'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - maksiu

Strony: 1 2 [3]
61
Tematy ogólne / Odp: tim.pl ma w ofercie klocki WAGO
« dnia: Maja 23, 2015, 09:26:43 am »
Ile oczek rabatu Ci dali?
Ja rozmawiałem bezpośrednio z przedstawicielem WAGO, to na elementy do wykorzystania w domu mogą dać klientowi indywidualnemu (zakup nie na firmę) bardzo fajny rabat. Jako firma coś można uszczknąć, ale na więcej trzeba wykazywać się sporymi zakupami.

Wysłałem też z ciekawości zapytanie do TIMu to odesłali mi ceny katalogowe, więc może Tobie "po znajomości" dali rabat :)

62
Tematy ogólne / Odp: Inteligentny dom by maksiu - prolog
« dnia: Maja 21, 2015, 09:46:52 pm »
Elektryka zakończona, tynki już się kładą.
Mam pewne wątpliwości co do tego, czy nie za mało skrętek puściłem do pokoi - nie będziemy mieć czujek ruchu w pokojach ani w łazienkach. Jedynie korytarzyk, salon, wiatrołap, kotłownia i garaż. No i 3 czujki oraz lampy nad drzwiami i bramą.

Skrętek jest ponad 140, przewodów prądowych nie liczyłem, a chłopaki ich nie numerowali. Dopiero się okaże ile ich będzie ;)
Rozdzielnia będzie w kotłowni, na ubiegły tydzień wyglądało to jak w załączniku.

63
Tematy ogólne / Odp: Inteligentny dom by maksiu - prolog
« dnia: Kwietnia 26, 2015, 10:53:54 pm »
Ja o tym wiem, ale od dwu lat serwisuję maszyny na podzespołach m.in. Siemensa i już różne cuda widziałem :)
W domu nie są może warunki ekstremalne (jak nieraz na halach, temp. otoczenia 40 i więcej, kiedyś padł mi po takim kilkugodzinnym serwisowaniu dysk w laptopie), ale pracuje całodobowo i też w jakimś stopniu się zużywa.
Jednego razu podczas burzy łupnęło koło zakładu i koło jednej z szaf niby coś błysnęło (kilka podobnych urządzeń stało koło siebie). I tylko to jedno zaczęło czasem fiksować. W trakcie działania zliczało sobie coś zależnie od temperatury wewnątrz. Procesy powtarzalne aż do bólu, a tu raz naliczyło x (lub około tego), a innym razem wartość kilka razy większą. Tydzień czasu zdalnie obserwowałem kluczowe zmienne powoli dochodząc do źródła problemu. Okazała się nim zmieniona jedna z wartości w zadeklarowanej tablicy stałych. I jak podczas liczenia akurat pobrał wartość cząstkową z tej komórki, to naliczał za dużo. Nie wiem jak to możliwe, ale wszystko wskazuje na to, że przepięcie spowodowało zmianę w tej jednej komórce pamięci. Normalnie science-fiction  ;)
Uff, ale się rozpisałem. Ja planuję mieć zapasy i przynajmniej program wraz z ustawieniami skopiowany na kartę, aby wszystko szło w miarę szybko odtworzyć.

Jakiś młody ten elektryk? Do mnie przyjechał jako pierwszy taki mniej więcej w wieku mojego taty (50~60) i patrzył się na mnie dokładnie jak opisałeś ;)
Chciał mi rolety robić na gotowych automatach z pilotami, zaszywać centralki w puszkach - dziękuję, postoję ;)
Ten co mi teraz robi to młody kozak (30-tka) z głową dość otwartą. Czasem lamentuje ile to kabli, ale generalnie słucha, działa i doradza.
To mówisz, że jakieś małe robisz usługowo? Na Wago czy szukałeś tańszych? Wago to cenowo półka pomiędzy siemensem (który poza dawną renomą IMHO dzisiaj nie oferuje praktycznie nic innowacyjnego i za wszystko każą płacić) a fatekiem (tani i prosty). Funkcjonalnie jeszcze nie wiem, ale oferując tyle protokołów sieciowych na pokładzie i jeszcze możliwość zrobienia wizualizacji jest, rzekłbym, krok przez Allen Bradley (cenowy kosmos i renoma szczególnie pożądana w amerykach i dużych zakładach) i z dwa-trzy przed Siemensem.

