'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - Tom01

Strony: [1] 2 3 4
1
Sterowanie i Wizualizacje / Odp: WebHMI
« dnia: Marca 11, 2019, 10:55:39 pm »
Docelowo zwróciłem się w stronę Iobrokera. Soft webowy, niebywale wręcz elastyczny. Oprócz wyciągania danych z PLC może robić jako pomost z wieloma typami rozmaitych urządzeń, od inteligentnych gniazdek po foobara. Rewelacja. Wizualizacje w 90% "klikane".

2
Moim zdaniem zliczanie trzeba zrobić w programie. Być może jest jakaś gotowa funkcja, ale w prosty sposób zrobić to tak, że każdej funkcji włączającej światło, wraz z wyjściem, ustawić zmienną pomocniczą z wartością 1 jeśli włączone i 0 jeśli wyłączone, np light0 := 1. Następnie gdziekolwiek w programie głównym zrobić sumowanie, np lights := light0 + light1 + light2 + ....;

Co do samego interfejsu, dobrze radzę zwrócić się w stronę gotowego frameworka. Ja po miesiącach walki z bootstrapem użyłem iobrokera i w końcu wszystko stało sie proste. Wymiana danych ze sterownikiem za pomocą modbus. Wystarczy podać w konfiguracji zmiennych adres modbusowy, typ zmiennej i voila. Wizualizację rysuje się przez klikanie w edytorze, całość oczywiście wyświetla się html5 + js, integruje się w zasadzie dowolne inne systemy, np monitoring. Genialne rozwiązanie i zero walki z surowym php czy niech go grom zawali, javascryptem.

W załączeniu panel sterowania rekuperatorem, który robi się w pół godziny, za pomocą myszki.

3
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Moduły kontroli temperatury Wago
« dnia: Grudnia 27, 2018, 10:26:33 am »
Moduły RTD wychodzą stosunkowo drogo za sztukę. Dużo kosztowo efektywniejszym rozwiązaniem jest danie konwertera RS485 na 1Wire i takie czujniki.

To prawda, ale łatwość implemantacji spowodowała, że szarpnąłem się i przysłowiowe z głowy.

4
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Moduły kontroli temperatury Wago
« dnia: Grudnia 09, 2018, 03:43:03 pm »
Szukam modułów RTD współpracujących z Wago.
Mam sterownik PFC200.
Znalazłem dosyć tanio BECKHOFF EL3204 myślicie że dogada się z Wago ?


Nie działa nic poza Wago. Sprawdzone, też myślałem że uda się taniej. Prawdopodobnie mam gdzieś kilka takich modułów 2 i 4 kanałowych, zostały mi po robocie. Kiedyś wystawiałem je na Allegro, ale nie pamiętam czy poszły. Muszę sprawdzić w garażu. Jakby co, są do wzięcia.

5
Programowanie / Odp: Zmienne do wystawienia Modbus TCP
« dnia: Października 22, 2018, 06:20:04 pm »
Uściślając, wiem, że wystarczy zaadresować obszar pamięci np przez AT %MB0 i zajrzeć do rejestru 12288, ale kompletnie sobie nie wyobrażam jak zapanować nad setkami zmiennych w różnych fragmentach pamięci i ręcznego liczenia adresów. Szczerze wątpię, żeby Wago zostawiło coś takiego bez automatu czy jakiegoś konfiguratora.

6
Programowanie / Zmienne do wystawienia Modbus TCP
« dnia: Października 22, 2018, 05:15:56 pm »
Pewnie to proste, ale pomroczność jasna mnie napadła. W jaki sposób wystawić zmienne w CoDeSys, aby móc pobrać ich wartości ze sterownika po Modbusie?

7
Sterowanie i Wizualizacje / WebHMI
« dnia: Października 21, 2018, 01:39:22 pm »
Miał ktoś do czynienia z urządzeniem WebHMI?
https://iautomatyka.pl/webhmi-duzo-niewielkim-urzadzeniu-scada-inne/#prettyPhoto

Wygląda na to, że kompleksowo rozwiązuje problemy z wizualizacjami. Nie jest to tanie, ale wyglada b. ciekawie. Pytanie, czy ktoś już miał z tym jakieś doświadczenia praktyczne?

8
PS. Przejrzałem cały kod, nigdzie nie ma wywołania check_addresses.php z przekazaniem POST zmiennej source. Czyli nie ma prawa działać.

