'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - mazi24

Strony: [1]
1
Sterowanie i Wizualizacje / Wybór sterownika - funkcje przycisku
« dnia: Listopad 26, 2012, 11:55:24 pm »
Witam.
Na samym wstępie chciałbym zaznaczyć, iż jestem amatorem - jeśli chodzi o tematykę związaną z programowaniem sterowników, stąd też proszę o wyrozumiałość, jeśli moje pytanie okaże się dla kogoś po prostu głupie, ale podobno kto pyta nie błądzi ;).
Zaznaczam, że od blisko 2 miesięcy zgłębiam wszystkie informacje na temat projektu domu inteligentnego, nie mniej jednak nie znalazłem odpowiedzi na nurtującą mnie wątpliwość. Obecnie chcę zakupić sterownik plc, by móc rozpocząć naukę programowania i jego obsługi... i tu zaczyna się mój problem. Problem dotyczy wyboru sterownika, na którym docelowo będę budował wszystkie funkcje sterowania domem. Po przeczytaniu wielu opinii i artykułów na placu boju pozostał Fatek i oczywiście Wago, które szczere mówiąc bardziej mnie interesuje. Wątpliwość, o której wspomniałem powyżej, dotyczy możliwości sterowania oświetleniem przy wykorzystaniu jednego przycisku dającego sygnał na wejściu sterownika (np. poprzez dwu...trzy... lub czterokrotne naciśnięcie przycisku) i w konsekwencji realizacji różnych funkcji na wyjściu, a mianowicie:
- 1x naciskam - światło się włącza (jeden obwód świetlny)
- 1x naciskam (np. po 2 sekundach od poprzedniego naciśnięcia) - światło się gasi (wyłącza się zapalony wcześniej obwód świetlny)
- 2x naciskam (jakby szybkie dwukrotne kliknięcie) - włącza się drugi obwód świetlny
- 2x naciskam (szybkie dwukrotne kliknięcie np. po 2 sekundach od poprzedniego włączenia) - drugi obwód świetlny się gasi
- 3x naciskam (szybkie potrójne kliknięcie) zapalają się na raz obydwa obwody świetlne
- 3x naciskam (szybkie potrójne kliknięcie np. po 2 sekundach od poprzedniego włączenia) - obydwa obwody świetlne gasną.
- 4x naciskam realizowana jest kolejna funkcja itd...
Z tego co czytałem to podobno nie ma najmniejszego problemu by coś takiego zrobić na sterowniku fateka, jednak z racji tego, że o sterownikach WAGO jest mniej dostępnych materiałów w internecie, nie wiem czy w Wago też można coś takiego oprogramować. Oczywiście nie chcę polemizować w temacie problemów z użytkowaniem instalacji opartej na takim działaniu jak opisałem, lecz chodzi mi o samą zasadę - czy sterownik Wago może zliczać ilość tzw. szybkich kliknięć w przycisk i na tej podstawie wykonać konkretną funkcję na wyjściu?
Po przeczytaniu niniejszej strony wiem, że Wago rozpoznaje pojedynczy sygnał - tj. chwilowy, podwójny oraz długie naciśnięcie przycisku, jednak nigdzie nie znalazłem przykładu na taki problem jaki opisałem, stąd moje pytanie.
Być może jest ono banalne, ale dla mnie stanowi problem i będę wdzięczny za jakąkolwiek odpowiedź.
Pozdrawiam.

Strony: [1]