64
Tematy ogólne / Odp: Inteligentny dom by maksiu - prolog
« dnia: Kwietnia 26, 2015, 12:16:11 pm »
@grzeniu666 - zobaczymy, ściana w garażu duża, można dołożyć drugą szafę ;)
Te 3x1,5 to nie są jedyne kable. Chciałem dociągać jak niżej:
-pojedyncza puszka - 1 skrętka
-podwójna i potrójna puszka - 2 skrętki
-większe - 3 skrętki
ale chyba w każdym wypadku (zgodnie z modą  ;D) dodam po jednej, chociaż elektryk to już się żegna jak przekracza próg domu ;)
Na dole (bez skrętek) naliczyli 80 parę przewodów...
DSy i ewentualne inne cuda wianki są jak najbardziej możliwe no i pożądane hehe.

@mordorr - no właśnie nie, to był mój pomysł. Wiem, że to niemało dodatkowej kasy, ale jakoś będę spokojniejszy. Na wypadek nie wiem czego, że dom umrze za sprawą PLC czy jego otoczenia, zawsze można będzie światło "wskrzesić".
I dlatego widzisz moje podstawowe założenie to kable na ścianach wyłącznie w pionie i tylko tam gdzie puszki (do świateł też biegną przy puszce i potem na sufit). Potem 5 centów w lewo i w prawo od puszki żadnych dziur i powinno być okej.
Tak mi się przynajmniej wydaje  ;)

PS.
A propo umierania domu. Zapasowe przekaźniki czy nawet moduły (po jednym) to oczywistość. A czy PLC zamierzacie mieć w zapasie?

65
Tematy ogólne / Odp: Inteligentny dom by maksiu - prolog
« dnia: Kwietnia 24, 2015, 07:11:17 pm »
Hej,

skrętki od łączników do rozdzielnicy będą, a do włączników ciągniemy też zwykłe 3x1,5 i to nimi będzie odbywać się załączanie :)
Na przekaźnikach to i tak musiałbym dać zwykłe łączniki, a to podwójny koszt i podwójna robota więc tych kilka drabinek wymodzę ;)

66
Tematy ogólne / Odp: Inteligentny dom by maksiu - prolog
« dnia: Kwietnia 23, 2015, 10:30:57 am »
@macek - nie wszystkie, ale faktycznie, z samego dołu przewodów jest masa. Pocieszamy się z elektrykiem, że na górze będzie ich mniej ;)

@admin - dzięki, to są póki co plany, najpierw będą światło i rolety "na prosto". Przewodów nie chciałem żałować, bo po tynkach i posadzkach już nic się nie zrobi, jednak wszystko "w miarę rozsądku" i "piniendzy" ;)
Co do zwykłych 3x1,5 na łączniki - jakoś tak wolałem, niby skrętka wystarczy (jak u Ciebie), ale taki przewód zawsze daje tą furtkę "na wszelki wypadek"... No i tak, na klasyku jest inny osprzęt.

Co do odkładania realizacji na PLC - tak, znam tą teorię o rozwiązaniach tymczasowych i ich użyciu ;)
Mam nadzieję, że znajdę trochę czasu na zrobienie tej podstawowej funkcjonalności, ale łączenie etatu z własną coraz prężniejszą DG i jeszcze doglądaniem gospodarstwa rolnego nie jest łatwe  ;D

67
Tematy ogólne / Inteligentny dom by maksiu - prolog
« dnia: Kwietnia 21, 2015, 10:46:08 am »
Witajcie,
zawsze marzyłem o takim domku "z bajerami", który ułatwi mi i rodzinie życie. Więc gdy postanowiliśmy z żoną wybudować własny kąt, wiadome było, że będzie to dom "inteligentny". A przynajmniej z elementami "inteligencji" ;)

Dom z użytkowym poddaszem. Projekt gotowy, zaadaptowany na nasze lokalne warunki (częściowa zmiana technologii wykonania + kilka zmian w środku). Powierzchnia użytkowa niecałe 115 m2, po posadzkach około 170 m2 (dom z garażem).
Miejsce: południowa Wielkopolska, wieś w okolicach Jarocina.

