'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - Tom01

Strony: [1] 2 3 ... 7
1
Sterowanie i Wizualizacje / Odp: WebHMI
« dnia: Marzec 11, 2019, 10:55:39 pm »
Docelowo zwróciłem się w stronę Iobrokera. Soft webowy, niebywale wręcz elastyczny. Oprócz wyciągania danych z PLC może robić jako pomost z wieloma typami rozmaitych urządzeń, od inteligentnych gniazdek po foobara. Rewelacja. Wizualizacje w 90% "klikane".

2
Moim zdaniem zliczanie trzeba zrobić w programie. Być może jest jakaś gotowa funkcja, ale w prosty sposób zrobić to tak, że każdej funkcji włączającej światło, wraz z wyjściem, ustawić zmienną pomocniczą z wartością 1 jeśli włączone i 0 jeśli wyłączone, np light0 := 1. Następnie gdziekolwiek w programie głównym zrobić sumowanie, np lights := light0 + light1 + light2 + ....;

Co do samego interfejsu, dobrze radzę zwrócić się w stronę gotowego frameworka. Ja po miesiącach walki z bootstrapem użyłem iobrokera i w końcu wszystko stało sie proste. Wymiana danych ze sterownikiem za pomocą modbus. Wystarczy podać w konfiguracji zmiennych adres modbusowy, typ zmiennej i voila. Wizualizację rysuje się przez klikanie w edytorze, całość oczywiście wyświetla się html5 + js, integruje się w zasadzie dowolne inne systemy, np monitoring. Genialne rozwiązanie i zero walki z surowym php czy niech go grom zawali, javascryptem.

W załączeniu panel sterowania rekuperatorem, który robi się w pół godziny, za pomocą myszki.

3
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Moduły kontroli temperatury Wago
« dnia: Grudzień 27, 2018, 10:26:33 am »
Moduły RTD wychodzą stosunkowo drogo za sztukę. Dużo kosztowo efektywniejszym rozwiązaniem jest danie konwertera RS485 na 1Wire i takie czujniki.

To prawda, ale łatwość implemantacji spowodowała, że szarpnąłem się i przysłowiowe z głowy.

4
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Moduły kontroli temperatury Wago
« dnia: Grudzień 09, 2018, 03:43:03 pm »
Szukam modułów RTD współpracujących z Wago.
Mam sterownik PFC200.
Znalazłem dosyć tanio BECKHOFF EL3204 myślicie że dogada się z Wago ?


Nie działa nic poza Wago. Sprawdzone, też myślałem że uda się taniej. Prawdopodobnie mam gdzieś kilka takich modułów 2 i 4 kanałowych, zostały mi po robocie. Kiedyś wystawiałem je na Allegro, ale nie pamiętam czy poszły. Muszę sprawdzić w garażu. Jakby co, są do wzięcia.

5
Programowanie / Odp: Zmienne do wystawienia Modbus TCP
« dnia: Październik 22, 2018, 06:20:04 pm »
Uściślając, wiem, że wystarczy zaadresować obszar pamięci np przez AT %MB0 i zajrzeć do rejestru 12288, ale kompletnie sobie nie wyobrażam jak zapanować nad setkami zmiennych w różnych fragmentach pamięci i ręcznego liczenia adresów. Szczerze wątpię, żeby Wago zostawiło coś takiego bez automatu czy jakiegoś konfiguratora.

6
Programowanie / Zmienne do wystawienia Modbus TCP
« dnia: Październik 22, 2018, 05:15:56 pm »
Pewnie to proste, ale pomroczność jasna mnie napadła. W jaki sposób wystawić zmienne w CoDeSys, aby móc pobrać ich wartości ze sterownika po Modbusie?

