'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - maksiu

Strony: [1] 2 3 ... 6
1
Tematy ogólne / Odp: Inteligentna instalacja - od początku - pytania ogólne
« dnia: Kwiecień 23, 2017, 10:35:51 pm »
Witam, fajnie, że się odezwałeś. Widzę ostro z tą skrętką idziesz! Rozumiem, że w ramach wygody i jednego zakupu nie bawiłeś się w YTDY do alarmu tak? czy masz dwa rodzaje skrętki lepszejszą:) do sieci lan np i najtańszą którą pchasz do wszystkich włączników? sieć LAN robisz ekranowaną czy nie? 5e czy 6 kategorii? ta skrętka do puszek to nie akranowana prawda? co jeszcze mnie ciekawi poza elektryką i skrętką sterująca sieć lan i alarm też ciągniesz na jedną ściane do rozdzielni? czy troszkę odseparujesz od siebie jakiś minimalny dystans?
Pozdrawiam i do miłego
Cześć,
czasem się uda, choć wolny czas to dla mnie jak biały kruk albo jednorożec - prawie mit ;)

Skrętki, jak już wspominałem, za mało dałem. Dzisiaj radzę każdemu wszędzie, nawet jak nie użyjesz (tak jak ja ponad połowy nie użyję), to ona sobie leży i czeka na lepsze czasy, a kosztuje w sumie grosze.

Do czujek alarmowych mam zwykłe skrętki. Żadne nie są ekranowane (w domu nie jest to niezbędne). Niestety nie mam (jak jeden z kolegów, nie pamiętam który, na dniach to pisał) Bitnera czy tym podobnych "lepsiejszych", elektrykowi mówiłem tylko "nie ta najtańsza, ma być miedziana, nie miedziowana". Kilka kartonów był wymieniać jak sprawdziliśmy, więc liczę, że są miedziane, ale raczej nie najwyższej klasy. Tylko 5e, nie mam 6-tek.

W teorii najlepiej dać odstęp min. 10 cm koryt prądowych od tych ze skrętkami, w praktyce jest to trudne.

Wracając do skrętki - mam je w łącznikach, nie mam w gniazdkach i lampach. Tam gdzie jest zawsze można zrobić tam sieć ethernet albo jakiś inny modbus czy coś podobnego i sterować elementami przez małe układziki z mikrokontrolerem, które będą w sieci ze sterownikiem. To jest wg mnie najlepsza sytuacja, gdy masz do gniazdka 3x2,5 i skrętkę, do włącznika 3x1,5 i skrętkę, do lampy 4x1,5 (lub 5x1,5) i skrętkę bo można na tym zrobić cuda. Największe to z lampami, bo sterownik RGB dajesz w lampie/zabudowie i możesz sterować nawet kilkoma taśmami/żarówkami, a do tego dać jeszcze zwykłe światło typu halogen. W gnieździe w razie potrzeby też można dać jakiś układ załączany, aczkolwiek duże odbiory wolę załączać w szafie. Jednak masz możliwość. Nie dając skrętek tej możliwości się pozbawiasz :)

Pozdrawiam

2
Tematy ogólne / Odp: Przewody do krosowania
« dnia: Kwiecień 23, 2017, 10:17:43 pm »
Jak masz szafę z korytkami to tylko linka LGY. Drutem się - delikatnie mówiąc - umęczysz, aczkolwiek jak ułożysz tak zostanie. Linkę zawsze można przesuwać, rozchylać, przekładać, przeszywać itp.
Jak robisz szafę "na mordorra" to drutem  ;)

3
Aż wstyd się przyznać, ale u mnie kiepsko z czasem... praca, własna firma i doba robi się przykrótka... Powoli się wprowadzamy, ale szafa jeszcze w rozkładzie i na krótko...

Ja mam instalację pół na pół tj. do każdego włącznika mam zwykłe kable 3x1,5 i w razie potrzeby można to w szafie połączyć klasycznie, bo każdy element końcowy (gniazdko, włącznik, lampa) mam wyprowadzone w szafie. Czyli mogę połączyć klasycznie, a mogę połączyć "po naszemu". Gniazdka też każde wciągnięte do szafy, oczywiście parę gniazdek mam sparowanych, ale to już szczegół.