Obecny etap: dom przykryty dachówką, wszystkie okna zamontowane, drzwi "robocze", w ubiegły poniedziałek rozpoczęliśmy rozkładanie instalacji elektrycznej. Za tydzień, maks. dwa tynkujemy.
Rozdzielnia w garażu, a więc z boku domu (dom na kwadracie z dobudowanym garażem i pokojem nad nim) co trochę wydłuża wszystkie przewody.

Oczekiwania od instalacji to chyba wszystko co tu opisujecie po trochu:
-przewody w posadzkach, a po ścianach wyłącznie pionowo i wyłącznie w miejscach puszek,
-sterowanie światłem (każda lampa do rozdzielni),
-wszystkie gniazdka sprowadzone do rozdzielni, ale częściowo łączone w jeden obwód (np. w pokojach na 4-5 gniazdek dwa obwody),
-gniazdka do TV/dekodera na osobnych obwodach,
-do każdego TV wyciągnięte 2x skrętka cat6 (internet do TV i dekodera) oraz 2 skrętki dodatkowe (np. komunikacja RS232 z TV),
-w kuchni każde urządzenie to osobny obwód (lodówka, mikrofala, 2x piekarnik, zmywarka, może rozdrabniacz, wyprowadzone chyba 2 obwody do gniazdek i świateł w meblach - częściowo będą załączane lokalnie),
-wszystkie włączniki mają przewód 3x1,5, aby była możliwość połączenia wszystkiego "klasycznie", ponadto do pojedynczej puszki 1 skrętka, do podwójnych i potrójnych dwie, a do większych trzy skrętki,
-wyprowadzone przewody pod ewentualny monitoring na zewnątrz (po skrętce na sztukę),
-do każdego okna 2 skrętki: jedna do czujek alarmowych a druga do opcjonalnych "bajerów" w rolecie (rozważam jakieś czujki indukcyjne lub inne, żeby móc pozycjonować roletę - np. otwórz na 20%, otwórz na 50%),
-w kilku miejscach jak korytarz, kotłownia, salon planuję skrętki pod czujki ruchu (na razie tylko kilka, może zdecyduję się na czujkę w każdym pokoju/korytarzu).
Na zewnątrz chcę mieć wyciągnięte gniazdo siłowe i kilka gniazdek - chcemy umieścić pod posadzką 2 albo 3 rurki fi 50 mm, które umożliwią przeciągnięcie przewodów do sterowania bramą, podlewaniem, iluminacji i czego dusza zapragnie oraz wspomnianej siły.

Na razie dół mamy prawie okablowany prądowo, pod koniec tygodnia będą kładzione skrętki.
Elektryk zaproponował montaż w korytach, na początek do salonu były 2 sztuki po 100mm, ale już widzimy że to będzie za mało. Na skrętki jedna sztuka 50mm będzie dołożona. Ładnie i solidnie to wygląda, ale niestety takie "baksy" nie są za darmo  :(

Odnośnie sterowania to PLC WAGO 750-880, moduły prawdopodobnie beckhoffa używane. Ceną biją wago na głowę, nawet używki. Przedstawiciel WAGO (P. Frankowski) mówił mi o jakimś nowym module (nie 880 tylko jakiś czterocyfrowy), który jest zrobiony na linuksie i jest do niego dostęp. Czyli mamy skrzyżowanie PLC z RPi! Ale niestety nie ma go w zestawach, więc jedynie jako opcja "kiedyś do rozbudowy". Można też kupić zestaw, ten sterownik i sztukę z zestawu sprzedać na wolnym rynku.

Rozważam najpierw połączenie wszystkiego "klasycznie", a gdy będę troszkę bardziej "na czasie" to przepinanie wszystkiego po kolei do PLC.
Szafa to Kubiak 950x1450x250, bez plecków ale z płytą (dodatkowo zamawiana). Instalacja jest planowana na styl przemysłowy: wszystkie przewody z zewnątrz dociągnięte do ZUGów/krosówek i potem wewnątrz szafy łączone linką w korytkach grzebieniowych. Plusem jest łatwość zmiany konfiguracji - wystarczy tylko linkę przepiąć/dać nową. Minus to koszt ZUGów i koryt. Ale za to będzie ładnie :)
Bardzo podoba mi się wykonanie szafy z tego niemieckiego forum: https://www.symcon.de/forum/threads/22210-WAGO-Entscheidungshilfe
Orientuje się ktoś, jakich ona może być rozmiarów?

