'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - admin

Strony: 1 ... 9 10 [11]
301
Tematy ogólne / Odp: Topologia gwiazdy to jedyna możliwość?
« dnia: Sierpnia 16, 2011, 09:32:47 am »
Witam,

Zanim odniosę się do krytyki 'topologii gwiazdy', zwrócę uwagę na to, co wg mnie jest najważniejszą różnicą między 'gwiazdą' a 'pętlą'.  W topologii gwiazdy łączniki zwierne wysyłają po dedykowanym kablu informacje o zwarciu obwodu do sterownika.  Jest to najzwyklejszy impuls 0/1: zwarty-rozwarty.  Tak samo jest z obwodami siłowymi, każda obwód sterowany jest przez dedykowany przekaźnik przez 1 wyjście sterownika.  W topologii pętli łączniki ścienne w danej grupie spięte są jednym kablem, który jest 'szyną transmisyjną'.  Łączniki muszą więc w określonym protokole przedstawić się (by sterownik wiedział, kto mówi) i wysłać komunikat.  Nie ma więc zwierania i rozwierania kabli, jest komunikacja.  

Dla kogoś takiego, jak ja, kto nie ma pojęcia o protokołach komunikacji, myślenie zero-jedynkowe, zwarte-rozwarte jest łatwiejsze do pojęcia. Jeśli ktoś czuje się na siłach by zarządzać 'komunikacją', lub ma rozwiązanie systemowe, które czyni sprawę prostą, powyższe nie ma znaczenia.  Dla mnie jednak było to kluczowe.

Co do porównania obu rozwiązań, oto laicka argumentacja:

1. KOSZT

Zapewne w topologii gwiazdy zużywa się więcej kabla.  Każdy łącznik i każda grupa odbiorników ma dedykowany kabel pociągnięty aż do rozdzielni.  W topologii pętli łączniki i odbiorniki spięte są grupami pojedynczym kablem, po którym prowadzona jest transmisja.  Kabli jest więc mniej.  Proponuję jednak rozważyć:
- jak rozległy jest dom, tj. o ile więcej kabli zużyje gwiazda.  Może się okazać, że są to kwoty, które przy ciężarze wszystkich kosztów budowy domu da się uznać za marginalne.
- ile kosztują rozwiązania dedykowane dla pętli, czyli małe moduły, które będą adresować łączniki/odbiorniki.  W dniu dzisiejszym, na stronie ADK Group  4 'identyfikatory przycisków' kosztują 147,62 PLN.

2. AWARYJNOŚĆ

W mojej instalacji do każdej puszki łącznika ściennego pociągnięta jest skrętka.  Mam więc do dyspozycji 8 żył.  W znaczącej większości przypadków wykorzystuje 3, do 0 i do 2 obwodów, które zwieram.  W wybranych puszkach, w których są czujniki temperatur zużywam jeszcze 2.  Zawsze jest zapas.  Jeśli więc miałoby się okazać, że któraś żyła uległa uszkodzeniu, mogę się przepiąć na inną.  Przy pętli 1 kabel spina grupę łączników i ewentualne uszkodzenie powoduje problemy o dużo większych konsekwencjach. Zapewne da się tu również 'przepiąć' na zapasowe żyły...  

W topologii gwiazdy łatwiejsza jest (wg mnie) diagnoza problemu.  Jeśli gdzieś coś nie działa to zawsze mamy do czynienia z 1 konkretnym kablem, którzy trzeba przesłuchać.

3. PROJEKTOWANIE I WYKONANIE

Wydaje mi się, iż zaprojektowanie i wykonanie topologii giwazdy jest łatwiejsze.  Poradziłem sobie z tym przed trzema laty, gdy nie wiedziałem o automatyce domowej nic.  Wykonawca generalnie ucieszył się, że nie musi wykuwać i skręcać puszek z zasilaniem grupy obwodów.  Wszystkie kable rozwijał w kilka chwil do piwnicy.  Jak jest z pętlą - nie wiem, trzeba popytać kogoś, kto wybrał takie rozwiązanie.

___

Podsumowując własne przemyślenia - wydaje mi się, iż do sterowania podstawowymi obwodami topologia gwiazdy jest prostsza.  Nawet jeśli początkowy koszt, ze względu na miedź, będzie wyższy, późniejszy zakup osprzętu pozwoli zaoszczędzić.  Jeśli jednak ktoś czuje się mocny w identyfikowaniu obwodów, wie, że 4 identyfikatory to nie 150 PLN i nie boi się programowania - jestem jak najbardziej przekonany, że dla niego 'pętla' będzie bardziej odpowiednia.