Ponadto mam skrętki:
-do każdego włącznika dwie (zatem jak mam kombo 3 włącznikowe to mam tam 6 skrętek),
-przy TV mam po cztery (2 na sieć i 2 na "kaprysy" typu sterowanie TV przez RS232),
-do drzwi mam dociągniętą skrętkę i 3x1,5 na wypadek kaprysu "centralnego zamka" (puszkę mam koło drzwi),
-do rolet mam po dwie skrętki (część do kontaktronów w oknie, resza "a bo może założę jakieś impulsatory na roletę?" - wtedy jeszcze nie wiedziałem, że są biblioteki do sterowania roletą w oparciu o czas ruchu),
-gdzieniegdzie mam skrętkę wyciągniętą do czujki ruchu, ale tego mam zdecydowanie za mało,
-do pralki, lodówki, zmywarki mam po jednej skrętce - na wypadek chęci "zautomatyzowania" czy "usieciowienia" kiedyś tam
-do klimatyzacji mam chyba po jednej skrętce, na wypadek jakiegoś strerowania RS232,
-do zaworów od grzejników i podłogówki (mam dwa bloki przystosowane do elektrozaworów, ale mam też klasyczne głowice termostatyczne na grzejnikach i tego na razie używam, elektryka "na przyszłość" może być dołożona) mam parę skrętek,
-do gniazda przy uzdatniaczu też mam (myślałem o jakimś liczniku wody, może kiedyś...),
-przy schodach mam puszkę z zasilaniem (jakieś 3x2,5) i skrętką na wypadek jak bym zapragnął je podświetlać,
-przy lampach na dworze (nad wejściami, nad bramą) mam też po skrętce - docelowo ma być czujka ruchu i sterownik ma załączać lampę i przy okazji wiedzieć, że coś chodziło,
-mam skrętkę albo dwie do kotłowni (osobny budynek), do pieca, może cos z tego kiedyś wymodzę, na razie do pieca tylko dosypuję i go czyszczę, sterownik co jest do utrzymywania temperatury na razie w zupełności zaspokaja potrzeby,
-jeszcze będę ciągnął skrętkę do bramy, do tego jakieś zasilanie 24V DC albo sieciowe i stamtąd pociągnę do bramy, oświetlenia numeru, będzie też opcja jakiś lampek na płocie czy innych cudów (wszak zasilanie doprowadzone),
-do tego pociągnę skrętki przez ogródek i pod kostką - marzą mi się kostki RGB+W, ale klasycznie producenci sterują to kablami 3x0,5+2x1,5 lub jakimś kombinowanym 5-cio żyłowym, a ja chcę pociągnąć zasilanie może jakieś 2x2,5 lub 3x2,5 i skrętkę, a w każdą lampę dać mały sterowniczek (identyfikowany po adresie), aby mieć możliwość sterowania każdą lampką osobno,
-NIE MAM skrętek do lamp i to uważam za największy błąd bo na razie szukam koncepcji na zrobienie sterowania RGB lampami czy jasnością, także pamiętaj - do każdej lampy co najmniej JEDNA skrętka. Bo bez tego to chyba tylko jakaś radiówka.

Coraz bliżej jestem wykonania szafy, mam już zgrubny projekt rozmieszczenia klocków, jeszcze planuję rozłożenie ZUGów i kabli. Jak będą jakieś konkrety to na pewno wrzucę foty.

4
Pozwolę sobie na wtrącenie i odpowiem "to zależy". Jak dasz 3-polowy nadprądowy na B6A to tak, załatwi. Ale jak dasz B16A to usmażysz przewód N.
Pamiętaj że energię podasz trzema żyłami, a wrócić będzie musiała jedną, o tej samej "przepustowości". Korki murowane.

6
Tematy ogólne / Odp: Parę pytań
« dnia: Luty 01, 2017, 04:04:20 pm »
@seler - raczej omijaj wąskie przekaźniki szerokim łukiem. One są na 6A. Nadadzą się co najwyżej do zwykłych żarówek, bo to obciążenie rezystancyjne.
Przy roletach czy świetlówkach prędzej niż później przekaźnik padnie - sklei się.

7
Tematy ogólne / Odp: Parę pytań
« dnia: Styczeń 29, 2017, 03:29:49 pm »
Cześć,

na Twoim miejscu zrobiłbym jeden sterownik w garażu, a w pozostałych szafach moduły rozproszone.
Są moduły 750-627 (moduł końcowy z wyjściem rozszerzającym) i 750-628 (moduł początkowy z wejściem i wyjściem rozszerzającym), ceny katalogowe to odpowiednio: 181 zł netto i 273 zł netto. Jakbyś był nimi zainteresowany to uderzaj na PW :)
Ciągniesz po 2 (może nawet 3 dla zapasu) skrętki pomiędzy szafami i wszystkie moduły logicznie będziesz miał w jednym sterowniku.
Ja u siebie mam sterownik w garażu, a na strychu druga szafka z we/wy i wynikło to z dodatkowych pomysłów, na które brakowało kabli z dołu, stąd postanowiłem doprowadzić na górę 3 fazy i tam je rozdzielać.