Tak to wygląda na tą chwilę. Jestem otwarty na sugestie i opinie :)

68
Tematy ogólne / Odp: kamera IP
« dnia: Kwietnia 15, 2015, 11:40:55 pm »
Dzięki za odpowiedź. Właśnie kładziemy kable i tego nie byłem pewien.
Z resztą część innych rzeczy też improwizowana, ale o tym później  ;D

Wg mnie fajnie by było, gdyby dało się odczytać tablice. Bo do samego podglądu co ogólnie dzieje się dookoła to wystarczy nawet to 640x480 :)

69
Tematy ogólne / Odp: kamera IP
« dnia: Kwietnia 03, 2015, 11:53:55 am »
Powiedzcie mi, jak mamy kamerkę IP to całość komunikacji (ewentualne sterowanie czy informacje o jej stanie) oraz obraz są przesyłane przez ethernet? Tak zawsze myślałem, ale ktoś mi powiedział, że i tak trzeba koncentryka do niej ciągnąć.
Myślę właśnie, czy ciągnąć skrętki czy coś jeszcze w miejsca potencjalnych "oczek".

Jaki ta z linku ma pobór prądu? Na aukcji nie widzę tej informacji.

Jakość i szczegółowość obrazu mimo megapikseli taka sobie. Nie widać numerów tablic aut stojących pod domem.

70
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Zamek sterowany elektrycznie
« dnia: Lutego 27, 2015, 10:21:43 pm »
@Umcyk - te assaabloy są ciekawe, bo pracują na 12-24V czyli bezproblemowo z PLC, a dodatkowo maa sygnałów zwrotnych. A jakie na nie ceny? Eura-techy pokazane wcześniej były na 6V i trzeba by je osobno zasilać.
A co do przewodu to czy jego zaginanie jest aż takim problemem? W domu, w wiatrołapie te kilkanaście stopni chyba zawsze będzie więc przewód będzie elastyczny. Ewentualnie zawsze można kupić silikonowego i ten będzie zawsze elastyczny :)

71
Sterowanie i Wizualizacje / Odp: Sterowanie rolet zewnętrznych
« dnia: Lutego 09, 2015, 07:42:25 pm »
No to trochę zaboli, ale cóż. Kable kładziemy raz ;)
Dzięki za tę informację.

72
Sterowanie i Wizualizacje / Odp: Sterowanie rolet zewnętrznych
« dnia: Lutego 08, 2015, 09:15:18 pm »
Coś takiego?

73
Tematy ogólne / Odp: Pomiar zanieczyszczenia powietrza i warunków meteo
« dnia: Lutego 05, 2015, 08:16:29 am »
Jakiś kawałek kodu może nasz pod ręką? :)

74
Tematy ogólne / Odp: Pomiar zanieczyszczenia powietrza i warunków meteo
« dnia: Lutego 03, 2015, 08:44:31 pm »
Dzięki za odpowiedź.
Atmegi znam całkiem dobrze, korzystam z nich prawie na co dzień. Jednak do arduino zawsze miałem uprzedzenie (w stylu  "co, ja nie zrobię sam?" ;)), a widzę, że to się całkiem interesująco rozwinęło i możliwości są całkiem spore.
Tym bardziej, że wraz ze sprzętem dostarczają sporo rozbudowanych, obiektowych bibliotek, które typowe rozbudowane rzeczy sprowadzają do jednej linijki :)

No i myślę nad wykorzystaniem tego w domu. Zamiast ciągnąć sieć RS485 można by wykorzystać ethernet. I z tego co widzę (chyba nawet tak zrobiłeś), będzie najprościej wziąć taki moduł i do niego podłączyć wszystkie czujki 1wire, ciśnienia, może stację pogodową i wiele innych. Mam pomysł nawet na własne moduły w obudowach włączników (wyświetlanie temperatury, zadawanie, może w przyszłości coś więcej).
Jeszcze żeby się udało z PLC zapisywać do atmegi, to nawet i moduł LED RGB można by zrobić :)

75
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Czujnik ruchu tylko do oświetlenia.
« dnia: Lutego 03, 2015, 02:17:56 pm »
No w sumie tak ;)
Nie miałem w ręku takich "domowych" czujek, a wszędzie na stacjach, w korytarzach itp. zwykle słychać cyknięcie.