7
Sterowanie i Wizualizacje / WebHMI
« dnia: Październik 21, 2018, 01:39:22 pm »
Miał ktoś do czynienia z urządzeniem WebHMI?
https://iautomatyka.pl/webhmi-duzo-niewielkim-urzadzeniu-scada-inne/#prettyPhoto

Wygląda na to, że kompleksowo rozwiązuje problemy z wizualizacjami. Nie jest to tanie, ale wyglada b. ciekawie. Pytanie, czy ktoś już miał z tym jakieś doświadczenia praktyczne?

8
PS. Przejrzałem cały kod, nigdzie nie ma wywołania check_addresses.php z przekazaniem POST zmiennej source. Czyli nie ma prawa działać.

9
Grubszy problem namierzyłem. Jak widać po kodzie, dashboard Admina, działa tak:

- Po wybraniu, z menu wychodzi adres http://strona/index.php?p=[nazwa podstrony].
- Plik index.php inkluduje stronę o nazwie pliku [nazwa podstrony].php
- Inkuldowana podstona dołącza skrypt o nazwie [nazwa podstrony].js
- Skrypt wywołuje check_addresses.php z podaniem [nazwa podstrony]
- check_addresses.php ładuje ze sterownika [nazwa podstrony]_xml.zip lub jeśli nie ma, domyślną

No i problem jest taki, że zawsze ładuje się domyślny xml. Jeśli wołana wizualizacja dotyczy innej podstrony niż główna, nie ma danych. Wszak zmienna przechowująca [nazwa podstrony] jest kluczowa. Wywołanie check_addresses.php jest js, którego nie cierpię i nie rozumiem, więc nie wiem gdzie "znika" potrzebny parametr w postaci nazwy xml-a do ściągnięcia. Przeanalizowałem wszystkie skrypty i nie potrafię znaleźć błędu. Admin, pomóż proszę.

10
Tematy ogólne / Odp: Krosowanie
« dnia: Marzec 13, 2018, 01:03:49 am »
Nie przewidziałeś szyny 24V. Trzeba przecież doprowadzić napięcie do każdego łącznika i czujnika. Nawet w małej instalacji jest to kilkadziesiąt przewodów. Wago ma genialne złączki 4 i 8 piętrowe z możliwością dowolnego łączenia w szyny, ale koszt jest zabijający na miejscu.

11
Ok, jest. Dziękuję.

12
Programowanie / Odp: Rejestry Modbus do rekuperatora Salda
« dnia: Marzec 13, 2018, 12:05:16 am »
Dzięki!

13
Tematy ogólne / Odp: 1-Wire i Beckhoff - co zamiast Raspberry Pi
« dnia: Marzec 12, 2018, 10:16:31 am »
z jakiego modułu ethernetowego i jakiej biblioteki korzystasz?

W końcu zrezygnowałem z czegokolwiek innego na rzecz modułów RTD od Wago. Na Ebayu nakupowałem ich tyle ile trzeba za nieduże pieniądze i mam z głowy. Mam 24 wejścia i jest wystarczająco.

14
Pytanie do Admina: Dlaczego w przykładowym dashboardzie zmienne dotyczące temperatury wyświetlają się w innym formacie niż w pamięci sterownika? Domyślam się, że w ten sposób od razu można wyświetlić wprost z czujnika, np 100 i dashboard pokaże 10,0 stC, ale jeśli mam w programie już temperatury skorygowane, to na www wyświetla się 1,0 stC. Nie mogę nigdzie znaleźć gdzie to jest przestawione. Mogę prosić o trzy słowa naprowadzenia?

15
Programowanie / Rejestry Modbus do rekuperatora Salda
« dnia: Marzec 11, 2018, 03:31:41 pm »
Prośba, chyba przede wszystkim do admina. Czy mógłbym uzyskać opis wszystkich rejestrów Modbus do rekuperatora Salda Ris EKO? W dokumentacji instalacji są tylko podstawowe, a chętnie zaimplementowałbym do programu PLC trochę ustawień z menu serwisowego.

Strony: [1] 2 3 ... 7