9
Grubszy problem namierzyłem. Jak widać po kodzie, dashboard Admina, działa tak:

- Po wybraniu, z menu wychodzi adres http://strona/index.php?p=[nazwa podstrony].
- Plik index.php inkluduje stronę o nazwie pliku [nazwa podstrony].php
- Inkuldowana podstona dołącza skrypt o nazwie [nazwa podstrony].js
- Skrypt wywołuje check_addresses.php z podaniem [nazwa podstrony]
- check_addresses.php ładuje ze sterownika [nazwa podstrony]_xml.zip lub jeśli nie ma, domyślną

No i problem jest taki, że zawsze ładuje się domyślny xml. Jeśli wołana wizualizacja dotyczy innej podstrony niż główna, nie ma danych. Wszak zmienna przechowująca [nazwa podstrony] jest kluczowa. Wywołanie check_addresses.php jest js, którego nie cierpię i nie rozumiem, więc nie wiem gdzie "znika" potrzebny parametr w postaci nazwy xml-a do ściągnięcia. Przeanalizowałem wszystkie skrypty i nie potrafię znaleźć błędu. Admin, pomóż proszę.

10
Tematy ogólne / Odp: Krosowanie
« dnia: Marca 13, 2018, 01:03:49 am »
Nie przewidziałeś szyny 24V. Trzeba przecież doprowadzić napięcie do każdego łącznika i czujnika. Nawet w małej instalacji jest to kilkadziesiąt przewodów. Wago ma genialne złączki 4 i 8 piętrowe z możliwością dowolnego łączenia w szyny, ale koszt jest zabijający na miejscu.

11
Ok, jest. Dziękuję.

12
Programowanie / Odp: Rejestry Modbus do rekuperatora Salda
« dnia: Marca 13, 2018, 12:05:16 am »
Dzięki!

13
Tematy ogólne / Odp: 1-Wire i Beckhoff - co zamiast Raspberry Pi
« dnia: Marca 12, 2018, 10:16:31 am »
z jakiego modułu ethernetowego i jakiej biblioteki korzystasz?

W końcu zrezygnowałem z czegokolwiek innego na rzecz modułów RTD od Wago. Na Ebayu nakupowałem ich tyle ile trzeba za nieduże pieniądze i mam z głowy. Mam 24 wejścia i jest wystarczająco.

14
Pytanie do Admina: Dlaczego w przykładowym dashboardzie zmienne dotyczące temperatury wyświetlają się w innym formacie niż w pamięci sterownika? Domyślam się, że w ten sposób od razu można wyświetlić wprost z czujnika, np 100 i dashboard pokaże 10,0 stC, ale jeśli mam w programie już temperatury skorygowane, to na www wyświetla się 1,0 stC. Nie mogę nigdzie znaleźć gdzie to jest przestawione. Mogę prosić o trzy słowa naprowadzenia?

15
Programowanie / Rejestry Modbus do rekuperatora Salda
« dnia: Marca 11, 2018, 03:31:41 pm »
Prośba, chyba przede wszystkim do admina. Czy mógłbym uzyskać opis wszystkich rejestrów Modbus do rekuperatora Salda Ris EKO? W dokumentacji instalacji są tylko podstawowe, a chętnie zaimplementowałbym do programu PLC trochę ustawień z menu serwisowego.

16
Programowanie / Modbus przez RS-485 odczyt działa, zapis nie.
« dnia: Marca 11, 2018, 11:45:52 am »
Czy może ktoś zna przyczynę, dlaczego nie działa zapis przez Modbus? Stworzyłem konfigurację kilku zmiennych do odczytu i jedną do zapisu. Ustawiam sobie tą zmienną (adres :=2) na sztywno i przy wywołaniu rozkazem 6 jest błąd jak na zrzucie 0x96. Testowałem też rozkaz 16, czytałem że często nie działa 6 a w zamian działa 16. Wszystkie parametry, adres (43), sama zmienna jest do zapisu itd, są zgodne z dokumentacją urządzenia slave (licznik F&F), zmienne pięknie się odczytują, niestety zapisu brak.

17
Tematy ogólne / Odp: 1-Wire i Beckhoff - co zamiast Raspberry Pi
« dnia: Marca 11, 2018, 02:24:17 am »
Odświeżę trochę temat, bo właśnie "odkryłem" konfigurator sieci Modbus. Zabierałem się jak pies do jeża, do napisania programów do komunikacji z licznikami i rekuperatorem, czytałem porady i przykładowy program admina oraz innych i w końcu usiadłem do tematu. Okazało się, że nie trzeba pisać nawet linijki kodu! W CoDeSys jest genialny konfigurator, gdzie wyklikuje się układ sieci, wszystkie urządzenia i co najciekawsze odczyt i / lub zapis WSZYSTKICH zmiennych oferowanych przez urządzenie Modbus. Program wygeneruje się sam i mamy wprost do użycia zmienne sieciowe.