Proponuję też nie wykluczać rozwiązań hybrydowych.  Przykładowo - do łączników ściennych ułożyć kable w gwiazdę, a do pomiaru temperatury puścić kabel w pętle.

Ostatecznie, jak ze wszystkim, decyzję trzeba podjąć samodzielnie :)

Pozdrawiam,

302
Sterowanie i Wizualizacje / Odp: Łączniki
« dnia: Sierpnia 12, 2011, 09:13:41 am »
Witam,

Prawie wszędzie mam łączniki Hager'a Fiorena Polo, łącznik dwuobwodowy zwierny, nr kat. 11001602.  Łącznik ma samozaciski, więc instalacja jest szybka i łatwa.  Nie jest to 'najwyższa półka', ale w zupełności wystarcza.  Ma 2 klawisze zwierne do sterowania 2 obwodami, czyli przy założeniu, że dodamy rozpoznawanie krótkich/długich naciśnięć, można komfortowo uruchomic 4 funkcje.

W łazience, gdzie miałem przygotowaną tylko 1 puszkę i znaczną liczbę obwodów, zamontowałem Berkera 'łącznik grupowy wieloklawiszowy'.  Ma on 2 klawisze, ale każdy z nich można zewrzeć naciskając na górze, lub na dole; steruje więc 4 obwodami.  Znów - przy rozróżnieniu przyciśnięć krótkich i długich - łącznie umożliwia uruchomienie 8 funkcji.  Ogólnie jakość wykonania i komfort użytkowania (choć w przypadku łączników to jest to 'jakość kliknięcia') jest dużo większy niż we Fiorenie Polo.  Można też dobrać klawisze z wilekiej gamy różnych kolekcji.  Osobiście w tym jednym łączniku wybrałem K.5 METAL. Gdyby tylko cena była niższa...

Generalnie po dwóch latach użytkowania stwierdzam, że zwykłe łączniki ścienne, jak te opisane powyżej, w zupełności wystarczają.  Nie ma sensu pchać się w 'dedykowane' łączniki z małymi przyciskami i karteczkami z opisem.... no chyba, że ktoś lubi cynkę i efekciarstwo.  Karteczki dobre są w przestrzeni publicznej, gdzie co chwile przychodzi ktoś nowy i nie wie, co nacisnąć.  Domownicy uczą się bardzo szybko i nie potrzebują instrukcji.  W przyszłości całość osprzętu zamówiłbym w BERKERZE.

Pozdrawiam,

Piotr

303
Tematy ogólne / Odp: Jak zacząć?
« dnia: Sierpnia 09, 2011, 03:31:49 pm »
Witam,

Na początek najkorzystniej jest chyba wybrać jakiś zestaw startowy z zasilaczem, sterownikiem i modułami 2xDI i 2xDO oraz, co ważne, oprogramowaniem...  Bez tego ani rusz.

Z tego, co wiem, są sterowniki WAGO z MODBUS LUB RS485 LUB Ethernet.  Jeśli więc Ethernet ma być głównym medium transmisji, zapewne potrzebny będzie dodatkowy moduł umożliwiający komunikację po MODBUS lub RS485.  Ekspertem w tej materii nie jestem.  Proponuję kontakt z Wago.  Na początek może też wystarczy wizyta na www.wago.pl, tam w Katalogu Online można szukać po "750-8"

Znów - nie jestem ekspertem i zapewne ktoś z Wago opisze to lepiej: jeśli są 2 szafy rozdzielcze to albo w każdej jest sterownik, z tym że jeden pełni funkcję główną, a drugi jest slavem, lub jest 1 sterownik, ale między szafami trzeba przepuścić dostateczną liczbę żył by np. w tej drugiej dodatkowej szafie umieścić same przekaźniki.

pozdrawiam,

Piotr

304
Tematy ogólne / Jak zacząć?
« dnia: Czerwca 10, 2011, 09:13:00 am »
poniżej wiadomość 'prywatna' z pytaniem o początki planowania:

"Witam,
Jestem zainteresowany wykonaniem tego typu instalacji w moim domu.
Przeczytalem cała Pana strone oraz wszystkie posty na tym forum.
Jednak dalej mam wiele roznych watpliwosci.
Podstawowa to jak wogole zaczac? Co nalezy kupic? Na czym mozna sobie pocwiczyc?
Wszystko chcialby wykonac sam (poza sama elektronika). Jestem informatykiem z wyksztalcenia wiec kwestie programowania w zaden sposob mnie nie przerazaja.
Z gory dziekuje za pomoc i pozdrawiam"

_______________________________________________________________

Witam,

Wg mnie aby zacząć nie trzeba nic kupować.  Podstawowe funkcje sterownika PLC uruchomiłem w 1/2h bez jakiegokolwiek przygotowania.  Nie jestem (nawet) informatykiem, a o prądzie wiedziałem tylko tyle, że jest. Co do narzędzi - wystarczy obcinaczka, kilka śrubokrętów i nożyk tapicerski.