A powiedz mi, te czujki same w sobie informują "ciągle" o obecności? Bo gdzieś na forum znalazłem informację, że - to chyba w sytuacji puszczenia czujek na centralkę satela i pobierania z niej sygnałów - jest tylko sygnał "wejścia", bez podtrzymania gdy ruch trwa.

76
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Czujnik ruchu tylko do oświetlenia.
« dnia: Lutego 03, 2015, 08:27:20 am »
A czy nie mona spróbować wymienić przekaźnik w czujce? Może mają takie z dwoma stykami, więc wtedy kabel do styku NO jeśli nie jest wyprowadzony i mamy. Albo wymienić przekaźnik, gdy ma tylko jeden styk. Co o tym myślicie?

77
Tematy ogólne / Odp: Pomiar zanieczyszczenia powietrza i warunków meteo
« dnia: Lutego 02, 2015, 10:05:29 pm »
W kwestii I2C i zakłóceń, to ja uruchomiłem komunikację bez wzmacniaczy na przewodzie 3m (taki "projekt" sprzed 3 lat, sterownik do maszyny rolniczej: panel w kabinie i moduł wykonawczy na maszynie). Jednak użyłem do tego przewodu bodajże 5x1 czy coś podobnego (zwykła linka do zasilania, nie skrętka). W przewodzie obok I2C było też zasilanie oraz jeden sygnał od czujnika indukcyjnego typu NPN NO.
Zatem do sedna. Czasem, w momencie gdy czujka dawała sygnał, to I2C się zawieszało. Długo nie mogłem znaleźć przyczyny (mniejsza wiedza, mniejsze doświadczenie) i robiłem różne kombinacje software'owe, w końcu dałem do linii sygnałowej i do masy kondensator 100n. I to było remedium - po prostu sam czujnik daje sygnał o ostrym zboczu (kwadrat lub bardzo wąski trapez) który generował zakłócenia, a kondensator łagodzi to zbocze.
Podobnie może być też z tymi łącznikami.

Opisz proszę trochę działanie modułu ethernet na tym adruino czy jak mu tam. Jak się to oprogramowuje? Bo myślę nad tym, jak zrobić komunikację PLC<->wiele modułów i na razie myślę nad RS485 i MODBUS. Może dałoby się to zamienić na ethernet?

78
Nie wiem, czy 2,4 A poboru przez moduły nie będzie za dużo w świetle tego, co przedstawił wyżej @gojac  :-\

Ja bym dał jeden zasilacz 10A do zasilenia całej linii 24V - jak to stwierdziłeś - "na przyszłość".

79
Tematy ogólne / Odp: 750-602 modul zasilania pasywnego - czy warto stosowac
« dnia: Stycznia 30, 2015, 07:22:12 pm »
@Umcyk - 5V to jest zasilanie szyny wewnętrznej, czyli logiki modułów. I tam masz w PLC przetworniczkę 24V->5V, która ma sprawność 87%. I teraz każdy moduł we/wy pobiera na logikę ileś prądu (np. 20mA). Mamy ich 15 więc razem pobiorą 300mA ale tego prądu o napięciu 5V.  I jak to podstawisz pod I(5V)total to wyjdzie Ci, ile prądu pobierze na wejściu 24V. Mi wyszło 72mA dla wspomnianych 300mA.

Innymi słowy można ten wzór odwrócić i otrzymamy:
I(5V)total = eta * I(24V) * 24V/5V
Teraz pod I(24V) podstawiamy to 500mA i wychodzi nam 2,088A które mogą pobrać moduł na zasilenie logiki. @gojac, dobrze liczę? :)

A tym modułem 750-602 to chyba nie da rady wspomóc zasilania szyny systemowej (system supply lub podobnie). W dokumentacji piszą tylko o "field side power"...

80
Tematy ogólne / Odp: 750-602 modul zasilania pasywnego - czy warto stosowac
« dnia: Stycznia 30, 2015, 01:27:47 pm »
Wago ma arkusz w Excelu, który po podaniu typu zasilacza(Wago) i typów oraz ilości zastosowanych modułów zlicza pobór prądu. Jeżeli obciążenie przekracz nominalne zasilacza, należy zastosować moduł 750-602 i dalsze moduły zasilić z innego zasilacza.
O widzisz, skupiłem się na stronie funkcjonalnej zapominając o podstawach :)
A nie ma tu czasem ograniczenia, że z jednego modułu sterownika (do którego podajesz zasilanie) można zasilić maksymalnie x modułów? Myślę, że tu nie tyle chodzi o ten zasilacz (bo zawsze można dać większy), co o dopuszczalne obciążenie szyny zasilanej poprzez PLC.

