'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - marathora

Strony: [1]
1
Tematy ogólne / Odp: Podlaczenie dodatkowego zasilacza
« dnia: Styczeń 17, 2014, 08:30:11 pm »
Identycznie mam (a właściwie miałem...) jak admin. Jeśli już masz 2 zasilacze, ale zbyt małe to proponuję dołożyć moduł zasilający i podpiąć kolejny zasilacz. Do zasilania przekaźników niekoniecznie jest ci potrzebny Wagowski zasilacz.

Mnie Wagowski ostatnio poleciał. Zasilał tylko sterownik i poszedł mostek prostowniczy ot tak sobie. Wszystkie inne zasilacze przetrwały. Wago ma u mnie minusa - 3 miesiące czekania na odmowną decyzję w sprawie gwarancji i odpowiedź w stylu: "możliwe, że przepięcie"...

2
Tematy ogólne / Odp: Instalacja z trzema skrzynkami.
« dnia: Styczeń 17, 2014, 08:24:08 pm »
Ja bym zmienił następujące kwestie:

-Wizualizacje wyświetlane na tabletach w formie strony internetowej czytanej ze sterownika aby komputer cały czas nie śmigał.
-Wizualizacja na smartfony
-Szafka na piętrze tylko z przekaźnikami. Ciągniesz kilka skrętek podających napięcie na cewki i jeden grubszy przewód powrotny, Lepiej mieć mniejszą skrzynkę w domu a większą w piwnicy :)

3
Tematy ogólne / Odp: Witam - kolejny dom PLC
« dnia: Grudzień 29, 2012, 02:08:15 pm »
Apropo ogrzewania. U siebie kombinowalem z PWM sterowanym za pomocą PID, a nawet PID kaskadowego. Z tego co zauważyłem bezwladnosc pokoju jest tak wielka, że najprostrze rozwiązanie okazało się najlepsze. PLC co 30 sekund pyta czujnik w pokoju jaka jest temperatura. Jeśli mniejsza od żądanej to otwiera zawór. W praktyce z tego co obserwuję logi zdarzają się odstępstwa nie większe niż + -0.2 C. Spraradycznie 0.3C.

4
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Sterowanie ogrzewaniem
« dnia: Sierpień 18, 2012, 04:53:31 pm »
Witaj,

Próbowałeś może zastosować algorytm PID do sterowania temperaturą w pokoju? Albo PID kaskadowy?

5
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Czujniki temperatury.
« dnia: Sierpień 18, 2012, 04:44:41 pm »

ma ktoś może jakiś sprawdzony patent na jakiś układ pomiarowy skomunikowany z PLC w jakiś prosty i przystępny sposób, poprzez np. gotowe funkcje do komunikacji etc ? coś co działa i można zrealizować bez koszmarnych wydatków ? :)

Atmega32, Czujnik Dallasa za 5zł i kawałek kabelka:) RS232 w każdym sterowniku jest. Do tego króciutki programik. Całość jeśli wykonasz w pełni profesjonalnie z obudową i zamawianą płytką  zamknie się na pewno w stówce.

6
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Czujniki temperatury.
« dnia: Czerwiec 26, 2012, 09:02:55 am »
Czy mógłbym prosić Marathora o rozwinięcie kwestii wykorzystania RS-serwisowego? Czy to rozwiązanie teoretycznie powinno działać, czy udało się już oprogramować je w praktyce?


Witaj! To rozwiązanie działa u mnie. Połączyłem w ten sposób sterownik z własnej produkcji kontrolerem pasków LED RGB. Dane przesyłane są w standardzie TTL, wiec nie ma większych problemów. Należy jednak uważa by łączania urządzeń dokonywac bezwzglednie przy wylaczonym zasilaniu!! Ten port RS nie jest optoizolowany jak te w modułach. Wyjatek stanową sterowniki z interfejsem RSowym.