Proponuję więc zacząć od ustalenia funkcji.  Na schematach pomieszczeń rozmieścić trzeba przyciski, urządzenia... Poza tym, bardziej ogólnie, trzba zastanowić się nad tym, czym będziemy sterować: oświetleniem, gniazdkami, roletami, alarmem, ogrzewaniem, rekuperatorem, podlewaniem ogrodu, bramami itd.  Powyższe pozwoli ustalić liczbę potrzebnych wejść i wyjść, to natomiast pomoże dobrać rozmiar/rodzaj sterownika.  W kolejnym kroku proponuję zaprojektować rozkład szafy sterowniczej.  

Ponoć WAGO prowadzi darmowe szkolenia z automatyki i rozdzielni elektrycznych.  Nie byłem, nie wiem, ale któryś z czytelników pochwalił się, ze dostał na takim szkoleniu darmowy program, za pomocą którego zaprojektował szafę.  Projekt przesłał do Wago i zamówił wykonanie całości.  Z 'brudnej roboty' zostało mu wyłącznie wtykanie kabli w złączki.

Pozdrawiam,

305
Sterowanie i Wizualizacje / Odp: Sterowanie rolet zewnętrznych
« dnia: Czerwca 03, 2011, 01:55:01 pm »
Witam,

Każda roleta ma przypisany czas pełnego otwarcia, blok funkcyjny zwraca w % pozycję.  Nie jest to super precyzyjne, ale na potrzeby domu wystarczy. 

Pozdrawiam,

306
Tematy ogólne / Odp: Miejsce na wszelkie pytania
« dnia: Kwietnia 21, 2011, 09:09:32 am »
Witam,

Wejść DI 11x8 + 2 = 90,
Wejść DA 2x4 = 8,
Wyjść DO 13x8 + 2 = 106.

Pozdrawiam

307
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Czujniki temperatury.
« dnia: Marca 10, 2011, 09:37:00 pm »
Witam,

Z perspektywy czasu i po doświadczeniach dwóch zim mogę spokojnie powiedzieć, że precyzja i częstotliwość odświeżania odczytów, jakie oferują moduły WAGO, są na potrzeby pomiaru temperatury w domu przesadzone.  Gdyby temperatura była mierzona z dokładnością do 0.5 stopnia (a jest z 0.1 stopnia) i raz na sekundę (a nie kilkadziesiąt razy na sekundę), sterowanie grzejnikami działałoby tak samo.

Myślałem wiec o zakupie modułu komunikacji RS232 i mierzeniu temperatury jakimś 'zewnętrznym' systemem.  W sieci znalazłem np: http://www.cel-mar.pl/1-wire_rs485_modbus_m401wp.htm#cena.  1 moduł za 500+ PLN i możliwość podłączenia 64 czujników komunikujących się po 1-WIRE.

Na pewno oprogramowanie takiego rozwiązania jest trudniejsze od wykorzystania modułu WAGO, w który po prostu wtyka się czujnik i tyle... ale... cenowo jest nie do pobicia.

Dobrałbym też moduł komunikacji tak, by mógł być wykorzystany do komunikowania się jeszcze z czymś... np. centralą alarmową SATELa.  

Odnośnie umieszczenia samych przewodów - jak rozumiem 1-WIRE pozwala na ułożenie przewodów w jedną pętlę zamiast w gwiazdę.  Filozofia budowania instalacji jest więc zupełnie inna.  Ponadto mierzyłbym temepraturę w kilku miejscach danego pomieszczenia.  Różnice między przeciwległymi rogami sięgają u mnie w bardzo mroźne dni do 2 stopni.  Uważałbym też na umieszczanie czujników na ścianach w których biegną piony w ciepłą wodą lub oc.  Niby ściany grube, niby rury w izolacji... a czujnik zawyża potem temperaturę....


Pozdrawiam,

308
Sterowanie i Wizualizacje / Odp: Sterowanie przez komórke
« dnia: Marca 06, 2011, 03:19:34 pm »
Witam,

Wszystko zależy od tego, co chcemy robić.  Jeśli sterować kilkoma funkcjami, wystarczy jakiś odbiornik/nadajnik z kartą sim, który odbierze smsy i zewrze wybrane obwody.  Jedno z wyjść mojego ATG-SV1 mam połączone ze sterownikiem PLC i jestem w stanie wysyłąjąc smsa wyłączyć wszystkie światła w domu.