18
Tematy ogólne / Sprzedam moduły Wago do pomiaru temperatury
« dnia: Lutego 27, 2018, 05:20:13 pm »
Zostało mi z innych zakupów, może komuś się przydadzą.

750-461 (1szt) - 2AI PT100, format danych S5, obsługa czujników 2 i 3-przewodowych - 499 zł
750-460 (2szt) - 4AI, PT100, obsługa czujników 2-przewodowych - 599 zł

19
Programowanie / Odp: Kolizja nazw funkcji w dwóch bibliotekach
« dnia: Lutego 21, 2018, 09:19:23 pm »
Dziękuję, właśnie szukałem jak wyłączyć element z biblioteki. Póki co wywaliłem oscata i siłą rzeczy musiałem przerobić sporo rozwiązań innymi sposobami. Przyznam szczerze, że oscat prowokuje do druciarstwa, przynajmniej mnie. Przykład: Mam niezgodność typów/zakresów i normalnie biorę funkcję konwersji z oscata i po sprawie. Bez takich ułatwiaczy musiałem wyszukać jak to zrobić inaczej i w efekcie mam dużo bardziej eleganckie podprogramy, gdzie roiło się od FLOOR-ów, SCALE-ów, TM_TO_DW itd.

20
Programowanie / Odp: Tyb zmiennej będący strukturą.
« dnia: Lutego 21, 2018, 09:13:32 pm »
Ogarnięte, działa. Dzięki. :)

21
Programowanie / Kolizja nazw funkcji w dwóch bibliotekach
« dnia: Lutego 21, 2018, 11:46:26 am »
Spotkał się może ktoś z problemem, kiedy w dwóch różnych bibliotekach jest funkcja o identycznej nazwie? Tak jest w Building_HVAC_03 i oscat_333. Istnieje w obu funkcja ROUND i oczywiście kompliator się wywali. Jest jakiś sposób na ich pogodzenie, czy jedyna to wywalić oscata?

22
Programowanie / Tyb zmiennej będący strukturą.
« dnia: Lutego 21, 2018, 11:40:25 am »
Zauważyłem, że w nowszych blokach funkcyjnych jest tendencja do rezygnacji z podawania na wejściu osobnych zmiennych a zastępowanie jedną zmienną strukturalną. I tak, dla przykładu, jest taki blok:

FUNCTION_BLOCK FbLimitController
(*************************************************************************************
  WAGO Kontakttechnik GmbH & Co. KG Hansastr. 27 32423 Minden(Westf.)
  Tel. +49571/887-0                                                                                                       
 
  Function: Limit controller (PI-control)

  Version: 3.0
  Date: 18.06.2013
**************************************************************************************)
VAR_INPUT
xEnable : BOOL := TRUE; (*Enable limit control II Freigabe Begrenzungsregler*)
rReferenceValue : REAL := 22; (*Reference value || Sollwert *)
rActualValue : REAL; (*Actual value II Istwert *)
typConfigLimitController : typConfigLimitController; (*Configuration parameters II Konfigurationsparameter*)
END_VAR

VAR_OUTPUT
rY : REAL; (*Manipulated variable of the controller || Stellwert des Reglers [%]*)
wY : WORD; (*Manipulated variable of the controller [0-32767] II Stellwert des Reglers [0-32767]*)
END_VAR

VAR
PIDController : FbPIDController;
Hysteresis : FbHysteresis;
rPresetValue : REAL;
typConfigPIDController : typConfigPIDController := (xPresetOn:=TRUE,xPresetOff:=TRUE);
END_VAR

I teraz pytanie, może banalne. W jaki sposób podać konfigurację tego bloku jako zmienną typConfigPIDController?

23
Dobra, krótka piłka była. "Odkryłem" bibliotekę Bulilding HVAC. Rany, ile rzeczy można tam zrobić, szok. Moją sprawę załatwia to poniżej. Wejścia temperatury progu zamarzania reku, wejście bezpośrednio temperatury z wyjścia nagrzewnicy, wyjście wprost na 0-32767. Regulacja płynna, zależnie od zmian temperatury na wyjściu, ustawiana szybkość zmian mocy nagrzewnicy. Jeden klocek i rozwiązuje problem. Genialne.