Jedyny problem jaki napotkałem, jeszcze nie wiem, czy z winy PLC czy z winy programu w mojej atmedze jest następujący. Otóż podczas wysyłania ramki danych ze sterownika zawsze gubione są 2 pierwsze bajty, tj zamiast danych zawsze przychodzą dwa zera na starcie. Skorygowałem oprogramowanie tak, że dwa pierwsze bajty wysyłam byle jakie a dopiero kolejne maja znaczenie. Byc może jest to jakieś wagowskie zabezpieczenie by nie uzywac tego portu w ten sposób. Rzecz ma miejsce podczas komunikacji PLC 750-881 z Atmegą 32.


w razie pytań proszę pisac, jednak rzadko przeglądam to forum, i odpowiedź może trochę potrwac.

Serdecznie pozdrawiam, Mara

7
Sterowanie i Wizualizacje / Odp: Historia trendu - Wizualizacja CoDeSys
« dnia: Marzec 27, 2012, 11:55:27 am »
O SQL wiem tylko tyle, ze to jest jakaś baza danych, ale myślę, że w swoim czasie dojdę i do tego:)

8
Sterowanie i Wizualizacje / Historia trendu - Wizualizacja CoDeSys
« dnia: Marzec 13, 2012, 05:04:19 pm »
Witam

Próbuję od jakiegoś czasu zmusić  sterownik by pamiętał przebieg wykresu temperatury. Normanie po otwarciu wizualizacji linia rysowana jest od nowa. Ustawienie by zapamiętywał historię i ustawienie w targecie by zapisywał na sterowniku powoduje tle, że program nie rusza. Zachowuje się tak jakby nie był w trybie "run". Jak rozwiązać ten problem?

9
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Czujniki temperatury.
« dnia: Marzec 13, 2012, 01:27:23 am »
Do komunikacji po RSie nie trzeba nawet dokupować modułu. Otóż jeśli korzysta się z połączenia przez ethernet do programowania sterownika, to można wykorzystać port który służy do łączenia sterownika z komputerem za pomocą portu com albo usb. Otóż owo czteropinowe złącze w sterowniku to nic innego jak RS :) W instrukcji sterownika jest napisane jaki konkretnie ma adres. Oczywiście te złącze można wykorzystać tylko w sterownikach z interfejsem Ethernet.

10
Tematy ogólne / Odp: Topologia gwiazdy to jedyna możliwość?
« dnia: Marzec 09, 2012, 08:14:18 pm »
Witam

Warto dodać, że Wago oferuje specjalne moduły, dzięki którym część wyjść lub wejść można przenieść do innej szafy. Jeśli obiekt jest spory to warto się zastanowić nad taką opcją. Jeśli dobrze pamiętam to jeden k-bus można podzielić na 10 części. Potrzebna jest do tego zwykła skrętka komputerowa ze zwykłymi RJ45 na końcach:)

Osobiście preferuję nie dzielić sterownika na części a przenosić jedynie przekaźniki do innej skrzynki i sterować nimi przez skrętkę. No ale nie każdy chce mieć porozrzucane 10 skrzynek po całym domu:)

11
Tematy ogólne / Odp: Jak zacząć?
« dnia: Październik 25, 2011, 07:38:01 pm »
Z tego co wiem to tak. Sam dopiero zaczynam przygodę z PLC, więc pewien być nie mogę. W każdym razie po MODBUS będę musiał prędzej czy później sięgnąć :)

Pozdrawiam

12
Tematy ogólne / Odp: Jak zacząć?
« dnia: Październik 21, 2011, 02:45:41 pm »
i WAGO z MODBUS LUB RS485 LUB Ethernet

Witam

Ethernet i RS485 to najprościej mówiąc typ połączenia dwóch elementów. Ethernet każdy zna, a RS485 to transmisja szeregowa - prądowa. Modbus to tylko sposób przesyłania informacji, rodzaj pakietów :) Poprawcie mnie jeśli się mylę.

Strony: [1]