81
Tematy ogólne / Odp: Sterowanie ogrzewaniem - warto, jest sens?
« dnia: Stycznia 30, 2015, 10:58:05 am »
Witajcie,

dzięki za odpowiedzi :)
Może dla jasności przedstawię swoją koncepcję. Chciałem, aby w każdym pokoju przy wejściu znajdował się panel z włącznikiem do światła, przyciskami do rolet oraz panelem (wykonany samemu) od temperatury. Panel ten nie byłby skomplikowany, wyświetlacz led np. czerwony (z fotorezystorem i regulacją jasności świecenia oczywiście) oraz dwa (może więcej) przycisków do zadawania temperatury. W panelu tym znajdowałby się czujnik temperatury dallasa na 1wire (podłączony do panelu albo do sterownika, mniejsza o ten detal). Panele komunikowałyby się ze sterownikiem np. przez sieć RS485 i modbusa. Przekazywałyby temperaturę zmierzoną oraz oczekiwaną przez użytkownika. I to tyle z grubsza, ew. jakieś dodanie drugiej strefy (nocnej) z drugą temperaturą (albo globalnie w plc ustawione, że na noc np. 2 stopnie mniej niż normalnie).

Zatem typowy gotowy regulator pokojowy byłby mi zbędny. Cenowo wyszłoby pewnie podobnie, ale własne można zawsze zmienić, rozbudować :)

@mordorr - jak duży masz dół? U nas dom ma 9x9m, a kuchnia, salon i wiatrołap to wyjdzie jakoś 9x5m. Monter proponował 3 strefy.
Ostatnie zdanie najlepiej tu pasuje :)

@grzeniu666 - to masz chyba dużo czasu wolnego ;) Ja nie mam nawet za bardzo kiedy usiąść i pomyśleć nad instalacją, a co dopiero samemu coś wykonywać. Podziwiam :)
Mówisz, że gazowe się przełączają. Czyli co, zamyka się grzanie na dom i podbija wodę? Potem żeby wody nie wystudzić zamyka wyjście na bojler i grzeje przez jakiś czas dom?
Sterownik pogodowy myślałem w dalszej kolejności zrobić na PLC. Jakaś stacja na zewnątrz, żeby sterownik "wiedział" jaką mamy pogodę + dodatkowe warunki (typu pora dnia).

Nie znam Twojej instalacji to ciężko mi ocenić, czy jest skomplikowana czy nie ;)
Będę próbował na moim instalatorze wymusić jakąś uniwersalną instalację, żeby może na starcie zrobić ręczne, a jakiś czas po wprowadzeniu (jak ogarnę instalację - kwestie programowe) zrobić "po naszemu".

82
Tematy ogólne / Odp: 750-602 modul zasilania pasywnego - czy warto stosowac
« dnia: Stycznia 28, 2015, 09:13:32 pm »
No raczej nie, chyba że ktoś chce np. po uzbrojeniu alarmu odłączyć sterowanie czymś, np. światłem to moooże. Ale to mocno naciągane ;)

83
Tematy ogólne / Odp: Sterowanie ogrzewaniem - warto, jest sens?
« dnia: Stycznia 28, 2015, 09:12:31 pm »
Witaj,

dzięki za odpowiedź. Widzę, że jesteś trochę obeznany w temacie, nie to co ja - w zasadzie zielony... ;)
Sam wybierałeś elementy do instalacji? Czy monter wszystko typował?
Taka sytuacja, że zdejmujesz ręczne i zakładasz "elektro" byłaby najlepsza.
A te "termostaty dla każdej strefy" to w jakim celu i gdzie dokładnie się montuje i w jakich okolicznościach?

Wyjaśnij mi jeszcze proszę z tymi nastawami na kotle. Do tej pory miałem bliższą styczność tylko z kotłem zasypowym (typowy na wszystko) i zwykłym sterownikiem, teść ma piec z podajnikiem, ale nie zgłębiałem jego sterownika. O co chodzi z tymi osobnymi nastawami CWU i CO?