12V nie podepniesz pod sterownik, sterowniki w znacznej większości są na 24V DC - taki standard przemysłówki. Ja mam całe worki przekaźników z wago 16A jednopolowe i 2x8A dwupolowe. I to też jest standard. Na większe prądy są styczniki, najmniejsze już od 6A, a w górę... zasiliłbyś kilku sąsiadów z jednego ;)
No i styczniki będą trzypolowe, choć jednopolowe też znajdziesz, ale to już mniej typowe.
O aparaturę możesz pytać się tam gdzie ja kupuję - ZENEX Jarocin. TIM nie ma z nimi szans w Schneiderze, a oni sami mocno forsują Hyundaia. Jeśli chcesz przyciąć koszty, to spróbuj na tym, ja jakoś w domu wolałem mieć Schneidera.

25A to jest maks co będziesz miał w domu, raczej wątpię abyś miał większe przyłącze :)
Poza tym puszczanie takiego odbioru na jednym kablu  3x2,5 cienko widzę, a 4mm2 w puszce w gniazdku nie wygniesz łatwo.
Lepiej sobie to pogrupuj i zbij 2-3 gniazdka z niedużym poborem na jeden bezpiecznik, a taki np. garaż porozdzielaj osobno.
Na prawdę nie warto oszczędzać na kablach, teraz może się wydawać dużo, ale jak przytniesz koszty to za rok stwierdzisz że mogłeś dołożyć nawet i tysiąc-dwa.

Do pomiaru temperatury ja bym poszukał jakiegoś czujnika PT100 - to zwykły termistor i podepniesz to pod wszystko, sterownik albo RPi. Od biedy nawet jakiś mikrokontroler z interfejsem ethernet. Np. coś takiego: http://www.thermopomiar.com/czujniki-temperatury/265-czujniktemperaturytopgn11ttkjgn11

8
Tematy ogólne / Sprzedam: przekaźniki
« dnia: Styczeń 06, 2017, 01:36:19 pm »
Heja,

jakby ktoś był jeszcze zainteresowany przekaźnikami Wago (pojedyncze i podwójne) to kolega ma ich trochę u siebie. Poczwórnych też parę się znajdzie.
O jakieś inne klocki WAGO również mogę zapytać.
W razie co zapraszam na PW  :)

Pozdro

9
Tematy ogólne / Odp: Inteligentna instalacja - od początku - pytania ogólne
« dnia: Grudzień 22, 2016, 09:56:45 pm »
Co do przełączników faz - to albo prąd jest albo go nie ma. Szkoda pieniędzy.
Piniondze nie duże w porównaniu do reszty, do tego inne względy (...) więc stwierdziłem "a co mi tam"  :)
Tym bardziej że mieszkam na wsi, na końcu linii i różne sytuacje już się działy w przeszłości.

@m09 - jeśli masz jeszcze możliwość to nie słuchaj "panie a po co", tylko dokładaj tam gdzie masz wątpliwości. Ja miałem jak Ty i teraz mi brakuje skrętek. Marzyły mi się czujki ruchu przy lampach, no ale niestety kabla brak, a na 4x1,5 będzie ciężko, choć może coś wymyślę...

Odnośnie przezorności - moduły we/wy po jednym w zapasie można mieć, bo to nie jest wielki koszt. A co ze sterownikiem? Jak padnie to gorzej niż moduł bo cały dom umiera. Poza tym teraz mamy wago serii 750, a kto wie co będzie za 10-20 lat, pewnie coś innego i wymiana będzie wymagała więcej pracy. Rozważał to ktoś?  :D

10
Tematy ogólne / Odp: Inteligentna instalacja - od początku - pytania ogólne
« dnia: Grudzień 20, 2016, 09:40:41 pm »
Ja skrętkę mam dociągniętą do każdej puszki z włącznikiem i do poniektórych gniazd. Do każdego włącznika mam też dociągnięty standardowy YDY 3x1,5 - zawsze mogę tam coś podłączyć przez 24V DC jak i 230V AC :)
Co bym poprawił, to skrętkę rzuciłbym do każdej puszki i lampy (generalnie - do każdego odbiornika).
Jest to rozwiązanie dość nadmiarowe, ale nie zamyka za bardzo drzwi na przyszłość.