24
(Pod)Systemy i Funkcje / Sterowanie temperaturą przez nagrzewnicę 0-10V
« dnia: Lutego 20, 2018, 06:06:38 pm »
Mam pytanko: Jest może gotowy "klocek", który można wykorzystać do sterowania nagrzewnicą wstępną rekuperatora, ale nie on/off a z ustawianą mocą sygnałem 0-10V. Same włącz-wyłącz załatwia FB-Weather, jednak nie ma wyjścia analogowego, tylko dwa binarne. Jego wyjście iOutput to tylko przeniesienie sygnału wejściowego. Nagrzewnica ma wejście regulatora 0-10V i szczerze mówiąc, trochę utknąłem. Znając życie jak napiszę to na piechotę to będę rok się biedził ze strojeniem oscylacji. No więc, szukam gotowca...

25
Tematy ogólne / Odp: Przekaźnik bistabilny bezpośrednio z DO ?
« dnia: Stycznia 02, 2018, 07:50:29 pm »
Skąd Sterownik PLC będzie znał stan przekaźnika, żeby wyświetliś np. w wizualizacji?

Trzeba zastosować wejście DI 230V.

26
Programowanie / Odp: Biblioteka common_building z WAGO
« dnia: Marca 15, 2017, 12:23:59 pm »
Dziękuję, mam niemalże ciągły kontakt z dwoma technikami P. Broniszewskim i Nosalem. Rozwiązanie problemów nie jest takie proste. Otóż okazało się, że mam zbyt wczesną edycję sterownika PFC200 i nie można na nim uruchomić e!Runtime. Aktualizowałem FW do aktualnej wersji i niestety. e!Cockpit nie nawiązuje pełnej komunikacji. Druga sprawa to wysoka cena licencji na e!Cockpit. Na targach Automation można dostać woucher na zakup nowego PFC200 + licencja za 2990. Skusiłbym się na wymianę, jednak nie mam jak pojechać. Raz że daleko, dwa że jestem rozłożony chorobą i do piątku się nie wykuruję. Chyba, że może Pan coś "załatwić" pod ladą? ;)

To forum robi niezłą reklamę Wago w zastosowaniach IB i może warto jakąś drobną akcję marketingową? Ludzie będą wychwalać Wago po wszystkich odpustach. :)

PS. Z bibliotekami sobie już poraziłem i są poprawnie widoczne w e!Cockpit. Oscat portowany do V3.5 jest też na stronie CodeSys do pobrania za darmo. Drobny problem to zmiana nazewnictwa bloków funkcyjnych w bibliotece WagoAppBuilding względem Wago_building, więc trzeba ręcznie poprawiać projekt po imporcie.

27
Programowanie / Odp: Biblioteka common_building z WAGO
« dnia: Marca 11, 2017, 12:35:23 am »
Odświeżę temat. Czy może ktoś trenował środowisko e!Cockpit z interesującymi nas bibliotekami (oscat, common_building, Wago_building)? Zainstalowałem z ciekawości e!Cockpit trial, ale bez bibliotek nie da rady zaimportować projektu z V2.3 i co gorsza, biblioteki się nie konwertują, lista błędów jest porażająca.

28
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Moduły kontroli temperatury Wago
« dnia: Marca 10, 2017, 11:57:54 am »
Jeśli ktoś będzie miał podobny kłopot, rozwiązanie problemu:
1. Sterowniki z nowej generacji 8xxx (PFC200) wymagają innego oprogramowania niż 8xx. I/O Check musi być conajmniej w wersji 3.15.3, CodeSys 2.3.9.49.
2. PFC200 nie odświeża wejść (kanałów) nie użytych w programie. Stąd może być mylna interpretacja wskazań w PLC Configuration.
3. Moduły temperaturowe powinny mieć podłączone RTD parami, w 4 kanałowych wejścia 1-3 i 2-4. Eksperymentalnie podłączyłem tylko jeden i też działa, ale to jest zalecenie Wago.

29
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Moduły kontroli temperatury Wago
« dnia: Marca 09, 2017, 10:18:10 pm »
Sprawa I/O Check wyjaśniona. Dostałem aktualizację od Wago i odczyty w I/O Check są widoczne. W Codesys nadal nie ma...

30
Tematy ogólne / Odp: Sprzedam Wago 750-841
« dnia: Marca 06, 2017, 12:25:19 pm »
Zewnętrzny serwer www na komputerku typu SBC.

Strony: [1] 2 3 4