Grzać jeszcze nie grzejemy, bo nie ma co i czym ;). Na razie mamy gołe mury i okna czekają na montaż. Domek postawiony na wsi, gazu nie ma. Ze względu na wygodę (a może i nawet oszczędność) będzie piec z podajnikiem na ekogroszek (może znajdzie się jakiś dla groszku i zbóż).

Też tak mi się wydaje, ale jeszcze większy ze mnie amator jak z Ciebie ;)

Jeśli dysponujesz jakimiś opisami, linkami do opisów, takich "mini kompendiów" na temat ogrzewania to chętnie się zapoznam.

84
Tematy ogólne / Odp: 750-602 modul zasilania pasywnego - czy warto stosowac
« dnia: Stycznia 28, 2015, 01:27:39 pm »
Faktycznie, broszura jest uboga (http://www.wago.com/wagoweb/documentation/753/eng_dat/d07530602_00000000_0en.pdf). U innych producentów, np. Turck moduł mocy działa, tak, że wszystkie moduły np. po jego prawej stronie są zasilane z niego. Co to daje? Np. mamy w sterowniku wyjścia, które zapalają w maszynie lampki kontrolne, buczek itp. (i są potrzebne zawsze), to dajemy je przy sterowniku - są z niego zasilane. A niektóre wyjścia (np. sterowanie zaworami, napędami) powinny być sprzętowo odłączane (brak fizycznej możliwości ich załączenia np. na wypadek błędu w programie) poprzez moduły bezpieczeństwa (wymogi UDT). Wtedy daje się je za takim modułem mocy, i gdy odcinamy jego zasilanie to nie działają też te wyjścia (moduły) na prawo od niego ("za nim"). Kolejny moduł mocy pozwala osobno odcinać kolejną grupę modułów.
Logika jednak pozostaje zasilana ze sterownika, dzięki czemu nie ma błędów sprzętowych.
Tutaj pewnie działają podobnie.

Przedzwoń do działu pomocy technicznej Wago, to oni Ci opowiedzą dokładnie co i jak :)

85
Tematy ogólne / Odp: Sterowanie ogrzewaniem - warto, jest sens?
« dnia: Stycznia 28, 2015, 01:17:43 pm »
Witajcie,

na wstępie dziękuję za odpowiedzi :)

@grzeniu666
U nas ocieplenie to będzie nie mniej jak 10 cm na podłodze (więcej już chyba nie da rady - okna już czekają na montaż), a na ścianach 15 cm.
Co do ceny siłowników, to gdzieś tu ktoś pisał o cenie nawet nie 100 zł za sztukę - podobnie kosztuje dobry zawór ręczny z termostatem do montażu na grzejniku, więc różnica nie jest tak drastyczna. Chyba, że mają być i elektrozawory i te ręczne.
Mieszałem kalafiory z podłogówką, bo nie chcieliśmy jej wszędzie.
Przewody to wiadoma sprawa, najlepiej podciągnąć gdzie się tylko da. Jednak spec od C.O. powiedział nam, że ten cały rozdzielacz do podłogówki jest inny dla ręcznych zaworów (mniejszy) i inny do elektrozaworów (większy) i gotowych systemów sterowania (z gotowymi panelami do pokoi). Więc tu znów zagwózdka, bo niby założyć elektryczne sterowanie można, ale wymiana całego rozdzielacza to już więcej roboty i większy koszt...
Co do temperatur to nauczony doświadczeniem chciałbym, aby piec był nastawiony na te 55-60*, aby woda była cieplutka do kąpieli/zmywania itp., a temperaturę w domu chciałem regulować przez zamykanie grzejników. Ewentualnie obniżanie pieca do 45-50* gdy nikogo nie ma lub ewentualnie w nocy. Ale to już bardziej jako taki luźny pomysł.

@mordorr
Też wychodzę z takiego założenia i gdzie nie mogę teraz się "zautomatyzować", to chcę zostawić furtkę (czasem bramę - kilka skrętek + jakiś przewód do zasilania  ;)) na przyszłość.
U nas strefa kominka to praktycznie cały dół - komin znajduje się między kuchnią a salonem, więc wygodnie by było, gdyby po rozpaleniu go trochę odpuszczała podłogówka. Jednak ona jest sterowana ręcznie, nie ma głowic termostatycznych jak grzejniki. Podpalasz i biegniesz przymykać kurki...

