnaleźć sterownik w sieci to wejdź na serwer www sterownika i podejrzyj zakładki "Information" i "IO Config" w poszukiwaniu błędów.

7
Tematy ogólne / Odp: Podłączenie przekaźników do sterowania roletami
« dnia: Kwiecień 18, 2019, 09:50:19 am »
Zerknij na tim.pl
https://www.tim.pl/mostek-grzebieniowy-8-torowy-788-117

Mają na stanie mostki 8 torowe, w cenie 6,08 netto/sztukę. Sprzedaż na sztuki. Zawsze możesz skrócić mostek, łatwo je przyciąć.

8
Tematy ogólne / Odp: Podłączenie przekaźników do sterowania roletami
« dnia: Kwiecień 11, 2019, 08:51:10 am »
Jak dla mnie problem jest czysto teoretyczny. Zabezpieczenie programowe jest wystarczające. W końcu TYLKO sterownik czyli Twój program może cokolwiek wysterować i podać równocześnie sygnały góra/dół.

Sprawdź w dokumentacji swojej rolety co się dzieje przy podaniu zasilania w dwie strony. W większości nowych napędów jest to przejście do funkcji programowania rolety (położeń krańcowych), nic się nie pali i nie wybucha.

9
Tematy ogólne / Odp: Łączniki szybkie pytanie
« dnia: Marzec 11, 2019, 08:57:41 am »
Co do mostków, to przeglądając stare maile widzę, że kupowałem mostki 8 torowe 788-117 do przekaźników 788-304. Sprawdź w katalogu wago, czy na pewno dobre wskazuję ale nie przypominam sobie, żebym kupił niewłaściwe. Mostkowałem nimi -24V i 230V (góra i dół przekaźnika). Kosztowały 5,67 netto/szt. 8 torowe można w razie potrzeby przyciąć i zrobić odpowiednio krótsze. Nie kupuj 2 torowych bo wydasz na to majątek. Mostki dajesz na zakładkę. Czyli 8 przekaźnik jest 1-szym przekaźnikiem w drugim mostku (inaczej z dwóch mostków 8-torowych połączysz 15 przekaźników). Bez tego nie wyobrażam sobie okablowania przekaźników. Całość byłaby jednym wielkim pająkiem.

A magiczna kostka o której piszesz, to przekaźnik bistabilny 24V. Zrób tą prowizorkę całkowicie na boku, żeby nie przeszkadzała w rozbudowie rozdzielnicy. Będziesz mógł sobie etapami pracować nad rozdzielnicą.

10
Programowanie / Odp: Przerwanie pracy Timera
« dnia: Marzec 10, 2019, 06:12:49 pm »
Nie przepadam za timerami i coraz częściej używam takiej konstrukcji:

w momencie startu (jednorazowo) wywołuję coś takiego:
t_start := TIME();

następnie w trakcie działania programu, gdzie analizuję czasy robię to tak:
czas_dzialania := TIME_TO_DWORD(TIME() - t_start )/1000; <- tutaj wyrażone w sekundach (dzielenie przez 1000) zmienna czas_dzialania to zmienna liczbowa (np. INT, DWORD w zależności od wymaganego zakresu).

a później warunki w rodzaju IF (czas_dzialania>10) THEN ...
Zwróć uwagę, że nie możesz robić warunków w rodzaju IF (czas_dzialania = 10) THEN bo o ile przy sekundach nie powinno być problemu, to przy operacjach na milisekundach możesz nie trafić w konkretną wartość i warunek nigdy nie będzie spełniony.

Typowy cykl wykonania mojego programu to ok. 29-31ms. Na takich "timerach" można robić naprawdę fajne rzeczy.

11
Tematy ogólne / Odp: Łączniki szybkie pytanie
« dnia: Marzec 10, 2019, 05:59:34 pm »
W tym wątku pisałem jak miałem zrobioną prowizorkę do czasu uruchomienia sterownika:
https://www.edom-plc.pl/forum/index.php?topic=367.0

12
Tematy ogólne / Odp: Łączniki szybkie pytanie
« dnia: Luty 18, 2019, 08:59:56 am »
Dodam, że goście domu nie zauważają różnicy. Korzystają z tego jak z tradycyjnych łączników i trzeba im palcem pokazać, że łączniki są inne.
A jak już pokażesz, że po przytrzymaniu przycisku dłużej coś tam się dzieje, to jest WOW :) Na zwykłym łączniku tego nie zrobisz.

13
Tematy ogólne / Odp: Substytut pętli indukcyjnej?
« dnia: Listopad 23, 2018, 10:56:33 pm »
Można pobawić się z czujnikami ultradźwiękowymi HC-SR04. Kosztują grosze.
Zamontuj 2 sztuki na suficie lub ścianie i monitoruj odległość do samochodu. Powinno działać sprawnie.

14
Tematy ogólne / Odp: Jakie impulsowanie do licznika wody
« dnia: Październik 25, 2018, 08:28:02 am »
Moje były stąd: http://mediamiar.pl/ płacilem 102 netto/sztukę, calowe 1imp/litr.

15
Tematy ogólne / [SPRZEDAM] Licznik F&F LE-03MP
« dnia: Październik 25, 2018, 08:25:19 am »
Sprzedam licznik 3 fazowy z Modbusem. Mierzy zużycia chwilowe na poszczególnych fazach, napięcia, moc czynna i bierną i inne.
Tutaj szczegóły:

https://www.fif.com.pl/liczniki-zuzycia-energii-elektrycznej/463-licznik-zuzycia-energii-le-03mp.html

Nowy i nieużywany. Cena 490zł.

Strony: [1] 2 3 ... 9