Do bardziej złożonych funkcji używam nie tyle telefonu, co przeglądarki www, która jest dostępna w większości aparatów.  Telefon łączy się z domową siecią przez Wifi, w przeglądarce wybieram adres sterownika PLC, otwiera się strona ze skryptem SSI, przez którą mogę tak naprawdę wszystko. 

Trochę więcej znajdziesz na http://www.wspin.duu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=64:ssi&catid=29:podsystemy&Itemid=54

Pozdrawiam,

309
Integracja z Satelem ogranicza się w moim przypadku do sygnalizowania naruszenia czujek i przekazywania impulsów uzbrajających instalację.  Technicznie - wyjścia Satela poprzez rozszerzenie z przekaźnikami połączone są z wejściami sterownika PLC.

Nie chciałem angażować się w moduł komunikacyjny INT-RS i interfejs szeregowy do sterownika. Wymagają one umiejętności programowania... Zapewne nic arcytrudnego, ale zdecydowałem sie na proste przekazywanie impulsów... Pewnie gdybym robił instalację od nowa i planował wykorzystać interfejs RS do innych rzeczy, jak chociażby mierzenie temperatury jakimś zewnętrznym modułem - wtedy koszt portu szeregowego dałoby się uzasadnić.

Pozdrawiam,

310
Sterowanie i Wizualizacje / Odp: Funkcje jednego łącznika klawiszowego
« dnia: Marca 01, 2011, 06:22:37 pm »
Witam,

funkcja długi/krótki a także rozróżnianie pojedynczego/podwójnego przyciśnięcia jest w bibliotece building_common.lib.

Jeden przycisk może spełniać w konsekwencji 2 funkcje.  W wyjątkowych sytuacjach spełnia niejako trzy, gdy przyciśnięcie włącza i światło a jego dłogość (krótkie lub długie) decyduje o czasie zegara powodującego automatyczne wyłączenie.

Jeśli natomiast chodzi o to, ile funkcji może być w 1 gniazdku - np. BERKER ma 'łącznik grupowy', który ma 2 klawisze z których każdy ma dwa przyciski (przyciśnięcie na gorze i na dole).  W efekcie mamy 4 przyciski = 8 funkcji.

Pozdrawiam,

311
Tematy ogólne / Odp: Przekaźniki i zużycie prądu
« dnia: Lutego 22, 2011, 10:42:07 pm »
Witam,

wykorzystałem przekaźniki WAGO, chyba 788-304 lub788-312.  Generalnie nie przejmowałbym się zbytnio - byle działały na 24VDC.  Przy częstotliwości załączania na potrzeby oświetlenia/rolet, oraz przy znikomych konsekwencjach ewentualnej awarii, nie wydaje mi się, by trzeba było inwestować w cuda.  To jednak odczucie laika...

Co do prądożerności - nie sprawdzałem.  Przełącze przy odrobinie czasu jeden z mierników zużycia energii i dam znać.  Według specyfikacji producenta samego sterownika:

wewnętrzny pobór prądu (5 V)                    300 mA
maks. pobór prądu przez moduły (przy 5 V)   1700 mA

Pozdrawiam,

312
Sterowanie i Wizualizacje / Odp: Sterowanie rolet zewnętrznych
« dnia: Lutego 22, 2011, 10:33:45 pm »
Witam,

Rolety są podłączone bezpośrednio przez zwykłe przekaźniki, po 2 sztuki na każdą roletę.  F&F STR-422 są chyba do sterowania roletami bez PLC - ze zwykłego łącznika ściennego.

W bibliotece building_common jest blok funkcyjny, który obsługuje rolety.  Generalnie sterowanie jest bardzo proste, impuls na xSunblindSwitchUp powoduje ruch w górę, impuls na xSunblindSwitchDown - ruch w dół.  Wyjścia to: xDoSunblindUp i xDoSunblindDown.  Poprzez uiT_WholePosTimeIn10telSec definiuje się czas w 0.1 sec. całego ruchu.  Gdybyś miał problemy, daj znać, a przygotuję jakiś opis.

Pozdrawiam,

313
Tematy ogólne / Miejsce na wszelkie pytania
« dnia: Stycznia 28, 2011, 11:54:00 am »
Witam,

Jako że większośc pytań, która się pojawia może być przydatna innym - proponuję wykorzystać forum.

Strony: 1 ... 9 10 [11]