Zasilanie linii krytycznych mam puszczone przez przełącznik faz - dzięki temu przy awarii jednej-dwu one są zawsze zasilane.

Osprzęt mam zwykły zwierny (dzwonkowy) solo i podwójny ospela. Zobaczymy w praktyce jak się będzie sprawdzać.

Zasilanie 24V DC dla sterownika i sterowania mam podparte UPSem MeanWella. Do tego chcę dać przetwornicę 24V DC -> 230V AC 1000W załączaną nie wiem, może jakimś stycznikiem i zasilać obwody krytyczne. Dzięki temu będą one zasilane zanim podłączę agregat.

11
Tematy ogólne / Moduły Wago 750-1405 oraz 750-1406
« dnia: Wrzesień 27, 2016, 01:39:15 pm »
Witajcie,
czy badał ktoś praktyczną różnicę między tymi modułami (1405 ma filtr 3ms, 1406 ma siltr 0,2 ms) przy współpracy z łącznikami zwiernymi?
Szybszy jest dedykowany do współpracy np. z czujnikami do pomiaru szybkich impulsów. I tu okej. A jak się zachowuje przy łączniku, gdzie wiadomo nie mamy stabilnego połączenia tylko obecne są drgania styków.
Podsumowując: czy te szybkie nadają się do łączników?
Pozdro  :)

12
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Czujnik ruchu tylko do oświetlenia.
« dnia: Wrzesień 09, 2016, 11:16:14 am »
Daj proszę linka, te konkretnie znalazłem 2x drożej :)
Pewnie wszystkie takie same, ale jak te sprawdzone...

13
Tematy ogólne / Odp: Szyna 0V i 24V
« dnia: Sierpień 17, 2016, 08:02:28 am »
@Tom01 - Przy większych otworach po prostu wkładaj kilka kabelków do jednego, ja innej opcji nie widzę. Bo i robienie osobnych gniazd dla każdego jest moim zdaniem przesadą - przy 100 kabelkach zajęłoby to niemało tak cennego miejsca.
Listwy z Pokoju (takie w kolorowych obudowach plastikowych - estetyczne i praktyczne) i heja. Mordorr miał u siebie ich sporo.

@bogasman - jakby jeszcze do tego dołożyć jakąś diodkę za bezpiecznikiem sygnalizującą że jest zasilanie na linii to byłby bajer :)

14
Tematy ogólne / Odp: Szyna 0V i 24V
« dnia: Sierpień 16, 2016, 11:39:41 am »
Faktycznie durna sprawa ;)
Masz zasilacz z którego wychodzi Ci GND i 24V. Dajesz jakieś zabezpieczenie (bo wypada, najlepiej to jeszcze daj osobne na PLC, a osobne na inne elementy - wtedy zwora gdzieś np. na przekaźnikach/włącznikach/czymkolwiek innym nie wyłoży Ci sterownika) i potem - jak to ładnie nazwałeś - dystrybuujesz to na resztę. Tworzysz sobie np. listwę GND do której prowadzisz to z zasilacza i drugą listwę 24V z której zasilasz przyciski/przekaźniki i inne.

Oczywiście możesz też tworzyć łańcuszki typu ciągniesz jeden kabel 24V od modułu do modułu/przekaźnika itp. ale to jest odrobinę mniej eleganckie jak i mniej praktyczne.

15
Programowanie / Odp: R_TRIG F_TRIG - alternatywa ?
« dnia: Czerwiec 29, 2016, 10:24:23 pm »
Hmm z tego co kojarzę, to timery z serii TON i TOFF powinny dawać na wyjściu sygnał stały tj. jak mu upłynie czas to TON załącza wyjście i trzyma je dopóki go nie zresetujesz lub nie zdejmiesz mu sygnału z wejścia.

I wg mnie nie możesz dać Reset(RoomOccupacy) ze względu na to, że ten timer będzie Ci to wywoływał zawsze gdy jest aktywny i wtedy nie zmienisz jego stanu w innym miejscu (a konkretniej w kodzie przed tym timerem, bo będzie to nieskuteczne).
I w związku z tym aby zrobić to raz, gdy ten czas upłynie, należy użyć triga. Innej opcji nie ma, najwyżej zrób timer który będzie w sobie miał zaszyte te funkcjonalności :)

Strony: [1] 2 3 ... 6