Jakieś typy na konkretne zawory, rozdzielacze do podłogówki?
Pozdrawiam

86
Tematy ogólne / Sterowanie ogrzewaniem - warto, jest sens?
« dnia: Stycznia 26, 2015, 11:06:20 am »
Witam,

chciałem podyskutować z Wami na temat zasadności sterowania ogrzewaniem przez PLC.
Generalnie zaczęło się od tego, że większość otoczenia patrzy się a) ze zdziwieniem, b) z politowaniem, c) jak na głupka gdy usłyszą o koncepcji domu sterowanego z plc i tych wszystkich "bajerach".
Padają pytania "a po co ci to?", "nie masz co z pieniędzmi robić?" itp.
Chyba każdy tutaj obecny tego doświadczył ;)

No i chciałoby się w to "bawić", bo wiadomo, domu nie budujemy na 5-10 lat, tylko raczej planujemy w nim mieszkać do końca swojego żywota (a przynajmniej przez te najbliższe 20-30 lat :)). Jednak czasem się odechciewa, gdy wszyscy są przeciwko.
Wczoraj miałem spotkanie z hydraulikiem od CO i wody i jego stanowisko jest takie, że "Panie nie warto". Mówił, że dzisiaj głowice na grzejnikach są tak czułe, że dobrze regulują temperaturą pokoju, że nie ma sensu każdego grzejnika ciągnąć do kotłowni.
Tata, główny nadzorca budowy, najchętniej zrobiłby wszystko jak u siebie - prosta instalacja elektryczna "od gniazdka do gniazdka", klasyczna instalacja CO itd. Żona, oszczędna w komentarze ale dość pozytywnie nastawiona do pomysłu domu na plc patrzy tylko wzrokiem "a ile to będzie kosztować..."

I teraz człowiek ma mętlik w główie. Jak tego nie zrobimy dzisiaj "z zapasem i na przyszłość", to potem już tylko przy budowie drugiego domu ;)
No i pytanie z tematu - czy faktycznie sterowanie z plc daje aż takie plusy? Wiem, zadawanie temperatury z komputera/komórki/panelu na ścianie, inna temperatura w dzień i w nocy, automatyczne obniżanie temperatury gdy nikogo nie ma w domu (jakieś ferie itp.). Ale jak to przetłumaczyć innym, gdy mówią "toż przecież pójdziesz sobie ten grzejnik przykręcić" :)
Jeszcze kwestia ostatnia, a może powinna być pierwsza? Koszty. Ogrzewanie podłogowe w kuchni, salonie, wiatrołapie (podobno podzielone na 3 sekcje więc pewnie kuchnia+1/2 salonu z wiatrołapem+1/2 salonu), grzejniki naścienne w łazienkach (podpinać razem z podłogówką, czy osobno? wygoda podpowiada osobno - zawsze ciepły do wysuszenia ręczników, no ale...koszty...), 5 pokoi z grzejnikami oraz garaż (lekko ogrzewany, żeby tęgą zimą chociaż +10 było, czy może lepiej więcej?).
Jakie są koszty (najlepiej z konkretnymi propozycjami, linki) zaworów, które miałbym zamontować w kotłowni, do sterowania każdym elementem osobno. Z tego co piszecie, najprostsze (on/off) są najlepsze. Z tego co widzę, na wypasie wychodzi 5 (dla pokoi), 2 (dla naściennych), 5 (dla podłogówki), 1 (garaż) więc 13 zaworów.
Czy stosujecie równocześnie z nimi głowice klasyczne na grzejnikach?

Pozdrawiam i liczę na żywą dyskusję :)

87
Tematy ogólne / Odp: Amarok - YAP
« dnia: Grudnia 07, 2014, 08:55:34 pm »
Witajcie :)
@amarok - mógłbyś podesłać jakieś linki do tych kontaktronów oraz źródełka szafy? Bo to ciekawy pomysł zakupić tak wyposażoną szafę :)
Jakiej firmy osprzęt?

@grzeniu666 - za sztukę wychodzi 13 zł - to jest bardzo bardzo dobra cena za gniazdo z przekaźnikiem. Typowo gdzie nie poszukasz, to wychodzi koło 20 netto, u nas w firmie findery i phoenix contacty wychodzą po rabatach koło tego...

Strony: 1 2 [3]